Silniční doprava

Aktuality ze světa 45-46/2019 Premium

Aktuality ze světa 45-46/2019

15.11. – LOGISTIKA – Převzetí koncernu Panalpina dánským DSV, jež bylo oficiálně dokončeno 19. srpna, se do výsledků celé skupiny promítlo pozitivně. Podle Jense Bjorna Andersena, generálního ředitele skupiny včetně Panalpiny jsou hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí potěšující. „S integrací prvních operativních obchodů jsme na dobré cestě i přes částečně obtížné tržní podmínky, zejména v sektoru leteckého zboží, a těší nás silný třetí kvartál,“ uvedl. Za devět měsíců letošního roku vykázala logistická společnost obrat 64,5 miliardy DKK (8,6 miliardy EUR). Jde o meziroční nárůst o 11 procent. Jen ve třetím čtvrtletí došlo ke zvýšení o 21 procent na 24,5 miliardy DKK (3,2 miliardy EUR). Zisk před zdaněním a úroky vzrostl o 18,3 procenta na 4,87 miliardy DKK (651 milionů EUR). Odpovídající hodnota třetího čtvrtletí činí 1,78 miliardy DKK nebo 238 milionů EUR (tedy + 18 procent). Složka leteckého a námořního carga dosáhla operativního výsledku 3,3 miliardy DKK (441 milionů EUR) po 2,7 miliardy DKK (361 milionů EUR) za loňské období.Panalpina realizovala 39 milionů DKK (5,3 milionu EUR). Výsledky pozemní dopravy Panalpiny ve třetím čtvrtletí stagnovaly zejména v oblasti přeprav automobilů.

DKV nabízí DKV BOX EUROPE pro šest zemí a tři tunely Premium

DKV nabízí DKV BOX EUROPE pro šest zemí a tři tunely

14.11. – Poskytovatel služeb pro dopravce DKV Euro Service umožňuje úhradu mýta prostřednictvím DKV BOX EUROPE již v šesti zemích a třech tunelech. Jednotné vyúčtování mýta prostřednictvím jedné palubní jednotky je k dispozici pro Německo, Belgii, Francii, Rakousko, Portugalsko, Španělsko, německé tunely Herren (Lübeck) a Warnow (Rostock) nebo belgický Liefkenshoek. Další země budou brzy následovat, informovala firma v tiskové zprávě.

Volvo Buses získalo největší objednávku na elektrické autobusy v Evropě Premium

Volvo Buses získalo největší objednávku na elektrické autobusy v Evropě

14.11. – Společnost Volvo Buses získala největší objednávku na elektrické autobusy v Evropě. V roce 2020 zahájí společnost Volvo Buses dodávku 157 elektrických kloubových autobusů firmě Transdev. Autobusy se budou provozovat na několika různých trasách po Göteborgu. Výsledkem nasazení těchto autobusů bude výrazné omezení emisí a hluku, a tak bude možné elektrické autobusy provozovat i v chráněných zónách nebo oblastech podléhajících speciálním omezením.

Po spuštění mýtného systému hrozí v prosinci u hranic až čtyřicetikilometrové kolony Premium

Po spuštění mýtného systému hrozí v prosinci u hranic až čtyřicetikilometrové kolony

13.11. – „Mizivá aktivita malých dopravců může způsobit 1. prosince na hranicích ČR zásadní dopravní komplikace nejen pro nákladní dopravu, ale i pro řidiče osobních vozidel. Pouze dopravci, kteří si již zajistili palubní jednotku nebo to udělají v příštích dvou týdnech, se vyhnou dlouhému čekání v kolonách na státní hranici,“ uvedl včera na tiskové konferenci Matej Okáli, generální ředitel společnosti CzechToll.

ÚOHS nemusí řešit námitky Kapsche proti mýtnému tendru

8.11. – Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se nemusí zabývat námitkami společnosti Kapsch proti mýtnému tendru. Krajský soud v Brně včera zamítl žalobu Kapsche, která projednání firemních námitek proti tendru požadovala. Verdikt se netýká přezkumu nové smlouvy na provoz mýtného systému. Kapsch trvá na tom, že tendr byl plný chyb.

Registrace nákladních vozidel za prvních deset měsíců vzrostly Premium

Registrace nákladních vozidel za prvních deset měsíců vzrostly

7.11. – Registrace nákladních vozidel oproti loňsku vzrostly o 3,60 % (z 8163 vozidel na 8457, tedy o 294 kusů). V říjnu však v meziočním srovnání klesly o 27,47 %.

Auta s nejméně třemi lidmi budou v Německu moci do pruhů pro autobusy

7.11. – Osobní auta, v nichž jedou nejméně tři lidé, budou v Německu moci využívat zvláštní pruhy dosud vyhrazené autobusům. Počítá s tím alespoň návrh novely zákona o silniční dopravě, kterou včera schválila vláda. Kontroverzní opatření musí ještě projít parlamentem.

V jízdních pruzích určených autobusům veřejné dopravy mohou už nyní města povolit jízdu také vozům taxislužby a kolům, což se také často stává. Nově budou mít obce možnost vpustit do těchto pruhů také osobní auta s nejméně třemi pasažéry. Vláda tím chce podpořit společné využívání aut.

ŘSD zprovozní část D3 Ševětín - Borek do poloviny prosince

5.11. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zprovozní do poloviny letošního prosince část jihočeské dálnice D3 Ševětín-Borek dlouhou 10,6 kilometru. Stavba pokračuje podle harmonogramu. Včera to oznámil mluvčí ŘSD Jan Rýdl. Reagoval tak na vyjádření generálního ředitele stavební firmy Eurovia CS Martina Borovky, která úsek staví. Ten v denním tisku uvedl, že je nutné změnit technologii a podepsat novou smlouvu, aby bylo možné stavbu stihnout.

Sjízdnost dálnic bude přes zimu zajišťovat 183 sypačů

5.11. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zajistí zimní údržbu dálnic 183 sypači, 45 nakladači soli a 599 řidiči. Ve skladech středisek správy a údržby dálnic (SSÚD) už leží asi 45 000 tun soli a solného roztoku. Informoval o tom mluvčí ŘSD Jan Studecký. Česká dálniční síť má více než 900 kilometrů. Zimní údržba bývá náročná zejména v úseku D1 na Vysočině. Výdaje na loňskou zimní údržbu dálnic překročily 800 milionů Kč.

Škoda Auto za prvních devět měsíců roku 2019 zvýšila tržby i provozní výsledek Premium

Škoda Auto za prvních devět měsíců roku 2019 zvýšila tržby i provozní výsledek

4.11. – Škoda Auto pokračuje v úspěšném kurzu. Od ledna do září zvýšila automobilka tržby o 17,6 % na 14,8 miliardy EUR a dosáhla tak rekordní hodnoty v historii. Na vysoké úrovni je nadále také provozní výsledek, který vzrostl o 8,5 % na 1,175 miliardy EUR a nachází se tak jen mírně pod dosavadní rekordní úrovní (první tři čtvrtletí roku 2017: 1,206 miliardy EUR).

spinner