Silniční doprava

​Nové vozidlo Scania pro svoz odpadu v Moravské Třebové

21.3. – Technické služby se musejí v době pandemie potýkat s nárůstem odpadů z domácností. Většinou se jedná o plasty a obalové materiály, které je nutno vyvážet častěji. V Moravské Třebové a okolních obcích tak uvítali nové vozidlo Scania, které pomůže vyřešit narůstající potřebu svozu odpadu. Jedná se o vozidlo Scania s nízkou kabinou řady L a nástavbou od společnosti Hanes.

​Českému automobilovému průmyslu se navzdory omezením daří udržet výrobu

20.3. – I v tomto složitém období se firmám českého automobilového průmyslu podařilo udržet produkci na stabilní úrovni, a to navzdory výpadkům v dodávkách dílů, omezením v přepravě zboží či napjaté situaci na trhu práce. Celkově bylo v prvních dvou měsících tohoto roku v Česku vyrobeno 206 695 osobních vozidel (-13,6 %). Meziroční pokles tuzemské výroby je tak nadále výrazně nižší než celkový propad trhů v Evropské unii (-21,7 %).

​ŘSD vydalo srovnání dopravních intenzit před a po zavedení omezení pohybu

18.3. – Ředitelství silnic a dálnic připravilo pro všechny zájemce srovnání dopravních intenzit s ohledem na aktuálně platné omezení pohybu. Srovnány jsou údaje z února a března 2021, pro lepší celkovou představu jsou přidány údaje za březen 2019. Jedná se vždy o tři dny (pondělí, úterý a středu). Data jsou z následujících míst: D1 (km 85), D1 (km 185), D5 (km 6), D5 (km 71), D5 (km 91), D8 (km 75). Mgr. Informoval o tom Martin Buček z týmu komunikace ŘSD.

​Volkswagen představil plán technického vývoje akumulátorů a nabíjení do roku 2030

17.3. – Koncern Volkswagen představil na první akci Power Day svůj plán technického vývoje v oblastech akumulátorů a nabíjení do roku 2030. Jeho cílem je výrazné snížení nákladů na akumulátory a složitosti jejich výroby, aby byly elektromobily atraktivní a cenově dostupné pro co největší počet lidí. Koncern se současně připravuje na pokrytí poptávky po akumulátorových článcích v období po roce 2025. Jen v Evropě vznikne do konce desetiletí šest výrobních závodů s celkovou kapacitou 240 GWh.

Čisté tržby společnosti Scania se snížily o 18 procent na 125 125 milionů SEK

16.3. – „Ačkoli byl celý rok 2020 výrazně ovlivněn pandemií COVID-19, ze všech sil jsme se snažili poskytovat našim zákazníkům služby a díly potřebné k tomu, aby mohli provozovat své podnikání. Přirozeně bylo naší prioritou také úspěšně se vypořádat s provozními a finančními dopady na naše vlastní podnikání, protože jsme v důsledku pandemie COVID-19 čelili výkyvům poptávky a narušením v dodavatelském řetězci. Pandemie sice začala silně ovlivňovat počet přijatých objednávek i kapacitu dodávek, ale naštěstí se nám podařilo rychle omezit náklady a zachovat hotovost,“ uvedl k loňským výsledkům společnosti Scania její prezident a generální ředitel Henrik Henriksson.

ICOM zveřejnil počty nakažených zaměstnanců

15.3. – ICOM transport má za sebou kompletní první fázi testování zaměstnanců. Za necelé dva týdny musel nakoupit stovky testů a do 15. března mít otestované zaměstnance celého koncernu. První testování podstoupilo 1114 pracovníků. Většina byli řidiči kamionů a autobusů, kteří jsou v kontaktu se širokou veřejností. I tak bylo pozitivních pouze 15 z nich, tedy 1,3 procenta. „První kolo testování ukázalo, že zaměstnání není tolik zásadní místo přenosu, jak se tvrdí,“ řekla místopředsedkyně představenstva Kateřina Kratochvílová.

​Na D2 začíná rekonstrukce povrchu

15.3. – V pondělí 15. března začíná rekonstrukce vozovky na dálnici D2 mezi km 24,3 – 31,9 v jízdním pásu směrem na Brno. Opravy sedm a půl kilometru dlouhého úseku provedou specialisté Skanska za částečného dopravního omezení, práce potrvají do poloviny června.

​Nekoncentrovaní řidiči zavinili loni více než pětinu všech nehod

15.3. – Nevěnování se řízení je dlouhodobě nejčastější příčinou dopravních nehod v ČR. Nekoncentrovaní řidiči vloni zavinili více než pětinu všech nehod na silnicích. Celkem šlo o 15 383 nehod, vyplývá z policejních statistik. Nehod způsobených nekoncentrovaností navíc přibývá.

​Profesionální řidiči jedoucí do ciziny mají na testech přednost

15.3. – Profesionální řidiči, kteří pojedou do zahraničí a mají na řidičském průkazu kód 95, mohou přijít na testování na nákazu koronavirem bez objednání. Na twitteru to uvedli zástupci Chytré karantény. Podle nich jde o dohodu mezi ministerstvy zdravotnictví, průmyslu a obchodu a dopravy a Sdružením ČESMAD Bohemia. Testovací kapacity jsou v poslední době zahlceny jednak kvůli kontrolám na hranicích a také povinnému testování ve firmách.

​Se zákazem cest mezi okresy ubylo na dálnicích automobilů, hlavně u Prahy

13.3. – Mezi posledním únorovým a nynějším týdnem se snížila intenzita dopravy na dálnicích v ČR až o polovinu kolem Prahy, dál od hlavního města jsou však poklesy výrazně nižší či dokonce žádné. Kolem metropole se na tom se zákazem přejezdů mezi okresy, který kvůli epidemii koronaviru platí od začátku března, mohou spolupodílet i jarní prázdniny. Výrazně slabší ranní a odpolední dopravní špičky kolem hlavního města v tomto týdnu proti konci února ukazují vliv práce z domova. Vyplývá to z grafů a sdělení, jež poskytlo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

spinner