Železniční doprava

​Inteligentní systém pro detekci sesuvu půdy hlídá další železniční trať v ČR

13.7. – Železniční trať Mosty u Jablunkova nyní monitoruje systém detekce sesuvů půdy (SSSP) české firmy ZAT, a. s., a to kvůli rizikovému nestabilnímu svahu, který způsoboval poruchy geometrické polohy koleje. Doposud musel nebezpečný úsek denně kontrolovat správce tratě, což však nezaručovalo kontinuální přehled o stavu trati. Nový systém, který funguje na principu bezdrátových čidel, se osvědčil už v roce 2022 v Karlových Varech, kde nepřetržitě sleduje rizikové úseky a při zjištění svahových pohybů automaticky zašle notifikaci o zjištěném náklonu čidel. Pro Správu železnic to znamená nejen ekonomickou a personální úsporu, ale především zajištění bezpečnosti železničního provozu.

​SVOD Bohemia: ETCS bezpečnost železnice zvýší, výhradní provoz je však třeba zavádět koordinovaně

11.7. – Po nedávném železničním neštěstí, kdy po čelní srážce vlaků v blízkosti stanice Pardubice hlavní nádraží zahynuli 4 cestující, se bezpečnost železničního provozu stala předmětem veřejné diskuse. V této souvislosti považujeme za důležité zmínit následující: Na silnici zahynulo za posledních 10 let 5,5 tisíce cestujících. Na železnici 7. Uvedl to Petr Moravec, výkonný ředitel Svazu osobních železničních dopravců (SVOD Bohemia).

​Kvůli nové železniční trati musí Liberecký kraj změnit územní dokumentaci

8.7. – Kvůli plánované modernizaci železničního spojení z Prahy na Liberec a dál do Polska musí Liberecký kraj změnit územní dokumentaci. Není potřeba vymezovat zcela nový koridor, je ale třeba upravit ty současné. Veřejné projednávání změn se uskuteční ve středu 10. července na krajském úřadu v Liberci, řekl hejtman Martin Půta. Úpravu si vyžádala studie proveditelnosti, kterou loni pro modernizaci trati schválila centrální komise ministerstva dopravy.

​Škoda Group provede v Šumperku rozsáhlou opravu vozidel pro Správu železnic

4.7. – Škoda Group získala zakázku v hodnotě 750 milionů Kč na generální opravu a částečnou modernizaci 43 vozidel pro kontrolu a údržbu trakčního vedení řady MVTV2 pro Správu železnic. Komplexní práce budou zahájeny letos v létě ve výrobním závodě v Šumperku, s prvními dvěma prototypy se počítá do konce roku 2025. Dokončení celého projektu je naplánováno na polovinu roku 2029.

​Na Branický most se vrátily vlaky, trať pomůže nákladní dopravě a při výlukách

2.7. – Práce na zdvoukolejnění Branického mostu postoupily do závěrečné fáze, vlaky zde včera začaly jezdit po jedné traťové koleji. Dokončení celé stavby a zahájení plnohodnotného provozu plánuje Správa železnic letos v říjnu. Most a navazující úsek do Krče jsou důležitou součástí pražské železniční sítě. Plní významnou roli v nákladní dopravě, v blízké době ale výrazně vzroste význam trati i v osobní přepravě.

​České dráhy mají palubní jednotku zabezpečovače ETCS nainstalovanou již ve 400 vozidlech

2.7. – České dráhy se intenzivně připravují na spuštění výhradního provozu pod evropským zabezpečovacím systémem ETCS na vybraných koridorových tratích. K 1. 1. 2025 plánují provozovat s ETCS přibližně 520 vozidel a jednotek. Aktuálně je vybaveno palubní jednotkou ETCS více než 400 vozidel. České dráhy už také proškolily více než 700 strojvůdců na obsluhu vozidel s ETCS.

​Společnost ČD Cargo otevřela opravárenskou halu v Českých Budějovicích

1.7. – Společnost ČD Cargo v pátek za účasti ministra dopravy Martina Kupky a primátorky města Dagmar Škodové Parmové v Českých Budějovicích slavnostně zahájila provoz nové haly pro opravy nákladních vozů. Díky více než stomilionové investici se výrazně zlepšily pracovní podmínky českobudějovických opravářů a o 15 až 20 procent se navýšila opravárenská kapacita.

​Souhlas s prodejem majetku Správy železnic asi bude jen na ministerstvu dopravy

1.7. – Souhlas s prodejem nebo bezúplatným převodem majetku Správy železnic bude zřejmě nově vydávat ministerstvo dopravy a nebude nutné, aby s ním souhlasila celá vláda. Počítá s tím novela zákona o akciové společnosti České dráhy, kterou v pátek v prvním kole schvalování Sněmovna podpořila. Předloha také nově nastavuje jednání řídícího výboru Českých drah nebo ruší zastaralé právní úpravy úhrady ceny za užívání železniční dopravní cesty. Novelu nyní projedná sněmovní hospodářský výbor.

​Česká Třebová projde celkovou modernizací

29.6. – Správa železnic hledá zhotovitele rozsáhlé modernizace železničního uzlu v České Třebové. Ten plní významnou roli jak v osobní, tak i nákladní dopravě. Kompletní rekonstrukcí projdou všechna nástupiště, přístup na ně bude díky výtahům bezbariérový. Vlaky při průjezdu zrychlí, současně se sníží hluk z železničního provozu. Zahájení prací se plánuje v závěru letošního roku, dokončení pak v roce 2031. Předpokládané celkové náklady dosahují 19,5 miliardy ko­run.

​Do Polska se po železnici jezdí rychleji a bezpečněji

28.6. – Správa železnic ve středu slavnostně ukončila rekonstrukci traťového úseku z Dětmarovic do Petrovic u Karviné a na státní hranici s Polskem. Na trati, která je důležitou spojnicí k našim severním sousedům, prošly modernizací dvě stanice a jedna zastávka. Cestujícím nyní nabízejí bezbariérový přístup na nástupiště i pohodlný nástup do vlaku. Stavební práce probíhaly od roku 2020, celkové náklady přesahují tři miliardy korun.

spinner