Námořní doprava

Z mezinárodních dopravních a logistických svazů – prosinec 2018

SPEDICE

Světová asociace spedičních svazů – FIATA

VÝHLED 2019 PRO MEZINÁRODNÍ SPEDICI A LOGISTIKU

Pohledem na příští rok se zabýval v minulých dnech prezident FIATA Babar Badat. Již rok 2018 přinesl řadu změn, jež budou bezpochyby pokračovat. Obchodní válka mezi dvěma největšími ekonomikami světa se stává realitou a jejich vzájemný obchod se dostane pod nové celní tarify hodnocené miliardami dolarů. Transpacifické dodavatelské řetězce a obchodní trasy budou čelit velkým výzvám a budou mít dopad na tento sektor. 

HHLA a Hyperloop připravují revoluci v nákladní dopravě

Vysokorychlostní potrubní přepravu kontejnerů z a do hamburského přístavu společně plánují správa přístavu Hamburk HHLA a americká společnost Hyperloop Transportation Technologies (HTT). Oba partneři založili společný podnik a budou spolupracovat na řešení. Projekt oznámili na začátku prosince na společné tiskové konferenci předsedkyně představenstva HHLA Angela Titzrathová a zakladatel a předseda představenstva HTT Dirk Ahlborn.

THE Alliance nabídne rozšířenou síť spojů

THE Alliance nabídne rozšířenou síť spojů Premium

8.1. – Nové sdružení kontejnerových rejdařů THE Alliance nabídne v letošním roce celkem 29 služeb, které budou pokrývat 76 přístavů v Asii, Evropě (včetně Středomoří), Severní a Střední Americe, na Středním východě, v Rudém moři a Indickém subkontinentu. Aliance nasadí více než 249 moderních kontejnerových lodí s rozšířenou kapacitou.

Aktuality ze světa 1/2019

Aktuality ze světa 1/2019 Premium

4.1. – ŽELEZNIČNÍ DOPRAVA – SSAB a dopravce Green Cargo obnovili ocelovou dohodu. Švédský ocelářský průmysl a drážní podnik Green Cargo obnovily svou spolupráci v dopravě oceli a současně odsouhlasily optimalizaci procesů. V příštích pěti letech bude dopravce přepravovat pro výrobce oceli SSAB polotovary a jeho hotové výrobky. Jedná se o dopravní objem kolem tří milionů tun za rok. Oba partneři jednali o nové dohodě rok a půl. Středem pozornosti přitom byla spolehlivost a nákladová efektivnost tak zvaných ocelových kyvadlových vlaků. „Vlaky jsou tepnami našich továren a válcoven, a proto je tak důležité, aby spolupráce s dráhou dobře fungovala,“ řekl Rickard Backlund, šéf logistiky u SSAB. Současně však musí také fungovat nezbytná pružnost, protože výroba bude kolísat více než dosud. Klíčovou roli v novém dopravním systému sehraje 16 lokomotiv Transmontana, jež Green Cargo pořídila. Díky větší tažné síle přepraví stejné množství zboží značně méně vlaků. Šestinápravové lokomotivy jsou přizpůsobeny severskému klimatu.

Britský ministr brání smlouvu na lodní dopravu s firmou bez lodí

3.1. – Britský ministr dopravy Chris Grayling včera obhajoval smlouvu, kterou vláda uzavřela s lodní společností, aby zajistila přepravu zboží přes Lamanšský průliv po odchodu Velké Británie z Evropské unie. Kritiku si kontrakt v hodnotě téměř 14 milionů GBP (téměř 400 milionů Kč) vysloužil především proto, že nová přepravní společnost nevlastní žádné lodě a přepravní služby nikdy nenabízela, informovala britská veřejnoprávní stanice BBC.

Aktuality ze světa 50/2018

Aktuality ze světa 50/2018 Premium

28.12. – NÁMOŘNÍ DOPRAVA – Autonomně řízený finský trajekt. Finská státní trajektová společnost Finferries představila za technické pomoci Rolls-Royce podle firemních údajů první autonomně řízený trajekt. Jako předmět předvedení posloužil ostrovní trajekt Falco, který jezdí mezi frekventovanými místy Pargas a Nagu jižně od Turku. Komponenty pro autonomní řízení dodala Rolls-Royce Ship Intelligence. Během předvedení s 80 hosty na palubě byly objekty rozeznávány a objížděny úhybnými manévry za pomoci čidel a umělé inteligence, uvedli zástupci Finferries a Rolls-Royce. Při nasazení nového navigačního systému se trajekt Falco směroval automaticky. Zpětná plavba od 50 kilometrů vzdáleného Turku byla řízena dálkově. U Finferries byla již jednou využita loď z flotily jako technický předjezdec pro předvádění. Elektra platí za první finský trajekt s hybridním pohonem, při kterém jsou baterie nabíjeny pozemním proudem.

Z mezinárodních dopravních a logistických svazů - listopad 2018

LOGISTIKA

Evropská logistická asociace – ELA

K NEDOSTATKU KOMPETENTNÍCH MANAŽERŮ

ELA seznámila členy s nedávnou zprávou Světové banky o globálním nedostatku kompetentních profesionálů v řízení dodavatelských řetězců. Tento nedostatek je akutní nejen v hospodářsky rozvinutých zemích, ale též v zemích rozvojových, a sice na všech stupních personálu. Zpráva se zabývá odpovědností za tento nedostatek a zmiňuje vlády, výchovné organizace a profesní svazy. Spolupráce všech může překonat mezery mezi poptávkou a jejím uspokojováním. Značnou pozornost věnuje zpráva Světové banky právě asociaci ELA sdružující národní logistické svazy. Díky této síti dosahuje ELA na asi 50 000 logistických profesionálů. V roce 1990 ELA vyvinula standardy kompetence pro profesionály v managementu dodavatelských řetězců. Tyto standardy převzala také Světová banka a využívá je v logistických výkonnostních indexech (LPI); uživateli jsou i European Investment Bank a OSN.

Maersk nově nabízí okamžité potvrzení rezervace

Maersk je prvním kontejnerovým rejdařstvím na světě, které zavedlo okamžité potvrzení rezervace přepravy. Čekací doba na potvrzení se oproti předchozí praxi – až dvou hodin – zkrátila na několik vteřin. Zrušení značného prodlení mezi rezervací a jejím potvrzením bylo pro Maersk jednou z klíčových priorit zlepšování zákaznických služeb, protože odstraňuje zbytečné čekání a nejistotu a zjednodušuje řízení zásobovacích řetězců.

Hapag-Lloyd a Ocean Network Express posilují spolupráci

Hapag-Lloyd a Ocean Network Express posilují spolupráci Premium

27.11. – Rejdařství Hapag-Lloyd a Ocean Network Express (ONE) uzavřely bilaterální strategickou dohodu o spolupráci feederových sítí. Kooperace staví na silných stránkách obou partnerů, zákazníci se tak mohou těšit na špičkovou feederovou síť. Obě rejdařství budou sdílet volné přepravní kapacity feederových plavidel.

Aktuality ze světa 45-46/2018

Aktuality ze světa 45-46/2018 Premium

23.11. – ŽELEZNIČNÍ DOPRAVA – Švédské Green Cargo je opět ve ztrátě. Rostoucí poruchy na infrastruktuře a nižší dopravní množství jsou hlavními důvody pro další slabé hospodářské výsledky švédského podniku železniční dopravy Green Cargo. Také ve třetím čtvrtletí letošního roku znamenal podnik nákladní dopravy operativní ztrátu ve výši 54 milionů SEK (5,1 milionu EUR). Ve srovnatelném období minulého roku bylo vykázáno plus 16 milionů SEK (1,5 milionu EUR). Čistý obrat poklesl o čtyři procenta na jednu miliardu SEK (96 milionů EUR). „Horké léto s častými požáry a vykolejeními vlaků náš podnik značně poškodily. Kromě toho se v tuto roční dobu méně dopravuje, což stahuje tržby směrem dolů,“ řekl dočasný generální ředitel Erik Johanson. Obchodní provoz dceřiného podniku v Norsku se po počátečních potížích stabilizoval. Green Cargo se chce dalšími opatřeními postarat o udržitelný vývoj hospodářských výsledků.

spinner