Letecká doprava

Ryanair prohrál u soudu Evropské unie další spor o státní pomoc aerolinkám

14.4. – Irské nízkonákladové aerolinky Ryanair prohrály u soudu Evropské unie další spor o státní pomoc poskytnutou za pandemie covidu-19 konkurenčním leteckým společnostem. Tentokrát šlo o pomoc, kterou vlády Švédska, Dánska a Finska poskytly švédské letecké společnosti SAS a finským aerolinkám Finnair. Státní podpora, která má pomoct firmám zasaženým pandemií, je podle Tribunálu Evropské unie v souladu s unijními pravidly a není diskriminační. Ryanair se hodlá odvolat k Soudnímu dvoru EU, proces by se tak mohl táhnout i roky.

ÚOHS uložil Řízení letového provozu pokutu půl milionu korun

14.4. – Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) potrestal státní podnik Řízení letového provozu (ŘLP) pokutou 500 000 korun za chybné zadávání veřejných zakázek. Pokutu uložil formou příkazu, ŘLP proti němu nepodalo odpor, a pokuta je tak pravomocná. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě.

​UPS plánuje koupi elektrických letadel společnosti Beta Technologies

13.4. – Společnost UPS plánuje nakoupit elektrické letouny s vertikálním vzletem a přistáním (eVTOL) společnosti Beta Technologies (BETA). UPS společně se svou dceřinou firmou UPS Flight Forward tak chce rozšířit své letecké přepravní služby na menších a středních trzích.

​Francouzský parlament chce zakázat krátké vnitrostátní lety nahraditelné vlakem

11.4. – Francouzské Národní shromáždění v prvním čtení schválilo zákaz vnitrostátních letů, které lze nahradit cestou vlakem kratší než dvě a půl hodiny. Zákon by se dotkl zejména spojů mezi Paříží a Nantes, Lyonem a Bordeaux. Výjimku by měly lety, na které navazuje další spoj. Zákaz je součástí klimatického zákona, hlasování předcházela velmi živá diskuse, píše list Le Monde.

​Boeing kvůli možnému problému s elektřinou překontroluje některá letadla MAX

10.4. – Americký výrobce letadel Boeing požádal 16 svých zákazníků, aby kvůli možnému problému s elektřinou dočasně odstavili z provozu některé verze letadla 737 MAX, dokud je nepřekontroluje a případně neopraví. Podle Boeingu je závada výrobním problémem a týká se jen konkrétní skupiny letadel, nikoliv celé flotily. Závada přichází jen několik měsíců poté, co tento model získal povolení vrátit se po téměř dvouleté vynucené přestávce do vzduchu.

ŘLP: Letectví je dál v útlumu, ve čtvrtletí byl provoz proti normálu o 74 procent nižší

9.4. – V prvním čtvrtletí letošního roku zaznamenali letoví dispečeři na českém nebi 44 120 letů, což je o 74 procent méně než při předkrizovém vývoji v roce 2019. Uvedlo to Řízení letového provozu (ŘLP). Letecká doprava tak pokračuje v útlumu z loňského roku, provoz nadále omezuje pandemie koronaviru a s ní spojené restrikce pro cestování.

​IATA: Globální letecká přeprava pasažérů v únoru meziročně klesla o 89 procent

8.4. – Globální letecká přeprava pasažérů v únoru meziročně klesla o 89 procent. Znovu přibylo protipandemických opatření a letecké odvětví nejeví známky oživení. Za Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA) to konstatoval její nový šéf Willie Walsh. Ten dále regulační úřady vyzval k tomu, aby zakročily proti monopolnímu určování cen letišti a dalšími dodavateli.

United Airlines ve své letecké škole připraví do konce desetiletí pět tisíc pilotů

7.4. – Americká letecká společnost United Airlines ve své letecké škole připraví do konce desetiletí 5000 pilotů. Plánuje přitom, aby nejméně polovina z nich byly ženy a lidé s jinou než bílou barvou kůže. Tento krok je součástí širšího plánu do roku 2030 přijmout 10 000 pilotů, protože řada těch ve službě dosáhne důchodového věku, který činí 65 let, uvedla firma.

Francouzský stát se stane největším akcionářem Air France-KLM

6.4. – Francouzský stát více než zdvojnásobí svůj podíl v aerolinkách Air France-KLM. Bude tak mít pod kontrolou téměř 30 procent této francouzsko-nizozemské skupiny a stane se jejím největším akcionářem. Na akcie se změní finanční pomoc, kterou podnik dostal už dříve kvůli dopadům koronavirové krize. Plán dohodnutý s Evropskou komisí (EK) dnes v rozhlasové stanici France Inter oznámil francouzský ministr financí Bruno Le Maire.

Letiště Praha spustilo službu Fly via Prague pro přestupující cestující

4.4. - Letiště Praha od prvního dubna spustilo službu pro nový segment cestujících, kteří v Praze přestupují mezi na sobě nezávislými lety různých dopravců. Projekt Fly via Prague posílí potenciál pražského letiště jako přestupního bodu a přispěje k většímu komfortu i v době postupného obnovování leteckého provozu. Hlavním partnerem Letiště Praha je letenkový portál Kiwi.com.

spinner