Delta Air Lines měly ve čtvrtletí ztrátu 408 milionů dolarů

Delta Air Lines měly ve čtvrtletí ztrátu 408 milionů dolarů

14.1. - Americká letecká společnost Delta Air Lines měla v posledním loňském čtvrtletí vinou pandemie nemoci covid-19 ztrátu 408 milionů dolarů (8,7 miliardy Kč). Před oživením cestovního ruchu na jaře a v létě předpovídá ještě jeden ztrátový kvartál. Třetí největší aerolinky ve Spojených státech to uvedly včera ve svém sdělení.

Nárůst případů onemocnění covidem-19 způsobený variantou omikron zapříčinil zmatek v leteckém průmyslu. Vysoká nemocnost zaměstnanců a série zimních bouří vedly k hromadnému rušení letů.

V lednu zatím počet leteckých pasažérů v USA klesl o 20 procent oproti stejnému měsíci v roce 2019. Je to horší propad než 16procentní pokles v listopadu a v prosinci.

Tržby Delta Air Lines činily ve čtvrtém čtvrtletí 9,47 miliardy USD, a byly tak o 17 procent nižší než ve stejném období roku 2019. Tržby ale překonaly odhady analytiků.

"Navzdory očekávání ztráty v březnovém čtvrtletí jsme i nadále připraveni generovat zdravý zisk v červnu, září a prosinci, což povede ke smysluplnému zisku v roce 2022," uvedl dnes finanční ředitel společnosti Dan Janki.

Upravená ztráta před zdaněním činí za celý loňský rok 3,4 miliardy USD při upravených provozních výnosech 26,7 miliardy USD.

Společnost odhaduje, že tržby za čtvrtletí do konce března vzrostou na 72 až 76 procent úrovně roku 2019. Očekává, že v tomto čtvrtletí obnoví 83 až 85 procent předpandemické kapacity.

(čtk)

Foto: Delta Air Lines

spinner