Silniční doprava

​Společnost C.S.CARGO koupila firmu PUMR & RYBA

31.1. – Dopravní a logistická společnost C.S.CARGO pokračuje v posilování své pozice na českém trhu. Společnost nově koupila stoprocentní podíl ve firmě PUMR & RYBA, TRANSPORT-SPEDITION, spol. s r. o., která se zabývá mezinárodní silniční dopravou a spedicí zaměřenou zejména na přepravu sypkých materiálů. Akvizice byla dokončena na konci roku 2023.

​Volvo představuje nový model FH Aero

31.1. - Řada nákladních vozidel Volvo FH se rozšiřuje o nový model – Volvo FH Aero. Díky aerodynamickému designu a inovativním prvkům nabízí Volvo FH Aero podle výrobce energetickou účinnost na nové úrovni, a to ve čtyřech variantách, včetně verze na biopalivo a oceněné elektrické verze. Díky vylepšené aerodynamice a novým technologiím, jako je nový kamerový monitorovací systém Volvo, dokáže nové Volvo FH Aero snížit spotřebu energie a emisí až o 5 procent.

​ČEPRO kupuje síť čerpacích stanic RoBiN OIL

30.1. – Akciová společnost ČEPRO kupuje celou síť čerpacích stanic RoBiN OIL. Jde celkem o 75 pump, které ČEPRO zařadí do své sítě EuroOil. S celkem 285 čerpacími stanicemi tím potvrdí svoji pozici třetího největšího hráče na trhu. Transakci posvětil i Úřad na ochranu hospodářské soutěže.

​ORLEN rozšiřuje svou síť čerpacích stanic v Evropě

30.1. – Po akvizicích na Slovensku, v Německu, Maďarsku a Rakousku vzrostl počet zahraničních čerpacích stanic společnosti ORLEN za poslední rok téměř o třetinu. Skupina v současné době přebírá více než 60 čerpacích stanic v Maďarsku. Díky rychlé expanzi v maloobchodním segmentu budou moci motoristé do poloviny roku 2024 natankovat pohonné hmoty na téměř 3 500 místech společnosti ORLEN v sedmi evropských zemích.

​ČESMAD Bohemia: Francouzské násilnosti ohrožují české dopravce

30.1. – Protesty francouzských zemědělců neustávají a jejich součástí se bohužel stávají i násilné akce vůči zahraničním kamionům převážejícím zemědělskou produkci. Byla už napadena i česká vozidla, ze kterých bylo vyházeno, znehodnoceno i ukradeno zboží, nafta z nádrží, došlo i na poškození pneumatik. Uvedlo to včera Sdružení ČESMAD Bohemia.

​Dálnice D4 vstupuje do závěrečného roku výstavby, dokončeno je téměř 80 procent

30.1. – Výstavba dálnice D4, prvního českého infrastrukturního PPP projektu, vstoupila letos do závěrečné sezóny. V prosinci loňského roku úspěšně dosáhla hranice téměř 80 % stavebních prací. V prosinci 2024 bude po 43 měsících prací dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem dokončena. Závěrečné práce budou zahájeny po zimní přestávce, v závislosti na klimatických podmínkách. Většina zemních prací již byla dokončena, a tak mezi klíčové letošní úkoly patří příprava vozovkových vrstev a kompletního vybavení dálnice.

Přes 108 tisíc elektrododávek se loni registrovalo v EU, meziročně o 57 % více

29.1. - V zemích EU bylo v roce 2023 registrováno 108 297 nových elektrických lehkých užitkových vozidel, meziročně o 57 % více, podíl na všech registracích se z 5,4 % zvýšil na 7,4 %. V Česku bylo registrováno 392 nových elektrických lehkých užitkových vozidel, meziročně o 97 % více. Český trh v roce 2023 s novými lehkými užitkovými vozidly byl 13. největší mezi zeměmi EU, s těmi elektrickými pak 18., vyplývá z aktualizovaných informací webu Čistá doprava, které vycházejí ze zdrojových dat Evropského sdružení výrobců automobilů.

Celý Pražský okruh by mohl být hotový v letech 2031 až 2032

29.1. - Motoristé by se mohli dočkat severní části Pražského okruhu a tím i dostavby celého okruhu v letech 2031 a 2032. V nedělním diskusním pořadu TV Nova Za pět minut dvanáct to řekl generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl. Cílem ředitelství je začít stavět severní část v letech 2027 až 2028. Uvedl ale, že je to podmíněno zvládnutím úředních procedur a případných soudních rozhodnutí. Stavba Pražského okruhu je rozdělena na 11 úseků, zprovozněných je zatím sedm.

Celospolečenské ztráty z dopravních nehod v roce 2022 stouply na 131 miliard Kč

28.1. - Celospolečenské ztráty způsobené dopravními nehodami v roce 2022 dosáhly podle výpočtu Centra dopravního výzkumu (CDV) rekordních 131 miliard korun, meziročně stouply o 14,8 procenta. Výši celkových ztrát ovlivnila i ekonomická situace v Česku, kdy průměrná inflace v roce 2022 dosáhla 15,1 procenta. CDV o tom včera informovalo v tiskové zprávě.

Olomoucký kraj vydal územní povolení pro silniční obchvat Zábřehu

27.1. - Olomoucký krajský úřad vydal územní rozhodnutí pro plánovanou stavbu silničního obchvatu Zábřehu na Šumpersku, který odvede hustou dopravu z tohoto města ležícího na hlavní silniční tepně z centrální části kraje do Jeseníků. V územním řízení krajský úřad rozhodl o tom, že lze plánovanou dopravní stavbu umístit v plánované trase. Následně může být zahájeno stavební řízení. ČTK informaci získala na úřední desce hejtmanství.

spinner