Silniční doprava

Dálnice D1 by měla být po celkové rekonstrukci plně průjezdná počátkem října

2.8. - Dálnice D1 by měla být po celkové rekonstrukci plně průjezdná počátkem října. Po pondělním odstranění dopravního omezení mezi Mirošovicemi u Prahy a Hvězdonicemi na Benešovsku ve směru na Brno zbývá dokončit tři poslední úseky dálnice, řidiči je budou moci plně využívat zřejmě od prvního říjnového týdne, řekl včera novinářům ministr dopravy Karel Havlíček. Podle generálního ředitele Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radka Mátla by měla poslední dopravní omezení zmizet z D1 o víkendu 2. a 3. října.

Elektromobilita má zelenou, ale naráží na bariéry

1.8. - Elektromobilita je trend, který rezonuje automobilovým průmyslem. I přes podporu ze strany vlád však naráží na řadu bariér. Podle analýzy Coface je to například značná poptávka po kovech nezbytných pro výrobu baterií i samotných elektromobilů, která tlačí jejich ceny vzhůru. To se odráží i v ceně samotných elektromobilů, jejichž prodej se v řadě zemí neobejde bez dotačních programů. V neposlední řadě je to i otázka recyklace a udržitelnosti. „Cena elektromobilů zůstane minimálně v příštích dvou letech pravděpodobně vysoká. Neočekáváme žádné zásadní změny v cenovém vývoji," uvedl Ján Čarný, generální ředitel pojišťovny Coface pro Českou republiku a Slovensko, který je globálním lídrem v pojištění pohledávek firem a obchodních rizik.

Nové Taigo slaví evropskou premiéru

30.7. - Volkswagen uvádí na evropský trh nový kompaktní crossover Taigo, své první SUV kupé. Taigo s pohonem předních kol nadchne moderní karoserií s prvky crossoveru, vyšší polohou sedadel, průkopnickou konektivitou a neomezenou využitelností pro každodenní provoz. Zadní část střechy pětimístného vozu se ve stylu kupé výrazně svažuje k zádi, aniž by omezovala prostor pro hlavu cestujících na sedadlech vzadu. Volkswagen tak rozšiřuje portfolio kompaktních modelů Polo (hatchback) a T-Cross (SUV) o třetí karosářskou variantu, která byla dosud vyhrazena především vyšším cenovým segmentům. Všechny tři modely používají modulární platformu MQB pro vozy s motorem uloženým vpředu napříč. Nejvyšší možnou úroveň komfortu a bezpečnosti všech cestujících zaručuje velký počet asistenčních systémů nejnovější generace.

Brněnské komunikace: Projekt C Roads v Brně přechází do ostrého provozu

Začátkem června se v Brně v rámci veletrhu Urbis Smart City Fair uskutečnila závěrečná C‑ITS Roadshow, na které byly představeny pilotní projekty platformy C‑Roads z 18 evropských zemí. Město Brno se do české části zapojilo prostřednictvím společnosti Brněnské komunikace, která komunikaci vozidlo‑vozidlo a vozidlo‑infras­truktura ověřovala v městském prostředí. Podrobnosti o projektu nám přiblížil správní ředitel Brněnských komunikací (BKOM) Ing. Roman Nekula, MBA.

SDT: Cílem vážení za jízdy nemá být výběr pokut, ale ochrana silniční infrastruktury

Jedním z faktorů, které velkou měrou připívají k poškozování silniční infrastruktury, je přetěžování vozidel. V rámci návrhu Koncepce rozvoje vážení vozidel WIM (Weight in motion) na síti ŘSD, kterou pro potřeby ŘSD zpracovává Sdružení pro dopravní telematiku ČR (SDT), bude popsán současný stav vážení vozidel za jízdy v ČR včetně doporučení, jak poškozování vozovek tímto způsobem efektivně bránit.

Nová generace vozidel DAF ožívá digitálně

Společnost DAF Trucks představuje svá vozidla XF, XG a XG+ nové generace na obrazovkách počítačů a mobilních zařízení pomocí aplikace pro rozšířenou realitu a úchvatného on‑line virtuálního zážitku, což je naprostá novinka v oboru. Obě aplikace odrážejí slogan nové generace společnosti DAF „Vstupte do budoucnosti“.

Komentář: Dopravní inspirace z cizích měst

Tentokrát se zmíníme o akcích některých zahraničních měst z poslední doby zaměřených na zlepšování dopravy a její bezpečnosti.

ČESMAD Bohemia: Postcovidový syndrom ohrožuje silniční dopravu

Silniční nákladní doprava v období pandemie a lockdownů potvrdila svou nezastupitelnost a díky své pružnosti pomohla udržet v chodu zásobování a traumatizované hospodářství. Ani ona však nevyvázla bez šrámů. Upozornilo na to Sdružení ČESMAD Bohemia.

ACEA: Evropa by se při snižování emisí neměla řídit kulturou omezování

Před revizí norem CO2 pro osobní a dodávkové automobily, k níž má dojít v červenci, varoval prezident Evropského sdružení výrobců automobilů (ACEA) a generální ředitel BMW Oliver Zipse a uvedl, že nová, ekologická Evropa by se neměla řídit kulturou zákazů a omezování.

Elektromobily značky ŠKODA jsou stejně bezpečné jako modely se spalovacím motorem

29.7. - Již při vývoji elektromobilů ŠKODA iV přijímají inženýři ŠKODA AUTO rozsáhlá opatření, aby vozy poskytovaly maximální bezpečnost i v případě nehody. Přitom se klade mimořádný důraz na montáž nárazuvzdorné vysokonapěťové baterie a na ochranu před elektrickým přetížením. Elektromobily jsou tak v případě nehody stejně bezpečné jako vozy se spalovacím motorem.

spinner