Letecká doprava

Nedostatek letadel zvýší náklady na zahraniční dovolenou

7.5. - Náklady na zahraniční dovolenou budou letos v létě výrazně vyšší. Zájem o cestování s ustupující pandemií je totiž značný, avšak v provozu je příliš málo letadel. Řekl to šéf rezervačního portálu Booking.com Glenn Fogel. V rozhovoru s BBC upozornil, že ceny se už teď zvyšují.

Croatia Airlines spustí přímé lety z Prahy do Splitu

6.5. - Letecká společnost Croatia Airlines, chorvatský vlajkový dopravce a člen Star Alliance, spustí v rámci letošní letní sezóny přímé lety mezi Prahou a Splitem. Nové spojení bude cestujícím k dispozici jednou týdně, každou sobotu.

Do insolvence ČSA se zatím přihlásilo asi 2500 věřitelů,velká část jsou pasažéři

6.5. - Zatím 2487 věřitelů přihlásilo své pohledávky v insolvenčním řízení s ČSA, sdělil dnes ČTK insolvenční správce Michael Šefčík ze společnosti Inskol. Očekává se přitom, že celkový počet věřitelů ještě vzroste o stovky až tisíc dalších. Velkou část z nich tvoří cestující, kteří žádají vrácení platby za letenky zrušených letů. Řadu klientů hromadně zastupují některé společnosti nebo advokátní kanceláře, což zvyšuje náklady těchto zákazníků. Míra proplacení zakoupených letenek je však nejistá. Většina cestujících tak podle prodejců využívá výměnou za zrušené letenky spíše náhradní vouchery. Vyplývá to z dnešních informací ČTK.

Berlínské letiště Tegel, které bylo loni uzavřeno, definitivně končí

5.5. - Bývalé berlínské letiště Tegel, ze kterého poslední letadlo odstartovalo loni v listopadu, se včera definitivně rozloučilo se svým leteckým statusem. Pro Tegel, který se u Berlíňanů díky poloze blízko centra metropole těšil značné popularitě, je to změna tichá, řada obyvatel jeho konec oželela již na podzim, kdy se na letišti symbolicky zhasla světla.

DB Schenker / Lufthansa Cargo: Pravidelná uhlíkově neutrální linka z Evropy do Číny

Poslední březnový den byla startem letadla Boeing 777F zahájena historicky první pravidelná nákladní linka mezi Frankfurtem a Šanghají s neutrální uhlíkovou stopou. Nyní je tak možné přepravovat náklad letecky s prakticky nulovými emisemi CO2 díky využití udržitelného leteckého paliva (Sustainable Aviation Fuel, SAF).

Smartwings o víkendu obnovily další letecké linky z Prahy, Brna i Ostravy

3.5. - Letecký dopravce Smartwings během uplynulého víkendu obnovil další lety, například z Prahy do Chorvatska nebo také první linky z regionálních letišť v Brně a Ostravě. Během víkendu je využilo téměř 3900 cestujících, což bylo zhruba 75 procent celkové kapacity. ČTK to dnes řekla mluvčí aerolinek Vladimíra Dufková. Smartwings a dceřiné ČSA plánují během léta pravidelné lety do 76 destinací.

Letiště Praha v květnu nabídne přímé spojení do 35 destinací

1.5. – Během května nabídne pražské letiště přímé letecké spojení do přibližně 35 destinací, včetně charterových letů. Půjde o linky do klíčových evropských měst, mezi něž patří například Amsterdam, Frankfurt a Paříž, ale také oblíbených dovolenkových destinací včetně Hurghady, Madeiry a Kanárských ostrovů, nebo dálkové linky do velkých hubů na Blízkém východě (Dubaj a Dauhá). Celá řada leteckých spojení po Evropě se do Prahy začátkem května po pauze vrátí.

České aerolinie sníží počet zaměstnanců na sto

29.4. - České aerolinie, které jsou od února v insolvenčním řízení, budou muset snížit počet zaměstnanců na zhruba 100. Propouštění se bude týkat neletového personálu. Serveru Seznam Zprávy to řekl spolumajitel skupiny Smartwings Jiří Šimáně. České aerolinie, které do skupiny patří, mají k dispozici už jen dvě letadla, z toho jedno vlastní. Šimáně věří, že firma přečká nejhorší období i díky penězům z plánovaného prodeje nadbytečných emisních povolenek.

Boeing snížil ztrátu, potvrdil však pozastavení dodávek letadel 737 MAX

29.4. - Americký výrobce letecké techniky Boeing v prvním čtvrtletí snížil čistou ztrátu na 561 milionů USD (12,1 miliardy Kč) z 641 milionů USD před rokem. Firma uvedla, že zvýšila odbyt letadel, včetně nejprodávanějšího modelu 737 MAX. Ten kvůli dvěma smrtelným nehodám nemohl více než rok a půl do vzduchu, od loňského listopadu jej ale začaly aerolinky znovu nasazovat do komerčního provozu. Boeing včera nicméně potvrdil, že nyní kvůli problémům kolem elektroinstalace dodávky těchto letadel znovu pozastavil. Akcie podniku po zveřejnění výsledků oslabovaly.

ŘLP loni kvůli pandemii loni skončilo v rekordní ztrátě 1,4 miliardy korun

27.4. - Státní podnik Řízení letového provozu ČR (ŘLP) loni kvůli rozsáhlému omezení letecké dopravy zaznamenal ztrátu 1,4 miliardy korun. Podnik hospodařil ve ztrátě poprvé v historii, například předloni měl hrubý zisk 238 milionů korun. Výnosy firmy za loňský rok činily 1,84 miliardy korun, meziročně o 56 procent méně. ŘLP to oznámil na svém webu. Stát podniku loni poskytl kvůli ztrátám pomoc 500 milionů korun.

spinner