Námořní doprava

Z mezinárodních dopravních a logistických svazů – září 2019

NÁMOŘNÍ DOPRAVA

Baltská a mezinárodní námořní rada – Bimco

K 122. ZASEDÁNÍ MEZINÁRODNÍ NÁMOŘNÍ ORGANIZACE (IMO) V LONDÝNĚ

Jakožto součást rodiny OSN IMO aktivně pracuje na agendě pro udržitelný rozvoj do roku 2030. Mnoho prvků této agendy bude možno realizovat jen s udržitelným dopravním sektorem podporujícím světový obchod a usnadňujícím světovou ekonomiku. „Udržitelná plavba pro udržitelnou planetu“ je vybráno jako téma pro námořní sektor světa roku 2020. Má poskytnout příležitost k uvědomění si „Udržitelných rozvojových cílů OSN“ a předvést práci Mezinárodní námořní organizace IMO a jejích členských států k jejich dosažení.

USA zavedou na zboží z EU cla deset až 25 procent

3.10. – Spojené státy zavedou odvetná cla deset procent na evropská letadla a 25 procent na zemědělské a průmyslové zboží. Reagují tak na nezákonné subvencování evropského výrobce letadel Airbus. S odvoláním na pracovníky Úřadu amerického obchodního zmocněnce (USTR) o tom včera informovaly zahraniční tiskové agentury.

Odborníci vyvíjejí pokročilý systém pro rychlejší kontrolu přepravních kontejnerů

Tři soukromé společnosti, tři přední výzkumné instituce a tři zástupci koncových uživatelů systému spojili své síly, aby v rámci projektu COSMIC EU vyvinuli pokročilý kontrolní systém, který by dokázal detekovat teroristické hrozby v přepravních kontejnerech a přístavech.

USPA a Kernel společně investují do rozvoje ukrajinského přístavu Čornomorsk

USPA a Kernel společně investují do rozvoje ukrajinského přístavu Čornomorsk Premium

25.9. – Ukrajinský státní přístavní podnik USPA – Ukrainian Sea Ports Authority a společnost Kernel (významný světový a největší ukrajinský výrobce slunečnicového oleje, exportér zemědělských produktů z oblasti Černého moře) podepsaly dohodu o společných investicích do rozšíření infrastruktury přístavu Čornomorsk v Oděské oblasti. Za celkem 3 miliardy UAH (přibližně 2,9 mld. Kč) bude do konce roku 2020 bagrováním prohloubeno přístaviště a vybudován nový terminál na překlad obilí. Kapacita překladu stoupne na 6 milionů tun.

UTA rozšiřuje svou službu pro trajektovou dopravu na 750 spojů

24.9. – Společnost Union Tank Eckstein GmbH & Co. KG (UTA) rozšířila portfolio svých služeb. S novou online platformou UTA Ferry vytvořila službu nabízející přibližně 750 trajektových spojení ve více než 50 zemích. Zákazníci si v této platformě mohou předem rezervovat jízdenky u více než 40 společností provozujících trajektovou dopravu a tyto jízdenky si s kartou UTA zakoupit za nižší cenu. Portál pro trajektovou dopravu byl vytvořen ve spolupráci s britskou službou Freightlink.

Aktuality ze světa 37 – 38/2019

Aktuality ze světa 37 – 38/2019 Premium

20.9. – LETECKÁ DOPRAVA – V rámci rozšíření svých služeb pro letecké společnosti a speditéry otevírá firma World Flight Services (WFS) Pharma Centre za 10 milionů EUR na letišti Charlese De Gaula v Paříži. Tato investice následuje po otevření farmaceutických zařízení v Kodani, Johannesburgu a v Miami. Bude fungovat pro pozemní a leteckou oblast a rovněž obdrží IATA certifikát CEIV Pharma v rámci iniciativy pro komunitu leteckého carga. Prostor o rozloze 2400 metrů čtverečních má vlastní nakládací plošinu a manévrovací plochu pro nakládku a vykládku farmaceutických zásilek pod kontrolovanou teplotou a prostor pod teplotou +15 až +25 oC s kapacitou 108 europalet ve čtyřech úrovních a kapacitou uložení 47 europalet na podlaze. Malý mrazicí prostor s –20 oC může uložit současně devět europalet. WFS rovněž investuje do systémů nové digitální techniky ke zvýšení provozní efektivnosti a viditelnosti zásilek. Nový systém skladového managementu (WMS) podporuje užívání skenování čárového kódu pro monitorování skladové kapacity v reálném čase. Řešení sledování teploty s cloudovou platformou sbírá údaje o teplotě a vlhkosti v reálném čase přes čidla. Středisko je rovněž vybaveno kontrolním a poplašným systémem CCVT, navázaném na bezpečnostní provozní centrum. Zařízení také odráží podnikové kroky v ochraně klimatu. Hugo Rodriques, viceprezident Cargo France u WFS uvedl: „Farmaceutické výrobky jsou jsou jedním z nejrychleji rostoucích produktů v oblasti leteckého carga a naši zákazníci z řad leteckých společností odpovídají na tuto příležitost specializovanými produkty a službami k pokrytí poptávky.“

Z mezinárodních dopravních a logistických svazů – srpen 2019

SPEDICE

Mezinárodní federace spedičních svazů – FIATA

PŘIPRAVENOST FIATA NA NADCHÁZEJÍCÍ ZMĚNY

FIATA si hodlá osvojit „nový světový řád“ a hodnotí svou žádoucí vůdčí pozici při sjednocování roztříštěného spedičního oboru proti konkurenčním hrozbám.

Aktuality ze světa 35/2019

Aktuality ze světa 35/2019 Premium

30.8. – LOGISTIKA – Internetový zásilkový obchod Zalando a výrobce sportovního zboží Adidas testují ve Francii společné využívání logistických kapacit. V rámci pilotního projektu dodává Zalando zboží z vlastního logistického centra v Moissy-Cramayel ještě týž nebo další den zákazníkům Adidas ve Francii. Přitom zákazníci neobjednávají v Zalando e-shopu, nýbrž na francouzské webové stránce výrobce zboží. Pilotní projekt, probíhající od počátku srpna, je prvním projektem firmy Zalando v oblasti multi-channel, přes který podnik dále zjednodušuje napojení značkových partnerů na svou platformu. Firma v tiskové zprávě uvádí, že první balíky byly konečným zákazníkům už doručeny. Ti profitují z rychlejšího doručení a obdrží svůj balík v neutrálním zásilkovém kartonu v rámci dvouhodinového dodacího okna ve stejný večer nebo příští den. S aktuálním projektem oba podniky reagují na změny v oblasti e-commerce a na skutečnost, že zákazníci očekávají stále rychlejší doručení. „Značky chtějí dosahovat na své zákazníky přes více než jeden kanál a v různých zemích. Obojí vede k tomu, že se zboží musí stále častěji rozdělovat na rozmanitá stanoviště,“ uvedl zásilkový obchod. Nasazení multi-channel má perspektivně doplnit službu firmy Zalando „Fulfillment Solutions“ (ZFS). V rámci ZFS skladuje více než 100 partnerů části svého sortimentu v logistických centrech zásilkových obchodníků. Zalando přejímá v současnosti zasílání na zákazníky ve 14 evropských zemích. Test nejprve poběží šest až dvanáct měsíců, potom partneři zhodnotí výsledky.

Provozovatelé námořních lodí plujících pod českou vlajkou by měli pojišťovat posádku

27.8. – Provozovatelé námořních lodí plujících pod českou vlajkou budou muset pojišťovat členy své posádky. Pojištění by mělo námořníky ochránit v případě nevyplacení mezd či nezajištění dalších povinností ze strany provozovatele. Počítá s tím návrh novely zákona o námořní plavbě, kterou včera schválila vláda. Informoval o tom tiskový odbor vlády. Návrh také zakazuje provoz lodí s jaderným pohonem pod českou vlajkou nebo stanovuje omezení pro staří lodí.

Aktuality ze světa 34/2019

Aktuality ze světa 34/2019 Premium

27.8. – LOGISTIKA – LKW Walter: 10 000 návěsů a žádná motorová vozidla. Zákazníci rakouské společnosti LKW Walter nepozorují váznoucí dopravu na Brennerské ose. Ačkoli je firma vzdálená pouze pár set metrů od vysoce frekventované dálnice A12 a trasy inntalské dálnice, sází v moderní kufsteinské filiálce na kombinovanou dopravu v severojižní ose. Pro tradiční podnik to je řešení, když na přetížených silnicích a hlavně v alpském tranzitu narůstá dopravní omezení. Čísla dávají této strategii za pravdu: LKW Walter rostl v posledních letech každoročně mezi 5 a 10 procenty. Rakouská logistická společnost organizuje především ucelené zásilky po silnici a v kombinované dopravě, a to v celé Evropě i do a z Ruska, Střední Asie, Blízkého východu a severní Afriky. Již od roku 1984 hraje přitom kombinovaná doprava důležitou roli. Zejména v kombinaci železnice/silnice, ale také v krátké námořní dopravě. LKW Walter proto knihuje dlouhodobě pevné kapacity na námořních lodích a ve vlacích – od jednotlivých vozů až po ucelené vlaky – po vlastní „Company Trains“. Nasazuje standardizované, pro jeřáby vhodné typy návěsů o délce 13,60 m a kapacitou 29 t či místem pro 34 europalet. Více než 10 000 návěsů je opatřeno výrazným logem firmy. Třetina jsou mega návěsy a firma disponuje ještě asi 600 plachtovými návěsy. Všechny jsou vybaveny telematickým systémem a splňují bezpečnostní požadavky podle normy EN 2642 Code XL. Vysoká standardizace umožňuje pružné a optimální plánování. Firma nemá žádná tažná vozidla. Dopravu do a z terminálů kombinované dopravy a přístavů přebírají svými motorovými vozidly speciálně školení a pravidelně kontrolovaní dopravní partneři. Pro firmu jsou zásadní k životnímu prostředí přátelská dopravní řešení. „V kombinované dopravě silnice – železnice snižujeme emise CO2 o 55 procent. Ve spojení silnice a krátká námořní doprava to je dokonce 65 procent,“ uvádí firma. Kolem 400 000 jízd nákladních aut převedl podnik v loňském roce ze silnice na intermodální dopravu, dvě třetiny z toho na železnici. Silniční dopravu mohou zajistit jen motorová vozidla s motory Euro V a Euro VI. V Porúří probíhají také zkoušky s vozidly na zkapalněný zemní plyn LNG. Společnost LKW Walter byla založena ve Vídni v roce 1924 a dodnes je v rodinném vlastnictví; zaměstnává 1800 pracovníků, kteří se s partnery a zákazníky dorozumí v 35 jazycích.

spinner