Železniční doprava

​Francouzské odbory plánují na 6. července celostátní stávku na železnici

25.6. – Francouzské odborové svazy Sud Rail, CGT a CFDT včera vyzvaly k celostátní stávce pracovníků na železnici, konat by se měla 6. července. Protest má podle odborů podpořit požadavek na zvyšování mezd v době rostoucí inflace. Informovala o tom agentura Reuters.

​Konference ŽESNAD.CZ: Je třeba podpořit přesun zboží na železnici

Ve Špindlerově Mlýně se minulý týden uskutečnila již pátá konference československých nákladních železničních dopravců ŽESNAD.CZ. Na akci, jejíž zaměření bylo zřejmé již z názvu konference „Je vůle přesunout zboží z asfaltu na koleje?“, se u mikrofonu vystřídali ministr dopravy České republiky Martin Kupka, generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda i zástupci předních železničních dopravců působících v Česku.

​Marie Vopálenská: Železniční průmysl by uvítal plošnou regulaci cen energií

Současné prudký růst cen energií a dalších vstupů či surovin drtí firmy českého železničního průmyslu. Podle generální ředitelky Asociace podniků českého železničního průmyslu ACRI Ing. Marie Vopálenské jsou zatím vládou přijatá opatření zaměřená spíše na domácnosti a průmyslu moc nepomáhají.

​Praha uvítá v říjnu svět železnice pod záštitou českého předsednictví v Radě EU

Ve dnech 5. až 7. října 2022 proběhne v Praze konference IRFC 2022 (International Railway Forum & Conference), která se uskuteční pod záštitou předsednictví České republiky Radě EU. Konference je pro organizace a firmy doprovázena možností prezentace ve výstavním prostoru Clarion Congress Hotelu v Praze Vysočanech.

​V Británii začíná největší stávka železničářů a zaměstnanců metra od roku 1989

21.6. – V Británii dnes začíná stávka zhruba 40 000 železničářů státní společnosti Network Rail a 13 dalších provozovatelů železnic. Stávka bude pokračovat ve čtvrtek a v sobotu. Dnes společně se železničáři hodlají stávkovat i zaměstnanci společnosti Transport for London (TfL), která provozuje londýnské metro. Jde o největší železniční stávku od roku 1989.

​Kreml pokládá litevská omezení pro Kaliningrad za nezákonná a bezprecedentní

21.6. – Za bezprecedentní a nezákonné označil včera Kreml omezení přepravy zboží, které Litva nyní uplatňuje vůči nejzápadnější ruské enklávě na březích Baltu. Litva od víkendu zakázala převážet do ruské Kaliningradské oblasti po železnici zboží, na které se vztahují sankce Evropské unie. Sedmadvacítka zavedla několik balíků sankcí proti Rusku v reakci na jeho invazi na Ukrajinu. Ruské ministerstvo zahraničí si včera předvolalo litevskou chargé d´affaires v Moskvě, aby protestovalo a pohrozilo odvetnými opatřeními, pokud omezení nebude zrušeno.

​Stavbaři začali usazovat novou lávku přes modernizovanou stanici v Adamově

20.6. – Stavbaři začali usazovat novou lávku přes budoucí kolejiště stanice v Adamově na Blanensku. Je součástí modernizované stanice na železničním koridoru mezi Prahou a Brnem. Lávka váží 46 tun, přístupová rampa 54 tun a ještě ke konstrukci náleží schodiště, která mají od 18 do 30 tun, uvedl projektový manažer společnosti Swietelsky Rail CZ Jan Parchanski. Sloužit bude od poloviny srpna.

​Nejvyšší soud přezkoumá rozsudek v kauze tendrů Správy železnic

20.6. – Nejvyšší soud přezkoumá rozsudek v kauze dvou zmanipulovaných tendrů vypsaných Správou železnic. Dovolání podal jeden ze šesti odsouzených, ale také nejvyšší státní zástupce Igor Stříž, a to v neprospěch osvobozené projektové firmy SUDOP Praha a části odsouzených. Dovolání spolu se spisem obdržel Nejvyšší soud v červnu, zjistila ČTK z justiční databáze. Rozhodnutí lze s ohledem na průměrnou délku řízení očekávat za několik týdnů až měsíců.

​Litva zakázala převážet vlaky do Kaliningradu zboží ze sankčního seznamu

19.6. – Litva ode včerejška zakázala převážet do ruské Kaliningradské oblasti po železnici zboží, na které se vztahují sankce Evropské unie. Informovala o tom agentura Reuters. Sedmadvacítka zavedla několik balíků sankcí proti Rusku v reakci na jeho invazi na Ukrajinu.

​Další lokomotivy v Kazachstánu budou jezdit s trakčními motory od české Škodovky

18.6. – Škoda Group pokračuje v úspěšně spolupráci se strojírenským gigantem Wabtec a pracuje na výrobě dalších mechanických pohonů pro lokomotivy do Kazachstánu. Skupina již americké společnosti v uplynulých letech dodala vybavení pro více než 50 lokomotiv. Nový kontrakt počítá s dodávkami pro další 26 lokomotiv a má hodnotu přes 300 milionů Kč. Dodávka bude uskutečněna během roku 2023. Škoda Group je součástí skupiny PPF.

spinner