​ČD mají krizové plány pro případ rychlého šíření varianty koronaviru omikron

​ČD mají krizové plány pro případ rychlého šíření varianty koronaviru omikron

7.1. - Železniční dopravci se chystají na další vlnu pandemie. České dráhy mají připraveny plány pro případ rychlého šíření nové varianty koronaviru omikron. K případným omezením přistoupí až v situaci, kdy jim nemoc vyřadí zhruba 1500 provozních zaměstnanců, tedy kolem 15 procent z celkového počtu. Rušení linek je podle dopravce až poslední krizovou možností. V celé společnosti osobního dopravce, včetně mimoprovozních zaměstnanců, nyní kvůli nemocem není v práci zhruba 900 lidí. Scénáře pro řešení krize má připraveny i RegioJet, chce postupovat podobně jako v minulosti.

"I v případě, že nám onemocní cca 1500 provozních zaměstnanců z necelých 11 000, jsme schopní zajistit vlakovou dopravu ve stávajícím rozsahu s naprosto minimálními omezeními. Nad toto číslo už musíme přistoupit k redukcím. Od těch nejméně bolestných, což je snížení počtu lidí ve vlakovém doprovodu, přes zastavení komerčních spojů, až k prodloužení taktu u závazkových dálkových spojů a omezení regionální dopravy, což by bylo to poslední," uvedl šéf Českých drah Ivan Bednárik.

Hlavním cílem drah podle Ivana Bednárika je udržet maximum spojů a především ty, kterými jezdí nejvíce lidí, například do práce, škol a další tradičně exponované spoje.

Podnik v současnosti eviduje kolem 900 nemocných zaměstnanců z celkem 14 000 pracovníků celé společnosti. "Z toho v souvislosti s covidem pouze několik desítek," podotkl Ivan Bednárik. Podnik si ale při sledování situace v jiných zemích raději připravil krizové scénáře. Vytváří je i v rámci svých dceřiných firem.

České dráhy se postupně chystají také na povinné testování zaměstnanců, které by měly zahájit s předstihem v příštím týdnu.

Řešení pro zajištění provozu v případě velkého počtu karantén zaměstnanců má připravena také RegioJet. "Na počátku tohoto týdne jsme toto projednávali také s našimi kolegy z RegioJet AT v Rakousku. Máme připraveny postupy, ke kterým přistoupíme v případě potřeby podle vývoje situace. Naší prioritou je vždy maximální zajištění služeb a provozu spojů pro naše zákazníky a takto jsme postupovali i během dřívějších období pandemie," uvedl mluvčí Aleš Ondrůj.

Vloni i předloni ČD i ostatní dopravci omezovali část spojů. Kritická situace byla především na jaře 2020 a také na začátku loňského roku, kdy počet cestujících ve vlacích klesl až na desetinu původního zájmu. Všichni dopravci ovšem postupně přerušené spoje obnovili.

(čtk)

Foto: ČD

spinner