Letecká doprava

Airbus dostal miliardové objednávky, Boeing zakázku na letoun MAX

19.11. – Dubajská letecká společnost Emirates koupí 50 letounů Airbus A350. Hodnota transakce podle katalogových cen činí 16 miliard USD (370 miliard Kč). Firma dohodu s evropským výrobcem letadel podepsala včera na aerosalonu v Dubaji. Později oznámila nákup 120 airbusů za 14 miliard USD i společnost Air Arabia. Zakázku na deset strojů Boeing 737–8 MAX, které teď kvůli dvěma smrtelným haváriím nesmějí do vzduchu, tam získal konkurenční Boeing, a to od turecké letecké společnosti SunExpress.

Aktuality ze světa 45-46/2019 Premium

Aktuality ze světa 45-46/2019

15.11. – LOGISTIKA – Převzetí koncernu Panalpina dánským DSV, jež bylo oficiálně dokončeno 19. srpna, se do výsledků celé skupiny promítlo pozitivně. Podle Jense Bjorna Andersena, generálního ředitele skupiny včetně Panalpiny jsou hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí potěšující. „S integrací prvních operativních obchodů jsme na dobré cestě i přes částečně obtížné tržní podmínky, zejména v sektoru leteckého zboží, a těší nás silný třetí kvartál,“ uvedl. Za devět měsíců letošního roku vykázala logistická společnost obrat 64,5 miliardy DKK (8,6 miliardy EUR). Jde o meziroční nárůst o 11 procent. Jen ve třetím čtvrtletí došlo ke zvýšení o 21 procent na 24,5 miliardy DKK (3,2 miliardy EUR). Zisk před zdaněním a úroky vzrostl o 18,3 procenta na 4,87 miliardy DKK (651 milionů EUR). Odpovídající hodnota třetího čtvrtletí činí 1,78 miliardy DKK nebo 238 milionů EUR (tedy + 18 procent). Složka leteckého a námořního carga dosáhla operativního výsledku 3,3 miliardy DKK (441 milionů EUR) po 2,7 miliardy DKK (361 milionů EUR) za loňské období.Panalpina realizovala 39 milionů DKK (5,3 milionu EUR). Výsledky pozemní dopravy Panalpiny ve třetím čtvrtletí stagnovaly zejména v oblasti přeprav automobilů.

Pražské letiště rozšíří druhý terminál za 16 miliard Kč

14.11. – Pražské letiště bude rozšiřovat druhý terminál, hotovo by mělo být do roku 2028. Investici za 16 miliard Kč schválilo ministerstvo financí. Další rozvojové projekty, včetně nové paralelní dráhy, bude stát řešit později podle aktuální situace na trhu. Na včerejší tiskové konferenci to řekli zástupci vlády v čele s premiérem Andrejem Babišem. Letiště do budoucna plánuje investice přibližně za 55 miliard Kč pro období příštích 30 let. Stavba ranveje naopak oproti původním plánům začne o tři roky později v roce 2025. Druhý terminál nyní slouží pro lety do zemí schengenského prostoru.

Boeing očekává obnovení provozu letounů 737 MAX v lednu

12.11. – Americký výrobce letecké techniky Boeing předpokládá, že komerční provoz jeho letadel 737 MAX bude obnoven v lednu. Včera to oznámili zástupci firmy a dodali, že již v prosinci by Boeing mohl obnovit dodávky těchto letadel zákazníkům. Provoz letadel 737 MAX byl letos v březnu přerušen po tragických nehodách v Indonésii a v Etiopii.

Studie: Civilní letectví čekají nová bezpečnostní rizika

11.11. – Civilní letectví bude v příštích desetiletích čelit výzvám a bezpečnostním rizikům počínaje nedostatkem pilotů přes nárůst vzdušných turbulencí a kybernetické útoky až po přeplněná letiště. Uvádí to studie průmyslové pojišťovny AGCS a americké Univerzity letectví a kosmonautiky Embry Riddle, z níž cituje agentura DPA.

Aktuality ze světa 44/2019 Premium

Aktuality ze světa 44/2019

8.11. – NÁMOŘNÍ DOPRAVA – Bylo spuštěno nové týdenní lodní spojení Samskipu mezi portugalským Lisabonen a britským Tilbury, a to s s napojením na Leixöes a multimodální uzel v Rotterdamu. V Nizozemsku vzniklá skupina nasazuje od 1. listopadu charterovou loď pro 1000 TEU na pětidenní trasu Velká Británie – Portugalsko a další 4 dny na úsek Leixöes-Rotterdam. 

Aviation X Lab sdružující pět společností má být předzvěstí nové éry letectví Premium

Aviation X Lab sdružující pět společností má být předzvěstí nové éry letectví

8.11. – V dubajské Area 2071 byl odhalen Aviation X Lab, letecký inkubátor sdružující pod jednou střechou pět leteckých a technologických gigantů. Partnerství mezi společnostmi Emirates, Airbus, Collins Aerospace, GE Aviation a Thales má za cíl změnit budoucnost cestování a ve spolupráci s Dubai Future Foundation vytvořit novou éru letectví. Partnerem pro digitální inovace se stala telekomunikační společnost du.

Ryanairu ve čtvrtletí stoupl zisk i tržby, snížil ale odhad zisku

4.11. – Ryanairu ve druhém finančním čtvrtletí stoupl čistý zisk o osm procent na 910 milionů EUR (23,2 miliardy Kč) a překonal odhady. Vzrostly i tržby. Irská nízkonákladová letecká společnost ale podle svého dnešního oznámení kvůli problémům s boeingy 737 MAX a nejasnostem kolem brexitu snižuje odhad svého celoročního zisku i počtu přepravených pasažérů.

​Letiště Praha si polepšilo v hodnocení agentury Moody´s, má rating Aa3 se stabilním výhledem Premium

​Letiště Praha si polepšilo v hodnocení agentury Moody´s, má rating Aa3 se stabilním výhledem

1.11. – Renomovaná agentura Moody´s Investors Service zvýšila Letišti Praha rating úvěrové spolehlivosti o jeden stupeň z dosavadního A1 s pozitivním výhledem na Aa3 s výhledem stabilním. Stalo se tak v návaznosti na totožné zvýšení ratingu pro Českou republiku. Letiště Praha tak dlouhodobě dosahuje nejvyššího hodnocení, jaké lze v tuzemsku získat. Mezi klíčové důvody udělení nejvyššího ratingu nadále patří stabilní cash flow, konkurenceschopné letištní poplatky, výborný finanční profil společnosti a její zásadní postavení ve státní infrastruktuře.

Novým členem představenstva Letiště Praha se stal Jiří Černík Premium

Novým členem představenstva Letiště Praha se stal Jiří Černík

31.10. – Novým členem představenstva společnosti Letiště Praha, a. s., je od 15. října 2019 Jiří Černík. Bude zodpovědný za oblast financí, nákupu a informačních technologií. Na letiště přichází z pozice finančního ředitele společnosti Skanska. Jeho zkušenosti z oboru stavebnictví budou klíčové zejména pro plánované investice a financování rozvoje Letiště Václava Havla Praha v následujících letech, ve kterých se plánuje rozšíření Terminálu 2, výstavba nové paralelní dráhy a v delším časovém horizontu také tzv. Airport City v okolí letiště. 

spinner