Letecká doprava

Letecký úřad představil nový trénink pro piloty boeingů 737 MAX

7.10. – Americký Federální úřad pro letectví (FAA) představil návrh přepracovaného tréninku pro piloty letadel Boeing 737 MAX. Stroje jsou tak o krok blíže k opětovnému povolení létat, informují dnes tiskové agentury. Nyní bude úřad do 2. listopadu sbírat k návrhům veřejné připomínky. Letadla Boeing 737 MAX nemohou do vzduchu kvůli dvěma tragickým nehodám od loňského jara.

​Lufthansa měsíčně přichází o 500 milionů EUR hotovosti

6.10. – Německá letecká společnost Lufthansa měsíčně přichází o 500 milionů EUR v hotovosti (13,6 miliardy Kč) a má daleko k tomu, aby pokryla své náklady. Na akci, kterou pořádal Spolkový svaz německého průmyslu (BDI), to včera řekl šéf podniku Carsten Spohr.

Letiště Praha obhájilo cenu nejlepšího evropského letiště v zákaznické spokojenosti

4.10. – Letiště Praha získalo cenu Airport Service Quality Award 2019, kterou každoročně uděluje mezinárodní sdružení letišť Airports Council International (ACI) nejlepším letištím s prokazatelně nejvyšší spokojeností cestujících s poskytovanými službami.

Pražské letiště posílilo kybernetickou bezpečnost novým centrem

2.10. – Pražské letiště otevřelo nové operační centrum pro kybernetickou bezpečnost. Letiště tak chce posílit ochranu své infrastruktury před kybernetickými útoky a zamezit zneužití letištních informačních systémů. Jeho vybudování stálo 13 milionů korun. Letiště do ochrany svých informačních systémů investuje 40 milionů Kč ročně.

Pražské letiště zdraží služby, ceny letenek se zvýší asi o 80 Kč

Praha 2. října (ČTK) – Ceny letenek na pražském letišti se zřejmě v příštím roce mírně zvýší, letiště totiž zvýší infrastrukturní poplatky. Důvodem zdražení služeb jsou investice letiště do infrastruktury a také současná koronavirová krize. Cena jedné letenky tak může v příštím roce stoupnout zhruba o 80 Kč, řekl mluvčí letiště Roman Pacvoň.

Nové berlínské letiště má povolení k provozu, může tedy otevřít

2.10. – Dokončované berlínské letiště Willyho Brandta získalo potřebná povolení k provozu, otevření vzdušného přístavu k 31. říjnu tak již nic nebrání. Oznámili to šéf letiště Engelbert Lütke Daldrup a braniborský ministr dopravy Guido Beermann. Uvedení letiště do provozu bylo původně plánováno na rok 2011, termín byl později několikrát odložen.

​S letadlem 737 MAX se proletěl šéf amerického leteckého úřadu FAA

1.10. – Další milník v cestě za získáním povolení pro obnovu provozu letadel 737 MAX včera překonal americký výrobce letecké techniky Boeing. Se strojem, který po dvou tragických nehodách z let 2018 a 2019 nesmí do vzduchu, se proletěl šéf amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA) Steve Dickson.

​Aerolinky v USA bez další státní pomoci zruší více než třicet tisíc míst

30.9. – Aerolinky ve Spojených státech bez další státní pomoci v řádu miliard dolarů mohou už v příštích hodinách zrušit více než 30 000 pracovních míst. Zákaz propouštění, kterým vláda podmínila už poskytnutou podporu ve výši 25 miliard USD (580 miliard Kč), vyprší k 1. říjnu. Koronavirová pandemie prudce snížila poptávku po létání, letecké společnosti musejí šetřit, píše zpravodajský server CNBC.

​IATA: Letecká doprava letos kvůli koronaviru klesne o 66 procent

29.9. – Globální osobní letecká doprava se v letošním roce v důsledku pandemie nemoci covid-19 propadne o 66 procent. Předpovědělo to dnes Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA). Zhoršilo tak svou předchozí prognózu, která počítala s celoročním poklesem o 63 procent.

​Šéf Letiště Praha: Odhad ztráty 200 milionů Kč je optimistický

28.9. – Odhad letošní ztráty Letiště Praha 200 milionů Kč je příliš optimistický. V pořadu Otázky Václava Moravce to řekl předseda představenstva společnosti Václav Řehoř. Zhoršení hospodaření souvisí podle něj s poklesem odhadu počtu cestujících, který se měl letos snížit na čtyři miliony. Výsledky se propadly kvůli pandemii covid-19, loni Letiště Praha vydělalo 4,54 miliardy Kč.

spinner