5.1. – V Česku se v roce 2024 prodalo 9,04 milionu elektronických dálničních známek, meziročně zhruba o 700 000 více. Nárůst táhly nově zavedené jednodenní známky. Celková hodnota prodaných známek stoupla na 7,21 miliardy korun z předloňských 6,49 miliardy Kč. Údaje v tiskové zprávě zveřejnila společnost Cendis, která systém provozuje. Od zavedení elektronické dálniční známky v prosinci 2020 se prodej zvyšuje každoročně.
Silniční doprava
4.1. – V souvislosti s rozvojem solární energetiky v posledních několika letech je téma bateriových úložišť stále poptávanější. Jejich důležitost a přínos ještě více umocňuje nedávné přijetí zákona o akumulaci a flexibilitě, které zrovnoprávňuje bateriové systémy s ostatními zdroji pro výrobu a akumulaci energie. Obecně slouží k uchovávání energie. Existují ale různé scénáře ukládání a následného uvolňování energie, a pro každý z nich je třeba použít trochu jinou konfiguraci bateriového úložiště, software a zapojení.
3.1. – Mýtné pro nákladní auta nad 3,5 tuny je od 1. ledna dražší. Až o pět procent se pro ně totiž zvýšil poplatek za emise oxidu uhličitého. Stát tím chce motivovat dopravce k používání vozů s nižšími emisemi. Ceny ostatních složek mýta zůstávají stejné. Stát také 1. ledna rozšířil výběr mýtného na 125 kilometrech nových úseků silnic a dálnic. Naposledy mýtné v Česku zdražilo loni v březnu, kdy stouplo zhruba o 15 procent.
3.1. – Stavba posledního úseku dálnice D1 u Přerova díky rychlejšímu tempu stavebních prací skončí zhruba s tříměsíčním předstihem v závěru letošního roku, zprovoznění je v plánu v prosinci. Řekl to mluvčí Ředitelství silnic a dálnic ČR Jan Rýdl. Na rychlejším dokončení stavby tohoto posledního úseku D1 se dohodlo ŘSD se stavební firmou Strabag, která dálnici staví. Dodatek ke smlouvě o stavbě dálnice D1 u Přerova, který řeší zkrácení doby stavby, smluvní strany podepíšou v následujících týdnech.
3.1. – Česká republika zažívá nebývalý nárůst popularity elektromobilů. Podle nejnovějších dat překročil počet osobních bateriových elektrických vozidel na českých silnicích hranici 36 tisíc, když k 31. prosinci 2024 bylo registrováno 36 364 osobních bateriových elektrických vozidel kategorie M1. Během uplynulého roku se vozidlový park rozrostl o přibližně 14 tisíc vozidel, a to včetně ojetých vozidel, vyplývá z aktualizovaných informací webu cistadoprava.cz, které vycházejí ze zdrojových dat Ministerstva dopravy. Uvedený růst je bezesporu důkazem rostoucího zájmu o tento segment vozidel. Stále širší nabídka modelů, podpora lokálně bezemisní dopravy, rozvoj infrastruktury dobíjecích stanic, ale i vyvracení mýtů a dezinformací hrají v tomto pozitivním trendu nepochybně důležitou roli.
3.1. – Mezinárodní skupina AutoWallis dále rozšiřuje své aktivity v České republice díky akvizici společnosti Milan Král Group působící v jihočeském regionu. Tento přední integrovaný poskytovatel obchodu s automobily a mobility ve střední a východní Evropě, který působí v 16 zemích, po letní akvizici tří dealerství BMW od společnosti NC Auto nyní českým zákazníkům nabízí prodej a servis vozidel Ford a Mercedes-Benz, stejně jako velkých užitkových vozidel značky Mercedes-Benz Truck, vedle stávající nabídky vozidel BMW.
2.1. – Novela zákona o provozu na silničních komunikacích, která umožňuje řízení od 17 let pod dohledem mentora, zavádí řidičský průkaz na zkoušku, mění bodový systém nebo ruší povinnost mít u sebe řidičský a technický průkaz, začala v Česku platit od 1. ledna 2024. Řidiči se také začali setkávat s novými dopravními značkami. Jde například o značení sdílené zóny pro všechny účastníky silničního provozu, úpravu značení bezpečného odstupu nebo parkoviště P+D, tedy park and drive.
1.1. – Ředitelství silnic a dálnic plánuje v příštím roce uvést do provozu téměř 73 kilometrů nových dálničních úseků. Je to o zhruba 38 kilometrů méně než letos. Od roku 2022 do roku 2025 zprovozní stát 219,9 kilometru nových úseků dálnic. Údaje poskytlo ministerstvo dopravy.
30.12. – Řidiči automobilů do 3,5 tuny letos zaplatí za dálniční známky podle předběžného odhadu ministerstva dopravy 6,9 miliardy korun. Loni, když byl poplatek za užívání nižší, to bylo 6,375 miliardy. Řekla to mluvčí ministerstva dopravy Alena Mühl. Za používání českých dálnic se platí od 1. ledna 1995, zprvu takzvaný časový poplatek platily i nákladní automobily nad 3,5 tuny ve dvou sazbách podle hmotnosti nebo motocykly. Výnosy z dálničních poplatků jsou příjmem Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), který vznikl v červenci 2000. V roce 2001 byl příjem fondu z dálničních poplatků 1,725 miliardy korun.
30.12. – Více než 666 000 českých motoristů si bude muset v příštím roce vyměnit svůj řidičský průkaz, protože jim vyprší platnost jejich dokladu. Dalším desítkám tisíc řidičů navíc propadl průkaz už letos a lidé si ho dosud nevyměnili. Uvedl to mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Počet propadnutých dokladů tak bude podle něj v příštím roce výrazně vyšší než letos, kdy vypršela platnost průkazu zhruba 433 000 motoristů.