Silniční doprava

ČESMAD Bohemia: Dopravci netrpělivě očekávají snížení spotřební daně

1.6. – Dnes dochází na čtyři měsíce ke snížení spotřební daně z pohonných hmot o 1,50 Kč. V současných vysokých cenách sice tato částka nevypadá nijak zásadně, Česká republika se však tímto snížením dostane u nafty k minimu stanovenému Evropskou unií a podpoří konkurenceschopnost našich dopravců. Podmínkou samozřejmě je, aby snížení daně promítli co nejrychleji do konečných cen prodejci a distributoři, čemuž by měly pomoci vládou avizované kontroly marží. Nepochybně pohyby cen na totemech čerpacích stanic budou od 1. června nejen pod pozorným dohledem státu, ale všech motoristů a automobilových dopravců zvláště.

Druhá etapa stavby obchvatu Frýdku-Místku má opět platné stavební povolení

31.5. - Druhá etapa stavby obchvatu Frýdku-Místku má opět platné stavební povolení. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) to uvedlo na twitteru s odkazem na rozhodnutí ministerstva dopravy o rozkladu, který podal spolek Děti Země. Ministr dopravy Martin Kupka a generální ředitel ŘSD Radek Mátl tento měsíc řekli, že alespoň v omezeném provozu by se po celém obchvatu mělo začít jezdit ještě letos.

​Čekací lhůty na nová vozidla se prodlužují

30.5. – Čekací lhůty na nová auta dále rostou. Od března 2022 se prodloužily v průměru o dva měsíce. Na některé modely budou Češi čekat až rok a čtvrt. Automobilky navíc kvůli nedostatku některých dílů, především čipů a kabelových svazků, pozastavují výrobu. Zejména u vozů nižších tříd a u dealerů tak rychle mizí skladové vozy. Pro řidiče tak zůstává jednou z mála možností, jak dnes ihned přijít k novému autu operativní leasing, řekl Aleš Polák, generální ředitel leasingové společnosti Arval.

​CzechToll má blízko k zakázce na vybudování nového mýtného systému na Slovensku

29.5. – Společnost CzechToll, která provozuje mýtný systém v Česku, má blízko k zakázce na vybudování nového mýtného systému na Slovensku. Slovenský správce dálnic NDS ji označil za vítěze tendru v celkové předpokládané hodnotě 41,8 milionu eur (zhruba jedna miliarda korun) bez daně z přidané hodnoty, vyplývá z oznámení NDS.

​Cizinci ode včerejška tankují v Maďarsku výrazně dráž než domácí

28.5. – Cizinci ode včerejška tankují u čerpacích stanic v Maďarsku výrazně dráž než domácí. Za pohonné hmoty musejí zaplatit tržní cenu, zatímco místní dál využívají pevně stanovenou cenu úřední, která je snížená. Nařízení, které ruší pro auta se zahraniční poznávací značkou možnost tankovat stejně levně, se ve čtvrtek před půlnocí objevilo v maďarském úředním věstníku.

ÚOHS posuzuje založení ITIS Holdingu, který zahrne i firmu CzechToll

27.5. – Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) posuzuje založení ITIS Holdingu společností PPF a Matejem Okálim, holding bude zahrnovat provozovatele českého mýtného systému CzechToll a technologickou společnost TollNet. Okáli je šéfem CzechToll i firmy SkyToll, která provozuje mýtný systém na Slovensku. Také ta má spadat pod ITIS Holding stejně jako dodavatel platebních řešení pro dopravce PaySystem. PPF o záměru informovala již letos v březnu.

​Dokumentaci dostavby městského okruhu chce Praha předat stavebnímu úřadu v září

26.5. – Vedení pražského magistrátu předpokládá, že by dokumentaci k dostavbě chybějící části městského okruhu předalo stavebnímu úřadu letos v září. Následně bude s úřadem řešit jeho připomínky. Na včerejším jednání magistrátního dopravního výboru to řekl náměstek primátora Adam Scheinherr. V současné době je záměr projednáván v procesu strategického posuzování vlivů na životní prostředí tzv. SEA. Město musí také schválit nutné změny územního plánu.

​Jihočeský kraj začal stavět propojení středu Českých Budějovic s dálnicí D3

22.5. – Jihočeský kraj zahájil v Českých Budějovicích za nádražím stavbu dalšího úseku komunikace, který propojí silnice ve směru na Trhové Sviny a Ledenice se vznikající částí dálnice D3. Napojí tak střed města České Budějovice na dálnici. Práce za 88 milionů korun potrvají deset měsíců. Dálniční přivaděč bude dlouhý 722 metrů. Novinářům to řekli zástupci kraje a města.

​Elektronickou žádost o řidičský průkaz využilo již přes 25 tisíc osob

21.5. – Již téměř rok usnadňuje elektronické podání žádosti o řidičský průkaz život desetitisícům řidičů. Ministerstvo dopravy nyní za tento projekt převzalo ocenění na 24. ročníku konference ISSS, kde se vyhlašovaly ceny Český zavináč pro nejzajímavější projekty elektronizace veřejné správy v ČR.

Axigon: ​Nafta zřejmě bude opět levnější než benzin

19.5. – Ruská agrese na Ukrajině vyhnala ceny pohonných hmot do rekordních úrovní. Protože je nafta strategická komodita, dynamika jejího zdražování byla výrazně vyšší, a proto je od března o několik korun na litru dražší než benzín. Plošné ceny paliv, které zpravidla indikují další vývoj standardních cen na stojanech čerpacích stanic, ale naznačují návrat k normálnímu stavu. Natural 95, který je zatížen vyšší spotřební daní, by měl být brzy opět dražší než nafta.

spinner