Silniční doprava

​Dopravci za pololetí zaplatili za mýto 7,08 miliardy korun

14.7. – Dopravci za první pololetí letošního roku zaplatili za mýto 7,08 miliardy korun. Meziročně je to o téměř 29 procent více. K růstu výběrů poplatků letos přispívá zejména zavedení poplatků za hluk z provozu a za znečištění ovzduší, kromě toho stoupá intenzita dopravy. Informovala o tom společnost CzechToll. Od března do června rostl počet mýtných transakcí každý měsíc dvouciferným tempem.

​Benzina ORLEN modernizuje svůj koncept samoobslužných stanic

14.7. – Síť čerpacích stanic Benzina ORLEN uvedla do provozu svoji již jedenáctou samoobslužnou čerpací stanici v Česku, která se oproti svým předchůdcům liší designem i modernějšími technologiemi. Nachází se přímo na parkovišti u nového obchodního centra v Unhošti na Pražské ulici. Nová samoobslužná čerpací stanice je otevřena nonstop a díky absenci personálu nabízí výhodnější tankování.

Elektronicky o výměnu řidičského průkazu zatím zažádalo šest tisíc řidičů

13.7. – Elektronickou žádost o výměnu řidičského průkazu po uplynutí jeho platnosti zatím od začátku června, kdy systém začal fungovat, využilo přes 6000 řidičů. V budoucnu by se elektronická podání při výměně řidičských dokladů měla rozšířit o další možnosti. Informovalo o tom Ministerstvo dopravy.

Hasičský speciál Scania pro Letiště Praha - Vodochody

13.7. – Hasičská jednotka na letišti Praha – Vodochody je vázána přísnými mezinárodními předpisy, které mimo jiné stanovují velmi brutální dojezdové časy. První zasahující vozidlo musí být na kterémkoliv místě vzletových a pojezdových tratí už do tří minut po nahlášení události. I z těchto důvodů je hasičské vozidlo nadstandardně vybaveno.

AGC Automotive Czech díky nové peci rozšířila výrobu čelních autoskel

13.7. – Investici ve výši zhruba 40 milionů korun spustila společnost AGC Automotive Czech v Chudeřicích na Teplicku. Jde o novou pec na výrobu čelních skel určených jako náhradní díly pro výměnu ve stávajících modelech automobilů. Díky této investici jeden z největších výrobců autoskel v Evropě zvýšil kapacitu výroby autoskel i její flexibilitu.

Nový model eActros přijíždí ve světové premiéře

Mercedes‑Benz Trucks oslavil 30. června 2021 světovou premiéru elektricky poháněného a akumulátory napájeného modelu eActros určeného pro těžkou rozvážkovou dopravu. Mercedes‑Benz Trucks tak zahajuje novou éru prvním sériově vyráběným nákladním vozidlem s třícípou hvězdou, které disponuje elektrickým pohonem, a jasně tím dává najevo své zaměření na nákladní silniční dopravu s nulovými lokálními emisemi a neutrální bilancí emisí CO2.

AutoSAP: Automobilový průmysl táhne ekonomiku i v covidové době

Pandemie koronaviru v roce 2020 zasáhla tvrdě i automobilový průmysl. Celkové tržby a export poklesly meziročně o desetinu a propadly se na úroveň dosahovanou před čtyřmi lety. Vzhledem k původním predikcím a celkovému poklesu trhu ale nakonec jde o dobrý výsledek, ke kterému přispěl především rychlý restart výroby ve druhé polovině minulého roku. Minulý týden na tiskové konferenci v Praze to uvedli zástupci Sdružení automobilového průmyslu ČR (AutoSAP).

V Mladé Boleslavi byla zahájena sériová výroba nového modelu Škoda Fabia

12.7. – Dnes opustila výrobní linku hlavního závodu společnosti Škoda Auto v Mladé Boleslavi první Škoda Fabia čtvrté generace. Výrobní linky byly pro výrobu čtvrté generace tohoto oblíbeného malého automobilu rozsáhle upraveny, nezbytné investice dosáhly celkově 110 milionů EUR.

Brněnská D1 slaví výročí, po 50 letech dostává novou podobu

12.7. – Před 50 lety, konkrétně v pondělí 12. července 1971, vyjely první automobily na úsek dálnice D1 mezi Prahou a Mirošovicemi. Od té doby prošla „Dé jednička“ velkou proměnou a v posledních 7 letech bylo z technologického hlediska fakticky znovu postaveno za plného provozu 119 kilometrů brněnské dálnice; zbývajících 41 kilometrů stavaři dokončí do října.

Slovensko vyčlenilo na podporu odvětví dopravy 19,4 milionu EUR

12.7. – Provozovatelé autoškol, mezinárodní linkové autobusové dopravy nebo školicích středisek pro výcvik profesionálních řidičů na Slovensku mohou ode 9. července žádat o dotaci z programu podpory. Tamní ministerstvo dopravy na tuto pomoc vyčlenilo 19,4 milionu EUR.

spinner