Letecká doprava

Aerolinky flydubai obnovily provoz do Prahy

27.9. – Letecká společnost flydubai se sídlem v Dubaji ve čtvrtek 23. září obnovila svůj provoz na Mezinárodní letiště Václava Havla Praha s až pěti lety týdně z Mezinárodního letiště v Dubaji. Emirates budou na těchto trasách “codeshareovat”, aby nabídli svým cestujícím vice ucelená spojení skrz dubajský mezinárodní letecký uzel.

Zaměstnanci Alitalie protestovali proti úbytku pracovních míst

25.9. - Silnici mezi římským letištěm Fiumicino a metropolí v pátek zablokovaly stovky protestujících. Vyzývali italskou vládu, aby zabránila zániku pracovních míst při přeměně ztrátové Alitalie na nové aerolinky ITA. Informovala o tom agentura Reuters. Protestující se usadili uprostřed silnice, policisté se štíty přihlíželi. Alitalia a další letecké společnosti musely zrušit přes 130 letů.

Smartwings budou nadále létat s klienty cestovní kanceláře Čedok

24.9. - Letecká společnost Smartwings bude nadále zajišťovat leteckou přepravu klientů cestovní kanceláře Čedok. Obě společnosti prodloužily smlouvu na další rok. Dopravce bude v rámci dohody létat od listopadu na Kanárské ostrovy, do Egypta, na Madeiru a desítek dalších destinací. Dnes o tom informovala letecká společnost. V minulých dnech Smartwings získaly také několik zakázek v zahraničí.

Prodejce letenek Kiwi.com poskytne za zrušené lety kredity na dva roky

23.9. - Prodejce letenek, společnost Kiwi.com, vyčlení 60 milionů korun z vlastních zdrojů, aby po mnoha měsících čekání vrátila svým zákazníkům peníze za lety zrušené kvůli pandemii covidu-19. Lidé však nedostanou peníze přímo, ale jako kredit na nákup libovolné letenky s platností na dva roky. Firma, jež sídlí v Brně, to uvedla v tiskové zprávě. Podle jejího ředitele Olivera Dlouhého se k tomuto kroku firma rozhodla proto, že se zlepšuje situace na trhu. Zároveň uvedl, že od některých aerolinií nebude možné již peníze získat zpět. Řada lidí dosud na peníze marně čeká a někteří si stěžují na údajně chaotickou komunikaci s firmou či neochotou jejich situaci řešit.

Lufthansa chce z prodeje akcií získat 2,1 miliardy EUR na splacení státní půjčky

21.9. - Německá letecká společnost Lufthansa chce získat 2,14 miliardy EUR (54,4 miliardy Kč) prodejem akcií s velkou slevou. Získané peníze pak využije na splacení finanční pomoci, kterou získala v době pandemie od německé vlády. Ta aerolinkám celkem schválila půjčku devět miliard EUR. Informovala o tom agentura Bloomberg.

Aerolinky Emirates od října posílí lety do USA

20.9. – Emirates od října navýší počet letů do vybraných amerických destinací. Letecká společnost tímto krokem reaguje na rostoucí poptávku ze strany zákazníků, která narůstá díky silnější důvěře v cestování a stejně tak dochází k postupnému rozvolňování cestovních omezení. Mezi cestujícími z USA také narůstá zájem o cesty do Dubaje, která bude letos v zimě hostit řadu významných akcí, včetně světové výstavy EXPO.

Šéf Letiště Praha: Letiště letos odbaví 4 miliony lidí a skončí ve ztrátě

17.9. – Pražské letiště by letos mělo podle odhadů odbavit asi čtyři miliony cestujících a společnost Letiště Praha zřejmě skončí ve ztrátě v řádu stovek milionů korun. Obnovování provozu je zatím pomalejší než u některých srovnatelných letišť v Evropě. Přesto bude letiště pokračovat v přípravě paralelní dráhy, některé jiné projekty naopak zreviduje. Novinářům to řekl nový šéf letiště Jiří Pos. Letošní provozní situace tak bude zřejmě podobná jako loni, kdy letiště odbavilo 3,66 milionu pasažérů a skončilo v provozní ztrátě 687 milionů korun.

​Emirates zahájí denní lety A380 do Istanbulu

15.9. – Letecká společnost Emirates zahájí od 1. října denní lety ikonickým letadlem A380 do Istanbulu, bude se jednat o vůbec první komerční linku do/z Turecka, na které bude nasazen tento dvoupatrový airbus.

​Boeing: Globální letecké cestování se vrátí na úroveň před pandemií v roce 2024

15.9. – Globální letecká doprava se na úroveň před pandemií vrátí za dva a půl roku, odhaduje americký výrobce letadel Boeing. Nejdéle bude trvat zotavení u dlouhých mezinárodních linek, uvádí dále včera zveřejněná prognóza. Podle Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA) loni klesl počet přepravených pasažérů o 60 procent na 1,8 miliardy a odvětví přišlo o 126 miliard dolarů (2,7 bilionu Kč).

​Eurowings připravují otevření základy v Praze, o místa je velký zájem

14.9. – Německé nízkonákladové aerolinky Eurowings otevřou na podzim svou novou leteckou základnu v Praze, z níž budou létat do 11 míst. V jejím rámci přijmou více než stovku zaměstnanců. O místa je podle firmy velký zájem, přihlásilo se až 6000 zájemců. Dopravce se chce v Praze zaměřit hlavně na pravidelné linky. Řekl to výkonný ředitel Eurowings Jen Bischof.

spinner