Silniční doprava

​MVDr. Martina Šmídlová: Nechceme se spokojit s ničím jiným než s růstem

Společnost Šmídl Holding působí na trhu od roku 1990 a za tu dobu se vypracovala v předního poskytovatele dopravních a logistických služeb. Jak funguje v současné době a jaké jsou její plány do budoucna, to nám přiblížila její jednatelka MVDr. Martina Šmídlová.

​Raluca Marian: Green Compact IRU dobře zapadá do ambicí Zelené dohody pro Evropu

Odvětví silniční dopravy prochází v posledních letech nelehkým obdobím. Po dvou letech pandemie koronaviru přišlo prudké zdražení pohonných hmot a to vše se děje na pozadí snad o dekarbonizaci silniční dopravy, která si vyžádá nemalé finanční prostředky. O vyjádření, čím se aktuálně zabývá Mezinárodní unie silniční dopravy (IRU), jsme požádali vedoucí její stále delegace při EU Ralucu Marian.

​Martin Klíma (E.ON): V následujících letech chceme vybudovat ultrarychlé dobíjecí huby s výkonem 900 kW

5.5. - Společnost E.ON se dlouhodobě zaměřuje na podporu elektromobility a je také spoluzakladatelem Elektromobilní platformy v České republice. Současný stav v oblasti dobíjecí infrastruktury i plány do budoucna nám přiblížil vedoucí oddělení Mobility Services Martin Klíma.

ŘSD staví v Plzni tunel pod modernizovanou železniční tratí na České Budějovice

5.5. - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) staví v Plzni-Božkově tunel pod modernizovanou železniční tratí ve směru na České Budějovice. Nejprve vybuduje takzvaný tunelový zárodek, který bude mít dva tubusy dlouhé asi 180 metrů a přijde zhruba na miliardu korun. Dosud se prostavěla polovina. Tunel dokončí mezi roky 2029 až 2032, kdy v místě povede nová silnice I/20, tedy východní okruh Plzně. ČTK to řekl ředitel plzeňského ŘSD Miroslav Blabol.

ContiConnect 2.0 přináší digitální správu pneumatik budoucnosti

4.5. - Společnost Continental představuje novou generaci systému správy pneumatik ContiConnect. Verze 2.0 zavádí nezbytnou infrastrukturu pro komplexní digitální správu pneumatik budoucnosti. Continental jakožto technologická společnost doposud ladila prostředí svého systému tak, aby bylo dokonale v souladu s konkrétními požadavky zákazníků provozujících vozové parky po celém světě.

Zahájení prodeje nového modelu Mercedes Benz Třída T

4.5. - Nový model Mercedes‑Benz Třída T lze již objednávat. Prémiové kompaktní MPV pro rodiny a zákazníky s vášní pro aktivní trávení volného času přichází na trh nejprve v pětimístné variantě. Později bude k dispozici také verze s delším rozvorem a až sedmimístným interiérem. Na prvních trzích budou vozy Třídy T předány zákazníkům v červenci. Ceny začínají od 529 500 Kč za verzi T 160 poháněnou zážehovým motorem o výkonu 75 kW (102 k) ve spojení s mechanickou převodovkou ve standardní výbavě.

V Německu lze používat CMR také elektronický

3.5. – Ve spolkovém věstníku (Federal Law Gazette) byl 9. března 2022 oznámen vstup v platnost dodatkového protokolu k Úmluvě o přepravní smlouvě v mezinárodní silniční nákladní dopravě (CMR), týkající se elektronického nákladního listu (Federal Law Gazette 2022 II, s. 231). Základem je „Zákon o dodatkovém protokolu ze dne 20. února 2008 k Úmluvě z 19. května 1956 o přepravní smlouvě v mezinárodní silniční nákladní dopravě (CMR), týkající se elektronického nákladního listu“ (Federal Law Gazette 2021 II, s. 1035).

​Na dálnicích v ČR chybí 1500 míst pro kamiony, nejméně 900 jich má přibýt

2.5. – Na českých dálnicích chybí podle analýz 1500 odstavných míst pro nákladní auta, v posledních letech se jich daří každoročně vybudovat 100 až 200. V nejbližších letech by mělo přibýt minimálně 900 odstavných míst. V těchto dnech například stavbaři začali s rekonstrukcí odpočívky Střechov na dálnici D1 na Benešovsku. Díky změně parkovacího režimu se tam počet šikmých parkovacích ploch pro kamiony zvýší ze 42 na 98, řekl novinářům na místě stavby mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Rýdl.

​ŘSD otevřelo sjezd a nájezd u Písnice, uleví při uzavírce Barrandovského mostu

2.5. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) včera otevřelo sjezd a nájezd na Pražský okruh u Písnice. Uleví při uzavírce a omezeních na Barrandovském mostě, které začnou v polovině května, a také při nynější uzavírce Břežanského údolí. Novinářům to řekli mluvčí ŘSD Jan Rýdl a mluvčí krajské správy a údržby silnic Petra Kučerová.

​V dubnu na silnicích v ČR zemřelo 39 lidí, meziročně o 16 více

1.5. – Na silnicích v Česku v dubnu zemřelo zatím 39 lidí, o 16 více než před rokem. Meziročně více bylo i dopravních nehod a zraněných. Předběžnou bilanci dubnové nehodovosti sdělil ředitel dopravní policie Jiří Zlý. Před rokem ale kvůli epidemii koronaviru platila přísná opatření, zhruba do poloviny dubna byl mimo jiné omezen pohyb a zakázáno cestování do jiných okresů. Od počátku letošního roku si nehody podle Zlého vyžádaly 137 obětí na životech, proti stejnému loňskému období to je o 29 více.

spinner