Námořní doprava

Aktuality ze světa 44/2019

Aktuality ze světa 44/2019 Premium

8.11. – NÁMOŘNÍ DOPRAVA – Bylo spuštěno nové týdenní lodní spojení Samskipu mezi portugalským Lisabonen a britským Tilbury, a to s s napojením na Leixöes a multimodální uzel v Rotterdamu. V Nizozemsku vzniklá skupina nasazuje od 1. listopadu charterovou loď pro 1000 TEU na pětidenní trasu Velká Británie – Portugalsko a další 4 dny na úsek Leixöes-Rotterdam. 

Anglo-Eastern a Naval Dome spolupracují na ochraně před kyberútoky v námořní dopravě

Anglo-Eastern a Naval Dome spolupracují na ochraně před kyberútoky v námořní dopravě Premium

29.10. – Globální rejdařství Anglo-Eastern podepsalo memorandum o porozumění s Naval Dome o kybernetické bezpečnosti, která před kyberútoky ochrání lodě i personál. Izraelská firma Naval Dome, držitel bezpečnostní certifikace Security Level 4 od klasifikační společnosti DNV GL, poskytne Anglo-Eastern bezpečnostní analýzy, poradenství a nástroje pro ochranu flotily více než 650 plavidel pohybujících se v prostředí extrémně náchylném k sofistikovaným kybernetickým útokům.

Překlad v přístavu Rotterdam dále roste

Překlad v přístavu Rotterdam dále roste Premium

29.10. – Přístav Rotterdam ve třetím čtvrtletí 2019 odbavil 112,4 milionu tun zboží. Od ledna do konce září prošlo přístavními terminály celkem 353,5 milionu tun zboží, což ve srovnání se stejným obdobím loňského roku představuje meziroční nárůst o 1 procento. Největším tahounem růstu byly kontejnery, ropa, LNG a biomasa, naopak pokles zaznamenaly komodity jako uhlí a minerální oleje.

MSC Gate Bremerhaven dostane nové obří kontejnerové jeřáby

MSC Gate Bremerhaven dostane nové obří kontejnerové jeřáby Premium

22.10. – Provozovatel terminálu MSC Gate Bremerhaven objednal dva nové kontejnerové portálové jeřáby. Vedení operátora předpokládá jejich nasazení do provozu koncem roku 2020. „Velikost kontejnerových lodí, které najíždějí přístav Bremerhaven, stále roste. Musíme zůstat konkurenceschopní i v budoucnu. Nové jeřáby budou větší a efektivnější ve srovnání s těmi, které v příštím roce nahradí. Nákup nových jeřábů je také signálem, že jsme připraveni investovat do rozšíření našich odbavovacích kapacit. Profitovat z toho budou nejen zákazníci, ale i celé přístavní hospodářství,“ řekl generální ředitel MSC Gate Bremerhaven Friedrich Stuhrmann.

Aktuality ze světa 41-42/2019

Aktuality ze světa 41-42/2019 Premium

16.10. – KURÝRNÍ A BALÍKOVÉ SLUŽBY – Nizozemský doručovatel dopisů a balíků PostNL může převzít konkurenta Sandd. Oznámila to státní sekretářka ministerstva hospodářství a politiky klimatu Mona Keijzerová. Oba podniky pokrývají společně téměř kompletně dopisovou doručovací činnost v zemi. To byl také důvod, proč nizozemský úřad pro spotřebitele a trhy (ACM) toto spojení nejdříve počátkem září zamítl. Toto rozhodnutí bylo nyní zrušeno. „Spojení obou poštovních sítí je nezbytné, aby se zachovala kontinuita. V důsledku toho budou poštovní služby v Nizozemsku nadále spolehlivé a místně i cenově přístupné a současně bude zachována pracovní jistota pro tisíce doručovatelů,“ uvedlo ministerstvo ve zprávě. Oba podniky se potýkají s nedostatkem pracovníků a s rostoucími náklady. V Německu PostNL prodala svoji dceřinou společnost Postcon firmě Quantum Capital Partners, a stáhla se zde z doručovací služby. Převzetí musí ještě schválit kartelový úřad, což by se mělo stát do konce letošního roku. K prodeji vedla PostNL skutečnost, že se chce silněji zaměřit na základní dopisovou, balíkovou a elektronicko-obchodní činnost ve státech Beneluxu.

IMO 2020: Členské státy musí zajistit funkčnost nových pravidel

IMO 2020: Členské státy musí zajistit funkčnost nových pravidel Premium

15.10. – Mezinárodní rejdařský svaz WSC, sdružení BIMCO, mezinárodní asociace provozovatelů výletních plaveb CLIA a sdružení provozovatelů chemických tankerů IPTA vyzvaly členské státy Mezinárodní námořní organizace IMO k plné implementaci nových pravidel omezujících obsah síry v lodním palivu. Od 1. ledna příštího roku má být maximální obsah síry v palivu námořních lodí omezený na 0,50 %, pokud plavidlo nepoužívá systém čištění výfukových zplodin.

Mošnov bude mít nový kontejnerový terminál i přímé spojení s Antverpami

Moravskoslezský kraj, Statutární město Ostrava, Správa železniční dopravní cesty, společnost Concens Investments a přístav Antverpy budou spolupracovat na vzniku a rozvoji nového kontejnerového terminálu ve strategické mošnovské průmyslové zóně. V polovině září o tom uzavřely memorandum.

Co přineslo září 2019 v dopravě

Není pochyb, že svět a jeho obyvatelé jsou na pokraji velkých změn. A jsou to zejména hlavní světové vládní organizace jako OSN a regionální organizace jako Evropská unie, které chystají pro vlády členských zemí plány a strategie, jak se potýkat s tématy jako oteplování klimatu, udržitelnost a třeba i digitalizace. Jsou však případy, kdy se nečeká, s čím přijdou vlády. Uvedu zde příklad finských Helsinek. A rovněž příklad z oblasti mezinárodních dopravních svazů, kde jsme svědky netradičního vývoje. Mám na mysli asociaci ALIS.

DNV GL: Energetická transformace potřebuje flexibilní nabídku paliv

DNV GL: Energetická transformace potřebuje flexibilní nabídku paliv Premium

14.10. – Klasifikační společnost DNV GL zveřejnila třetí vydání studie vývoje námořního sektoru do roku 2050 (Maritime Forecast). Dokument ukazuje budoucnost námořní dopravy a souvisejících oborů v rychle se měnícím globálním energetickém rámci. Letošní studie se zaměřuje na snahy omezovat uhlíkovou stopu globální námořní flotily podle cílů stanovených strategií snižování emisí skleníkových plynů Mezinárodní námořní organizace IMO.

Aktuality ze světa 40/2019

Aktuality ze světa 40/2019 Premium

4.10. – BREXIT – Dopravní a logistické podniky v Evropské unii mají mít více času, aby se v letecké a silniční nákladní dopravě připravily na důsledky výstupu Velké Británie z unie a na možný nesmluvní brexit. Za tím účelem mají být prodlouženy přechodové lhůty ve dvou nouzových opatřeních EU, jež byla přijata pro případ tvrdého brexitu 29. března. Evropská komise připravila potřebný návrh, prodloužení však musí odsouhlasit Evropský parlament a Rada EU (státy), aby mohlo vstoupit v platnost. 

spinner