Námořní doprava

​IMO: Jednání o ochraně moří a snižování skleníkových plynů

V listopadu proběhlo zasedání Výboru pro ochranu mořského prostředí (MEPC) Mezinárodní námořní organizace (IMO). Na základě výsledků jednání se očekává, že výbor mimo jiné přijme změny, kterými se Středozemní moře jako celek označí za oblast kontroly emisí oxidů síry a zvláštních látek podle přílohy VI úmluvy MARPOL.

​Komentář: Dálková přeprava je ve volném pádu, nestabilita opět narůstá

Světová ekonomika, která od léta vykazuje zřetelné známky postcovidového ochlazení, má zjevně stále negativnější vliv na globální obchod se zbožím se samozřejmým odrazem i na oblast dopravy zboží po moři a vzduchem. Index globální propustnosti kontejnerů v říjnu výrazně klesl, jak ve oznámily RWI – Leibnizův institut pro ekonomický výzkum a Institut pro ekonomiku a logistiku lodní dopravy (ISL).

Skupina pro výměnu přístavního území v Hamburku hlásí posun

23.1. - V pátek 20. ledna 2023 proběhlo v Hamburku další jednání Česko-německé pracovní skupiny pro výměnu zdejších přístavních území České republiky. Česká delegace, pod vedením náměstka ministra dopravy Václava Bernarda, jednala se zástupci Hamburk Port Authority. Při jednání došlo k posunu v otázce délky kolejí v přístavu i dohody o celkové výměře měněného území.

​V Suezském průplavu uvázla na mělčině nákladní loď s ukrajinskou kukuřicí

9.1. – V severní části Suezského průplavu dnes uvázla nákladní loď, která najela na mělčinu. Informují o tom agentury s odkazem na společnost Leth Agencies poskytující služby lodím proplouvajícím kanálem. Podle správy průplavu tato nehoda nemá vliv na provoz v něm.

​Ceny námořních přeprav výrazně klesly, přetrvává zájem o outsourcing skladování

16.12. – Rejdaři odstavují lodě, ceny námořních přeprav se vrátily na předcovidovou úroveň. „Velkoobchody celkově očekávají menší tržby. Před Vánocemi klasicky vzrůstá poptávka po přepravách, ale dopravci nevědí, jak bude situace vypadat na začátku roku 2023. Mnozí velkoobchodníci mají přeplněné sklady zbožím, které nejde na odbyt, proto rejdaři nabízejí novou službu: budou na lodích vozit kontejnery tak dlouho, dokud se firmám neuvolní sklady. Lodních kapacit je teď totiž dost,“ uvedl Vít Votroubek, generální ředitel společnosti PST CLC Mitsui-Soko a člen představenstva Svazu spedice a logistiky ČR.

​Polský Orlen buduje flotilu tankerů na LNG, prvním bude Lech Kaczyński

15.12. – Skupina PKN Orlen ohlásila budování vlastní flotily tankerů na přepravu zkapalněného zemního plynu (LNG) s cílem zvýšit bezpečnost přepravy plynu do Polska. První tanker, pojmenovaný po někdejším polském prezidentovi Lechovi Kaczyńském, absolvoval testy na moři a vstoupí do služeb Orlenu na počátku příštího roku, druhý tanker pak v druhé polovině příštího roku, uvedla skupina.

​U Bosporu a Dardanel se kvůli novým požadavkům Turecka hromadí desítky tankerů

9.12. – U Bosporského průlivu a Dardanel se v posledních dnech hromadí několik desítek tankerů s ropou. Příčinou jsou přísnější pravidla pro tranzit, která schválilo Turecko v souvislosti se zákazem dovozu ruské ropy do Evropské unie a stanovením maximální nákupní ceny této ropy. Nová pravidla znemožnila nejméně 22 tankerům proplout do Středozemního moře, informoval včera deník Financial Times (FT). Turecké námořní úřady vzápětí uvedly, že používat počet čekajících lodí jako argument považují za nepřijatelný nátlak na Turecko.

Terminál DCT Gdaňsk změnil jméno na Baltic Hub

DCT Gdaňsk, největší a nejrychleji rostoucí kontejnerový komplex v oblasti Baltského moře, má nový název – Baltic Hub. Provozovatel terminálu oznámil svým zaměstnancům změnu svého názvu, která lépe vystihuje jeho ambice stát se hlavním uzlem regionu, a to jak po souši, tak po moři, a to pouhé dva týdny poté, co oslavil své 15. výročí. Po dokončení svého třetího hlubokovodního terminálu do roku 2025 se Baltic Hub stane jedním z největších uzlů kontejnerových terminálů v Evropě.

Michaela Svrčková: Cílem MSC je zajistit pro zákazníky vždy to, co právě potřebují

Společnost MSC Mediterranean Shipping Company je nejen předním rejdařem, ale stále více proniká i do dalších segmentů trhu, aby mohla zákazníkům nabídnout spolehlivé a komplexní služby. Michaela Svrčková, ředitelka české a slovenské pobočky MSC, nám přiblížila, jak se tyto aktivity vyvíjejí a co za tímto úspěchem stojí.

​Maersk bude ve Španělsku vyrábět zelený metanol

4.11. – Společnost Maersk plánuje do roku 2030 vyrábět ve Španělsku pro svou flotilu až dva miliony tun zeleného metanolu (bývá označován též jako e-metanol) ročně. Chce jím zásobovat svou flotilu nákladních lodí a snížit svou uhlíkovou stopu. S odvoláním na dnešní oznámení dánského námořního dopravce a španělské vlády o tom informovala agentura Reuters. Projekt si podle výpočtů Madridu vyžádá investici přibližně deset miliard eur (244,6 miliardy Kč) a Španělsko do něj může vstoupit jako strategický investor. Celosvětová lodní doprava se podílí na globálních emisích oxidu uhličitého téměř třemi procenty.

spinner