Letecká doprava

Airbus dodal v dubnu 45 letadel, což znamená meziroční navýšení o 25 procent

10.5. - Evropský výrobce letadel Airbus dodal v dubnu svým odběratelům 45 letadel, od počátku roku to úhrnem činí 170 strojů, napsala dnes agentura Reuters. Dodávky za uplynulý měsíc představují zvýšení o 25 procent v porovnání s loňským dubnem, kdy se aerolinky vzpamatovávaly z prvních dopadů pandemie covidu-19.

EgyptAir bude létat z Prahy do Hurghady

8.5. - Letecká společnost EgyptAir spustí od 23. května 2021 novou linku z Prahy do Hurghady. Přímé lety bude nabízet až dvakrát týdně, vždy ve čtvrtek a v neděli. Do této oblíbené dovolenkové destinace bude dopravce létat moderním Airbusem A220–300, který je tišší, komfortnější a zároveň šetrnější k životnímu prostředí. EgyptAir bude nové spojení z pražského letiště provozovat ve spolupráci s CK Čedok.

Letiště Praha chce rámcový úvěr za až 7 miliard Kč, hledá jeho poskytovatele

7.5. - Letiště Praha si plánuje otevřít rámcový úvěr ve výši až sedmi miliard korun. Financovat z něj bude své současné závazky a také další rozvoj. Společnost proto nyní zahájila výběrové řízení na poskytovatele úvěru. Letiště o tom dnes informovalo ČTK. Provoz na letišti je už víc než rok kvůli pandemii koronaviru v útlumu. Letiště po většinu krize zatím fungovalo z vlastních zdrojů.

Nedostatek letadel zvýší náklady na zahraniční dovolenou

7.5. - Náklady na zahraniční dovolenou budou letos v létě výrazně vyšší. Zájem o cestování s ustupující pandemií je totiž značný, avšak v provozu je příliš málo letadel. Řekl to šéf rezervačního portálu Booking.com Glenn Fogel. V rozhovoru s BBC upozornil, že ceny se už teď zvyšují.

Croatia Airlines spustí přímé lety z Prahy do Splitu

6.5. - Letecká společnost Croatia Airlines, chorvatský vlajkový dopravce a člen Star Alliance, spustí v rámci letošní letní sezóny přímé lety mezi Prahou a Splitem. Nové spojení bude cestujícím k dispozici jednou týdně, každou sobotu.

Do insolvence ČSA se zatím přihlásilo asi 2500 věřitelů,velká část jsou pasažéři

6.5. - Zatím 2487 věřitelů přihlásilo své pohledávky v insolvenčním řízení s ČSA, sdělil dnes ČTK insolvenční správce Michael Šefčík ze společnosti Inskol. Očekává se přitom, že celkový počet věřitelů ještě vzroste o stovky až tisíc dalších. Velkou část z nich tvoří cestující, kteří žádají vrácení platby za letenky zrušených letů. Řadu klientů hromadně zastupují některé společnosti nebo advokátní kanceláře, což zvyšuje náklady těchto zákazníků. Míra proplacení zakoupených letenek je však nejistá. Většina cestujících tak podle prodejců využívá výměnou za zrušené letenky spíše náhradní vouchery. Vyplývá to z dnešních informací ČTK.

Berlínské letiště Tegel, které bylo loni uzavřeno, definitivně končí

5.5. - Bývalé berlínské letiště Tegel, ze kterého poslední letadlo odstartovalo loni v listopadu, se včera definitivně rozloučilo se svým leteckým statusem. Pro Tegel, který se u Berlíňanů díky poloze blízko centra metropole těšil značné popularitě, je to změna tichá, řada obyvatel jeho konec oželela již na podzim, kdy se na letišti symbolicky zhasla světla.

DB Schenker / Lufthansa Cargo: Pravidelná uhlíkově neutrální linka z Evropy do Číny

Poslední březnový den byla startem letadla Boeing 777F zahájena historicky první pravidelná nákladní linka mezi Frankfurtem a Šanghají s neutrální uhlíkovou stopou. Nyní je tak možné přepravovat náklad letecky s prakticky nulovými emisemi CO2 díky využití udržitelného leteckého paliva (Sustainable Aviation Fuel, SAF).

Smartwings o víkendu obnovily další letecké linky z Prahy, Brna i Ostravy

3.5. - Letecký dopravce Smartwings během uplynulého víkendu obnovil další lety, například z Prahy do Chorvatska nebo také první linky z regionálních letišť v Brně a Ostravě. Během víkendu je využilo téměř 3900 cestujících, což bylo zhruba 75 procent celkové kapacity. ČTK to dnes řekla mluvčí aerolinek Vladimíra Dufková. Smartwings a dceřiné ČSA plánují během léta pravidelné lety do 76 destinací.

Letiště Praha v květnu nabídne přímé spojení do 35 destinací

1.5. – Během května nabídne pražské letiště přímé letecké spojení do přibližně 35 destinací, včetně charterových letů. Půjde o linky do klíčových evropských měst, mezi něž patří například Amsterdam, Frankfurt a Paříž, ale také oblíbených dovolenkových destinací včetně Hurghady, Madeiry a Kanárských ostrovů, nebo dálkové linky do velkých hubů na Blízkém východě (Dubaj a Dauhá). Celá řada leteckých spojení po Evropě se do Prahy začátkem května po pauze vrátí.

spinner