Dopravní politika

Ing. Roman Srp (SDT): V České republice stále chybí koordinátor inteligentní mobility zastřešující dopravní módy

ITS není záležitostí pouze silniční dopravy, ale jedná se o obor, který prostupuje napříč všemi dopravními módy. V České republice však stále chybí organizační struktura, která by tuto zastřešující a koordinační roli plnila. V rozhovoru pro Dopravní noviny to uvedl prezident Sdružení pro dopravní telematiku (SDT) Ing. Roman Srp.

Komentář: Dopravní inspirace z cizích měst

Tentokrát se zmíníme o akcích některých zahraničních měst z poslední doby zaměřených na zlepšování dopravy a její bezpečnosti.

Britská vláda chce změnit kontrolní postupy v Severním Irsku

27.7. - Spor mezi vládou EU a Spojeného království o kontrolu zboží v severoirských přístavech se stále vyostřuje. Protokol o Severním Irsku, který je součástí Smlouvy o vystoupení z EU, vytváří nepřijatelně obtížnou přepravu zboží z Anglie, Skotska a Walesu do Severního Irska, uvádí se ve vládním dokumentu, zveřejněném 21. července. Premiér Boris Johnson chce vyjednat „významné změny“ protokolu s EU a jinak hrozí, že přepíše jeho části podle článku 16 protokolu.

Kombinovaná doprava si troufá vyřešit problém ochrany klimatu

22.7. - Protože se objem přepravovaného zboží v kombinované dopravě každoročně zvyšuje o sedm až osm procent, mohlo by to samo o sobě dosáhnout úspor CO2, které chce Evropská komise prostřednictvím evropských legislativních návrhů na ochranu klimatu přinutit pozemní dopravu v Evropě. Tvrdí to Evropská unie pro kombinovanou železniční a silniční dopravu (UIRR).

ČR a Německo budou zajišťovat podmínky pro plavbu po Labi, podepsaly dohodu

21.7. - ČR a Německo budou společně zajišťovat podmínky pro plavbu na Labi, ministr dopravy Karel Havlíček o tom včera podepsal dohodu se svým německým protějškem Andreasem Scheuerem. Dohoda stanoví základní parametry pro fungování labské vodní cesty z Pardubic až do Hamburku, kde má usnadnit její využívání pro nákladní lodě při kombinaci s vodohospodářskými a ekologickými potřebami. Parametry budou zajišťovat obě země. Dohodu nyní musí ještě schválit Parlament.

​Prioritou většiny politických stran v dopravě je dostavba dálniční sítě

19.7. – Dostavba dálniční sítě v Česku je hlavním dopravním bodem v programu politických stran, které mají podle průzkumů reálnou šanci na vstup do Sněmovny. Slibují tak urychlení a zjednodušení výstavby. Mezi priority většiny stran patří také rozvoj železnice včetně vysokorychlostních spojení, změny v legislativě a financování dopravních staveb a zkvalitnění veřejné dopravy.

​IRU opatrně vítá balíček Fit for 55, varuje ale před dvojím dopadem na dopravu

19.7. – Mezinárodní unie silniční dopravy (IRU) opatrně uvítala některé části návrhů Evropské komise v rámci iniciativy Fit-for-55. Zároveň však varovala, že energetická daň a obchodování s emisemi dohromady představují riziko nevyváženého dvojího zásahu do nákladů na silniční dopravu pro občany a podniky v EU. Balíček Fit-for-55 zahrnuje širokou škálu návrhů, jejichž cílem je snížit emise CO2 o 55 % do roku 2030 a zajistit, aby EU byla do roku 2050 klimaticky neutrální.

​Analytici: Nejdůležitějším výsledkem vlády v dopravě jsou legislativní změny

18.7. – Nejdůležitější výsledky současné vlády v dopravě přišly až v závěru jejího funkčního období v podobě stavebního a liniového zákona, které by měly urychlit dopravní stavby. Jinak je hodnocení kabinetu mezi odborníky rozporné. Česko podle nich nadále zaostává v tempu dálniční výstavby, vyzdvihují naopak pokrok u železničních projektů včetně vysokorychlostních tratí. Vyplývá to z komentářů analytiků. Během současného funkčního období se v čele resortu dopravy vystřídali tři ministři.

​JUDr. Václav Kobera: Zapojení českých firem do kosmických aktivit každoročně stoupá

Ředitel Odboru ITS, kosmických aktivit a výzkumu, vývoje a inovací Ministerstva dopravy JUDr. Václav Kobera byl v červnu zvolen předsedou správní rady letos ustavené Agentury Evropské unie pro kosmický program (EUSPA) sídlící v Praze. Při této příležitosti jsme ho požádali o přiblížení situace v oblasti kosmických aktivit v České republice.

​EK chce výrazně rozšířit prodej emisních povolenek, chystá kompenzační fond

15.7. – Evropská komise včera představila balíček „Fit for 55“, v rámci něhož (ve snaze splnit přísnější cíle na ochranu klimatu) chystá rozšíření systému emisních povolenek. Evropská komise navrhla, aby se jejich prostřednictvím nově platilo i za znečišťování ovzduší ze silniční či lodní dopravy a vytápění budov. Průmyslové podniky by zároveň měly přijít o bezplatné povolenky. V rámci dosud nejzásadnějšího souboru klimaticky šetrných opatření komise počítá i s vytvořením fondu, který by měl lidem pomoci kompenzovat očekávané zdražení tepla či pohonných hmot.

spinner