Námořní doprava

Gibraltar odmítl žádost USA zadržet íránský tanker

19.8. – Gibraltar včera odmítl žádost Spojených států, které na základě pátečního příkazu soudu ve Washingtonu žádaly, aby úřady tohoto britského teritoria dál blokovaly íránský ropný tanker. Informoval o tom na twitteru list Gibraltar Chronicle. Plavidlo zadržel Gibraltar začátkem července kvůli podezření, že veze ropu do Sýrie, což zapovídají sankce Evropské unie. O propuštění tankeru ve čtvrtek rozhodl gibraltarský soud.

Aktuality ze světa 33/2019

Aktuality ze světa 33/2019 Premium

19.8. – NÁMOŘNÍ DOPRAVA – Kanadská vláda hodlá investovat 131 milionů kanadských dolarů do svého nejsevernějšího bezledového přístavu Stewart World Port, aby sloužil hromadnému zboží, projektovému cargu, lesním produktům a sektoru stavebnin s napojením na Britskou Columbii, Albertu a Yukon. Projekt sestává mimo jiné z instalace nakládacích systémů, energetických a kontrolních zařízení pro zvýšení překládkové kapacity dřeva, minerálních a zemědělských produktů ze severní Britské Columbie, Yukonu, Alberty a Saskatchewanu. Po ukončení akce se od zvýšené kapacity očekává úspora času a nákladů odesílatelů pohybem zboží z těchto regionů na zámořské trhy přes přístav namísto kamionů a vagonů do ostatních západních přístavů v Severní Americe. 

Přístav v Hamburku vykázal největší růst za několik let

16.8. – Největší německý přístav v Hamburku v prvním pololetí letošního roku vykázal po letech stagnace silný růst. Objem kontejnerové přepravy se zvýšil o 7,5 procenta na 4,7 milionu TEU. To je nejvyšší růst od roku 2011 a objem přepravy byl nejvyšší od roku 2014, uvedl šéf provozovatele přístavu Axel Mattern.

Aktuality ze světa 32/2019

Aktuality ze světa 32/2019 Premium

9.8. – ŽELEZNIČNÍ DOPRAVA – K posílení železniční dopravy nejsou zapotřebí jen investice do infrastruktury, ale také změny v institucionálním rámci. Tento názor má předseda Monopolní komise prof. Achim Wambach. „Stimuly kvality v předpisech a více konkurence v železniční dopravě by vedly k podstatnému zvýšení kvality infrastruktury a přesnosti vlaků,“ uvedl v minulých dnech při předložení 7. sektorového posudku k železnici. Pod názvem „Víc kvality a konkurence na kolejích“ přináší monopolní komise návrhy, jak kvalit zlepšit. V nich se uvádí: 

Kühne + Nagel představuje službu KN Pledge s garancí tranzitního času v námořní přepravě

6.8. – Kühne + Nagel představuje službu KN Pledge – garanci tranzitního času v námořní přepravě se 100% zárukou vrácení peněz. Jako první a jediná přepravní společnost na světě Kühne + Nagel garantuje zákazníkům dobu přepravy jejich celokontejnerových zásilek (Full Container Load, FCL). Při nedodržení času vrací zákazníkům peníze.

Británie se připojila k USA v misi v Hormuzském průlivu

6.8. – Británie se připojí k misi, která bude pod vedením USA zajišťovat bezpečnost obchodním lodím v Hormuzském průlivu. Oznámil to včera britský ministr obrany Ben Wallace. Německý ministr zahraničí Heiko Maas naopak zopakoval, že Německo se k misi nepřipojí. Bezpečnostní krizi na nejdůležitější trase ropných tankerů vyvolalo zvyšující se napětí v americko-íránských vztazích, způsobené odstoupením USA od dohody o íránském jaderném programu z roku 2015 a obnovou protiíránských sankcí.

Aktuality ze světa 31/2019

Aktuality ze světa 31/2019 Premium

2.8. – LOGISTIKA – Větší kontrola nad dodavatelskými řetězci. S telematikou společnosti AIS GmbH se získávají a efektivně užívají logistická data v reálném čase o celých dopravních řetězcích: zásadní kompetence specialistů z Ulmu na pracovní toky leží v digitálním managementu zakázek včetně pracovních časů a dob řízení jakož i hodnocení údajů o vozidle. Management AIS spojuje informace o tzv. rampovém managementu do jednoho průběžného pracovního toku. Průběžně aktualizovanými informacemi z vozidla odpadá většina telefonátů, protože všichni účastníci na procesu pracují se stejnými daty a jsou tím v obraze o odjezdových dobách, ložených zakázkách a mnohém dalším. 

USA požádaly Německo o zapojení do mise v Hormuzském průlivu

31.7 – Spojené státy oficiálně požádaly Německo, aby se zapojilo do mise na ochranu lodí v Hormuzském průlivu a do boje proti íránské agresi. Informovala o tom včera agentura DPA, podle níž ale žádosti se vší pravděpodobností nebude vyhověno. Berlín se dosud k možnému zapojení do vojenské mise vyjadřoval zdrženlivě s odkazem na to, že nebyl oficiálně požádán. V Hormuzském průlivu se v poslední době stalo několik incidentů, při kterých byly ohroženy obchodní lodě.

Belgie spustila digitální celní platformu BE-GATE

Belgie patří mezi významná evropská překladová centra. Země usiluje o zjednodušení procedur odbavení importovaného i exportovaného zboží. Inovativní platforma BE-GATE byla vytvořena přesně pro tyto účely a slavnostně spuštěna 6. června.

Rejdařství Hyundai Merchant Marine se připojí ke sdružení THE Alliance

Jihokorejské kontejnerové rejdařství HMM (Hyundai Merchant Marine) v červnu podepsalo dohodu o připojení ke sdružení THE Alliance. Stane se čtvrtým členem a doplní tak rejdařství Hapag-Lloyd, Ocean Network Express (ONE) a Yang Ming. Slavnostní podpis smlouvy o získání statusu plného členství nejméně do roku 2030 proběhl v tchaj-wanské metropoli Tchaj-peji. Dohodu musí ještě schválit antimonopolní úřady, pokud vysloví souhlas, může nová kooperace odstartovat 1. dubna 2020.

spinner