Silniční doprava

ČESMAD Bohemia: Evropská komise přitvrzuje pro náklaďáky i autobusy

16.2. - Současně, co Evropský parlament potvrdil definitivní konec spalovacích motorů pro osobní automobily do roku 2035, se Evropská komise zaměřila na nákladní vozidla a autobusy. Dle jejího návrhu by všechny nově prodávané nákladní automobily nad 5 tun a dálkové autobusy měly od roku 2030 omezit emise CO₂ o 45 % proti stavu v roce 2019. O pět let později by to mělo být o 65 % a v roce 2040 by se měly emise CO₂ snížit o 90 %. U městských autobusů by měl být podíl zcela bezemisních vozidel již v roce 2030 stoprocentní.

Komentář: ​Co nám dal a vzal rok 2022 v dopravě a logistice

V lodní dopravě se objevilo zcela na vrcholu jedno číslo: 57,4. Je to průměrná marže EBIT deseti největších dopravců kontejnerů podle podílu na trhu (bez MSC) za první čtvrtletí roku 2022. Nikdy v historii přepravy – obvykle s nízkou marží – nebyli linioví rejdaři ziskovější a pravděpodobně již nikdy nebudou. První čtvrtletí tak znamenalo vrchol i konec nebývalého boomu.

EK navrhuje do roku 2030 nulové emise u nových městských autobusů

15.2. - Evropská komise včera předložila návrh, který obsahuje nové ambiciózní cíle snížení emisí oxidu uhličitého pro nová těžká vozidla od roku 2030. Chce tím zajistit omezení emisí oxidu uhličitého v od­větví dopravy. Nákladní automobily, městské autobusy a autokary totiž způsobují přibližně 6 % celkových emisí skleníkových plynů v EU a více než 25 % emisí ze silniční dopravy. Díky navrhovaným přísnějším normám by tak mohl tento segment silniční dopravy přispívat k přechodu na bezemisní mobilitu a pomohl by EU dosáhnout cílů, které si stanovila v oblasti klimatu a nulového znečištění. 

Nové autoškolské otázky, zaměřené na řidiče autobusů a nákladních vozidel představeny

14.2. - Ministerstvo dopravy, Asociace autoškol ČR a ČESMAD Bohemia představily další sadu 38 nových otázek pro žadatele o řidičské oprávnění. Tato, již pátá, série se mimo jiné týká zájemců o řidičské oprávnění na autobus, nákladní automobil a přípojná vozidla. Obsahuje i otázky dětské bezpečnosti, hlavně přepravy dětí v autosedačkách apod. V nové sadě jsou zahrnuty i testové otázky týkající se utváření souprav vozidel skupin B+E a B96, jako reakce na časté dotazy řidičů karavanů a podobných vozidel.

Plzeň připravuje první modulární parkoviště na nejlidnatějším sídlišti Lochotín

14.2. - Plzeň chystá stavby takzvaných modulárních parkovišť. Jejich jedno- až dvoupatrové nadzemní stavby jsou výrazně levnější a rychlejší než klasické parkovací domy. První ve městě by mělo vzniknout na místě současného pozemního parkoviště u centra obchodu a služeb ATOM na nejlidnatějším sídlišti Lochotín. Je to levnější a rychlejší stavba a nevyžaduje takový zásah do terénu, náklady budou v desítkách milionů korun, řekl náměstek primátora Pavel Bosák. Klasické betonové parkovací domy s několika patry pod i nad zemí, které město také plánuje, stojí nižší stovky milionů korun.

​DKV Mobility nabízí přístup k více než 400 000 dobíjecím bodům v celé Evropě

14.2. – DKV Mobility, přední evropská B2B platforma pro platby a řešení na cestách, důsledně rozšiřuje svou síť pro dobíjení vozidel s elektrickým pohonem. Zákazníci společnosti DKV Mobility mohou nyní s kartou DKV +Charge nebo aplikací DKV Mobility dobíjet svá vozidla v jedné z největších sítí pro nabíjení v celé Evropě. K dispozici mají již více než 413 000 zcela nebo částečně veřejných dobíjecích bodů.

​Průzkum: Čekání na peníze z faktur v logistice se loni prodloužilo na dva týdny

13.2. – Rozdíl mezi dobou splatnosti a reálnou dobou zaplacení faktur v logistice se v roce 2022 prodloužil v průměru o dva týdny, ukazuje průzkum firmy 4Trans mezi malými a středními podnikateli. Přitom ještě v roce 2019, před pandemií, byla podle něj doba úhrady faktur v logistice poloviční. Situaci dopravcům komplikují i rostoucí náklady kvůli energetické krizi a stále dražší bankovní financování, uvedla společnost.

​Brusel vnímá české připomínky k normě Euro 7, komise chce společné řešení

11.2. – Evropská komise vnímá připomínky Česka k nové automobilové emisní normě Euro 7, jejíž podobu navrhla v listopadu. Novinářům v Bruselu to včera řekl český ministr dopravy Martin Kupka, který o plánovaném zpřísnění limitů oxidů dusíku a pevných částic z provozu aut jednal s eurokomisařem pro vnitřní trh Thierrym Bretonem. Martin Kupka hodlá v nejbližší době hovořit o návrhu s ministry z dalších unijních zemí a zjišťovat jejich pozice.

​Rezidentní parkování v Brně se příští rok rozšíří do osmi nových oblastí

10.2. – Systém rezidentního parkování v Brně se v příštím roce rozšíří do dalších osmi oblastí. S novými modrými čarami, které toto parkování vyznačují, se řidiči setkají v Žabovřeskách, Brně-severu, Novém Lískovci i Židenicích. V tiskové zprávě to za brněnský magistrát uvedla Anna Dudková.

​Británie přitvrzuje proti nelegální migraci

9.2. – S ilegálními migranty využívajícími k překročení hranic kamiony se Velká Británie potýká desetiletí. V roce 2015 se v přístavu Calais vyhrotila situace natolik, že francouzská vláda byla nucena zlikvidovat třítisícové uprchlické městečko migrantů, kteří ohrožovali bezpečnost okolních obyvatel, a především řidičů kamionů, do jejichž vozidel se snažili násilím proniknout.

spinner