Silniční doprava

Ideální elektromobil pro Čechy: Sedan s cenou do půl milionu a dojezdem 500 km

2.4. - Velký jako oktávka, za půl milionu a s dojezdem alespoň 500 kilometrů. Tak si Češi představují ideální elektromobil, vyplývá z bleskového průzkumu společnosti Arval. Nejdůležitější je pro české řidiče dostupnost elektroaut a také dostatečná kapacita a životnost baterie. Čistotu provozu elektroaut považují tuzemští řidiči pouze za „cool faktor.“

Intenzita mezinárodní kamionové dopravy od vstupu do EU stoupla o 45 procent

2.4. - Objem mezinárodní silniční dopravy v Česku za posledních 20 let po vstupu do EU narostl o 45 procent na 54,7 milionu tun. Vnitrostátní doprava naopak ve stejném období klesla o 11 procent na 379 milionů tun. Vyplývá to z informací ministerstva dopravy.

Siemens má v portfoliu novou dobíjecí stanici SICHARGE D 400 kW

31.3. - Společnost Siemens představila novou variantu ultra výkonné dobíjecí stanice SICHARGE D s maximálním výkonem 400 kW, která je určena pro trhy používající normu IEC.

Nový zákon rozšíří povinné ručení na širší okruh vozidel

31.3. - Od pondělí začne platit nový zákon o povinném pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Především rozšíří okruh vozidel, za které bude nutné platit povinné ručení. Nově se to bude vztahovat třeba na některé elektrické koloběžky, segwaye, sněžné skútry či motorová golfová vozítka. Zvýší se také minimální limity pojistného plnění v případě újmy na zdraví, smrti nebo majetkové škody. Ve všech případech se limit zvyšuje z nynějších 35 milionů na 50 milionů korun. V případě újmy na zdraví nebo smrti se limit vztahuje na každého postiženého, u majetkové škody je limit pro jednu škodní událost bez ohledu na počet poškozených.

Česká dobíjecí infrastruktura je aktuálně velmi dobrá

30.3. - Na 2 600 dobíjecích bodů podpořilo doposud Ministerstvo dopravy v rámci výzev evropských operačních programů. Nynější kapacity tak nejen vystačí pro elektromobily, které se pohybují po našich silnicích, ale zvládly by obsloužit i jejich výrazně vyšší množství. Rezort však nadále pokračuje v podpoře rozvoje dobíjecích míst a řídí se přitom mj. i výzvami a strategiemi stanovenými v memorandu, které podepsal se Škoda Auto.

DAF Trucks obdržela na předávání Fleet News Awards 2024 tři ocenění

29.3. - Již druhý rok po sobě obdržela společnost DAF Trucks na předávání Fleet News Awards 2024 v Londýně ocenění „Fleet Manufacturer of the Year“. Společnost DAF navíc obdržela dvě ocenění za vozidla s podvozkem: nákladní vozidla XD a LF byla v příslušných kategoriích do 12 tun a více označena jako „nejlepší nákladní vozidlo“.

​MŽP odmítlo výhrady odpůrců stavby D3 k prodloužení platnosti EIA

28.3. – Ministerstvo životního prostředí (MŽP) odmítlo výhrady odpůrců stavby dálnice D3 k prodloužení platnosti stanoviska EIA, tedy posouzení vlivu na životní prostředí. Úřad postupoval striktně podle zákona. Uvedla to mluvčí MŽP Veronika Krejčí. Spolek Alternativa středočeské D3 tvrdí, že prodloužení bylo v rozporu se zákonem, v dokumentaci jsou podle něj neaktuální data.

​Na dálnici D10 probíhá kácení nebezpečných stromů

28.3. – V těchto dnech probíhá kácení havarijních stromů, které 28.3. – bezprostředně ohrožují bezpečnost silničního provozu na dálnici D10. K zemi jich musí jít několik stovek, a to co nejdříve. Jde o takřka celý úsek dálnice D10 mezi Prahou a Mladou Boleslaví, na kterém se situace s nebezpečnými stromy v posledních týdnech dramaticky zhoršila. Během zimní sezony řada z nich utrpěla poškození, nebo byla podmáčena a vlivem poryvů větru pak došlo k jejich částečnému vyvrácení.

​P3 Logistic Parks v příštím roce v Lovosicích pronajme velkou halu, do které může zajet vlak

28.3. – P3 Logistic Parks jako vlastník a správce průmyslových nemovitostí nabídne trhu v příštím roce atypickou halu, která může pojmout celou vlakovou soupravu. P3 Lovosice Cargo byla navržena pro překládku mezi silniční a železniční přepravou, což v kontextu silného tlaku na snižování emisí v dodavatelských řetězcích představuje zajímavou příležitost.

​Společnost Scania urychluje nasazení autonomní přepravy mezi dopravními uzly

27.3. – Společnost Scania spouští komerční pilotní program autonomní přepravy (Autonomous Commercial Pilot Programme). V plánu jsou automatická řešení s využitím předních technologií od společnosti Plus. Společnost Scania spuštěním komerčního pilotního programu autonomní přepravy pokračuje ve strategickém vývoji autonomních řešení přepravy mezi dopravními uzly. Jakožto člen skupiny TRATON bude také spolupracovat s americkou společností Plus, která ve vozidlech společnosti Scania a skupiny TRATON implementuje plně autonomní technologii SuperDrive™ na úrovni 4.

spinner