COVID-19

Ryanair prohrál u soudu Evropské unie další spor o státní pomoc aerolinkám

14.4. – Irské nízkonákladové aerolinky Ryanair prohrály u soudu Evropské unie další spor o státní pomoc poskytnutou za pandemie covidu-19 konkurenčním leteckým společnostem. Tentokrát šlo o pomoc, kterou vlády Švédska, Dánska a Finska poskytly švédské letecké společnosti SAS a finským aerolinkám Finnair. Státní podpora, která má pomoct firmám zasaženým pandemií, je podle Tribunálu Evropské unie v souladu s unijními pravidly a není diskriminační. Ryanair se hodlá odvolat k Soudnímu dvoru EU, proces by se tak mohl táhnout i roky.

​Raben Group: Loňský náročný rok předznamenal novou realitu logistiky

Rok 2020 vstoupí do historie jako mimořádně náročné období pro mnoho průmyslových odvětví. Skupina Raben Group uzavřela loňský rok, který byl ve znamení pandemie covidu-19, nárůstem tržeb, jež přesáhly 1,26 miliardy EUR. Nové investice, rozšíření nabízených služeb a řada ocenění jsou nejlepším důkazem toho, že skupina se s výzvami roku 2020 vypořádala nadmíru úspěšně.

​ IRU: Řidiči chyběli i při snížené poptávce

Pravidelný každoroční průzkum Mezinárodní unie silniční dopravy IRU ukázal, že v roce 2020 dopravcům stále chyběly tisíce profesionálních řidičů, ačkoli poptávka po přepravách klesla v důsledku celosvětové pandemie Covid‑19.

​České dráhy obnoví provoz vlaků z Prahy na západ Čech, posílí i spoje do Německa

13.4. – České dráhy obnoví od soboty provoz většiny dálkových vlaků mezi Prahou a Plzní na tzv. chebské větvi. Většina spojů linky Ex6 tak znovu pojede v celé trase z Prahy přes Plzeň až do Chebu, do provozu se dále vrátí dva páry vlaků pendolino denně mezi Prahou a západech Čech. Dráhy zároveň mírně posílí i spoje do Mnichova. V současnosti už opět jezdí i spěšné vlaky z Chebu do Norimberku a také regionální přeshraniční spoje do Německa. Dosud byl provoz omezen kvůli koronavirové krizi.

Stát zatím kompenzaci regionální dopravy nechystá, počká na stanovisko EK

13.4. – Stát zatím kompenzace pro kraje za ztráty v regionální dopravě nechystá. Pro případná jednání s kraji o podpoře bude klíčový výsledek současných jednání s Evropskou komisí o kompenzacích pro železniční dopravce, pro které stát připravuje kompenzace až za 1,5 miliardy korun. Pokud komise dotace pro dopravce schválí, bude stát jednat s kraji. To se podle ministerstva dopravy dá očekávat na konci května. Řekl to mluvčí ministerstva František Jemelka. Kraje v minulých dnech oznámily, že loni na jízdném z veřejné dopravy ztratily 3,7 miliardy korun, žádají proto o pomoc stát.

ŘLP: Letectví je dál v útlumu, ve čtvrtletí byl provoz proti normálu o 74 procent nižší

9.4. – V prvním čtvrtletí letošního roku zaznamenali letoví dispečeři na českém nebi 44 120 letů, což je o 74 procent méně než při předkrizovém vývoji v roce 2019. Uvedlo to Řízení letového provozu (ŘLP). Letecká doprava tak pokračuje v útlumu z loňského roku, provoz nadále omezuje pandemie koronaviru a s ní spojené restrikce pro cestování.

​Kraje žádají ministerstvo dopravy o kompenzaci za regionální dopravu

8.4 – Kraje žádají od ministerstva dopravy kompenzace za ušlé tržby v regionální dopravě kvůli koronaviru v loňském roce. Celkově jde o částku přes 3,6 miliardy Kč. Kraje zatím musely ztráty uhradit ze svých peněz. Řekl to předseda rady Asociace krajů ČR a hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba.

​Kraje loni kvůli krizi ztratily na jízdném přes 3,7 miliardy korun

8.4. – Koronavirová krize vloni připravila tuzemské kraje spolu s Prahou o 3,7 miliardy korun na tržbách z jízdného ve veřejné dopravě. Zástupci krajů proto jednání se státem o případných kompenzacích, bez nich hrozí zdražování a omezování dopravy. Novinářům to řekl místopředseda rady Asociace krajů ČR a hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Některé kraje už ke zdražování přistoupily. Letos už ztráty přesahují další miliardu korun.

​IATA: Globální letecká přeprava pasažérů v únoru meziročně klesla o 89 procent

8.4. – Globální letecká přeprava pasažérů v únoru meziročně klesla o 89 procent. Znovu přibylo protipandemických opatření a letecké odvětví nejeví známky oživení. Za Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA) to konstatoval její nový šéf Willie Walsh. Ten dále regulační úřady vyzval k tomu, aby zakročily proti monopolnímu určování cen letišti a dalšími dodavateli.

Francouzský stát se stane největším akcionářem Air France-KLM

6.4. – Francouzský stát více než zdvojnásobí svůj podíl v aerolinkách Air France-KLM. Bude tak mít pod kontrolou téměř 30 procent této francouzsko-nizozemské skupiny a stane se jejím největším akcionářem. Na akcie se změní finanční pomoc, kterou podnik dostal už dříve kvůli dopadům koronavirové krize. Plán dohodnutý s Evropskou komisí (EK) dnes v rozhlasové stanici France Inter oznámil francouzský ministr financí Bruno Le Maire.

spinner