Silniční doprava

​ICOM transport testoval elektrický tahač eActros 300 v běžném provozu

8.11. – ICOM transport otevírá novou kapitolu v oblasti ekologické dopravy. Ve spolupráci se společností Philip Morris ČR, a. s., a Daimler Truck ČR testoval v provozu první elektrický tahač Mercedes-Benz eActros 300 na českých silnicích. V kopcovitém terénu vozidlo na rozdíl od klasického naftového tahače svou spotřebu snižuje.

​Doporučení pro zadavatele přeprav: pozor na omezení plynoucí z Úmluvy CMR

7.11. – Firmy poptávající přepravy mnohdy nezjišťují maximální výše pojištění dopravců, což společnost FEE Transport považuje za velké riziko. Když dojde ke škodě na přepravovaném zboží, likvidace probíhá podle daných pravidel a pojistky dopravce, kterou většinou zákazník nezná. V mezinárodní i vnitrostátní přepravě se zboží likviduje podle článku 23 Úmluvy CMR, který uvádí maximální hodnotu zboží jako 8,33 zúčtovacích jednotek SDR za 1 kilogram hmotnosti zásilky, to znamená podle váhy zboží, ne podle jeho hodnoty. Vyplácené sumy za přepravované zboží v případě škody tedy mohou být podstatně nižší, než je jeho hodnota. Neexistuje často další vymahatelnost, pakliže to zákazník neuvede předem do objednávky, do CMR listu a současně za předpokladu, že to dopravce schválí. Dalším rizikem je, že jsou některé přepravy realizovány s podpojištěnými dopravci.

Tatra Trucks představí na veletrhu Agritechnica speciální tahač Tatra Phoenix pro zemědělství

6.11. - Ve dnech 12. až 18. listopadu se bude v německém Hannoveru konat tradiční veletrh Agritechnica. Jde o jednu z největších výstavních událostí v oblasti zemědělských technologií a strojů na světě. Už poněkolikáté se veletrhu zúčastní i nejstarší a největší český výrobce nákladních vozidel, společnost Tatra Trucks, která představí novinku v podobě speciálního tahače řady Tatra Phoenix.

Česko má přes 4 300 veřejných dobíjecích bodů

6.11. - V České republice bylo na 2 313 stanicích evidováno 4 313 veřejných dobíjecích bodů, vyplývá z aktualizovaných informací webu Čistá doprava, která vycházejí ze zdrojových dat Ministerstva průmyslu a obchodu k 30. září 2023. V počtu veřejných dobíjecích bodů patří Česká republika na 13. místo mezi zeměmi Evropské unie, kdy 63 % dobíjecích bodů je evidováno pouze ve 3 zemích: v Nizozemsku (24 %), Německu (21 %) a ve Francii (18 %), v těchto zemích je zároveň registrováno 66 % osobních elektrických vozidel s externím dobíjením.

Ministr Kupka chce vytvořit silniční inspekci pro lepší kontrolu kamionů

6.11. - Ministr dopravy Martin Kupka chce přeměnit Centrum služeb pro silniční dopravu v silniční inspekci po vzoru Polska a dalších států. Inspekce by měla mít silnější pravomoci při kontrole nákladních vozidel, zejména kontrole přetížení a dodržování pravidelných přestávek. Zákon chce Kupka předložit příští rok na jaře, účinný by měl být od roku 2025, řekl včera v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ministr zdůraznil, že přeměna centra na inspekci nepřinese státu nové náklady, protože nebude znamenat nabírání nových státních zaměstnanců.

Pět nákladních vozů Mercedes-Benz Actros pro stavebniny PRO-DOMA

5.11. – Společnost PRO-DOMA sází na ověřenou kvalitu, kterou reprezentují nákladní vozy Mercedes-Benz od importéra Daimler Truck ČR. Jasně červené nákladní vozy Mercedes-Benz Actros 2648 L 6×2 s valníkovou nástavbou od EverLiftu a jeřábem Fassi budou v rámci jednotlivých regionů České republiky přepravovat stavební materiál.

ČESMAD Bohemia: Ne každý chápe, jak nám Německo zavařilo

4.11. - Možná se zdá titulek nadsazený, ale z pravidelného šetření Sdružení ČESMAD Bohemia mezi silničními dopravci, které proběhlo v tomto týdnu, takový závěr vyplývá jednoznačně. Barometr nákladní dopravy tentokrát přinesl dvě negativní zprávy.

Jubilejní stá Scania pro společnost VCHD Cargo

3.11. - Již sedm let trvá spolupráce mezi společnostmi Scania Czech Republic a VCHD Cargo. Přepravní společnost se sídlem na Kladně nyní převzala jubilejní sté vozidlo Scania, tahač 460 R s úsporným pohonným ústrojím Super.

D52 by mohla Novomlýnské nádrže překlenout 2,5 km dlouhým mostem

2.11. - Plánovaná dálnice D52 do Rakouska by mohla překlenout Novomlýnské nádrže 2,5 kilometrů dlouhým mostem o 49 polích, který by byl čtyři až sedm metrů nad hladinou. Vyplývá to z dokumentace pro posuzování vlivů na životní prostředí, kterou včera Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) předalo ministerstvu životního prostředí a kterou má ČTK od ŘSD k dispozici. Je to jedna z variant stavby a jde o zásadní novinku proti předchozím plánům na stavbu D52.

Novým ředitelem brandýského Continental Automotive je Matthieu Turlure

1.11. - Vedení brandýského závodu Continental Automotive Czech Republic se nově ujímá Matthieu Turlure. Manažer původem z Francie s více než pětadvacetiletou zkušeností v odvětví automobilového průmyslu do funkce generálního ředitele nastupuje letos 1. listopadu. Jeho předchozím působištěm byl závod Continentalu v rumunské Timisoaře zaměřený na výrobu pneumatik pro osobní dopravu. V Brandýse Turlure plánuje především pokračovat v dynamickém a inovativním rozvoji závodu a úspěšné výrobě kokpitových technologií pro zajímavé finální dodavatele automobilového průmyslu.

spinner