Infrastruktura

​Hala českobudějovického nádraží by měla být otevřena na přelomu roku

12.8. – Příjezdová hala českobudějovického vlakového nádraží, která je kvůli rekonstrukci uzavřená, by mohla veřejnosti začít sloužit na přelomu letošního a příštího roku. Cestující musí nyní pro příjezdy i odjezdy využívat pouze odjezdovou halu. Rekonstrukce celého nádraží, která začala před dvěma roky, by měl skončit do prosince 2023. Novinářům to dnes řekli zástupci Správy železnic (SŽ).

​Modernizace odpočívky Střechov na D1 vstupuje do závěrečné fáze

10.8. – Ředitelství silnic a dálnic ČR postoupilo v rámci rozšíření a modernizace odpočívky Střechov na 52. kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu. Uvedl to Martin Buček z týmu komunikace ŘSD. V úterý 9. srpna probíhala pokládka podkladní vrstvy z mechanicky zpevněného kameniva na pojížděných komunikacích odpočívky (mimo stání pro kamiony) a ve středu došlo na zahájení pokládky asfaltových hutněných vrstev.

​Správa železnic zveřejnila budoucí podobu terminálu Dlouhá Míle

9.8. – Správa železnic zveřejnila budoucí podobu terminálu Dlouhá Míle, který bude součástí novostavby železniční trati v úseku Praha-Ruzyně – Praha-Letiště Václava Havla. Architektonický návrh, za nímž stojí AFRY a Pavlíček Hulín architekti, splňuje přísné požadavky na kvalitu urbanistického, architektonického, konstrukčního a technického řešení. Je flexibilní, umožní budoucí rozvoj oblasti a poskytne komfort cestování srovnatelný s nádražími evropských metropolí.

Vyjádření Správy železnic ke zprávě NKÚ

8.8. - Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) dnes vydal tiskovou zprávu ke kontrole peněžních prostředků státu a Evropské unie určených na rekonstrukci vybraných mimokoridorových železničních tratí. V ní uvádí, že shledal některé nepřesnosti ze strany Správy železnic. Má jít mimo jiné o nedostatečné zdůvodnění priorit některých akcí, prodlužování termínů při schvalovacích procesech nebo nedostatečné plnění cílů projektů.

NKÚ: Rekonstrukce tratí se zpožďují o roky a výrazně se prodražují

8.8. - Rekonstrukce některých železničních tratí se zpožďují o roky, a proto se výrazně prodražují. Náklady na některé projekty vzrostly téměř dvojnásobně. Vyplývá to z dnes zveřejněných závěrů Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Podle ministerstva dopravy ale přípravu oprav prodlužuje mnoho vnějších faktorů, například správní řízení a následné změny projektů. Náklady podle ministerstva nelze jednoduše porovnávat. Proti závěrům kontroly se ohradila i Správa železnic.

V pondělí začne další velká oprava silnice v Plzni ve směru od Prahy

7.8. - Plzeňské Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) začne v pondělí s celoplošnou opravou Rokycanské ulice ve směru od Prahy do centra. Jde o jednu z nejfrekvento­vanějších silnic v Plzni. Stavba za 47 milionů korun včetně DPH začne asi 200 metrů nad křižovatkou Masarykova-Rokycanská a povede až k vjezdu do Gambrinusu. Po dobu výstavby bude omezený průjezd Rokycanské v obou směrech, sníží se počet pruhů, řekl mluvčí ŘSD Adam Koloušek.

Křižovatka silnic I/57 a I/69 ve Vsetíně bude bezpečnější, práce na její přestavbě začaly

6.8. - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo přestavbu důležité křižovatky ve Vsetíně. Konkrétně jde o křížení silnic I/57 a I/69 v místní části Rokytnice. Po úpravě se zásadně zvýší bezpečnost tohoto místa, řidiči totiž musí v současnosti odbočovat vlevo z velmi frekventované silnice I/57 a často zde dochází k dopravním nehodám, a to i s tragickými následky.

Správa železnic opraví během výluk traťový úsek z Velimi do Kolína

5.8. - Postupující modernizace trati z Velimi do Poříčan si v srpnu vyžádá také výluky traťových kolejí v opačném směru do Kolína. Správa železnic využije toto omezení k rozsáhlé opravě celého mezistaničního úseku Velim – Kolín. Stavební práce v hodnotě téměř 111 milionů korun provedou společnosti SWIETELSKY Rail CZ a STRABAG Rail. Oprava každé z kolejí může trvat jen 12 dní, proto nasadí moderní stavební stroje. Obnovou projdou rovněž tři přejezdové konstrukce v daném úseku.

ŘSD zahajuje realizaci zkapacitnění silnice I/9 mezi Novým Borem a Svorem

4.8. - Ředitelství silnic a dálnic dnes zahájilo akci I/9 Nový Bor – Svor, zkapacitnění. V rámci stavby dojde k přestavbě současné dvoupruhové komunikace na směrově rozdělený čtyřpruh.

Oprava pražského Barrandovského mostu má 27 dní zpoždění, byla nasazena 3. směna

3.8. - Letošní oprava pražského Barrandovského mostu, která měla původně skončit 2. září, má asi 27 dní zpoždění. Novinářům to dnes řekl primátorův náměstek Adam Scheinherr. Na práce proto byla podle něj od pondělí nasazena třetí směna. Důvodem zpoždění je podle náměstka mimo jiné to, že armatur v mostě je více a jsou silnější, než se očekávalo podle projektu. Rekonstrukce mostu začala 16. května. Dělníci nejprve demolovali nájezdovou rampu ze Strakonické ulice, kterou nyní znovu budují, a odfrézovali vozovku a odstranili římsy, zábradlí a izolace.

spinner