Silniční doprava

​Průzkum: Při pandemii přešlo 13 procent Čechů při cestě do práce z MHD na auta

15.6. – Za dva roky pandemie přešlo 13 procent Čechů při cestách do práce z veřejné dopravy na automobilovou. Vyplývá to z výzkumu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně (UJEP), který včera její zástupci představili na českobudějovické konferenci o MHD.

​Doprava se kvůli opravě Barrandovského mostu podle dat výrazně nezhoršila

15.6. – Rekonstrukce Barrandovského mostu neznamenala výrazné zhoršení pro řidiče osobních automobilů ani pro MHD. Novinářům to včera řekli zástupci města na základě nasbíraných dat. Největší zpoždění řidiči naberou v Komořanské ulici, kde se v průměru jízdní doba zvýšila z 3,5 na devět minut. Naopak v okolí mostu se průměrné zpoždění pohybuje kolem jedné nebo dvou minut. Rekonstrukce začala v pondělí 16. května a potrvá do 2. září, podle zástupců města jde vše podle plánu.

​Ředitelství silnic a dálnic zahájilo výstavbu přeložky silnice I/36 Časy – Holice

14.6. – Ředitelství silnic a dálnic včera zahájilo výstavbu silnice I/36 Časy – Holice. Nová komunikace bude plnit nejen funkci silnice I. třídy, ale také dálničního přivaděče z nové úseku D35 ve směru na Holice.

Německý ministr hospodářství chce zákonem zakročit proti vysokým cenám benzinu

13.6. - Německý ministr hospodářství za Zelené Robert Habeck chce výrazně zpřísnit protikartelový zákon, aby zabránil petrochemickému průmyslu ve zneužívání dočasného snížení daně z pohonných hmot. Vláda tuto daň od června na tři měsíce snížila, aby obyvatelům kompenzovala vysoké ceny benzinu a nafty. Nehledě na takzvanou tankovací slevu, jak se opatření v Německu říká, se ale ceny na čerpacích stanicích takřka vrátily na květnovou úroveň. Liberální ministr financí Christian Lindner snížení daně hájí jako správný krok, Habeckův návrh ale podporuje.

Nová elektrická vozidla Scania s dojezdem až 350 km vyhoví regionální přepravě

11.6. - Věrna svému plánu představit alespoň jedno elektrické vozidlo ročně, ukázala 10. června spo­lečnost Scania poprvé novou generaci bateriových elektrických nákladních vozidel (BEV). Novinka, která je k dispozici s lůžkovou kabinou R nebo S, je součástí komplexního řešení, jež otevírá možnost elektrifikace pro celou řadu nejrůznějších nasazení. Do světa elektrifikované dopravy s ní tak bude moci vstoupit velké množství dalších zákazníků. Instalované baterie o kapacitě 624 kWh přinášejí zásadní zvýšení dojezdu a umožňují použití elektrických vozidel v regionální dálkové přepravě.

HN: Hackeři chtějí po ŘSD desítky milionů za odblokování přístupu k datům

10.6. - Desítky milionů korun chtějí hackeři po Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) za odblokování přístupu do jeho systémů a úložišť. Hospodářským novinám to řekl ředitel ŘSD Radek Mátl. Kybernetickému útoku čelilo ŘSD 17. května, data se ale stále nepodařilo obnovit. Potrvá to nejméně pět měsíců. Pozastavené je proto vypisování zakázek, což znamená, že se zpozdí i soutěže na stavbu silnic a dálnic. Mátl zvažuje, zda by nebylo výhodnější požadovanou částku zaplatit.

ŘSD: Inflace může prodražit stavbu dálnice D55 odhadem i o 30 procent

8.6. - Rostoucí inflace může prodražit stavbu dvou úseků dálnice D55 mezi Babicemi a Starým Městem na Uherskohradišťsku a Starým Městem a Moravským Pískem na Hodonínsku odhadem i o 30 procent, tedy až o 1,5 miliardy korun. Novinářům to ve Starém Městě řekl generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) Radek Mátl. Podle ministra dopravy Martina Kupky mají smlouvy se zhotoviteli obou staveb inflační doložky, díky kterým budou moci navýšení ceny uplatnit. Oba úseky plánuje ŘSD zprovoznit v roce 2024.

Jarní zasedání pracovní skupiny WP.15

7.6. - Pracovní skupina WP.15, která se zabývá silniční přepravou nebezpečných věcí, zasedala od 9. do 13. května 2022 v Ženevě. Opět šlo o „hybridní“ zasedání pod vedením Ariane Roumier, kdy se část účastníků zúčastnila osobně v Paláci národů v Ženevě a zbytek online. Jednání se zúčastnilo celkem 26 členských států Dohody ADR (včetně Česka, které zastupoval Ing. Jiří Kokeš z Ministerstva dopravy), Evropská unie, OTIF, Transport Community a 9 nestátních mezinárodních organizací. Dále byl na zasedání přizván i Egypt.

Po části obchvatu Frýdku-Místku se začne jezdit 30. června

7.6. - Po části obchvatu Frýdku-Místku se začne jezdit 30. června. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) očekává, že do konce letních prázdnin by mohla být zprovozněna celá první etapa obchvatu, kde zatím úplnému dostavění brání neplatné stavební povolení. V sobotu pořádá ŘSD na obchvatu den otevřené dálnice, kdy se tam budou lidé moci projet na kole či na bruslích. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ŘSD.

Registrace vozidel v ČR od ledna do května 2022

5.6. – Během prvních pěti měsíců roku 2022 bylo v ČR registrováno celkem 80 178 nových osobních automobilů, 7 134 lehkých užitkových automobilů, 709 autobusů, 3 648 nákladních vozidel, 11 671 motocyklů. Za stejné období minulého roku to bylo 90 244 osobních automobilů, 7 554 lehkých užitkových automobilů, 538 autobusů, 3 655 nákladních vozidel a 9 413 motocyklů.

spinner