Námořní doprava

Aktuality ze světa 41-42/2019

Aktuality ze světa 41-42/2019 Premium

16.10. – KURÝRNÍ A BALÍKOVÉ SLUŽBY – Nizozemský doručovatel dopisů a balíků PostNL může převzít konkurenta Sandd. Oznámila to státní sekretářka ministerstva hospodářství a politiky klimatu Mona Keijzerová. Oba podniky pokrývají společně téměř kompletně dopisovou doručovací činnost v zemi. To byl také důvod, proč nizozemský úřad pro spotřebitele a trhy (ACM) toto spojení nejdříve počátkem září zamítl. Toto rozhodnutí bylo nyní zrušeno. „Spojení obou poštovních sítí je nezbytné, aby se zachovala kontinuita. V důsledku toho budou poštovní služby v Nizozemsku nadále spolehlivé a místně i cenově přístupné a současně bude zachována pracovní jistota pro tisíce doručovatelů,“ uvedlo ministerstvo ve zprávě. Oba podniky se potýkají s nedostatkem pracovníků a s rostoucími náklady. V Německu PostNL prodala svoji dceřinou společnost Postcon firmě Quantum Capital Partners, a stáhla se zde z doručovací služby. Převzetí musí ještě schválit kartelový úřad, což by se mělo stát do konce letošního roku. K prodeji vedla PostNL skutečnost, že se chce silněji zaměřit na základní dopisovou, balíkovou a elektronicko-obchodní činnost ve státech Beneluxu.

IMO 2020: Členské státy musí zajistit funkčnost nových pravidel

IMO 2020: Členské státy musí zajistit funkčnost nových pravidel Premium

15.10. – Mezinárodní rejdařský svaz WSC, sdružení BIMCO, mezinárodní asociace provozovatelů výletních plaveb CLIA a sdružení provozovatelů chemických tankerů IPTA vyzvaly členské státy Mezinárodní námořní organizace IMO k plné implementaci nových pravidel omezujících obsah síry v lodním palivu. Od 1. ledna příštího roku má být maximální obsah síry v palivu námořních lodí omezený na 0,50 %, pokud plavidlo nepoužívá systém čištění výfukových zplodin.

Mošnov bude mít nový kontejnerový terminál i přímé spojení s Antverpami

Moravskoslezský kraj, Statutární město Ostrava, Správa železniční dopravní cesty, společnost Concens Investments a přístav Antverpy budou spolupracovat na vzniku a rozvoji nového kontejnerového terminálu ve strategické mošnovské průmyslové zóně. V polovině září o tom uzavřely memorandum.

Co přineslo září 2019 v dopravě

Není pochyb, že svět a jeho obyvatelé jsou na pokraji velkých změn. A jsou to zejména hlavní světové vládní organizace jako OSN a regionální organizace jako Evropská unie, které chystají pro vlády členských zemí plány a strategie, jak se potýkat s tématy jako oteplování klimatu, udržitelnost a třeba i digitalizace. Jsou však případy, kdy se nečeká, s čím přijdou vlády. Uvedu zde příklad finských Helsinek. A rovněž příklad z oblasti mezinárodních dopravních svazů, kde jsme svědky netradičního vývoje. Mám na mysli asociaci ALIS.

DNV GL: Energetická transformace potřebuje flexibilní nabídku paliv

DNV GL: Energetická transformace potřebuje flexibilní nabídku paliv Premium

14.10. – Klasifikační společnost DNV GL zveřejnila třetí vydání studie vývoje námořního sektoru do roku 2050 (Maritime Forecast). Dokument ukazuje budoucnost námořní dopravy a souvisejících oborů v rychle se měnícím globálním energetickém rámci. Letošní studie se zaměřuje na snahy omezovat uhlíkovou stopu globální námořní flotily podle cílů stanovených strategií snižování emisí skleníkových plynů Mezinárodní námořní organizace IMO.

Aktuality ze světa 40/2019

Aktuality ze světa 40/2019 Premium

4.10. – BREXIT – Dopravní a logistické podniky v Evropské unii mají mít více času, aby se v letecké a silniční nákladní dopravě připravily na důsledky výstupu Velké Británie z unie a na možný nesmluvní brexit. Za tím účelem mají být prodlouženy přechodové lhůty ve dvou nouzových opatřeních EU, jež byla přijata pro případ tvrdého brexitu 29. března. Evropská komise připravila potřebný návrh, prodloužení však musí odsouhlasit Evropský parlament a Rada EU (státy), aby mohlo vstoupit v platnost. 

Z mezinárodních dopravních a logistických svazů – září 2019

NÁMOŘNÍ DOPRAVA

Baltská a mezinárodní námořní rada – Bimco

K 122. ZASEDÁNÍ MEZINÁRODNÍ NÁMOŘNÍ ORGANIZACE (IMO) V LONDÝNĚ

Jakožto součást rodiny OSN IMO aktivně pracuje na agendě pro udržitelný rozvoj do roku 2030. Mnoho prvků této agendy bude možno realizovat jen s udržitelným dopravním sektorem podporujícím světový obchod a usnadňujícím světovou ekonomiku. „Udržitelná plavba pro udržitelnou planetu“ je vybráno jako téma pro námořní sektor světa roku 2020. Má poskytnout příležitost k uvědomění si „Udržitelných rozvojových cílů OSN“ a předvést práci Mezinárodní námořní organizace IMO a jejích členských států k jejich dosažení.

USA zavedou na zboží z EU cla deset až 25 procent

3.10. – Spojené státy zavedou odvetná cla deset procent na evropská letadla a 25 procent na zemědělské a průmyslové zboží. Reagují tak na nezákonné subvencování evropského výrobce letadel Airbus. S odvoláním na pracovníky Úřadu amerického obchodního zmocněnce (USTR) o tom včera informovaly zahraniční tiskové agentury.

Odborníci vyvíjejí pokročilý systém pro rychlejší kontrolu přepravních kontejnerů

Tři soukromé společnosti, tři přední výzkumné instituce a tři zástupci koncových uživatelů systému spojili své síly, aby v rámci projektu COSMIC EU vyvinuli pokročilý kontrolní systém, který by dokázal detekovat teroristické hrozby v přepravních kontejnerech a přístavech.

USPA a Kernel společně investují do rozvoje ukrajinského přístavu Čornomorsk

USPA a Kernel společně investují do rozvoje ukrajinského přístavu Čornomorsk Premium

25.9. – Ukrajinský státní přístavní podnik USPA – Ukrainian Sea Ports Authority a společnost Kernel (významný světový a největší ukrajinský výrobce slunečnicového oleje, exportér zemědělských produktů z oblasti Černého moře) podepsaly dohodu o společných investicích do rozšíření infrastruktury přístavu Čornomorsk v Oděské oblasti. Za celkem 3 miliardy UAH (přibližně 2,9 mld. Kč) bude do konce roku 2020 bagrováním prohloubeno přístaviště a vybudován nový terminál na překlad obilí. Kapacita překladu stoupne na 6 milionů tun.

spinner