Železniční doprava

ČD testovaly nové vlaky na proslulé jihočeské trati Bechyňka

28.10. - České dráhy (ČD) vyzkoušely elektrickou soupravu RegioPanter řady 650 na trati Bechyňka z Tábora do Bechyně. Firma prověřila technické parametry a jízdu v obloucích o poloměru menším než 150 metrů. ČD chtějí vlaky nabídnout Jihočeskému kraji na Bechyňku i na trať Rybník – Lipno nad Vltavou, kde je zkoušely minulý týden. Pro provoz na Bechyňce by se muselo do lokomotivy přidat trafo nebo změnit trakce, řekli ČTK zástupci firmy. O změně trakce by měli krajští zastupitelé rozhodnout v prosinci, řekla Andrea Tetourová z krajského odboru dopravy.

Německo: Vlaky budou delší a rychlejší

Deutsche Bahn nadále mohutně investuje do vysokorychlostní flotily. Společnost se nově zaměřuje na mimořádně dlouhá vozidla, která se skládají ze 13 vozů. Kromě toho budou moci jezdit rychleji než ostatní vysokorychlostní vlaky DB – až 265 kilometrů za hodinu.

UNIFE: Železniční průmysl zvládá pandemii dobře

Globální trh s železniční technologií přežil pandemii COVID-19 relativně nezraněný. I přes propad 8 procent v roce 2020 se očekává, že trh v příštích pěti letech poroste s 2,3 procenta ročně. Konstatuje to Studie světového železničního trhu: Předpověď na období 2020–2025. Tu na počátku října zveřejnila Asociace evropského železničního průmyslu (UNIFE).

Správa železnic vyhlásila tendr na projekt trati z Plzně do Stodu pro rychlost 200 km/h

25.4. - Správa železnic vyhlásila tendr na projektanta, který vytvoří dokumentaci pro stavební povolení novostavby dvoukolejné trati z Plzně do Stodu. Předpokládaná hodnota zakázky činí 219 290 000 korun. Výstavba tratě pro rychlost vlaků 200 km/h by měla začít za necelé tři roky. Dokončení stavby, plánované na závěr roku 2026, přinese rychlejší a kapacitnější přeshraniční spojení z Plzně do Mnichova a dalších důležitých center Bavorska.


​Pars nova modernizuje lůžkové vozy pro české dráhy

24.10. – Zakázku na modernizaci flotily lůžkových vozů pro České dráhy získala šumperská společnost Pars nova, která je součástí skupiny Škoda Transportation. První vůz by se měl dostat zpátky do provozu zhruba na konci příštího roku. U šesti z devíti vozů firma navíc zajistí periodické hlavní opravy.

Správa železnic v příštím roce zvýší zaměstnancům platy o 2 procenta

23.10. – Platy zaměstnanců Správy železnic se v příštím roce zvýší o dvě procenta. Počítá s tím s odbory uzavřená nová kolektivní smlouva, která aktualizuje také činnosti některých profesí, informovala státní organizace. Správa železnic zaměstnává zhruba 17 000 lidí.

​České dráhy dál omezí provoz mezi Prahou a Ostravou

23.10. - České dráhy po vlně dalších koronavirových omezení a snížení poptávky od 28. října omezí dál provoz. Jezdit přestanou vlaky SC Pendolino mezi Prahou a Ostravou, v provozu zůstane pouze jeden pár těchto vlaků. Zrušeny budou na této trase také některé expresy a v provozu zůstane osm vlaků ČD, oznámil státní dopravce. Dráhy i ostatní dopravci už v minulých dnech omezili provoz řady dálkových i regionálních vlaků.

Železniční dopravci vyzvali vládu k prominutí plateb za železnici

23.10. – Největší železniční dopravci České dráhyRegioJet a Leo Express jednotně vyzvali vládu k plošnému prominutí poplatků za využívání železnice, je to podle nich klíčové pro další provoz. Ztráty z krize vyčíslují v řádech miliard korun. Dopravci to uvedli v jednotném prohlášení. Ministerstvo dopravy v tomto týdnu na dotaz ČTK k poplatkům uvedlo, že o nich zatím nerozhodlo.

ČD testovaly na Lipně elektrické soupravy RegioPanter 650

23.10. - České dráhy (ČD) udělaly první zkoušky elektrické soupravy RegioPanter řady 650 na trati Rybník – Lipno nad Vltavou. Firma chtěla prověřit technické parametry a jízdu v obloucích o poloměru menším než 150 metrů. Testy budou pokračovat do 27. října, i na trati Tábor a Bechyně. Když dopadnou dobře, nabídnou ČD tento vlak Jihočeskému kraji, jezdit by mohl koncem roku 2023. ČTK to řekla mluvčí ČD Gabriela Novotná.

​Vláda omezila část dopravních služeb, klíčové provozy fungují

22.10. – Koronavirová krize a s ní spojené vládní restrikce omezily i část dopravních služeb. Část provozu už v minulých dnech přerušili železniční a autobusoví dopravci a také dopravní úřady, úplně zavřít nyní musí i autoškoly. Provozy klíčové pro automobilový provoz však fungují i nadále. Proti jaru jsou možné i cesty do zahraničí. Vyplývá to z aktuálních informací ministerstva dopravy.

spinner