Námořní doprava

​Francouzský rejdař CMA CGM chce koupit firmu Altice, která vlastní kanál BFM

17.3. – Francouzský námořní dopravce CMA CGM chce za 1,55 miliardy eur (39 miliard Kč) koupit firmu Altice Media, která vlastní mimo jiné přední zpravodajský kanál BFM TV. Firmy o tom informovaly v tiskové zprávě. Generální ředitel CMA CGM Rodolphe Saadé má v úmyslu vytvořit ve Francii velký mediální konglomerát, uvedla společnost. „S pomocí této plánované akvizice máme ambici pokračovat v dlouhodobém rozvoji v mediálním průmyslu,“ uvedl Saadé.


​Sazby za kontejnerovou přepravu klesly na neudržitelnou úroveň, říká šéf Maersku

15.3. – Globální trh kontejnerové přepravy bude v nadcházejících letech čelit přebytkům v kapacitě. Sazby, které zákazníci námořním přepravcům platí, klesly na neudržitelnou úroveň. Včera to podle agentury Reuters řekl na výroční valné hromadě akcionářů dánského námořního přepravce Maersk jeho generální ředitel Vincent Clerc.

Vyšlo v DN č. 5

Zeptali jsme se Vladimíra Doboše, ředitele pražského zastoupení Hafen Hamburk Marketing (HHM)

13.3. - Jaký dopad na námořní dopravu a chod přístavů má situace v Rudém moři a v Panamském průplavu?

​Vyšlo v DN č. 5

Luka Koper: Na cestě k hledání zelené rovnováhy

11.3. – Vzhledem k tomu, že přístavní činnost má dopad na lidi, kteří v přístavu pracují a žijí v jeho okolí, a na přírodní prostředí, snaží se společnost Luka Koper plc, provozovatel přístavu Koper, již mnoho let o vyváženost zájmů společnosti a přírodního prostředí. Vzhledem k tomu, že přístavní činnost má dopad na lidi, kteří v přístavu pracují a žijí v jeho okolí, a na přírodní prostředí, snaží se společnost Luka Koper plc, provozovatel přístavu Koper, již mnoho let o vyváženost zájmů společnosti a přírodního prostředí.


​Lodě rejdařů stále obeplouvají Afriku, očekává se růst zájmu o železniční přepravy

29.2. – Námořní přepravy mezi Asií a Evropou jsou stále ovlivněny tím, že mnozí rejdaři kvůli útokům na lodě zastavili využívání Suezského průplavu. Lodě tak dočasně obeplouvají Afriku, což má za následek delší přepravní časy a zdražení přeprav. Proto se očekává růst zájmu o železniční spojení se sběrnými kontejnery, které společnost PST CLC Mitsui-Soko zajišťuje s pravidelnými odjezdy a servis je schopna okamžitě zajistit i pro celé kontejnery jak z, tak do Číny.

Šéf Maersku: Potíže lodních dopravců v Rudém moři asi potrvají několik měsíců

18.1. - Potíže námořních dopravců v důsledku útoků na plavidla v Rudém moři zřejmě potrvají několik měsíců. V diskusi na Světovém ekonomickém fóru (WEF) v Davosu to včera řekl šéf dánské společnosti Maersk Vincent Clerc. Šéf DHL Tobias Meyer varoval, že situace by mohla vést k nedostatku nákladních kontejnerů v Asii, zatímco provozovatelé italských přístavů se obávají, že vleklá krize by mohla vést k trvalému odklonu lodní dopravy ze Středozemního moře.

Hamburský Stammtisch 2023

Na konci listopadu v prostorách pivnice Malostranské besedy v Praze uspořádala pražská reprezentace Hafen Hamburg Marketing společně se společností Metrans již tradiční předvánoční setkání s významnými partnery přístavu Hamburk a českých členských firem Hafen Hamburg Marketing.

Co přinesl listopad v dopravě a logistice

Jako obdivovatele humoru Divadla Járy Cimrmana mne mimo jiné v dále uvedené záležitosti napadá slavná replika: „Spočítal jsem to dobře, jen jsem to zapomněl vynásobit dvěma. Výpočet je správně, jen tam falíruje to násobení…“

​EU bude jednat o možném zapojení do zabezpečení obchodních cest v Rudém moři

14.1. – Ministři zahraničí zemí Evropské unie mají na setkání 22. ledna jednat o možném zapojení EU do iniciativy Spojených států na zajištění obchodních námořních tras v Rudém moři. Informovala o tom včera agentura DPA, podle níž zahraniční služba EU vypracovala první návrhy k zahájení nového společného vojenského nasazení evropských zemí. Předpokládají mimo jiné vyslání válečných lodí a systémů včasného varování, například průzkumných letounů, do konfliktní oblasti. Podle informací ČTK je možné, že budou ministři návrh předložený šéfem unijní diplomacie Josepem Borrellem již v lednu i schvalovat.

​Z Číny vyplula do Evropy první nákladní loď s elektromobily

12.1. – Z Číny vyplula do Evropy první nákladní loď určená speciálně pro vývoz automobilů. Plavidlo schopné přepravit 7000 automobilů si pronajal čínský výrobce elektromobilů BYD, uvedla agentura Bloomberg s odvoláním na příspěvek firmy China International Marine Containers Group (CIMC), která loď vyrobila, na sociální sítí WeChat.

spinner