Silniční doprava

​Poslanci navrhli změnu trestání za přetížené kamiony

14.1. – Řidiči kamionů už by neměli platit pokuty za to, když se při vysokorychlostním vážení zjistí, že jejich vůz je přetížený. Pokuta by měla nově směřovat už jen za provozovatelem vozidla. Nyní hrozí pokuta jak provozovateli, tak řidiči. Zúžení navrhla skupina poslanců napříč sněmovními stranami v čele s ministrem dopravy Martinem Kupkou. Podle ministerstva dopravy to může pomoci zvýšit počet uložených pokut, protože zjišťování totožnosti řidičů je administrativně velmi náročné.

​Přípravné práce opravy Barrandovského mostu omezí provoz na Strakonické

13.1. – Řidiči na pražské Strakonické ulici musí počítat od pondělí 15. ledna s komplikacemi v okolí Barrandovského mostu, kde bude ve směru do centra omezen průjezd. Důvodem bude výměna ložisek na opěrách a zajištění vstupu do komor severního mostu. Práce potrvají do 17. března. Vyplývá to z informací na magistrátním webu opravujeme.to. Technická správa komunikací (TSK) na letošek plánuje další, třetí fázi kompletní opravy Barrandovského mostu. Kdy oprava začne a do kdy potrvá, zatím nebylo rozhodnuto.

​Škoda Auto dodala v roce 2023 celosvětově 866 800 vozů

13.1. – Škoda Auto v roce 2023 výrazně zvýšila své dodávky zákazníkům. Celkem se jedná o 866 800 vozů, což odpovídá nárůstu o 18,5 procenta. Největším trhem zůstává Německo se 157 800 vozy (+17,6 %), solidní výsledek však Škoda Auto zaznamenala i na českém trhu: 87 800 dodaných automobilů (+23,4 %). Nejvýraznější meziroční nárůst prodejů vozů Škoda připadl na Německo, Spojené království a Českou republiku. Modelová řada plně elektrického modelu Enyaq dosáhla s 81 700 dodávkami (+52,1 %) absolutního rekordu od svého uvedení na trh a v roce 2023 se Enyaq na mnoha evropských trzích stal jedním z nejprodávanějších elektromobilů. Podzimním vstupem na vietnamský a kazachstánský trh automobilka systematicky pokračuje v rozvoji internacionalizace.

​ČEZ loni zprovoznil rekordních 144 dobíjecích stanic, odběr elektřiny se zvýšil o čtvrtinu

13.1. – Více než 140 nových dobíjecích stojanů, meziroční růst celkově odebrané bezemisní elektřiny o 24 % a k tomu 20% navýšení průměrně načerpané energie při jednom dobíjení. To jsou hlavní příspěvky největší české veřejné dobíjecí sítě k boomu elektromobility v ČR. ČEZ loni navýšil celkový výkon sítě na téměř 50 MW, a to hlavně akcelerovanou výstavbou vysokorychlostních stanic. V kombinaci s rozšiřováním počtu stojanů to znamená zkracování doby, kterou řidiči tráví dobíjením nebo čekáním na něj. Síť roste díky prostředkům přidělovaným Operačním programem Doprava i díky investicím z vlastních zdrojů Skupiny ČEZ.

​V Česku loni vznikly stovky nových dobíjecích stanic, jejich provoz násobně vzrostl

12.1. – V České republice loni vznikly stovky nových dobíjecích stanic pro elektromobily. Spolu s tím o desítky procent vzrostl počet dobíjení i spotřeba energie. Vyplývá to z informací velkých provozovatelů dobíjecích stanic. Ke konci loňského roku bylo v Česku podle statistik úřadů přes 2400 dobíjecích stanic. Jejich počet by měl postupně stoupat i letos, trendem jsou hlavně ultrarychlé dobíjecí stojany.

​Z Číny vyplula do Evropy první nákladní loď s elektromobily

12.1. – Z Číny vyplula do Evropy první nákladní loď určená speciálně pro vývoz automobilů. Plavidlo schopné přepravit 7000 automobilů si pronajal čínský výrobce elektromobilů BYD, uvedla agentura Bloomberg s odvoláním na příspěvek firmy China International Marine Containers Group (CIMC), která loď vyrobila, na sociální sítí WeChat.

​Výběr mýtného na Slovensku loni stagnoval na úrovni 240 milionu eur

12.1. – Výběr mýtného za jízdu nákladních aut a autobusů po zpoplatněných silnicích na Slovensku loni stagnoval. Přesáhl 240,3 milionu eur (5,9 miliardy Kč) v porovnání s částkou 240,66 milionu eur (5,91 miliardy Kč) o rok dříve. Informoval o to provozoval mýtného systému, společnost SkyToll.

​ŘSD zahájilo výstavbu dálnice D3 z Nažidel na státní hranici s Rakouskem

11.1. – Ředitelství silnic a dálnic zahájilo výstavbu pokračování dálnice D3 z Nažidel na státní hranici s Rakouskem. Stavba o délce 3,5 kilometrů nahradí současnou silnici I/3, z velké části povede v její stopě. „V loňském roce uplynulo 20 let od tragické nehody autobusu u Nažidel, při které zahynulo dvacet cestujících. Už tehdy se mluvilo o dálnici jako prioritě a jediném možném řešení pro silnici I/3, která je v mnoha úsecích pro současný automobilový provoz naprosto nevyhovující. Bohužel to nebyla poslední tragédie, která se zde odehrála. Silnice I/3 u Nažidel získala nelichotivý přívlatek – silnice smrti. Výstavbou dvou úseků D3 Kaplice Nádraží – Nažidla a Nažidla – Dolní Dvořiště nejen dovedeme dálnici D3 k rakouské hranici, ale také splatíme velký dluh bezpečnosti,“ řekl ministr dopravy Martin Kupka.


​Ceny paliv jsou v Česku nižší než ve všech okolních zemích

11.1. – Srovnáme-li úvod letošního roku se začátkem toho loňského, jsou pohonné hmoty levnější. S průměrnými asi 36 Kč/l benzinu nebo nafty je Česko dokonce nejlevnější zemí v porovnání se svými sousedy. Podle odborníků se zatím výraznějšího zdražování netřeba obávat, trh je nicméně citlivější a náchylnější k větším výkyvům. Plošné ceny nafty, které obvykle naznačují další vývoj standardních cen pro koncové zákazníky, s příchodem nového roku dokonce klesly pod úroveň plošných cen benzinu.

​Zatěžkávací zkoušky omezí dopravu u Olbramovic na Benešovsku

10.1. – Ve čtvrtek 11. ledna 2024 dojde k částečnému omezení dopravy na přeložce silnice I/3 u Olbramovic na Benešovsku. Důvodem jsou plánované zatěžkávací zkoušky na nadjezdu SO 201. Jedná se o mostní objekt, který je součástí mimoúrovňové křižovatky u Olbramovic a přes přeložku silnice I/3 převádí místní komunikaci III/00336 mezi Olbramovicemi a obcí Semtín.

spinner