Železniční doprava

Slovenský dopravce ZSSK Cargo dostal v novém řízení nižší pokutu

20.11. – Slovenský antimonopolní úřad (PMÚ) v novém řízení snížil na 2,99 milionu EUR (76,5 milionu Kč) pokutu pro nákladního železničního přepravce Železničná spoločnosť Cargo Slovakia (ZSSK Cargo) za zneužití dominantního postavení na trhu. Vyplývá to ze včerejšího oznámení PMÚ, jehož rozhodnutí je už pravomocné. Původní rozhodnutí úřadu o pokutě 10,25 milionu EUR (262 milionů Kč) zrušily slovenské soudy. Nad ZSSK Cargo má kontrolu stát.

Martin Sněhota novým obchodním ředitelem PKP CARGO INTERNATIONAL Premium

Martin Sněhota novým obchodním ředitelem PKP CARGO INTERNATIONAL

13.11. – Včera byl novým obchodním ředitelem společnosti PKP CARGO INTERNATIONAL jmenován Martin Sněhota. Ve funkci nahradí Viktora Bystriana, který bude s novými cíli pokračovat v práci pro skupinu PKP CARGO INTERNATIONAL. Informoval o tom mluvčí firmy Lukáš Kresač.

Ministři dopravy ČR jednali o společných dopravních projektech

12.11. – Ministři dopravy České republiky a Slovenska jednali včera na separátním setkání v rámci společného zasedání obou vlád o společných cílech v oblasti dopravy. Podle Vladimíra Kremlíka a Arpáda Érseka vlády obou států podporují rozvoj vysokorychlostního i konvenčního železničního spojení v regionu střední Evropy. Klíčovým tématem je také rozvoj spolupráce v oblasti autonomní mobility.

Jihočeský kraj uzavřel s ČD novou smlouvu na deset let

11.11. – Jihočeský kraj uzavřel s Českými drahami novou desetiletou smlouvu na obsluhu 14 železničních tratí. Kraj za to dopravci zaplatí přibližně sedm miliard Kč. Smlouva začne platit 15. prosince a České dráhy (ČD) na jejím základě investují do modernizace vlaků v Jihočeském kraji 1,8 miliardy Kč. Novinářům to řekli zástupci ČD a Jihočeského kraje.

Aktuality ze světa 44/2019 Premium

Aktuality ze světa 44/2019

8.11. – NÁMOŘNÍ DOPRAVA – Bylo spuštěno nové týdenní lodní spojení Samskipu mezi portugalským Lisabonen a britským Tilbury, a to s s napojením na Leixöes a multimodální uzel v Rotterdamu. V Nizozemsku vzniklá skupina nasazuje od 1. listopadu charterovou loď pro 1000 TEU na pětidenní trasu Velká Británie – Portugalsko a další 4 dny na úsek Leixöes-Rotterdam. 

Soud opět osvobodil obžalované v kauze pádu mostu ve Studénce

6.11. – Novojičínský okresní soud dnes podruhé zprostil viny všech deset lidí obžalovaných kvůli železničnímu neštěstí ve Studénce z roku 2008. Soudce během zdůvodnění osvobozujícího rozsudku opět řekl, že se přesně neví, proč most spadl a neprokázalo se, že skutek spáchali právě obžalovaní. V důsledku tragédie zemřelo osm lidí a desítky dalších utrpěly zranění. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce se na místě odvolal.

​Připravuje se modernizace 73 modernizací nádraží za devět miliard korun

1.11. – V Česku se připravuje nebo realizuje 73 oprav a modernizací železničních nádraží. Stát na ně vynaloží kolem devíti miliard korun. Většina z plánovaných staveb je nyní v přípravné fázi. Největší z připravovaných investic je kompletní modernizace pardubického hlavního nádraží, která by měla stát kolem 2,1 miliardy Kč. Začít by měla v dubnu příštího roku a trvat by měla přes tři roky. Mezi další velké rekonstrukce, které jsou zatím v přípravě, patří nádraží v Plzni, Praze Smíchově nebo Českých Budějovicích.

​Řídící výbor Českých drah bude mít nové členy

31.10. – Novými členy sedmičlenného Řídícího výboru Českých drah, který zastupuje při řízení podniku stát, se stanou Filip Říha z ministerstva obrany, Lukasz Kryński z ministerstva pro místní rozvoj (MMR) a Petr Pavelek, který bude zastupovat ministerstvo financí. Nahradí mimo jiné Václava Nebeského, který se jako dosavadní zástupce MMR stal předsedou představenstva státního dopravce. Vyplývá to z informací zveřejněných na vládních internetových stránkách.

Nákladní i osobní dopravu v Německu čeká v příštích letech růst Premium

Nákladní i osobní dopravu v Německu čeká v příštích letech růst

29.10. – Spolkový úřad pro nákladní dopravu BAG zveřejnil střednědobý výhled vývoje nákladní a osobní dopravy v Německu do roku 2021. Dokument vznikl na základě objednávky Spolkového ministerstva dopravy a digitální infrastruktury za účasti poradenské společnosti Intraplan Consult. Základní tezí je, že nákladní i osobní doprava poroste, a to navzdory očekávanému oslabení hospodářského růstu v Německu i v EU.

BLS Cargo koupí 25 lokomotiv Siemens Vectron Premium

BLS Cargo koupí 25 lokomotiv Siemens Vectron

29.10. – Švýcarský nákladní železniční dopravce BLS Cargo objednal od Siemens Mobility 25 vícesystémových lokomotiv Vectron pro nasazení na severo-jižním koridoru. Lokomotivy budou použity pro trakci vlaků v Německu, Rakousku, Švýcarsku, Itálii, Nizozemsku a Belgii. Dodávky vectronů proběhnou v několika fázích v letech 2020 až 2025. BLS Cargo bude mít po převzetí posledního kusu ve svém parku celkem 40 lokomotiv Siemens Vectron. V roce 2015 dopravce objednal 15 jednotek.

spinner