Železniční doprava

​Kontroly na slovensko-české hranici zřejmě zpozdí některé mezistátní vlakové spoje

28.9. – „V souvislosti s nařízením vlády a zavedením dočasných kontrol na hranicích se Slovenskem se budou České dráhy řídit v pohraničních přechodových stanicích pokyny Policie ČR. Vlaky do vnitrozemí odjedou po souhlasu Policie ČR po provedení kontroly,“ uvedl mluvčí ČD Petr Šťáhlavský. Nové opatření začne platit od půlnoci ze středy na čtvrtek.

Velké dopravní firmy šetří energie omezením spotřeby a také investicemi

26.9. - K šetření s energiemi se začaly přidávat také velké dopravní společnosti v Česku. Jejich opatření se kromě omezení provozních výdajů při spotřebě energií a paliv zaměřují také na investice do jejich vozového parku či budov. Vyplývá to z informací firem. Spotřebu chtějí snižovat i ministerstvo dopravy a jeho podřízené organizace.

Plzeňská aglomerace má seznam investic do dopravy s podporou EU za 2 mld. Kč

26.9. - Plzeňská aglomerace sestavila seznam investic do dopravy, které chce do roku 2030 podpořit z fondů Evropské unie. Více než 1,5 miliardy Kč by mělo jít z programů IROP a operačního programu Doprava do Plzně a další stovky milionů do prstence částí okresů Plzeň-sever, jih a Rokycany. Řekl to náměstek plzeňského primátora Michal Vozobule.

Správa železnic představila na veletrhu InnoTrans práce na vysokorychlostní trati z Prahy do Drážďan

25.9. - Společný česko-německý projekt vysokorychlostní trati (VRT) z hlavního města do Ústí nad Labem a Drážďan představila Správa železnic na tradičním železničním veletrhu InnoTrans, který skončil v pátek v Berlíně. Informační stánek byl součástí expozice Svobodného státu Sasko a Evropského seskupení pro územní spolupráci (ESÚS). Největším lákadlem byla příprava Krušnohorského tunelu, který bude s délkou až 30 kilometrů nejdelší ve střední Evropě.

Správa železnic posílí svou komunikační síť na železnici za půl miliardu Kč

24.9. - Správa železnic posílí a doplní svou komunikační síť napříč republikou. V rámci přenosové sítě státní organizace vznikne vysokorychlostní propojení centrálních dispečerských pracovišť, regionálních pracovišť a datových center. V tendru za téměř 518 milionů korun uspěly ČD – Telematika a společnost TTC Marconi. Informoval o tom server E15.cz.

České dráhy začaly vydávat tzv. zelené dluhopisy za více než 12 miliard korun

23.9. - České dráhy dnes vydávají firemní dluhopisy za půl miliardy eur (více než 12 miliard Kč). Peníze chce společnost využít na splátku svých předchozích dluhopisů a také na investice do svého vozového parku. Informoval o tom dnes server E15.cz. Roste zadlužení firmy.

Památkově chráněné letní čekárně v Roztokách se vrátila původní podoba

22.9. - Správa železnic dokončila rekonstrukční práce ve stanici Roztoky u Prahy. Zatímco kolejiště disponuje moderními bezbariérovými nástupišti, výtahy a prodlouženým podchodem, památkově chráněné letní čekárně se vrátil původní historický vzhled z doby jejího vzniku v roce 1911. Celkové investiční náklady stavby dosáhly 408 milionů korun.

V Kladně se uskutečnila prezentace modernizace traťového úseku do Ostrovce

20.9. - Ve stanici Kladno se včera za účasti ministra dopravy Martina Kupky uskutečnila prezentace modernizace traťového úseku z Kladna do Kladna-Ostrovce. Byla podepsána smlouva se zhotovitelem a letos začne přípravnými pracemi realizace stavby. Zhotovitelem prací bude Společnost Kladno, kterou tvoří EUROVIA CS jako správce a STRABAG Rail a Elektrizace železnic Praha jako společníci. Vysoutěžená cena je 3 691 998 007 korun bez DPH, hotovo bude na konci roku 2024. Stavba bude navržena ke spolufinancování Evropskou unií z Fondu soudržnosti v rámci Operačního programu Doprava na období 2021–2027.

Právě vychází v DN 18 - 19

​Premiérové představení dvou nových vagónů WALBO na InnoTrans 2022

19.9. – Česká výrobní společnost WALBO GROUP působící v oblasti železničního průmyslu, automatizace výroby a těžkého strojírenství, bude na výstavě InnoTrans 2022 zastoupena dvěma ze svých čtyř divizí, společnostmi WALBO WAGONS a WALBO RAILWAY.

Martin Kupka: ČD nezdraží jízdné ve výši inflace, zvýšení cen bude nižší

19.9. - České dráhy v příštím roce určitě nezdraží jízdné ve výši současné inflace, zvýšení cen bude nižší. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl ministr dopravy Martin Kupka. Průměrná míra inflace v Česku se nyní pohybuje kolem 17 procent. ČD se chystají zdražovat kvůli nárůstu nákladů na energie a materiál. Zdražení podle Martina Kupky nepřesáhne 15 procent. Ministr chce hledat v dopravě úspory.

spinner