Silniční doprava

Sedm podvozků Renault Trucks pro ČSAD Brno-Černovice

31.3. - Společnost ČSAD Brno-Černovice rozšířila svůj vozový park o sedm podvozků Renault Trucks T HighCab 520. Klíče od nových vozidel si v Renault Truck centru Popůvky převzal předseda představenstva společnosti Lubomír Jandl z rukou Romany Apltauerové, obchodní ředitelky Renault Trucks ČR.

Úhrady elektronických dálničních známek na neexistující SPZ bude možné vracet

31.3. - Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) připravil spolu s Ministerstvem dopravy a státním podnikem CENDIS postup pro situace, kdy došlo omylem k nákupu elektronické dálniční známky na neexistující SPZ. Lidé si tak budou moci požádat o vrácení peněz za tyto úhrady.

ČESMAD Bohemia: Boj o podobu silničního balíčku není ještě u konce

„Různí čtenáři čtou studii Evropské komise různě, respektive si ji vykládají různě. Čtyři západoevropské svazy studii vítají, protože podle nich obsahuje důkazy o tom, že liberalizace trhu v silniční dopravě způsobila, že dopravci některých ´nových´ členských států získali výraznou převahu i na přepravním trhu ´starých´ členských států. A že je tím odůvodněn schválený silniční balíček s omezeními, která zavedl,“ uvedl v reakci na studii Evropské komise zástupce generálního tajemníka Sdružení ČESMAD Bohemia Ing. Jan Medveď.

Studie EK zjistila, že vozidla se stále nevracejí domů

Společné zastoupení spedičních a logistických svazů BGL (Německo), FNTR (Francie) a NLA (Skandinávie) uvítalo závěry studie, kterou v únoru zveřejnila Evropská komise: povinný návrat nákladních vozidel do země usazení každých osm týdnů zůstává důležitým prvkem balíčku mobility.

Stavba obchvatu Bludova má začít na přelomu května a června

30.3. - Stavba silničního obchvatu Bludova na Šumpersku, který z této obce odvede hustou automobilovou dopravu na hlavním tahu I/44 ze střední částí Olomouckého kraje do Jeseníků a dál do Polska, má začít na přelomu jara a léta. Zakázku vyhrálo sdružení firem Strabag a M-SILNICE, které v tendru nabídlo cenu 2,323 miliardy korun. Na twitteru o tom informoval ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radel Mátl. Zprovoznění obchvatu Bludova je plánováno na rok 2024.

Aut se loni v EU vyrobilo o 3 miliony méně, jejich cena poste i kvůli emisním pokutám

30.3. - Výroba nových aut v Evropě klesla o 23 %, což představuje více než tři miliony vozů. Vyplývá to z březnové zprávy Evropské asociace výrobců automobilů (ACEA). Česko, které má třetí nejvyšší produkci nových aut v EU zaznamenalo propad o 19,5 %, a je tak pátou nejvíce postiženou zemí. Mezi členskými státy EU došlo k vyššímu poklesu výroby ve Francii (-46 %) a sousedním Německu (-24 %). Podle odhadu společnosti Arval poroste cena aut nejen kvůli snížení výroby, ale také kvůli emisním pokutám.

Podpora z COVID bus měla zájezdovým dopravcům stačit do března

30.3. - Podpora z programu COVID bus měla zájezdovým dopravcům podle ministra průmyslu, obchodu a dopravy Karla Havlíčka stačit do března. Budou však moci žádat i o pomoc z nového dotačního titulu COVID Nepokryté náklady a zkombinovat ji s programem na podporu zaměstnanosti Antivirus. Karel Havlíček to řekl na tiskové konferenci po jednání vlády.

Pandemie vyhnala z vlaků a autobusů desítky milionů lidí, největší propad je v letectví

29.3. - Koronavirová krize výrazně omezila cestování veřejnou dopravou. Vlaky loni cestovalo 193,8 milionu lidí, což je meziročně o 30 procent méně. Ještě výrazněji se krize projevila v autobusové dopravě, která klesla o 35 procent na 232,9 milionu pasažérů. Nejvíce pak byla zasažená letecká doprava, u níž počet cestujících klesl o více než 80 procent. Dopravci přepravili i méně nákladu. Vyplývá to ze statistik ministerstva dopravy. Dopravci kvůli úbytku cestujících loni zaznamenali ztráty ve stovkách až miliardách korun.

CNG je díky novým benefitům i dražšímu benzínu ještě výhodnější, narostly i dodávky bioCNG

29.3. - Zájem o stlačený zemní plyn (CNG) i loni rostl. Se zdražujícím benzínem se opět zvyšuje cenová výhodnost plynu, přibývají ale také další benefity. Letošní novinkou je padesátiprocentní sleva na dálniční známku i rozšíření výrazné slevy 2 Kč/kg CNG, kterou podnikatelé budou moci v tomto roce využít u stovky plnicích stanic, tedy u téměř poloviny. Od loňska je k dostání bioCNG (biometan) vyrobené z biologicky rozložitelného odpadu. Například u plnicích stanic E.ON Energie se bude letos prodávat již z 80 procent právě biometan.

Británie bude požadovat testování řidičů kamionů z ciziny včetně Irska

28.3. - Řidiči kamionů, kteří přijedou do Anglie z ciziny včetně Irska na déle než dva dny se budou muset testovat na covid-19. Británie tak chce bránit šíření jakékoli další varianty koronaviru, řekl dnes ministr dopravy Grant Shapps.

spinner