Železniční doprava

​Liberecký kraj jedná s Die Länderbahn o vlacích pro Českolipsko

31.10. – Liberecký kraj jedná se společností Die Länderbahn o zajištění provozu na dvou páteřních linkách na Českolipsku, kde v současné době jezdí České dráhy. Od prosince 2021 by měl německý dopravce převzít vlaky na trase z Mladé Boleslavi přes Českou Lípu do Rumburku a o rok později i na lince z Liberce přes Českou Lípu do Děčína. Firma podala na tyto trasy nejvýhodnější nabídku, kraj si od změny slibuje modernější vlaky a větší komfort pro cestující. Informoval o tom informoval mluvčí krajského úřadu Filip Trdla.

​České dráhy porušují podle Evropské komise antimonopolní pravidla unie

30.10. – Evropská komise (EK) dospěla k předběžnému závěru, že České dráhy (ČD) porušují antimonopolní pravidla, a to tím, že účtují ceny pod úrovní nákladů. Zejména v souvislosti s cenami jízdného na trati mezi Prahou a Ostravou proto komise zaslala dopravci své námitky. Pokud ČD nedokážou svůj postup v konkurenčním boji obhájit, hrozí jim pokuta do deseti procent z ročního obratu. To by podle výroční zprávy firmy za loňský rok znamenalo asi čtyři miliardy korun. Dopravce v reakci uvedl, že sdělení výhrad není rozhodnutím, které by závazně říkalo, že ČD pochybily a jsou povinny platit pokutu.

​České dráhy zachovají mezi Prahou a Ostravou jen šest párů vlaků

30.10. – České dráhy od příštího úterý ještě více omezí provoz mezi Prahou a Ostravou. Dopravce na této trati zachová šest párů dálkových vlaků denně. Dosud to bylo osm párů za den. Nové omezení se týká expresu, který jezdí mezi Prahou a Varšavou. Důvodem je snížení poptávky po cestování vyvolané epidemií koronaviru a souvisejícími vládními opatřeními. Vyplývá to z informací Českých drah. Řadu dálkových i regionálních spojů dráhy i ostatní dopravci zrušili už dřív.

ČD testovaly nové vlaky na proslulé jihočeské trati Bechyňka

28.10. - České dráhy (ČD) vyzkoušely elektrickou soupravu RegioPanter řady 650 na trati Bechyňka z Tábora do Bechyně. Firma prověřila technické parametry a jízdu v obloucích o poloměru menším než 150 metrů. ČD chtějí vlaky nabídnout Jihočeskému kraji na Bechyňku i na trať Rybník – Lipno nad Vltavou, kde je zkoušely minulý týden. Pro provoz na Bechyňce by se muselo do lokomotivy přidat trafo nebo změnit trakce, řekli ČTK zástupci firmy. O změně trakce by měli krajští zastupitelé rozhodnout v prosinci, řekla Andrea Tetourová z krajského odboru dopravy.

Německo: Vlaky budou delší a rychlejší

Deutsche Bahn nadále mohutně investuje do vysokorychlostní flotily. Společnost se nově zaměřuje na mimořádně dlouhá vozidla, která se skládají ze 13 vozů. Kromě toho budou moci jezdit rychleji než ostatní vysokorychlostní vlaky DB – až 265 kilometrů za hodinu.

UNIFE: Železniční průmysl zvládá pandemii dobře

Globální trh s železniční technologií přežil pandemii COVID-19 relativně nezraněný. I přes propad 8 procent v roce 2020 se očekává, že trh v příštích pěti letech poroste s 2,3 procenta ročně. Konstatuje to Studie světového železničního trhu: Předpověď na období 2020–2025. Tu na počátku října zveřejnila Asociace evropského železničního průmyslu (UNIFE).

Správa železnic vyhlásila tendr na projekt trati z Plzně do Stodu pro rychlost 200 km/h

25.4. - Správa železnic vyhlásila tendr na projektanta, který vytvoří dokumentaci pro stavební povolení novostavby dvoukolejné trati z Plzně do Stodu. Předpokládaná hodnota zakázky činí 219 290 000 korun. Výstavba tratě pro rychlost vlaků 200 km/h by měla začít za necelé tři roky. Dokončení stavby, plánované na závěr roku 2026, přinese rychlejší a kapacitnější přeshraniční spojení z Plzně do Mnichova a dalších důležitých center Bavorska.


​Pars nova modernizuje lůžkové vozy pro české dráhy

24.10. – Zakázku na modernizaci flotily lůžkových vozů pro České dráhy získala šumperská společnost Pars nova, která je součástí skupiny Škoda Transportation. První vůz by se měl dostat zpátky do provozu zhruba na konci příštího roku. U šesti z devíti vozů firma navíc zajistí periodické hlavní opravy.

Správa železnic v příštím roce zvýší zaměstnancům platy o 2 procenta

23.10. – Platy zaměstnanců Správy železnic se v příštím roce zvýší o dvě procenta. Počítá s tím s odbory uzavřená nová kolektivní smlouva, která aktualizuje také činnosti některých profesí, informovala státní organizace. Správa železnic zaměstnává zhruba 17 000 lidí.

​České dráhy dál omezí provoz mezi Prahou a Ostravou

23.10. - České dráhy po vlně dalších koronavirových omezení a snížení poptávky od 28. října omezí dál provoz. Jezdit přestanou vlaky SC Pendolino mezi Prahou a Ostravou, v provozu zůstane pouze jeden pár těchto vlaků. Zrušeny budou na této trase také některé expresy a v provozu zůstane osm vlaků ČD, oznámil státní dopravce. Dráhy i ostatní dopravci už v minulých dnech omezili provoz řady dálkových i regionálních vlaků.

spinner