Silniční doprava

Z ulic Prahy 10 letos zmizelo zhruba 500 autovraků

23.10. - Za letošní rok zmizelo z ulic Prahy 10 zhruba 500 nepojízdných a dlouhodobě odstavených vozidel. Desetinu z nich odstranili pracovníci městské příspěvkové organizace Správa služeb hlavního města Prahy (SSHMP), která odtahy v metropoli zajišťuje, ostatní automobily odstranili jejich vlastníci. ČTK o tom informoval mluvčí radnice Jan Hamrník. Lepší možnost odtahů umožnila novela zákona, která vstoupila v platnost loni na jaře. Mezi lety 2016 a 2019 bylo podle informací radnice v Praze 10 odtaženo 15 vozů.

Speciální hospodářský tým řeší situaci kolem AdBlue

22.10. - Rostoucí ceny zemního plynu a výrazně vyšší poptávka. Důvody, proč rostou ceny a dochází k lokálním výpadkům dodávek AdBlue. Možným řešením situace se včera zabýval speciální tým, který svolal vicepremiér a ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček.

Nedostatek AdBlue hrozí vážnou krizí

21.10. - V posledních dnech se v souvislosti se zdražováním energií a surovin začíná hlasitě mluvit i o kapalině AdBlue. Toto aditivum se na stojanech čerpacích stanic začalo objevovat zhruba před patnácti lety, když pro nákladní vozidla s naftovými motory začala platit emisní norma Euro 4. Po roce 2011 s příchodem normy Euro 5 se už bez ní neobešlo takřka žádné nově vyrobené užitkové vozidlo, s platností normy Euro 6 je ke svému provozu potřebují i mnohá osobní vozidla se vznětovým motorem. Systém selektivní katalytické redukce SCR pomocí vstřikování kapaliny AdBlue výrazně snižuje emise oxidů dusíku ve výfukových plynech. Aby bylo znemožněno obcházení těchto norem, jsou všechna vozidla používající AdBlue z výroby vybavena systémem znemožňujícím jejich provoz bez této kapaliny.

Právě vychází v DN č. 21

​Studie Deloitte: Přechod na elektromobilitu by měl mít na českou ekonomiku pozitivní dopad

23.10. – Plný přechod na elektromobilitu, pokud nedojde k úplné relokaci výroby motorových vozidel z ČR, by neměl negativně ovlivnit českou ekonomiku. Vyplývá to ze studie společnosti Deloitte, na kterou odkázal hlavní ekonom Deloitte David Marek na tiskové konferenci v Praze (viz DN18–19/21) v souvislosti s dotazem, jaký dopad může mít rozvoj elektromobily na český automobilový průmysl a českou ekonomiku.

TATRA TRUCKS slaví 10. výročí zahájení výroby modelové řady Tatra Phoenix

19.10. - Na podzim roku 2011 začala z výrobní linky společnosti TATRA TRUCKS sjíždět těžká nákladní vozidla nové řady Tatra Phoenix. Klíčový produkt civilní výroby kopřivnické automobilky tak letos slaví 10 let existence. Za tu dobu prošel nepřetržitým vývojem, v blízké budoucnosti se počítá s příchodem vozidel Tatra Phoenix nové generace.

SPČR: Vláda musí řešit dodavatelskou krizi v průmyslu i rychlý růst cen energií

18.10. – Svaz průmyslu a dopravy ČR v pondělí 15. října na mimořádné tripartitě představil návrh, jak by vláda mohla pomoci firmám postiženým pocovidovou dodavatelskou krizí opětovným spuštěním programu Antivirus B. Vyzval rovněž vládu, aby připravila opatření, která sníží firmám rychle rostoucí náklady na energii.

LeasePlan: Na západě se již elektromobily ve srovnání s konvenčními auty vyplatí

18.10. – V západoevropských zemích už vychází provoz elektromobilu stejně nebo dokonce levněji než provoz konvenčního auta, v České republice je prozatím situace odlišná. Vyplývá to z aktuálního vydání průzkumu Car Cost Index, který pravidelně zveřejňuje leasingová společnost LeasePlan. Podle studie jsou dnes kompaktní a středně velká elektrická vozidla plně nákladově konkurenceschopná s benzinovými a naftovými vozy ve většině evropských zemí. V několika málo státech, kde elektromobily ještě nejsou cenově konkurenceschopné, se rozdíl v nákladech výrazně zmenšil.

Eurowag má od Ness Czech nové platební řešení pro transportní firmy

18.10. – Řešení PriceTag pro individuální naceňování pohonných hmot, které využívají čerpací stanice pro dopravce a logistické firmy v Evropě a Asii, vyvinul pro Eurowag systémový integrátor Ness Czech. Systém v reálném čase procesuje miliardy cen v různých měnách a umožňuje pružně zavádět nové služby a obchodní modely. Třicítka expertů Ness prací na projektu PriceTag strávila 17 měsíců.

Německý BAG zjistil řadu nedostatků při kontrolách kabotáže a odpočinku řidičů

18.10. – Spolkový úřad pro nákladní dopravu (BAG) provedl v září řadu kontrol. Například 13. září 2021 uskutečnil na 26 kontrolních stanovištích celostátní cílenou kontrolu pravidelného týdenního odpočinku a dodržování kabotážních předpisů. Kontroly se zúčastnilo 104 kontrolních pracovníků silniční a mýtné služby a technických odborníků pro provádění technických kontrol na silnicích. Kontroly pobočky v Mohuči byly prováděny za účasti zásahových jednotek policie, dopravního ředitelství v Darmstadtu.

​Dopravci v září za mýto zaplatili 1,21 miliardy, meziročně o 16,3 procenta více

14.10. – Dopravci v září za průjezdy zpoplatněných dálnic a silnic první třídy zaplatili přes 1,21 miliardy korun. Výběry mýta tak meziročně stouply o 16,3 procenta. K růstu přispěla zejména nová struktura mýtných poplatků. Informoval o tom správce mýtného systému CzechToll. Za devět měsíců letošního roku stát za mýto utržil přes 10,5 miliardy ko­run.

spinner