Dopravní politika

​Komentář

Martin Pacovský: Blackout v létě ukazuje slabá místa, elektrické sítě a nutnost investic

5.7. – „Dnešní rozsáhlý výpadek elektřiny v Praze a částech severních Čech jasně ukázal, že jak je energetická soustava citlivá na výkyvy ve výrobě, spotřebě ale i distribuci elektřiny. Letní měsíce sice působí klidněji, ale právě tato zdánlivá pohoda skrývá citlivou nerovnováhu mezi výrobou elektřiny a spotřebou. V létě totiž spotřeba vůbec není rovnoměrně rozložená,“ uvedl včera ve svém komentáři Martin Pacovský, investiční ředitel fondu ARETE Energy Transition. Komentář přinášíme v původním znění.


​Česko se podle globálního hodnocení dostalo mezi TOP 10 zemí v naplňování SDGs

3.7. – Česká republika se probojovala mezi deset nejúspěšnějších zemí světa v plnění Cílů udržitelného rozvoje OSN. Podle nejnovějšího SDG Indexu pro rok 2025 si polepšila o dvě příčky a obsadila 10. místo ze 167 hodnocených států. Stojí tak po boku Skandinávie nebo Německa. Zpráva vyzdvihuje zejména pokrok v oblasti udržitelnosti měst a ochrany přírody, ale zároveň varuje před rostoucími výzvami v boji s klimatickou změnou nebo odpovědné spotřebě.


​Skupina ČEZ se v ESG ratingu posunula mezi top 5 procent firem světa

30.6. – Vytrvale vpřed, tak by se dal popsat postup Skupiny ČEZ ve zlepšování svého ESG hodnocení. Podle globálního agregátora CSR-Hub teď dosáhl ČEZ zatím nejvyššího ratingu v historii a aktuálně patří v udržitelnosti mezi 5 % nejlepších společností na světě. Nezávislé hodnocení ukazatelů ESG je pro Skupinu ČEZ důležité nejen z reputačního hlediska, ale také s ohledem na několik uzavřených úvěrů vázaných právě na plnění kritérií udržitelnosti.


​Memorandum Ministerstva dopravy a českého autoprůmyslu přispěje k rozvoji autonomní dopravy

20.6. – Ministerstvo dopravy, Sdružení automobilového průmyslu a Svaz dovozců automobilů společně podepsaly memorandum, které vymezuje hlavní směry dalšího rozvoje autonomní mobility v České republice. Slavnostní podpis proběhl v rámci kulatého stolu „Česko na prahu autonomní mobility“.


​Komentář

Co přinesl květen v dopravě a logistice

10.6. – Přesně před rokem se tento již pravidelný sloupek týkal také letecké dopravy zboží. To je ale asi jediná podobnost, kterou lze v tuto chvíli vysledovat. Ale pojďme na náš příběh. Airfreight byl v květnu jak na houpačce – cla nahoru, výkony dolů. Pak houpy hou, cla dolů, výkony nahoru. A tak každý týden, s pravidelností odpovídající změnám nálady v americké administrativě, a především v hlavě nejvyšší…


​Stát přitvrzuje v boji proti nelegálnímu zaměstnávání

8.6. – Český trh práce čelí dlouhodobému problému s nelegálním zaměstnáváním, švarcsystémem a zastřeným zaměstnáváním, někdy také označovaným jako pseudoagenturní. Tento fenomén nejenže deformuje konkurenční prostředí mezi firmami, ale zároveň poškozuje zaměstnance a připravuje státní rozpočet o stovky miliard korun ročně. Trpí i dobré jméno agentur práce, které se chovají odpovědně a férově. Přestože je poptávka trhu po pronájmu pracovní síly stále vysoká, legální forma zprostředkování zaměstnání bývá čím dál častěji nahrazována subjekty provozující vědomě nelegální neboli zastřené zprostředkování zaměstnání. Státní úřad inspekce práce (SÚIP) proto i díky některým legislativním změnám přitvrzuje při kontrolách těchto subjektů a přichází s některými inovacemi, které mají pomoct efektivněji postihovat nekalé praktiky.


​MPO: Nový průmysl má růst na brownfieldech, ne na zelené louce

6.6. – Zbrojovka Brno kdysi symbolizovala průmyslovou sílu republiky. Dnes se stává symbolem proměny – z místa výroby vzniká nová městská čtvrť propojující podnikání, bydlení i veřejné služby. Právě zde se 4. června uskutečnila konference Brownfieldy 2025, která hledala odpověď na otázku: Jak postavit na brownfieldu čtvrť, ve které se dobře žije, má architektonickou kvalitu, je udržitelná, a zároveň dává ekonomicky smysl? Součástí debaty byla i otázka, kde má v takto proměněných lokalitách své místo podnikání a průmyslová výroba.


​Strategické partnerství ČEZ ESCO a CTP stvrzeno za přítomnosti nizozemské královny

6.6. – Na dlouhodobé spolupráci v oblasti výstavby obnovitelných zdrojů na střechách logistických hal se dohodly společnost ČEZ ESCO a developerská skupina CTP. Společně se budou firmy podílet na optimálních úsporných řešeních, snižování uhlíkové stopy a dodávkách komoditních produktů pro logistické parky CTP v České republice i zahraničí. ČEZ ESCO a CTP v tom ohledu podepsaly společné memorandum v rámci Česko-nizozemského podnikatelského fóra, kterého se účastnilo i Její veličenstvo Máximy Nizozemské.


​Společnosti ze šesti zemí v čele s Českem žádají EU o zmírnění pravidel výroby obnovitelného vodíku

29.5. – Obnovitelný vodík je jednou z klíčových částí nízkoemisního energetického mixu, obzvláště ve středně až dlouhodobém horizontu. Snahy o jeho nasazení ale nejdou podle plánů, které si Evropská unie, v čele s Evropskou komisí, předsevzala. Podle České vodíkové technologické platformy HYTEP je jednou z příčin pomalého rozvoje vodíkového sektoru zbytečně přísná evropská legislativa. V pondělí 26. května proto platforma na Stálém zastoupení ČR při EU v Bruselu uspořádala kulatý stůl, kde společnosti z Česka, Maďarska, Německa, Francie, Belgie a Španělska představily zástupcům Evropské komise problémy, se kterými se jejich vodíkové projekty potýkají. Cílem setkání bylo apelovat na Komisi, aby pravidla pro výrobu obnovitelného vodíku urychleně zjednodušila.


​Zelená logistika je zatím v nedohlednu, trh chce rychlost, udržitelnost je až na druhém místě

22.5. – Pokud má být logistika ekologičtější, musí být zároveň i dražší. A to je zásadní problém, na kterém zelené ambice narážejí. Na mezinárodní logistické konferenci SpeedCHAIN Slovakia 2025, která se konala 15. až 16. května na Zochově chatě, se odborníci z logistických, developerských a dopravních společností shodli, že vnímají veřejný tlak na udržitelnost, ale zákazníci nejsou ochotni tyto změny financovat.


spinner