Silniční doprava

Anketa DN: Fungující ekonomika se bez kvalitních řidičů neobejde

Nedostatek profesionálních řidičů se již delší dobu stává limitujícím faktorem nejen pro silniční dopravě, ale také pro samotnou ekonomiku. Jak se s ním vyrovnávají dopravní firmy a jaké vidí cesty do budoucna, na to jsme se zeptali představitelů některých tuzemských dopravních společností.

Přijíždí nová generace modelů DAF XF, XG a XG+

Společnost DAF představila minulý týden zcela novou řadou nákladních vozidel. Nové modely XF, XG a XG + nabízejí nejvyšší kvalitu, podle výrobce o 10 procent lepší účinnost paliva, celou řadu pasivních a aktivních bezpečnostních prvků a další úroveň luxusu v designu nákladních vozidel. Výroba nové generace DAF začne v říjnu.

Goodyear spouští službu DrivePoint pro sledování tlaku v pneumatikách

28.6. – Kontrola tlaku vzduchu v pneumatikách má zásadní význam pro zajištění neustálé provozuschopnosti nákladních vozidel a návěsů, úsporu paliva, optimální kilometrový proběh a co nejdelší životnost pneumatik. Společnost Goodyear proto uvádí na trh uživatelsky velmi snadný systém monitorování tlaku v pneumatikách DrivePoint. Celkem nabízí jeho tři různé alternativní varianty, které odpovídají rozdílným potřebám správců vozových parků usilujícím o maximální provozuschopnost vozidel a proaktivní plánování údržby jejich pneumatik.

DHL rozšiřuje flotilu ekologických kamionů na zkapalněný zemní plyn

28.6. – DHL Supply Chain rozšiřuje svou flotilu ekologických kamionů na zkapalněný zemní plyn, která přepravuje díly pro výrobu automobilů z České republiky do Německa. Po třech nových tahačích s pohonem na zkapalněný zemní plyn (LNG – Liquefied Natural Gas), které byly zařazeny do provozu v říjnu 2020, následuje nyní osm dalších nízkoemisních nákladních souprav. DHL Supply Chain tímto krokem sníží emise CO2 o 187 tun ročně.

​Body loni stály doklady přes čtyřicet tisíc řidičů, počet řidičů s bodem klesá

28.6. – Přes 40 000 řidičů přišlo loni o řidičské oprávnění kvůli dosažení maximálního počtu 12 trestných bodů. Alespoň jeden bod v hodnocení pak mělo více než 423 000 motoristů, tedy 6,2 procenta všech registrovaných řidičů, přičemž jejich podíl v posledních letech pravidelně klesá. Vyplývá to ze statistik ministerstva dopravy. Bodový systém v Česku funguje 15 let, stát nyní připravuje jeho revizi.

​Mercedes-Benz Actros L, největší a nejluxusnější vozidlo ve své řadě

27.6. – Mercedes-Benz Actros stanovuje již od roku 1996 vysoká měřítka hospodárnosti, bezpečnosti a komfortu pro nákladní vozidla v dálkové nebo těžké rozvážkové dopravě. Nejnovější generace modelu Actros posouvá od roku 2018 v tomto ohledu laťku ještě výš mnoha inovacemi v oblastech digitalizace, konektivity a bezpečnosti. Actros skvělým způsobem splňuje neustále rostoucí požadavky na silniční nákladní dopravu. K tomu přispívají i novinky, jakými jsou například Multimedia Cockpit, MirrorCam, funkce pro částečně automatizovanou jízdu a zdokonalené bezpečnostní systémy. Uvedené systémy řidiče intenzivně podporují při plnění jeho pracovních úkolů.

​První Volvo FH nové generace v ČR míří do společnosti Miloslav Holoubek

25.6. – První objednaný tahač Volvo FH nové generace již dorazil do Čech. Hrdým majitelem je společnost Miloslav Holoubek, která si ho v prostorách Volvo Group Truck Centra v Popůvkách slavnostně převzala.

​Průzkum: Češi během pandemie omezili MHD, autem jezdili jako dřív

25.6. – Více než polovina Čechů během pandemie omezila cesty hromadnou dopravou, autem většina jezdila stejně jako dřív, přes 14 procent jezdilo dokonce víc. Vyplývá to z průzkumu, který si nechala zpracovat společnost Kalkulátor.cz. Podle průzkumu Češi cestování celkově omezili.

​Modernizace posledních úseků dálnice D1 skončí na přelomu září a října

23.6. – Modernizace posledních úseků dálnice D1 skončí na přelomu září a října. Následovat budou dokončovací práce, ale již bez omezení dopravy. O prvním červencovém víkendu se D1 u Hvězdonic uzavře kvůli demolici nadjezdu, Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) ale v této spojitosti neočekává větší dopravní komplikace, řekli ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček a generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Kvůli dopravním komplikacím v opravovaném úseku dorazili oba na briefing pozdě, jeho začátek se tak musel o 30 minut posunout.

​Dostavbu vnitřního okruhu by mohl od Prahy převzít stát

23.6. – Dostavbu zbylé části pražského vnitřního okruhu by od města, které ho má nyní na starosti, mohl převzít stát. Dříve se mluvilo o tom, že by stát městu přispěl 60 miliardami korun. Po jednání premiéra Andreje Babiše a vedení města to novinářům řekl primátor Zdeněk Hřib. Andrej Babiš potvrdil, že stát nabízí dostavbu formou takzvaného PPP projektu, z finančních důvodů podle něj není možné projekt zahrnout do státního rozpočtu. Na schůzce politici řešili i majetkové směny, zejména ohledně pozemků v Letňanech.

spinner