Námořní doprava

​Společnost DKV nabízí celoevropský trajektový portál

*5.11. – DKV Euro Service, poskytovatel služeb pro mobilitu, nabízí svým zákazníkům na novém Trajektovém portále DKV (DKV Ferry Portal) možnost porovnávat více než 1000 trajektových spojů v celé Evropě, rezervovat trajekty online a realizovat bezhotovostní úhradu objednaných služeb. Portál zahrnuje nabídky téměř všech evropských trajektových společností. Uživatelé si na něm spolehlivě vyhledají nejlepší spoj za nejvýhodnější cenu.

Černí pasažéři způsobili incident na tankeru v Lamanšském průlivu

26.10. – Britská policie spolu s pobřežní a pohraniční stráží včera zasahovaly kvůli incidentu na ropném tankeru v Lamanšském průlivu jižně od ostrova Wight. Důvodem bylo několik černých pasažérů, kteří podle sdělení policie slovně vyhrožovali posádce. Informovala o tom agentura Reuters. Rozhlas ostrova Wight večer oznámil, že operace skončila zatčením sedmi podezřelých.

Dobré zprávy: Námořní doprava se začala vracet do předkrizových čísel

V námořní dopravě, největší oblasti světového obchodu, se provoz pozvolna vrací do normálu. Dokládají to i samotné trhy. Akcie čínského COSCO povyskočily od poloviny letošního března bezmála o 55 procent, v případě dánského Maersku, toho času největšího provozovatele kontejnerových lodí na světě, ještě o další tři procenta více. Podle některých odborníků za oživením námořní dopravy stojí především tři faktory. Jednak zvýšená poptávka po zdravotnickém materiálu, dále hromadné rozprodávání zásob vytvořených během karantény ze strany maloobchodníků a konečně i nutkání koncových spotřebitelů utratit peníze původně vyšetřené na dovolenou za něco jiného.

​Ruská státní firma Sovkomflot vstoupila na burzu

8.10 – Na ruské akciové burze se včera začalo obchodovat s akciemi státní společnosti Sovkomflot. Primární veřejná nabídka (IPO) akcií největšího lodního dopravce v zemi je první nabídkou státní firmy v Rusku od roku 2013. Cena akcií byla stanovena na 105 rublů (31 Kč), což je na spodním konci původního rozpětí, což ohodnotilo společnost na 3,2 miliardy USD (73,6 miliardy Kč). Po zahájení obchodování ale akcie podniku klesaly.

HHLA získala majoritu v terminálu PLT v jaderském přístavu Terst

1.10. – Společnost Hamburger Hafen und Logistik AG (HHLA) převzala majoritní podíl ve výši 50,01 procenta na multifunkčním terminálu „Piattaforma Logistica Trieste“ (PLT) v italském přístavu v Terstu. Dohoda byla podepsána 28. září. Investice byla smluvně a organizačně přidělena společnosti HHLA International GmbH. Díky této investici se HHLA umisťuje na rostoucím trhu na Jadranu, jehož strategická poloha nabízí skvělé příležitosti pro rozvoj. Je to už třetí účast HHLA v přístavech mimo Hamburk po Oděse (Ukrajina) a Tallinnu (Estonsko).

​Kvůli koronaviru uvázlo na moři přes 300 000 námořníků

26.9. – Kvůli opatřením proti šíření nového koronaviru uvázlo na moři přes 300 000 námořníků obchodních lodí. Jejich střídaní a návrat domů zkomplikovaly uzavřené hranice a omezený počet letů, informovala agentura AP.

DCT Gdaňsk bude mít nyní stálé zastoupení v Praze

8.9. – Kontejnerový terminál DCT Gdaňsk si v průběhu posledních let vytvořil stabilně rostoucí pozici na Českém a Slovenském trhu – přes jeho terminál proudí každý rok proudí desítky tisíc kontejnerů z obou těchto zemí. To by však nebylo možné bez přímého vlakového servisu do České republiky, který byl zahájen v roce 2017. „Abychom mohli lépe obsloužit naše zákazníky v těchto zemích, DCT Gdaňsk bude mít nyní permanentní lokální zastoupení v Praze, které přinese přímou spolupráci a kontakt s našimi zákazníky v České republice a na Slovensku,“ uvedl DCT Gdaňsk.

​Senát schválil nové povinnosti provozovatelů námořních lodí

23.7. – Provozovatelé námořních lodí plujících pod českou vlajkou budou muset pojišťovat členy své posádky. Pojištění má chránit námořníky především před případným nevyplacením mezd. Předpokládá to novela zákona o námořní plavbě, který schválil Senát. Zákon zavádějící i některá omezení reaguje na evropskou směrnici, jejímž cílem je zdokonalit a optimalizovat systém ochrany námořníků pro případ jejich opuštění.

Pirátských útoků a ozbrojených loupeží přibývá, varoval Mezinárodní námořní úřad

Námořníci čelí přetrvávajícím hrozbám ze strany pirátů a ozbrojených lupičů na světových mořích, uvedl ve své poslední zprávě Mezinárodní námořní úřad (IMB) s tím, že nebezpečí v poslední době vzrostlo.

Nejnadějnější paliva k dekarbonizaci nákladní lodní dopravy

Studie AP Moller – Maersk a Lloyds Register potvrdila, že největší šance pro dekarbonizaci lodní dopravy spočívají v hledání nových udržitelných zdrojů energie. Na základě tržních prognóz jsou nejnadějnějšími palivy.

spinner