COVID-19

​Od poledne se lze z Británie vrátit letecky, nutný je test. Kamiony to do Vánoc nestihnou

23.12. – Od dnešního poledne bude možné vrátit se letecky z Británie do České republiky. Cestující musí před nástupem do letadla předložit negativní antigenní nebo PCR test na koronavirus provedený v Británii. Po příletu dál platí domácí karanténa, druhý test mohou lidé absolvovat nejdříve po pěti dnech. Oznámil to ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Hranice mezi Francií a Británií se od středy otevírá, ale jen s testem

23.12. – Hranice mezi Francií a Británií se od půlnoci otevřou pro Francouze i občany všech členských zemí Evropské unie, pokud předloží negativní test na koronavirus. Informoval o tom včera úřad francouzského premiéra Jeana Castexe. Do Francie se od středy budou moci s negativním testem dostat též Britové a občané třetích zemí, kteří v některé ze zemí EU trvale žijí. Hranici o půlnoci z neděle na pondělí uzavřela Francie kvůli tomu, že se v Anglii rozšířila nová mutace viru SARS-CoV-2.

EU proplatila Česku 76,5 milionu korun za jarní repatriační lety

23.12. – Evropská unie proplatila Česku 76,5 milionu korun za repatriační lety v jarní vlně epidemie koronaviru. Ministerstvo zahraničí mezi polovinou března a dubna zajistilo návrat 5082 Čechům a zhruba tisícovce cizinců. Evropská komise zaplatila zhruba tři čtvrtiny nákladů, celkové výdaje činily 108 milionů korun.

​Letecká doprava může dočasně nahradit část pozemních přeprav z Velké Británie

22.12. – Obavy z šíření nové mutace koronaviru přerušily dopravní spojení kontinentální Evropy a Velkou Británií. Logistická společnost Gebrüder Weiss na tuto situaci zareagovala a zákazníky informuje o aktuální dostupnosti leteckého spojení. „Na území Velké Británie zůstávají v tento moment stovky zásilek mířících do Evropy. Nákladní vozidla mohou dosud do Velké Británie z kontinentální Evropy vjíždět, nemohou se však vrátit,“ upozornil Jan Kodada, ředitel obchodu a marketingu Gebrüder Weiss ČR.

Na 300 autobusových dopravců se sjelo na protest kvůli malé podpoře vlády

20.12. – Zhruba 300 autobusových zájezdových dopravců se v neděli na parkovišti PVA EXPO Praha Letňany sjelo na protest proti postupu vlády při řešení podpory sektorů zasažených krizí způsobenou pandemií koronaviru. Dopravci se začali v 10:00 sjíždět na parkoviště letňanského výstaviště. Původně měli v 15:00 vyrazit na protestní jízdu k Letišti Václava Havla, ale po domluvě s policisty se rozhodli nekomplikovat dopravu v okolí letiště a jet rovnou domů.

Svět se izoluje od Británie kvůli mutaci, stojí letadla i kamiony

21.12. – Kvůli rychle se šířící mutaci koronaviru SARS-CoV-2 v jižní Anglii omezilo mnoho zemí dopravní spojení s Británií. Přílety z ostrovní země zakázaly čtyři desítky zemí včetně Česka. Kvůli rozhodnutí Francie uzavřít na 48 hodin svou hranici s Británií kolabuje pozemní nákladní doprava mezi oběma státy. Odborníci se zatím staví opatrně k informacím o nové mutaci viru a nespojují ji jednoznačně s rychlým růstem případů nákaz v Británii. Zatím podle nich nic nenasvědčuje tomu, že by tato mutace ovlivnila účinnost očkování. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) v pondělí doporučila registraci vakcíny proti covidu-19 firem Pfizer a BioNTech, takže v EU by mohlo rychle očkování začít.

PAP: Polsko plánuje rozsáhlou pomoc pro aerolinky LOT

19.12. – Polsko hodlá státní letecké společnosti LOT poskytnout pomoc v objemu až 2,94 miliardy zlotých (17,2 miliardy Kč). Vyplývá to podle agentury PAP z vládního návrhu zákona. LOT se nyní podobně jako ostatní aerolinky potýká s negativními dopady pandemie covidu-19 na osobní leteckou přepravu.

Autobusoví dopravci jsou bez zakázek, v neděli budou protestovat

18.12. – Přes 220 autobusových zájezdových dopravců se v neděli sjede protestovat do Prahy. Nelíbí se jim současný postup vlády, která podle nich jejich obor přehlíží. V současnosti dopravcům klesly zakázky téměř na nulu, obnovení provozu většina z nich očekává až v polovině příštího roku. ČTK o tom informovala iniciativa Za autobusy. Stát na podzim rozdělil mezi dopravce miliardu korun, podle firem to však kvůli pokračující krizi na záchranu oboru nestačí. Bez další pomoci podle nich může zájezdová doprava zkolabovat. Vyjádření ministerstva dopravy ČTK zjišťuje.

​Pandemie v Evropě významně snížila emise, v letectví o polovinu

17.12. – Pandemie koronaviru, která letos zasáhla celý svět a způsobila obrovské ztráty na životech i ekonomické škody, má prokazatelně i jeden pozitivní efekt – snížení obsahu znečišťujících látek v ovzduší. V evropských zemích nyní pokles emisí způsobený opatřeními proti koronaviru přesně propočítali vědci ze služby Coperni­cus, podle nichž mezi únorem a červencem klesly emise oxidů dusíku a oxidu uhličitého ze spalování fosilních paliv o více než deset procent. Emise z letecké dopravy se snížily dokonce o polovinu. 

Respirátory, rukavice, návleky. Česko poslalo pomoc Balkánu, zdarma ji proclil Gerlach Praha

17.12. – Desítky tisíc respirátorů, ochranných rukavic a návleků na boty poslala Česká republika do koronavirem postiženého Kosova a Černé Hory. Humanitární pomoc na letišti v pražských Kbelích bezplatně odbavila firma Gerlach, která je největším českým poskytovatelem celních služeb a dlouhodobým partnerem hasičů. Kosovo i Černá Hora dostaly stejný dar v hodnotě převyšující pět milionů korun. Do každé z těchto balkánských zemí putovalo 30 000 ochranných rukavic, 30 000 respirátor třídy FFP2 (KN95), 10 000 návleků na boty a 5000 ochranných obleků.

spinner