Železniční doprava

​České dráhy staví v Havlíčkově Brodě novou myčku

13.7. – České dráhy staví novou myčku železničních kolejových vozidel v Havlíčkově Brodě. Tato myčka Oblastního centra údržby Východ zjednoduší mytí kolejových vozidel. Moderní zařízení umožní vyčistit větší množství souprav, zvolená technologie bude šetrná k nátěru a přispěje k minimalizaci dopadů na životní prostředí. Spuštění provozu nové myčky plánují ČD na duben příštího roku.

​Společenství CER vítá schválení systému ETS II

Evropský parlament na svém zasedání 22. června v Bruselu (viz str. 1) schválil velkou většinou 439 hlasů zprávu o systému obchodování s emisemi (ETS). Společenství evropských železničních a infrastrukturních společností (CER) děkuje parlamentu a zpravodaji Peteru Liesemu za náročný a významný úspěch v této dokumentaci, která zavádí postupné rozšíření systému ETS II na emise ze všech druhů dopravy s postupným přechodem na 100procentní aukce povolenek ve všech odvětvích.

​Nový železniční veletrh Rail Business Days přilákal přes 10 tisíc návštěvníků

První ročník mezinárodního železničního veletrhu Rail Business Days, který se odehrál na počátku června v Brně, navštívilo za tři dny jeho konání přesně 10820 návštěvníků z řad široké i odborné veřejnosti, kteří si mohli prohlédnou několik desítek expozic ve venkovní a vnitřní části areálu. Zejména pro odborníky pak byla určena obsahově velmi zajímavá konference.

​I přes levné měsíční jízdné si tisíce lidí v Berlíně koupily klasický tarif

5.7. – Nehledě na levné měsíční celoněmecké jízdné za devět eur (222 Kč) pro regionální a městskou dopravu si v Berlíně v červnu několik tisíc lidí koupilo klasické předplatné. To je několikanásobně dražší a je na rozdíl od devítieurového lístku omezené jen na Berlín, případně okolí metropole. Nákup standardního předplatného totiž prodejní automaty i přes existenci levného jízdného stále umožňují, protože podle dopravců by se úprava zařízení nevyplatila.

​Nejvyšší soud opět otevřel spor o miliardovou arbitráž mezi Škodou Transportation a ČD

5.7. – Nejvyšší soud (NS) nařídil znovu otevřít soudní spor o platnost arbitráže, na jejímž základě České dráhy doplatily strojírenské firmě Škoda Transportation 1,2 miliardy korun za dodávku lokomotiv. České dráhy uspěly s dovoláním. Žalobu, jejímž cílem bylo zrušení rozhodčího nálezu, musí znovu projednat Městský soud v Praze. Justice chybovala, když se odmítla zabývat údajnou podjatostí jednoho z rozhodců. Rozhodnutí NS je dočasně zpřístupněné na úřední desce.

​Ve vlacích Českých drah platí Jízdenka na léto

3.7. – Od pátku 1. července platí ve vlacích Českých drah prázdninová Jízdenka na léto, kterou lze použít v sedmi nebo čtrnácti na sebe navazujících dnech. „V době platnosti umožňuje volné cestování spoji Českých drah bez omezení počtu spojů nebo ujetých kilometrů, a tak můžete během jednoho týdne projet celou republiku za pár korun. Podle zvoleného typu dokladu totiž vyjdou denní náklady na cestování mezi 78 a 127 korunami. Při současné cenně pohonných hmot ujedete autem za tuto částku zhruba 30 až 50 kilometrů, vlakem můžete cestovat třeba z Chebu do Ostravy. To je skoro 600 kilometrů,“ řekl Michal Krapinec, předseda představenstva a generální ředitel Českých drah.

Společnost Siemens Mobility obdržela evropský certifikát ECM pro Českou republiku

3.7. – V květnu úspěšně proběhl audit ECM provedený německou společností TÜV SÜD Rail GmbH v Siemens Mobility, s. r. o., v České republice. Na jeho základě byl společnosti udělen certifikát umožňující provádění údržby lokomotiv. Audit pokrýval čtyři hlavní pilíře označené jako „funkce údržby“. Jedná se o funkci ECM I – řízení, ECM II – rozvoj údržby, ECM III – řízení údržby vozidlového parku a ECM IV – provádění údržby.

​Právě vychází v DN č. 13

České dráhy obhájily rating se stabilním výhledem

1.7. – České dráhy obhájily u agentury Moody's rating na úrovni Baa2 se stabilním výhledem. Stupeň Baa2 patří k nižšímu hodnocení v investičním pásmu. Agentura podle dopravce ocenila například silnou pozici drah na trhu, dobrou předvídatelnost tržeb či nastavená opatření firmy během pandemie. Hodnocení je pro společnost klíčové pro další financování.

​Cestujícím již slouží přestavěná trať mezi Sudoměřicemi a Voticemi

1.7. – Cestujícím od prvního prázdninového dne slouží přestavěná železniční trať mezi Sudoměřicemi u Tábora a Voticemi na Benešovsku. Zlepší se tak cestování dálkovými vlaky z Prahy do Českých Budějovic. Regionální spoje začnou po novém téměř dvacetikilometrovém úseku jezdit od září, kdy se počítá s úplným dvoukolejným provozem. Práce na trati by měly být kompletně hotové příští rok v srpnu, náklady jsou 6,7 miliardy korun, uvedli včera na briefingu v Sudoměřicích ministr dopravy Martin Kupka a generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

​Brno hostilo mezinárodní železniční veletrh Rail Business Days

Minulý týden v Brně se uskutečnil mezinárodní železniční veletrh a konference Rail Business Days. První den přilákal přes 3000 návštěvníků z řad široké i odborné veřejnosti, kteří si mohli prohlédnou několik desítek expozic ve venkovní a vnitřní části areálu.

spinner