Silniční doprava

ŘSD drží s ohledem na počasí znovu zimní pohotovost

20.4. - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) drží s ohledem na počasí znovu zimní pohotovost. Ve skladech jen na dálnicích je 30 000 tun soli, k dispozici je 650 řidičů na údržbu komunikací. Novinářům to včera na dálnici D8 ve středisku Řehlovice na Ústecku řekl mluvčí ŘSD Jan Rýdl. Obvykle je zimní režim od listopadu do konce března. Chladné počasí a varování meteorologů před nízkými teplotami a sněhem přimělo správce silnic se k režimu vrátit.

V EU se v 1. čtvrtletí registrovalo 333 tisíc nových osobních bateriových elektromobilů

19.4. - V EU se v prvním čtvrtletí roku 2024 registrovalo 2 768 639 nových osobních vozidel (meziročně o 4,4 % více), z nich 322 999 bylo bateriových elektrických (meziročně o 3,8 % více). Bateriové elektromobily se s podílem 12 % staly čtvrtou nejoblíbenější volbou, nejvíce registrací si připsaly benzínové motorizace (35,4 %), před hybridními bez externího dobíjení (28,9 %) a dieselovými (12,8 %), plug-in hybridy pak dosáhly podílu 7,4 %.

Stát vybral za první čtvrtletí na mýtném 4 miliardy Kč, meziročně o 8,6 pct více

19.4. - Dopravci v prvním čtvrtletí za mýtné na českých silnicích zaplatili 4,01 miliardy korun, meziročně o 8,6 procenta více. V samotném březnu stát na mýtném vybral 1,49 miliardy Kč, což byl v meziročním srovnání růst o 9,5 procenta. Na výběr mýtného měly vliv zejména Velikonoce a nová emisní složka mýta zavedená od března, uvedla v dnešní tiskové zprávě společnost CzechToll, který mýtný systém spravuje.

Vyšlo v DN č. 7 - 8

Vladimír Starosta (O.K. Trans Praha): Nechceme si nechat od politiků vnutit komplikovaná auta odtržená od reality

19.4. - Silniční dopravci začínají být postupně tlačeni k lokálně bezemisním vozidlům. O přiblížení toho, jak oni sami vnímají tento tlak a jaký je jejich pohled na budoucnost kamionové dopravy, jsme požádali Vladimíra Starostu, jednatele společnosti O.K. Trans Praha a čestného prezidenta Sdružení ČESMAD Bohemia.

Společnost DAF představuje službu PACCAR Connect

19.4. - S širokou škálou informací a snadným použitím stanovuje PACCAR Connect nový standard pro online platformy pro správu vozového parku. PACCAR Connect je snadno dostupný a umožňuje velmi jednoduchou integraci se stávajícím softwarem třetích stran. Každé nové vozidlo řady DAF XB, XD, XF, XG a XG+ bude dodáno společně se službou PACCAR Connect na deset let.

ŘSD začalo stavět další část obchvatu České Lípy

19.4. - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo stavbu 1,5 kilometru dlouhého úseku přeložky silnice I/9, která bude součástí obchvatu České Lípy v Libereckém kraji. Jde o úsek mezi ulicí Litoměřická a silnicí II/262. Z průtahu městem by měl odvést část tranzitní dopravy. Práce za 543,7 milionu Kč bez DPH potrvají do roku 2026.

Scania Super vítězí v soutěži Green Truck 2024

18.4. - Ke srovnávacímu testu Green Truck jsou každoročně zváni všichni výrobci nákladních vozidel vEvropě. Soutěž pořádají dva německé odborné časopisy s cílem vybrat nákladní vůz poskytující největší efektivitu v rámci dálkové přepravy. Až na drobný výpadek v roce 2023, kdy Scania skončila druhá, zvítězil výrobce ze Södertälje v sedmi z posledních osmi testů a získal titul „Green Truck“. Scania vyhrála celkem devět ze čtrnácti testů, které proběhly od začátku soutěže v roce 2011, což je úctyhodný výkon!

Tatra získala ocenění Red Dot za design vozidel řady Force

18.4. - Kopřivnická automobilka Tatra Trucks si před pár dny zapsala další velký úspěch. Poprvé ve své historii totiž získala ocenění Red Dot v kategorii Product Design, a to hned dvakrát. Cenou, která patří ve světě v oblasti designu mezi nejprestižněj­ší, byly dekorovány vozy Tatra Force nejmladší třetí generace, přičemž prezentováno bylo provedení se čtyřdveřovou kabinou a také verze vývojové linie označované jako e-Drive s elektrickým trakčním motorem a vodíkovými palivovými články.

Začíná výstavba moderního areálu nymburských drážních hasičů

17.4. - Správa železnic včera slavnostně zahájila výstavbu nového areálu drážních hasičů v nymburské Nádražní ulici. Získají modernější a komfortnější zázemí a také garáže a parkovací stání pro svá vozidla. Snížení provozních nákladů pak přinese instalace fotovoltaických panelů. Práce potrvají do března příštího roku.

D5 mezi Berounem a Prahou se rozšíří na šest pruhů, obce se obávají hluku

15.4. - Dálnice D5 mezi Berounem a Pražským okruhem se rozšíří na šest pruhů, práce mají začít do pěti let. Projekt kritizují některé obce, obávají se nedostatečných protihlukových opatření. Generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl označil nesouhlas obcí za krátkozraký. Z jejich připomínek se chce poučit, uvedl dnes Radek Mátl v podcastu ŘSD. Oslovení starostové řekli, že nemají zásadní problém s rozšířením dálnice. Chtějí však, aby protihluková opatření vyhovovala i případnému dalšímu nárůstu dopravy.

spinner