Letecká doprava

Terminál 2 nového berlínského letiště je hotov, kvůli pandemii si počká na otevření

27.9. – Terminál 2 nově budovaného berlínského le­tiště Willyho Brandta je hotov, kvůli pandemii nemoci covid-19 ale bude uveden do provozu nejdříve od jara nadcházejícího roku. Novinářům v Berlíně to řekl šéf letiště Engelbert Lütke Daldrup. Terminál 1 nového vzdušného přístavu, jehož dokončení nabralo několikaleté zpoždění, bude slavnostně otevřen 31. října.

​Emirates SkyCargo podepsala memorandum o spolupráci s International Humanitarian City

26.9. – Nákladní přepravce Emirates SkyCargo a organizace In­ternational Humanitarian City (IHC), největší centrum humanitární pomoci na světě, podepsaly memorandum o spolupráci v oblasti humanitární logistiky a řešení krizových situací. Memorandum podepsali Nabil Sultan, viceprezident Emirates pro nákladní přepravu, a Giuseppe Saba, generální ředitel International Humanitarian City.

​EASA: Letadla Boeing 737 MAX by letos mohla obnovit provoz

25.9. – Regulátoři by v listopadu mohli povolit obnovení provozu letadel Boeing 737 MAX, která by se tak mohla do konce roku vrátit do služby. Uvedl to podle agentury Reuters šéf Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA) Patrick Ky.

ČSA přeruší kvůli omezením další linky, poptávka se opět propadá

25.9. České aerolinie (ČSA) přeruší kvůli současné epidemické situaci s ní spojenými omezeními letecké linky do Košic a Amsterdamu, zatím dočasně. V říjnu dopravce neobnoví ani lety do Bruselu či Varšavy a sníží počet spojů do Kodaně. Kvůli restrikcím společnost znovu eviduje velký propad poptávky cestujících. Na dotaz ČTK to řekla mluvčí dopravce Vladimíra Dufková. Už dříve ČSA přerušily další čtyři linky.

ÚOHS posuzuje prodej Aera Vodochody maďarské skupině Aero

24. 9. - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se začal zabývat prodejem společnosti Aero Vodochody maďarské skupině Aero, jejímž členem je skupina Omnipol a maďarský podnikatel András Tombor. Úřad o tom informoval na svých internetových stránkách. Skupina Penta Investments, která Aero Vodochody vlastnila dosud, oznámila jeho prodej letos v červnu.

IATA vyzývá k testování všech cestujících u mezinárodních letů

23.9. - Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA) vyzvalo, aby všichni cestující před mezinárodními lety procházeli testováním na covid-19. IATA chce tímto způsobem nahradit karanténu a další restrikce, jež podle leteckého průmyslu prohlubují pokles poptávky. Uvedla to agentura Reuters.

Ukrajinské aerolinky v říjnu obnoví lety z Prahy do Kyjeva

22.9. – Letecká společnost Ukraine International Airlines (UIA) (UIA) obnoví od 2. října lety z Prahy do Kyjeva. Do ukrajinského hlavního města chce dopravce létat třikrát týdně. Informovalo o tom Letiště Praha. Na Ukrajinu v současnosti létají z Česka také České aerolinie.

​Rusko obnoví pozastavené lety do Běloruska a dalších zemí

20.9. – Rusko od příštího týdne obnoví lety do Běloruska, Kazachstánu a Kyrgyzstánu, které byly pozastaveny kvůli pandemii covidu-19. Od 27. září se z Ruska bude létat i do Jižní Koreje, informovala s odvoláním na koronavirový krizový štáb agentura Interfax.


​Společnost Emirates slaví deset let na českém trhu

19.9. – Letecká společnost Emi­rates slaví své desáté výročí působení v České republice. To aerolinka odstartovala přímým letem do Dubaje v roce 2010, dnes linku obsluhuje letounem Boeing 777–300ER třikrát týdně a nabízí svým zákazníkům cestovatelské zážitky z více než 80 destinací napříč 6 kontinenty. Během poslední dekády Emirates operovala přes 3 800 letů mezi Prahou a Dubají, přepravila přes 2,4 milionu pasažérů mezi Prahou a Dubají i do dalších destinací.

Ryanair kvůli cestovním omezením zruší další lety, o 20 procent

19.9. – Irská nízkonákladová letecká společnost Ry­anair se kvůli cestovním omezením v souvislosti s koronavirem chystá rušit další lety. Firma uvedla, že přepravní kapacitu na říjen omezí o dalších 20 procent. Omezení kapacit by se mohlo přitom dotknout i celé zimní letové sezony, pokud vlády Evropské unie cestovní omezení nezmírní. Ryanair létá i na česká letiště.

spinner