Letecká doprava

​Lufthansa měla rekordní provozní ztrátu 1,7 miliardy EUR

7.8. – Německá společnost Lufthansa vykázala za druhé čtvrtletí rekordní provozní ztrátu 1,7 miliardy EUR (44,3 miliardy Kč), a to navzdory snižování nákladů. Jde o nejhorší výsledek za 67 let existence podniku. O rok dříve měla firma zisk 754 milionů EUR. Největší letecká společnost v Evropě v dnešní výsledkové zprávě uvedla, že odvětví letecké dopravy se na úroveň před koronavirovou krizí patrně nedostane dříve než v roce 2024.

​Pražská rada bude jednat o stanovisku k nové ranveji na letišti

6.8. – Náměstek primátora Prahy pro životní prostředí Petr Hlubuček (STAN) plánuje na radě hlavního města otevřít téma chystané stavby nové ranveje ruzyňského letiště, se kterou nesouhlasí. Řekl to novinářům s tím, že o tématu chce jednat v následujících měsících a zastupitelé budou také na podzim projednávat petici místních spolků proti projektu. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) již dříve řekl, že ranvej nepovažuje za nutnou, naopak koaliční TOP 09 se k ní staví vstřícněji.

​Agentura S&P zhoršila výhled úvěrového ratingu Boeingu

6.8. – Mezinárodní ratingová agentura S&P Global Ratings zhoršila výhled hodnocení úvěrové spolehlivosti amerického výrobce letadel Boeing na negativní ze stabilního. Signalizovala tak, že by v budoucnosti mohla přikročit ke snížení úvěrového ratingu firmy, který prozatím potvrdila na stupni BBB-. Varovala, že oživení leteckého průmyslu z koronavirové krize by mohlo trvat déle, než se předpokládalo.

​Britské aerolinky Virgin Altantic v USA vyhlásily bankrot

6.8. – Britská letecká společnost Virgin Atlantic, která podobně jako ostatní aerolinky tvrdě doplácí na pandemii způsobenou šířením nového koronaviru, vyhlásila ve Spojených státech bankrot. Firma tam požádala o soudní ochranu před věřiteli a doufá, že se jí podaří získat čerstvý kapitál. Vyhlášení bankrotu v USA je podle mluvčí letecké společnosti součástí soudního řízení v Británii. Virgin měla potíže i v Austrálii, kde nový vlastník teď v podniku chystá velké propouštění.

​Emirates nasadí Airbus A380 na linku do Kantonu

5.8. – Letecká společnost Emirates oznámila, že od 8. srpna 2020 využije na lince do Kantonu ikonický Airbus A380. Tato vlajková loď společnosti byla tento týden také nasazena na linku do Amsterodamu, Káhiry a na druhý denní spoj do Londýna (Heathrow).

​EasyJet má vysokou ztrátu, zájem o létání už se ale zvyšuje

4.8. – Britský nízkonákladový letecký dopravce easyJet vykázal za třetí čtvrtletí svého finančního roku ztrátu před zdaněním 324,5 milionů GBP (9,4 miliardy Kč). Tržby za celou skupinu pak meziročně klesly o 99,6 procenta na sedm milionů GBP (203,7 milionu Kč), což je důsledek protikoronavirových opatření. Letadla easyJet zůstala totiž od 30. března na zemi, firma provoz částečně obnovila až 15. června, dva týdny před koncem třetího finančního čtvrtletí. Zájem o létání se však od té doby zvyšuje. Loni ve stejném období skupina vykázala zisk 174,2 milionu GBP. Easyjet v období od letošního dubna do konce června vypravil pouze 709 letů, tedy o 99,6 procent méně než loni ve stejném období. V provozu měl jen deset letadel.

KLM zruší dalších 1500 pracovních míst, celkem 20 procent

31.7. – Nizozemská letecká společnost KLM zruší kvůli restrukturalizaci dalších 1500 pracovních míst, celkem jich zanikne asi 20 procent. Firma, která je součástí francouzsko-nizozemské skupiny Air France-KLM, také varovala, že kvůli dopadům šíření nového koronaviru nemůže vyloučit další rušení pracovních míst v budoucnu. Podnik se rozhodl restrukturalizovat i proto, aby do roku 2030 snížil objem emisí o 50 procent.

Airbus se ve 2. čtvrtletí kvůli koronaviru propadl do ztráty

30.7. – Evropský výrobce letecké techniky Airbus Group v letošním druhém čtvrtletí vykázal čistou ztrátu 1,44 miliardy eur (téměř 38 miliard Kč) po zisku 1,16 miliardy eur před rokem. Oznámila to firma, která se potýká s negativními dopady koronavirové krize na letecký průmysl.

Boeing potvrdil ukončení výroby ikonického obřího letounu 747, v Praze se poprvé objevil v roce 1972

29.7. – Americký výrobce letadel Boeing ve středu potvrdil, že do dvou let ukončí výrobu svého obřího letounu 747. Ikonický letoun „s hrbem“ býval svého času největším letadlem pro přepravu osob na světě a svůj úplně první let uskutečnil v roce 1969. Komerční lety zahájil o rok později.

Korean Air obnoví leteckou linku z Prahy do Soulu

29.7. – Letecká společnost Korean Air obnoví od 21. srpna linku z Prahy do Soulu. Spoje budou zatím na trase létat jednou týdně. Do Prahy se tak vrátí čtvrtá dálková linka po koronavirové krizi. Informovalo o tom Letiště Praha. Z Prahy se nyní létá také do Dauhá a do Dubaje.

spinner