Železniční doprava

Závory na českých železničních přejezdech fungují jinak než v zahraničí

21.4. - Závory a světelná signalizace představují jeden z nejefektivnějších způsobů zabezpečení přejezdu. Pravděpodobnost smrtelné nehody je zde hlavně pro posádky automobilů statisticky až třicetkrát nižší než u přejezdů, kde jsou jen světla bez závor. To je důvod, proč vyspělé evropské země téměř vždy při rekonstrukci přejezdu dosazují závory. Kupříkladu ve Švýcarsku či Německu míra vybavení technicky zabezpečených přejezdů závorami přesahuje 90 %. V České republice to je 39,7 %, ale situace se postupně zlepšuje. V roce 2020 bylo uvedeno do provozu nově 92 technicky zabezpečených železničních přejezdů, z toho 64 % s doplňkovými závorami. Zbylé přejezdy bez závor byly podle informací od Správy železnic instalovány převážně na polních, lesních nebo účelových komunikacích.

Správa železnic vypsala tendr na dokumentaci nové železnice z Prahy do Berouna

21.4. - Správa železnic znovu začala připravovat aktualizaci dokumentace pro územní řízení stavby nové trati mezi pražským Smíchovem a Berounem, jejíž součástí bude více než 24kilometrový tunel. Vypsala proto nyní opakovaný tendr. Informovala o tom dnes Správa železnic. Organizace na zakázku vypsala soutěž už loni, po zásahu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ji však zrušila. Tehdy se její odhadovaná cena pohybovalo kolem 160 milionů korun.

Zemědělci kritizují plánovanou vysokorychlostní trať z Drážďan do Prahy

20.4. – Zemědělci kritizují plán vysokorychlostní tratě z Prahy do Drážďan. Trať se dotkne pěstitelů, kteří pěstují chmel a zeleninu, sdělili v pondělí zástupci Agrární komory ČR. Podle Svazu pěstitelů chmele ČR se tak stát na jedné straně snaží o zápis chmelařské krajiny do Seznamu světového dědictví UNESCO, na druhé straně chce stejně cennou oblastí s dlouhodobou pěstební historií vést vysokorychlostní trať.

Leo Express již vypravuje 75 procent svých řádných spojů

20.4. – Leo Express začal navyšovat počet komerčních spojů mezi Prahou a Ostravskem a Starým Městem u Uherského Hradiště. Vzhledem k pozvolnému návratu cestujících po konci lockdownu jich v tomto týdnu vyjede 75 % oproti plnému provozu. V dalších týdnech je dopravce připraven v případě pokračujícího růstu zájmu spoje dále posilovat.

​Dopravce rychlovaků Eurostar se dohodl na refinancování úvěrů

19.4. – Dopravce Eurostar, který provozuje rychlovaky pod Lamanšským průlivem, se dohodl na refinancování části svých úvěrů. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informace deníku The Telegraph. Již dříve zástupci dopravce řekli, že stav společnosti je kritický.

České dráhy si u tří bank otevřely rámcové úvěry za 8,5 miliardy korun

14.4 – České dráhy si u tří bank otevřely sedmileté rámcové úvěry za až 8,5 miliardy korun. Dráhy je budou čerpat v případě potřeby, přičemž využít je mohou pro jakýkoliv účel. Prioritně je však chtějí využít pro nákup nových vlaků. Podnik chtěl dojednáním úvěrů posílit svou současnou likviditu. České dráhy loni kvůli pandemii jen na tržbách ztratily více než čtyři miliardy korun.

​DB letos investuje do rozvoje sítě rekordní částku 12,7 miliardy EUR

Rekordní objem investic a nové projekty zajistí další zlepšení německé železniční infrastruktury. „Budujeme novou síť pro Německo,“ uvedl člen představenstva Deutsche Bahn Ronald Pofalla, který je odpovědný za rozvoj sítě DB. „Železnice je klíčovým prvkem strategie boje proti klimatickým změnám. Proto investujeme do jejího rozvoje jako nikdy předtím a zvyšujeme tempo rekonstrukce a rozšiřování kapacit železniční sítě,“ dodal Ronald Pofalla.

​Slovinský dopravce Primol-Rail získal bezpečnostní certifikát na pět let

13.4 – Slovinský železniční dopravce Primol-Rail ze skupiny PKP CARGO INTERNATIONAL, která je jedním z nejvýznamnějších provozovatelů železniční a intermodální dopravy v Evropě a členem skupiny PKP CARGO, předního evropského logistického operátora, získal bezpečnostní certifikát pro provoz železniční dopravy s platností do února 2026. Společnost je dnes již nedílnou součástí rozvoje a naplňování strategie skupiny PKP CARGO INTERNATIONAL na mezinárodním železničním trhu v Evropě.

​České dráhy obnoví provoz vlaků z Prahy na západ Čech, posílí i spoje do Německa

13.4. – České dráhy obnoví od soboty provoz většiny dálkových vlaků mezi Prahou a Plzní na tzv. chebské větvi. Většina spojů linky Ex6 tak znovu pojede v celé trase z Prahy přes Plzeň až do Chebu, do provozu se dále vrátí dva páry vlaků pendolino denně mezi Prahou a západech Čech. Dráhy zároveň mírně posílí i spoje do Mnichova. V současnosti už opět jezdí i spěšné vlaky z Chebu do Norimberku a také regionální přeshraniční spoje do Německa. Dosud byl provoz omezen kvůli koronavirové krizi.

Stát zatím kompenzaci regionální dopravy nechystá, počká na stanovisko EK

13.4. – Stát zatím kompenzace pro kraje za ztráty v regionální dopravě nechystá. Pro případná jednání s kraji o podpoře bude klíčový výsledek současných jednání s Evropskou komisí o kompenzacích pro železniční dopravce, pro které stát připravuje kompenzace až za 1,5 miliardy korun. Pokud komise dotace pro dopravce schválí, bude stát jednat s kraji. To se podle ministerstva dopravy dá očekávat na konci května. Řekl to mluvčí ministerstva František Jemelka. Kraje v minulých dnech oznámily, že loni na jízdném z veřejné dopravy ztratily 3,7 miliardy korun, žádají proto o pomoc stát.

spinner