Letecká doprava

Aerolinky Breeze Airways objednávají dalších 20 Airbusů A220

26.4. - Nové americké aerolinky Breeze Airways, které založil americko-brazilský investor David Neeleman, rozšířily původní objednávku o 20 letadel Airbus A220 na celkem 80 strojů. Informovala o tom dnes agentura Reuters, která se odvolává na zdroje z odvětví.

Emirates SkyCargo: Do Prahy poprvé přiletěl mini-freighter

25.4. - Emirates SkyCargo, nákladní divize letecké společnosti Emirates, vypravila začátkem dubna do Prahy poprvé tzv. mini-freighter, osobní letadlo určené pouze pro přepravu zboží. Speciální let organizovaný společností DB Schenker/Schenker Flight Services přepravil náklad z Vietnamu do České republiky.

Letiště Praha se rozvíjí, udržitelně a do zelených barev

23.4. - Uhlíková neutralita, zelená elektřina, ochrana biodiverzity, nebo omezení jednorázových plastů. To je jen krátký výčet kroků Letiště Praha směrem k udržitelnosti a zelenému urbanismu. I dlouhodobé rozvojové projekty, které má letiště v plánu, budou probíhat v souladu s principy udržitelnosti. V rámci mezinárodního Dne Země proto chce Letiště Praha připomenout své dosavadní „zelené“ činy a další záměry v této oblasti.

Kanada pozastavuje lety z Indie a Pákistánu kvůli nákaze mezi cestujícími

23.4. - Kanada se rozhodla pozastavit na 30 dnů lety z Indie a Pákistánu kvůli zvýšenému výskytu případů nákazy koronavirem mezi cestujícími z těchto dvou zemí, uvedla agentura AFP s odvoláním na kanadského ministra dopravy. Indie se aktuálně potýká s největšími přírůstky nakažených na světě.

Airbus reorganizuje výrobní závody, ve Francii je spojí, v Německu rozdělí

22.4. - Evropský výrobce letadel Airbus dnes ohlásil největší reorganizaci svých výrobních závodů ve Francii a Německu za více než deset let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Airbus výrobu uskupí do tří celků. Ve Francii výrobu sloučí, v Německu rozdělí. O provozu ve Španělsku se vede debata.

IATA: Letecký provoz bude letos pouze na 43 procentech úrovně před pandemií

22.4. - Letecký provoz bude oživovat z pandemie nemoci covid-19 pomaleji, než se doposud čekalo. Otevírání trhu brzdí pomalejší očkování a nechuť vlád vytvořit plány pro uvolnění cestování a otevírání hranic, uvedlo dnes Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA). Celosvětový letecký provoz na základě počtu cestujících a proletěné vzdálenosti bude letos na 43 procentech úrovně před krizí. Koncem loňského roku IATA čekala, že bude na 51 procentech předkrizové úrovně.

CSAT nabízí údržbu pro Boeing 737 MAX, prvním zákazníkem je polský LOT

21.4. - Společnost Czech Airlines Technics (CSAT) bude nově zákazníkům poskytovat také servis letadel typu Boeing 737 MAX. Díky oprávnění, které získala od Úřadu pro civilní letectví ČR, rozšíří nabídku divize těžké údržby a bude ve svém hangáru na Letišti Václava Havla Praha zajišťovat revize i nejmodernější verze tohoto typu letadla. Prvním zákazníkem se v půlce dubna stala letecká společnost LOT Polish Airlines.

Dubajská leasingová firma si od Boeingu objednala 15 letadel 737 MAX 8

20.4. - Leasingová společnost Dubai Aerospace Enterprise (DAE) si objednala 15 letadel 737 MAX 8 od amerického výrobce Boeing. Katalogová hodnota objednávky činí 1,8 miliardy USD (36,6 miliardy Kč), oznámil dnes Boeing. Konečná cena zakázky obvykle bývá výrazně nižší. Výrobci při větších objednávkách poskytují značné slevy.

​Šéf aerolinek Wizzair už nespoléhá na letní oživení letecké dopravy

19.4. – Šéf maďarské nízkonákladové letecké společnosti Wizzair József Váradi už nespoléhá na to, že se letecká doprava v létě zotaví. Protipandemická opatření přetrvávají a očkování proti covidu-19 podle něj vázne. Uvedla to agentura Bloomberg. Nejasný výhled ohrožuje plánované zvýšení kapacity, upozornil mimo jiné József Váradi. Jeho pohled se liší od optimističtějších plánů konkurenčních leteckých společností easyJet a Ryanair.

Společnost ​Emirates zahájila zkušební provoz IATA Travel Pass

18.4. – Společnost Emirates ve čtvrtek odstartovala zkušební provoz cestovního pasu IATA (Mezinárodní asociace pro leteckou dopravu), mobilní aplikace, která má pasažérům usnadnit bezpečnou organizaci svých cest, a to v souladu se všemi vládními nařízeními souvisejícími s testováním na COVID-19 či vakcinací.

spinner