Silniční doprava

​Na Dni s ICOM v Jihlavě si návštěvníci budou moci vyzkoušet jízdu s Mercedesem

30.4. – Společnost ICOM transport pořádá v sobotu 20. května pro veřejnost akci „Den s ICOM v Jihlavě: Přijďte si zajezdit s Mercedesem,“. Návštěvníci si při této příležitosti budou moci v areálu ICOM transport vyzkoušet řízení autobusu či kamionu. Budou si moci také prohlédnout autorizovaný servis Mercedes-Benz a vystavená vozidla.

​Do pobočky DB Schenker v Novém Jičíně zavítal Zlatý kamion

28.4. – Zlatý kamion jezdí po celém světě do těch poboček logistické společnosti DB Schenker, které se vyznačují mimořádně dobrými výsledky. V minulých dnech navštívil nejúspěšnější tým z celé Evropy, tým pozemních přeprav z poboček v Novém Jičíně a Ostravě. Přivezl mu ocenění BBFM+, které hodnotí ukazatele kvality přepravy zásilek.

​Nehodovost kamionů dlouhodobě klesá, bezpečnost se u dopravců stává standardem

27.4. – Z policejních statistik vyplývá, že klesající trend dopravní nehodovosti kamionů pokračuje. Dopravní experti se shodují, že přepravní a logistické společnosti se stále více zaměřují na zvyšování bezpečnosti svého provozu. Pravidelně investují do vzdělávání řidičů, technických kontrol i obnovy vozového parku. Novými trendy se stávají systémy elektronické kontroly zaměřené na záznamy o provozu nákladních vozidel.

​První čtvrtletí bylo pro Kuehne+Nagel ve znamení vyšší efektivity a nižších objemů

25.4. – Začátek roku 2023 byl poznamenán globálními geopolitickými problémy a vysokou inflací. Současně s tím došlo po letech 2021 a 2022 k normalizaci dodavatelských řetězců. Přestože poptávka po přepravních službách podle očekávání poklesla, skupina Kuehne+Nagel dosáhla dobrých hospodářských výsledků. Srovnání se stejným obdobím loňska ovlivnila specifická tržní situace související s koronavirem. V kontextu normalizovaného tržního prostředí a ve srovnání s předpandemickým obdobím však dosáhla skupina Kuehne+Nagel v prvním čtvrtletí roku 2023 rekordních výsledků.

V létě začne sériová výroba modelů XD a XF Electric

26.4. – Halu společnosti DAF pro montáž elektrických vozidel včera oficiálně otevřela nizozemská ministryně hospodářství a životního prostředí Micky Adriaansens. Nová hala byla uvedena do provozu v hlavním výrobním areálu DAF v Eindhovenu. Bude hrát důležitou roli v dalším rozvoji přední pozice společnosti v oblasti poskytování udržitelných řešení přepravy.

​Elektrický kamion MAN jezdil čtyři měsíce v polárních mrazech

26.4. – V rámci příprav na sériovou výrobu prošel bateriový elektrický nákladní automobil MAN dlouhodobými zimními testy v severním Švédsku. Drsné testy při teplotách až –40 stupňů Celsia probíhaly od prosince 2022 do března 2023 a e-truck MAN prokázal, že zvládne denní jízdy dlouhé 600 až 800 kilometrů i v arktických podmínkách. Testovací vozidla úspěšně absolvovala více než 10 000 elektrických kilometrů na ledu a sněhu.

​Na Barrandovském mostě bude vybudován rozštěp u sjezdu do Modřan

25.4. – V rámci přípravných prací před samotným zahájením II. etapy rekonstrukce Barrandovského mostu dojde v termínu od 28. dubna do 15. května 2023 k realizaci rozštěpu na straně Prahy 4, který je nezbytný k následnému vedení dopravy během hlavní rekonstrukce, kdy má řidičům umožnit sjezd z Barrandovského mostu do Modřan a Braníku.

​Scania a Northvolt představují novou baterii, vozidla s ní najedou až 1,5 milionu kilometrů

25.4. – Společnosti Scania a Northvolt představily společnými silami vyvinutý bateriový článek pro elektrická těžká nákladní vozidla. Při ověřovacích testech prokázal lithium-iontový článek vynikající životnost, díky níž mohou nákladní vozidla najet až 1,5 milionu kilometrů, což odpovídá celé životnosti nákladního vozidla. Jelikož se článek vyrábí v severním Švédsku pomocí elektřiny nepocházející z fosilních zdrojů, je jeho uhlíková stopa přibližně třetinová oproti srovnatelnému referenčnímu článku.

​Ani růst prodejů nových aut nezabránil dalšímu stárnutí vozového parku v ČR

25.4. – V březnu 2023 bylo zaregistrováno 22 378 nových osobních automobilů a registrace tak poprvé od pandemie covid-19 překonaly registrace z doby před pandemií. Ovšem průměrný věk vozového parku v České republice i nadále povážlivě roste. Vyplývá to ze statistik, které zveřejnil Svaz dovozců automobilů.

Brno chystá novou strategii pro cyklodopravu, součástí budou i páteřní trasy

24.4. - Brno chystá novou strategii pro rozvoj cyklodopravy, která aktualizuje tu z roku 2010. Smyslem je mimo jiné stanovit páteřní trasy, na nichž bude město cíleně stavět cyklostezky oddělené od automobilové dopravy. Postupně by tak bylo Brno propojené do potřebných směrů. Podle opozičního zastupitele a předsedy komise BESIP Marka Lahody by tras mělo být pět až sedm, protože je zřejmé, že takováto opatření nemohou vzniknout všude. Zpracovat pro Brno cyklostrategii na jeho návrh doporučila koncepční cykloskupina na konci března.

spinner