Informatika

ŘSD bude další tři roky používat pro veřejné zakázky vlastní systém

12.4. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) bude dál používat vlastní elektronický systém pro zadávání veřejných zakázek. Nebude tak využívat Národní elektronický nástroj (NEN), který by podle legislativy měly používat všechny státní organizace, protože je podle organizace pro potřeby silničářů nedostačující. Návrh schválila vláda, vyplývá to z informací na vládních internetových stránkách. ŘSD je největším zadavatelem veřejných zakázek v České republice

​ŘSD by mělo další tři roky používat pro veřejné zakázky vlastní systém

10.4. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zřejmě bude dál používat vlastní elektronický systém pro zadávání veřejných zakázek. Nebude tak využívat Národní elektronický nástroj (NEN), který by podle legislativy měly používat všechny státní organizace, protože je podle organizace pro potřeby silničářů nedostačující. Vyplývá to z návrhu na výjimku pro ŘSD, kterou projedná vláda. ŘSD je největším zadavatelem veřejných zakázek v České republice

Aplikace Pozor tramvaj! funguje ode včerejška i v Brně, zatím na lince 4

7.4. – Chodci, cyklisti i řidiči v Brně si mohou od včerejška do svých mobilních telefonů stáhnout aplikaci Pozor tramvaj!, která je upozorní na riziko střetu s tramvají. Brněnský dopravní podnik (DPMB) bude aplikaci do června testovat na lince číslo 4 projíždějící centrem. Výsledky následně vyhodnotí a rozhodne o dalším použití, řekl novinářům ředitel DPMB Miloš Havránek. Podnik má v pilotním projektu vše potřebné k dispozici zdarma.

​DB Schenker s platformou Microsoft Azure transformuje svou IT infrastrukturu

18.3. – DB Schenker spolupracuje se společností Microsoft s cílem urychlit svou transformaci globálního poskytovatele logistických služeb na lídra v oblasti digitalizace logistických procesů. V rámci této spolupráce si DB Schenker nastavil další milníky vývoje logistických služeb.

​Od února po dálnicích již pouze s elektronickou dálniční známkou

1.2. – Včerejším dnem po čtvrtstoletí definitivně skončila éra papírových dálničních známek. Do konce ledna platily ještě staré roční. Od 1. února lze po dálnicích jezdit již pouze s elektronickými známkami.

​Kamionům do pěti let postačí podle Eurowagu jediná palubní jednotka

31.1. – Do pěti let bude kamionům po celé Evropě stačit jediná univerzální palubní jednotka na mýtný systém. Ta vedle mýta bude mít i další funkce. Z čelních skel vozů by tak mělo zmizet současné velké množství jednotek a systémů nutných pro přejezdy jednotlivých států. Tvrdí to poskytovatel služeb pro dopravce společnost Eurowag. Systém už někteří provozovatele pro některé země nabízejí. V budoucnu by měl usnadnit dopravu i v Česku.

​Motoristé nakoupili první milion elektronických dálničních známek

28.1. – Prodeje nových elektronických dálničních známek překonaly po necelých dvou měsících od spuštění první milion prodaných kusů za přibližně 1,5 miliardy Kč. Zájem je hlavně o roční známky. Uvedl to včera mluvčí projektu elektronické známky Martin Opatrný. Elektronické viněty letos nahradily staré papírové kupony, jejichž platnost definitivně skončí koncem ledna.


​Zahraniční projektoví manažeři hodnotí vzdálené řízení dvakrát pozitivněji než Češi

​Zahraniční projektoví manažeři hodnotí vzdálené řízení dvakrát pozitivněji než Češi Premium

26.1. – Česká společnost Easy Software, která dodává vlastní softwarová řešení na řízení pojektů do 26 zemí světa, oslovila české a zahraniční projektové manažery z více než 250 firem napříč segmenty s hodnocením loňského „covidového” roku. Průzkum s názvem „Trendy projektového řízení 2020“ odhalil mezi tuzemskými a zahraničními manažery zásadní rozdíly.

​Elektronické dálniční známky vstupují v platnost

1.1. – Dnešním dnem nabývá účinnosti novela zákona o pozemních komunikacích, a nově tedy začíná platnost elektronických dálničních známek. „Od dnešního dne už není možné koupit papírovou dálniční známku, ale jen novou elektronickou. Do konce ledna nicméně stále platí staré roční papírové známky. Většina motoristů tak bude potřebovat e-známku až od 1. února. Nové známky si však můžete koupit již nyní a jejich platnost je možné až o 3 měsíce odložit,“ uvedl mluvčí projektu e-známek Martin Opatrný.

Pardubický vědec Aleš Filip získal cenu Galileo Masters 2020

23.12. – Vědec Aleš Filip z Fakulty elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice získal prestižní cenu Galileo Masters 2020 za Českou republiku. Zvítězil s nápadem, který by mohl přispět ke snížení nákladů na provoz železnic a zvýšit bezpečnost na tratích pomocí letecké bezpečnostní služby EGNOS. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí vysoké školy Martina Macková.

spinner