COVID-19

Železniční dopravci obnoví spoje do ciziny, na Slovensko v neděli a pondělí

5.6. – Tuzemští železniční dopravci začnou s postupným obnovováním spojů do okolních zemí. První vlaky na Slovensko vyšle RegioJet v neděli, od pondělí pak také České dráhy a během příštího týdne také Leo Express. V polovině června pak přibudou i další vlakové spoje do Rakouska a Německa. Čekat naopak musí nadále u vlaků do Polska. Vyplývá to z informací dopravců pro ČTK. Od čtvrtka byla zrušena všechna omezení cest na Slovensko, od pátečních 12:00 se pak uvolnilo i cestování mezi Českem, Rakouskem a Maďarskem.

​Smartwings budou po dohodě se státem financovat všichni akcionáři

5.6. – Do financování záchrany letecké skupiny Smartwin­gs se v případě dohody se státem zapojí všichni akcionáři společnosti. Dohodla se na tom valná hromada firmy. Zároveň schválila finanční model skupiny pro letošní a příští rok, který vychází ze závěrů expertní komise ministerstva dopravy. ČTK to sdělila mluvčí Smartwings Vladimíra Dufková. Spolumajitel a předseda představenstva společnosti Jiří Šimáně v dnešní Mladé Frontě Dnes uvedl, že firma potřebuje od státu půjčku nebo garanci za úvěr na 1,7 až dvě miliardy korun. Bez pomoci státu podle něj firma skončí.


​Slovensko umožnilo obnovit veřejnou dopravu do Česka

4.6. – Slovensko umožnilo obnovit autobusovou, železniční, leteckou i lodní dopravu do Česka. Na sociální síti to napsal ministr dopravy Andrej Doležal, podle kterého zmíněné rozhodnutí ústředního krizového štábu je již pravomocné. Provoz mezinárodních spojů Bratislava pozastavila v březnu jako jedno z opatření proti šíření koronaviru.

​Smartwings potřebují od státu půjčit či garantovat až dvě miliardy Kč

4.6. – Česká letecká společnost Smar­twings potřebu­je získat od státu půjčku nebo záruku za komerční úvěr ve výši 1,7 až dvě miliardy korun. Mladé frontě Dnes (MfD) to řekl spolumajitel a předseda představenstva společnosti Jiří Šimáně. Firma podle něj skončí, pokud garanci nezíská v řádu týdnů. Skupinu Smartwings, pod kterou patří také České aerolinie, čelí finančním problémům kvůli propadu zájmu o cestování v důsledku koronavirové krize. Firma žádá o pomoc kromě Česka i v Maďarsku a zkoumá možnost podpory v Polsku.

​TUI se s Boeingem dohodl na odškodném za 737 MAX

4.6. – Německý pořadatel zájezdů TUI se dohodl s americkým výrobcem letadel Boeing na odškodném za nucené odstavení problémových letounů 737 MAX a za jejich zpožděné dodávky. Největší cestovní kanceláři v Evropě dohoda finančně pomůže v čase koronavirové krize. TUI uvedla, že Boeing během příštích dvou let zaplatí „výrazný podíl na škodě“, která jí vznikla, konkrétní sumu ale nesdělila.


​Dopravci stále čekají na definitivní uvolnění cest na Slovensko

3.6. – Tuzemští dopravci jsou připraveni rychle obnovit své železniční a autobusové spoje na Slovensko, zatím však stále musí čekat na definitivní uvolnění cest hromadné dopravy přes hranice. Naopak do Rakouska a Německa by měly přibýt v polovině června další spoje. Vyplývá to z informací dopravců, které ČTK oslovila. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu se svým slovenským protějškem Igorem Matovičem oznámili od čtvrtka plné obnovení volného pohybu mezi oběma zeměmi. Nevyjasněné však stále zůstávají podmínky pro cestování hromadnou dopravou přes hranice. Slovensko totiž dosud nepovolovalo cesty vlaků a autobusů na své území. Dopravci proto nyní čekají na další vývoj situace.

Čtvrtletní ztráta Aeroflotu kvůli koronaviru výrazně vzrostla

3.6. – Čistá ztráta ruské vlajkové letecké společnosti Aeroflot v prvním čtvrtletí vzrostla o 43 procent na 22,5 miliardy rublů (téměř osm miliard Kč), protože leteckou přepravu ochromily restrikce zavedené kvůli šíření koronaviru. Vyplývá to podle agentury Reuters ze nejnovějších ú­dajů firmy.

​ŘLP dostane na pokrytí ztrát od státu dotaci až 500 milionů Kč

1.6. – Státní podnik Řízení letového provozu (ŘLP) dostane od státu dotaci až 500 milionů korun. Stát tak chce podniku pomoci pokrýt ztráty způsobené koronavirovou krizí. Na dotaz ČTK to uvedl mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Pokles příjmů ŘLP je zapříčiněn zejména obřím poklesem leteckého provozu kvůli pandemii koronaviru. V dubnu se provoz meziročně snížil o více než 83 procent.


Nákladním a autobusovým dopravcům hrozí problémy i v létě

2.6. – Kamionová doprava v Česku stále není z nejhoršího venku. Po až čtyřicetiprocentním poklesu zakázek hrozí dopravcům v příštích měsících také druhotná platební neschopnost. Situaci navíc může zhoršit i případné prodloužení letní odstávky v automobilkách. Léto tak může být pro řadu firem kritické. Problémy mají nadále i autobusoví dopravci. Na dotaz ČTK to uvedl generální tajemník sdružení Česmad Bohemia Vojtěch Hromíř. Podle dopravců by měl pomoci stát, například formou kompenzací či snížením daní.

​Čtvrtina českých firem kvůli pandemii propouští, pětina snižuje mzdy

29.5. – Zhruba čtvrtina českých firem již přistoupila v souvislosti s pandemií COVID-19 a omezujícími opatřeními k propouštění svých zaměstnanců. Pětina snížila svým zaměstnancům finanční bonusy a variabilní složky, desetina mzdový základ. K výrazným redukcím došlo v českých firmách i v oblasti nefinančních benefitů. Jen čtvrtina firem v období koronavirové krize nezavedla žádná omezující opatření. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu personálně poradenské společnosti Randstad.

spinner