Silniční doprava

Dálnice D11 až k polským hranicím by měla být podle představ vlády do roku 2027

4.6. - Dálnice D11 až k hranicím s Polskem by podle představ vlády měla být dokončena do roku 2027. Na tiskové konferenci po jednání českého a polského kabinetu v Praze to včera řekl premiér Petr Fiala. Ministerský předseda považuje za důležité dobudovat silniční i železniční vlakové propojení mezi ČR a Polskem, aby země přispěly k rozvoji střední Evropy.

První tři vozidla DAF XG+ obohatila vozový park společnosti JAPO – transport

3.6. - Společnost JAPO – transport rozšířila svůj „jednobarevný“ vozový park složený ze 155 vozidel výhradně značky DAF o tři nejnovější přírůstky v podobě tahačů DAF XG+ 480 FT Low Deck. Slavnostní předání proběhlo přímo v areálu této brněnské společnosti, která navázala na dlouholeté zkušenosti a opět využila služeb společnosti NAPA TRUCKS. 

Státy EU se shodly na infrastruktuře pro elektromobily, čeká je jednání s EP

3.6. - Všechny velké silnice v Evropě by měly být do konce roku 2025 vybaveny na každých 60 kilometrech dobíjecí stanicí pro osobní elektromobily, o pět let později i pro nákladní auta. Rovněž do konce roku 2030 by na každých 200 kilometrech těchto silnic mělo jít doplnit palivo v autech na vodík. Shodli se na tom včera ministři dopravy zemí Evropské unie, kteří schválili také kritéria pro přechod k ekologickým palivům v letecké a lodní dopravě. Státy nyní budou o konečném znění norem vyjednávat s Evropským parlamentem, což bude podle českého ministra Martina Kupky úkolem nadcházejícího českého předsednictví EU.

Škoda Auto posiluje výrobu kabelových svazků

2.6. -  V úzké spolupráci s dotčenými dodavateli Škoda Auto duplikovala výrobu kabelových svazků z Ukrajiny do České republiky. Zároveň si automobilka zajistila také novou výrobní kapacitu v Maroku a dalších zemích. Cílem těchto opatření je ještě lepší zajištění proti možným výpadkům v dodávkách a přerušení dodavatelských řetězců v budoucnu. Přijatá opatření umožňují v případě potřeby navýšení současného objemu výroby až na dvojnásobek.

Bezpečnost je jasnou prioritou: Nový Multivan získal pět hvězd Euro NCAP

2.6. - Nový Multivan od značky Volkswagen Užitkové vozy dosáhl pozoruhodných výsledků v prestižních testech bezpečnosti Euro NCAP (European New Assessment Programme) v kategoriích pasivní bezpečnosti a funkčnosti asistenčních systémů. Nový Multivan díky tomu obdržel nejvyšší hodnocení v podobě „pěti hvězd“.

Stát má dostat od firmy Kámen Zbraslav 100 milionů Kč kvůli sesuvu půdy na D8

2.6. - Stát má dostat od společnosti Kámen Zbraslav 100 milionů korun kvůli sesuvu půdy na rozestavěnou dálnici D8 na Litoměřicku. Rozhodl o tom včera Obvodní soud pro Prahu 5. Nevyhověl však žalobě v plném rozsahu, stát původně žádal miliardu korun. Podle Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) mohly za sesuv práce v přilehlém kamenolomu, jehož provozovatele žalovalo. Upozornil na to server Aktuálně.cz. Roz­hodnutí je zatím nepravomocné a mluvčí ŘSD Jan Rýdl ČTK řekl, že se organizace nejspíš kvůli míře přiznaného odškodnění odvolá. Odvolat se chce i společnost Kámen Zbraslav.

Evropská unie musí s budováním nabíječek sedminásobně přidat

2.6. - S výstavbou dobíjecích stanic pro elektromobily budou muset státy EU sedminásobně přidat. Uvádí to studie Evropské asociace výrobců automobilů (ACEA), kterou vypracovala konzultační firma McKinsey. Podle ní by měly státy Unie vybudovat na svých územích 6,8 milionu dobíjecích stanic do roku 2030, pokud chtějí do tohoto data dosáhnout snížení emisí oxidu uhličitého o 55 %. Podle studie by to znamenalo stavbu 14 tisíc nových dobíječek týdně oproti dvěma tisícům, které se ve státech Unie budují nyní. Přestože za poslední čtyři roky narostl počet prodaných elektromobilů a plug-in hybridů desetinásobně, počet nabíjecích stanic vzrostl jen dvaapůlkrát.

Brno bude hostit evropskou konferenci o městské mobilitě

Ve dnech 20. – 22. září se v Brně bude konat evropská konference o městské mobilitě – Urban Mobility Days 2022. V návaznosti na předchozí ročníky je letos mottem „Udržitelnější pohyb osob a zboží“.

Continental Automotive: Systém AutoStore šetří prostor, čas i peníze

Společnost Continental Automotive v Brandýse nad Labem, dodavatel interiérové elektroniky světových automobilek, jako první firma v Česku zavedla nejpokročilejší skladovací systém AutoStore. Ve svém výrobním závodě ho nainstalovala v rekordním čase a oficiálního začátku zkušebního provozu se dočkal letos 19. dubna. Implementace této technologie je pro brandýský Continental na jeho cestě chytré automatizace dalším krokem k plně digitálnímu závodu.

Sítě ŘSD jsou po kyberútoku dva týdny nefunkční, útok data šifroval i ničil

1.6. - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) pokračuje v obnovování svých informačních systémů, které jsou už více než 14 dní nefunkční po kybernetickém útoku. Většinou jde podle organizace o interní systémy, prioritou je obnovení stránek dopravniinfo.cz s aktuálními údaji o dopravě. V těchto dnech silničáři pracují také na oživení nejdůležitějších ekonomických programů. ČTK to řekl mluvčí ŘSD Jan Rýdl. Podle něj práce komplikuje skutečnost, že útok měl cíl některé údaje nejen zašifrovat, ale také zničit.

spinner