COVID-19

​Boeing očekává silný růst letecké nákladní dopravy

20.9. – Americký letecký výrobce očekává, že v příštích 20 letech dojde k významnému nárůstu globální flotily nákladních letadel. Ve svém ročním tržním výhledu Boeing modeluje předpokládaný vývoj poptávky a vypočítává z toho očekávanou velikost leteckého parku. Podle Boeingu bude v roce 2040 celosvětová flotila nákladních lodí sestávající z 3435 letadel. Ve srovnání s rokem 2019 je to nárůst téměř o 71 procent.

Šéf Letiště Praha: Letiště letos odbaví 4 miliony lidí a skončí ve ztrátě

17.9. – Pražské letiště by letos mělo podle odhadů odbavit asi čtyři miliony cestujících a společnost Letiště Praha zřejmě skončí ve ztrátě v řádu stovek milionů korun. Obnovování provozu je zatím pomalejší než u některých srovnatelných letišť v Evropě. Přesto bude letiště pokračovat v přípravě paralelní dráhy, některé jiné projekty naopak zreviduje. Novinářům to řekl nový šéf letiště Jiří Pos. Letošní provozní situace tak bude zřejmě podobná jako loni, kdy letiště odbavilo 3,66 milionu pasažérů a skončilo v provozní ztrátě 687 milionů korun.

​Boeing: Globální letecké cestování se vrátí na úroveň před pandemií v roce 2024

15.9. – Globální letecká doprava se na úroveň před pandemií vrátí za dva a půl roku, odhaduje americký výrobce letadel Boeing. Nejdéle bude trvat zotavení u dlouhých mezinárodních linek, uvádí dále včera zveřejněná prognóza. Podle Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA) loni klesl počet přepravených pasažérů o 60 procent na 1,8 miliardy a odvětví přišlo o 126 miliard dolarů (2,7 bilionu Kč).

​Kiwi.com: Češi v létě cestovali nejvíce od vypuknutí pandemie

12.9. – Nejnovější data (od 1. června 2021 do 31.srpna 2021) společnosti Kiwi.com naznačují, že Češi během letních prázdnin cestovali ve velkém. Letní rezervace se vyšplhaly na 95 procent z celkového počtu cest, které se uskutečnily ve stejném období v roce 2019, tedy v době před pandemií. Mezi nejnavštěvovanější destinace patřily Kyjev, Řím, Malaga, Lvov a Palma de Mallorca. První pětku doplnila další tradiční prázdninová města v Chorvatsku a Itálii. Oproti minulým letům se změnila průměrná cena letenky (pokles o 27 % v porovnání s rokem 2019), stejně tak předstih, s jakým lidé letenky nakupují, či doba pobytu v cílové destinaci.

Pražské letiště posílí kvůli rostoucímu provozu koronavirové kontroly

31.8. - Letiště Václava Havla v Praze posílí od středy 1. září kontroly cestujících na příletech. Potřebné dokumenty pro vstup do České republiky budou společně kontrolovat pracovníci letiště, příslušníci cizinecké policie a celní správy. Letiště tak reaguje na postupně narůstající provoz a aktuálně platné podmínky státu pro cestování během koronavirové pandemie. Letiště Praha o tom dnes informovalo v tiskové zprávě.

Rusko ruší omezení na leteckou dopravu do Česka

27.8. - Rusko od dnešního dne plně ruší omezení ohledně letů do Česka, Dominikánské republiky a do Jižní Koreje. Oznámila to agentura TASS s tím, že příslušné rozhodnutí přijal vládní operativní štáb pro boj proti pandemii covidu-19. „Jsou to první tři země, se kterými Rusko plně obnovilo letecké spojení od začátku zavedení omezení kvůli pandemii,“ napsal TASS. „Nicméně v tuto chvíli ani jedna letecká společnost neoznámila zvýšení počtu letů do těchto zemí,“ dodal.

Neočkovaní zaměstnanci aerolinek Delta budou platit více na zdravotní pojištění

26.8. - Zaměstnancům americké letecké společnosti Delta Air Lines se zvýší odvody na zdravotní pojištění o 200 USD (přes 4300 Kč) měsíčně, pokud nebudou očkovaní proti nemoci covid-19. Informoval o tom podle serveru CNBC šéf podniku Ed Bastian. Poukázal přitom na vysoké náklady podniku na zaměstnance hospitalizované s touto nemocí.

​EK schválila Německu 550 milionů eur na pomoc Deutsche Bahn kvůli koronaviru

11.8. – Evropská komise (EK) povolila Německu vyplatit 550 milionů eur (téměř 14 miliard Kč) na pomoc železničnímu dopravci Deutsche Bahn (DB), který se jako mnoho dalších firem potýká s dopady pandemie způsobené šířením koronaviru. Podle včerejší sdělení komise je pomoc v souladu s pravidly Evropské unie o státní podpoře.

Letový provoz byl v pololetí proti předkrizovému roku 2019 o 68 procent slabší

10.8. – Letový provoz nad Českem byl letos kvůli pokračující pandemii koronaviru během prvního pololetí výrazně slabší než v předchozích letech. Letoví dispečeři zaznamenali celkem 136 673 letů. Meziročně je to asi o 28 procent méně, oproti pololetí roku 2019, kdy provoz ještě neovlivňovala koronavirová krize je to pak o 68 procent méně. Vyplývá to z informací Řízení letového provozu ČR (ŘLP). Podle dispečerů ovšem v posledních měsících provoz postupně roste a vzestupný trend by navíc mohl dále pokračovat.

​Britské aerolinky Virgin Atlantic hodlají vstoupit na londýnskou burzu

8.8. – Britská letecká společnost Virgin Atlantic hodlá uvést své akcie na londýnskou burzu. Informovala o tom britská zpravodajská televize Sky News s odvoláním na zdroje z finančních kruhů. Virgin Atlantic byla tvrdě zasažena pandemií covidu-19, nyní však doufá v rychlé oživení poptávky.

spinner