Železniční doprava

České dráhy si objednaly 20 nových dálkových vlaků za 12,5 miliardy korun

12.4. – České dráhy si objednaly 20 nových dálkových vlaků za 12,5 miliardy korun od konsorcia Siemens Mobility a Škoda Transportation. Dodávku bude tvořit celkem 180 vozů s kapacitou 555 míst k sezení a nejvyšší provozní rychlostí 230 km/h. S jejich nasazením dopravce počítá postupně v letech 2024 až 2026 na linkách z Prahy přes Ústí nad Labem do Hamburku či přes Brno do Budapešti a Vídně. Zakázka počítá i s dalšími dvěma vozy pro Správu železnic.

Správa železnic hledá zhotovitele na opravu stanice v Adamově

Brno 12. dubna (ČTK) – V souvislosti s modernizací na koridoru mezi Brnem, Adamovem a Blanskem, která je v plánu na letošní září, opraví Správa železnic také stanici v Adamově. Pro tuto část nyní železničáři vyhlásili tendr na zhotovitele prací. Předpokládaná hodnota zakázky je 688 milionů korun, uvedla v tiskové zprávě mluvčí státního podniku Nela Friebová.

​Eurotunnel aktualizoval pokyny pro přepravu nebezpečných věcí

12.4. – Eurotunnel Le Shuttle aktualizoval své pokyny pro přepravu nebezpečných věcí. Na 59 stránkách provozovatel tunelu pod Lamanšským průlivem mezi Francií a Anglií zpracoval změny podmínek, které nyní platí pro přepravu nebezpečných věcí Eurotunelem. Podmínky vycházejí z ADR, jsou však přísnější než mezinárodní předpisy, protože zohledňují specifické bezpečnostní prvky infrastruktury tunelu.

​Francouzský parlament chce zakázat krátké vnitrostátní lety nahraditelné vlakem

11.4. – Francouzské Národní shromáždění v prvním čtení schválilo zákaz vnitrostátních letů, které lze nahradit cestou vlakem kratší než dvě a půl hodiny. Zákon by se dotkl zejména spojů mezi Paříží a Nantes, Lyonem a Bordeaux. Výjimku by měly lety, na které navazuje další spoj. Zákaz je součástí klimatického zákona, hlasování předcházela velmi živá diskuse, píše list Le Monde.

​Železniční dopravci se musí do příštího roku certifikovat pro údržbu vozidel

9.4. – Do poloviny června příštího roku se musí všichni tuzemští osobní dopravci a stavební firmy na železnici certifikovat jako subjekt odpovědný za údržbu vlaků. Bez toho nebude možné dál vlaky provozovat. Dosud byla certifikace povinná pouze pro nákladní vozy. Upozornil na to Drážní úřad. V současnosti je v Česku certifikováno 50 dopravců odpovědných za údržbu nákladních vozů, do příštího roku by se měl jejich počet minimálně zdvojnásobit.

​Rychlodráhy v ČR by mohlo využívat 130 tisíc lidí denně

9.4. – Vlaky na vysokorychlostní železnici v Česku by podle odhadů mohlo v budoucnu využívat přes 130 000 cestujících denně. Tratě, které by měly být v provozu téměř výhradně přes den, budou v dosahu více než poloviny obyvatel země. Uvedl to generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda. Stát připravuje ve zrychleném režimu pět úseků rychlotratí, první by měl být zprovozněn v roce 2028.

​Skupina CSG vykoupila od Tatravagónky podíl v DAKO-CZ

8.4. – Tatrvagónka, a. s., prodala svůj 49procentní podíl ve společnosti DAKO-CZ, a. s., majoritnímu vlastníkovi, holdingu Czechoslovak Group (CSG), který doposud ovládal 51 procent. CSG, průmyslově technologická skupina českého podnikatele Michala Strnada, se tak stala jediným vlastníkem společnosti, která vyvíjí a vyrábí brzdové systémy a komponenty pro kolejová vozidla a ve svém podniku v Třemošnici zaměstnává více než 500 lidí. Cenu transakce strany nezveřejnily.

​ČD nesouhlasí s výsledkem soutěže Plzeňského kraje na provoz vlaků v Pošumaví

8.4. – České dráhy (ČD) nesouhlasí s výsledkem soutěže Plzeňského kraje na provoz vlaků v Pošumaví. Krajští radní vybrali 26. března pro tratě Horažďovice – Sušice – Klatovy a linii Domažlice – Klatovy českého železniční dopravce GW Train Regio, který tam má zajišťovat osobní dopravu od prosince 2023 po deset let. ČD podaly proti rozhodnutí rozklad na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který byl zamítnut. ČD jsou stále přesvědčené o tom, že postup kraje a ÚOHS v této věci byl nesprávný, řekla včera mluvčí státních drah Vanda Rajnochová.

RegioJet plánuje noční vlak z Prahy přes Berlín a Amsterdam do Bruselu

7.4. – Soukromý dopravce RegioJet a nizozemský start-up European Sleeper plánují nový noční vlak z Prahy přes Berlín a Amsterdam do Bruselu. Spojení zahájí provoz v roce 2022, uvedl v tiskové zprávě mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj. Noční spoje provozují také České dráhy, kvůli epidemické situaci jsou teď pozastavené.

Na prvním koridoru začínají výluky, upraví provoz některých vlaků

6.4. - Na železničním koridoru mezi Prahou a Ostravou začnou ode dneška rozsáhlé výluky vlaků. Někteří dopravci, zejména České dráhy, kvůli tomu upraví jízdní řád některých spojů. Důvodem výluk jsou plánované rekonstrukce několika úseků koridoru, vlaky tak budou na trase nabírat v následujících dvou až třech letech zpoždění v desítkách minut. Zejména regionální spoje pak nahradí autobusy.

spinner