Dopravní politika

Vláda schválila dopravní politiku do roku 2027, prim hraje snaha o šetrnost a udržitelnost

10.3. – „Zatímco v průmyslu a domácnostech se postupně daří energetickou spotřebu snižovat, v dopravě dochází ročně k nárůstu přibližně o 3,5 %. Doprava se tak v současnosti podílí na spotřebě energie přibližně 25 % a patří k největším spotřebitelům“, řekl ministr dopravy Karel Havlíček k vládou schválené dopravní politice ČR pro období 2021 až 2027 s výhledem do roku 2050.

​Stát chce snížit energetickou spotřebu dopravy, ta nyní roste

8.3. – Snížení ekologické a energetické náročnosti tuzemské dopravy, jejího udržitelného plánování a využití moderních technologií patří mezi hlavní cíle, které vymezuje stát ve své strategii dopravní politiky do roku 2027. Ta počítá i s výhledem až do toku 2050, kdy je cílem snížení spotřeby zhruba na třetinu. Vyplývá to z materiálu ministerstva dopravy předloženého vládě k projednání. Doprava patří k energeticky nejnáročnějším oborům v českém průmyslu, na spotřebě se podílí ze čtvrtiny.

​EU a USA pozastaví cla zavedená kvůli Airbusu a Boeingu

7.3. – Evropská unie a Spojené státy se dohodly, že na čtyři měsíce pozastaví cla, která na sebe vzájemně uvalily v rámci sporu kolem subvencování výroby letadel. Oznámila to včera předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová po telefonickém rozhovoru s americkým prezidentem Joem Bidenem.

​USA pozastaví cla na britské zboží zavedená kvůli Airbusu

5.3. – Spojené státy souhlasily, že prozatímně zruší cla na britské zboží, která zavedly jako odvetu za subvencování evropského výrobce letadel Airbus. Platnost cel, která se týkají například whisky, sýrů či strojírenských výrobků, bude pozastavena na čtyři měsíce.

Z dění v zahraničí

V dnešním komentáři se zabývám dvojím varováním. Jednak upozorňuji na pravidelný dokument Evropské komise, který informuje o případech nedodržování práva v EU na úseku dopravy. Dále pak na kroky Světového ekonomického fóra věnované boji s korupcí.

​Průzkum SP ČR: I přes krizi firmy neztrácejí optimismus, čekají ale na očkování

26.2. – Většina našich firem skončí za loňský rok v zisku. Kompletní výsledek za celou ekonomiku, tedy i sektory mimo průmysl, ale nebude tak pozitivní. Zjistil to lednový průzkum Svazu průmyslu a dopravy (SP ČR), kterého se zúčastnilo 162 průmyslových podniků. Z šetření mimo jiné vyplynulo, že z průmyslových odvětví koronavirová krize nejvíce zasáhla automobilový průmysl. Nižší než plánovaný zisk za rok 2020 hlásí 63 % firem z oboru. Nejvíce ztrátových firem je pak ve sklářském průmyslu a strojírenství.

​Evropská kosmická agentura hledá kosmonauty

22.2. – Evropská kosmická agentura (ESA) připravuje výběrové řízení na pozice nových astronautů, hlásit se mohou i čeští kandidáti. Stovky dalších pozic v rámci ESA se budou vypisovat v nejbližších letech v rámci generační obměny. Pro české zájemce se tak otevírají dveře do prestižních odvětví s vysokou přidanou hodnotou.

Německo prodloužilo omezení cest z oblastí s mutacemi

17.2. – Německá vláda do 3. března prodloužila nařízení, které dopravcům zakazuje do Německa přepravovat cestující ze zahraničních oblastí s nebezpečnými mutacemi koronaviru. Za takovou oblast považuje Německo od neděle i Českou republiku. O prodloužení zákazu, jehož platnost byla původně omezena do 17. února, požádal ministr zdravotnictví Jens Spahn.

​Komisaři ze Vsetínska podle policie radili u zkoušek v autoškole

14.2. – Až pět let vězení za zneužití pravomoci úřední osoby hrozí dvěma zkušebním komisařům ze Vsetínska. Podle policie také radili žadatelům u zkoušek v autoškole. Muži v letech 2018 a 2019 jako zaměstnanci městského úřadu neplnili povinnosti, které jim vyplývají ze zákona a mimo jiné nezajistili při konání zkoušek z odborné způsobilosti k řízení motorového vozidla řádný dohled nad výkonem zkoušky, sdělil ČTK policejní mluvčí Petr Jaroš.

Na hranicích s Německem začaly přísné kontroly

15.2. – Na hranicích začaly od nedělní půlnoci přísnější kontroly lidí, kteří z České republiky míří do Německa. V Pomezí nad Ohří na Chebsku vzniklo přes noc na české straně testovací centrum, protože nově potřebují testy i řidiči kamionů. Dopravní problémy zatím nejsou, aut směřujících k hranici je dosud minimum, zjistila na místě ČTK. Testování bude pokračovat přes noc až do pondělí, informovala ČTK mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková.

spinner