Námořní doprava

Kühne + Nagel představuje službu KN Pledge s garancí tranzitního času v námořní přepravě

6.8. – Kühne + Nagel představuje službu KN Pledge – garanci tranzitního času v námořní přepravě se 100% zárukou vrácení peněz. Jako první a jediná přepravní společnost na světě Kühne + Nagel garantuje zákazníkům dobu přepravy jejich celokontejnerových zásilek (Full Container Load, FCL). Při nedodržení času vrací zákazníkům peníze.

Británie se připojila k USA v misi v Hormuzském průlivu

6.8. – Británie se připojí k misi, která bude pod vedením USA zajišťovat bezpečnost obchodním lodím v Hormuzském průlivu. Oznámil to včera britský ministr obrany Ben Wallace. Německý ministr zahraničí Heiko Maas naopak zopakoval, že Německo se k misi nepřipojí. Bezpečnostní krizi na nejdůležitější trase ropných tankerů vyvolalo zvyšující se napětí v americko-íránských vztazích, způsobené odstoupením USA od dohody o íránském jaderném programu z roku 2015 a obnovou protiíránských sankcí.

Aktuality ze světa 31/2019

Aktuality ze světa 31/2019 Premium

2.8. – LOGISTIKA – Větší kontrola nad dodavatelskými řetězci. S telematikou společnosti AIS GmbH se získávají a efektivně užívají logistická data v reálném čase o celých dopravních řetězcích: zásadní kompetence specialistů z Ulmu na pracovní toky leží v digitálním managementu zakázek včetně pracovních časů a dob řízení jakož i hodnocení údajů o vozidle. Management AIS spojuje informace o tzv. rampovém managementu do jednoho průběžného pracovního toku. Průběžně aktualizovanými informacemi z vozidla odpadá většina telefonátů, protože všichni účastníci na procesu pracují se stejnými daty a jsou tím v obraze o odjezdových dobách, ložených zakázkách a mnohém dalším. 

USA požádaly Německo o zapojení do mise v Hormuzském průlivu

31.7 – Spojené státy oficiálně požádaly Německo, aby se zapojilo do mise na ochranu lodí v Hormuzském průlivu a do boje proti íránské agresi. Informovala o tom včera agentura DPA, podle níž ale žádosti se vší pravděpodobností nebude vyhověno. Berlín se dosud k možnému zapojení do vojenské mise vyjadřoval zdrženlivě s odkazem na to, že nebyl oficiálně požádán. V Hormuzském průlivu se v poslední době stalo několik incidentů, při kterých byly ohroženy obchodní lodě.

Belgie spustila digitální celní platformu BE-GATE

Belgie patří mezi významná evropská překladová centra. Země usiluje o zjednodušení procedur odbavení importovaného i exportovaného zboží. Inovativní platforma BE-GATE byla vytvořena přesně pro tyto účely a slavnostně spuštěna 6. června.

Rejdařství Hyundai Merchant Marine se připojí ke sdružení THE Alliance

Jihokorejské kontejnerové rejdařství HMM (Hyundai Merchant Marine) v červnu podepsalo dohodu o připojení ke sdružení THE Alliance. Stane se čtvrtým členem a doplní tak rejdařství Hapag-Lloyd, Ocean Network Express (ONE) a Yang Ming. Slavnostní podpis smlouvy o získání statusu plného členství nejméně do roku 2030 proběhl v tchaj-wanské metropoli Tchaj-peji. Dohodu musí ještě schválit antimonopolní úřady, pokud vysloví souhlas, může nová kooperace odstartovat 1. dubna 2020.

Mitja Dujc (Luka Koper) pro DN

Přístav Koper již dnes dokáže odbavovat lodě s kapacitou až 20 tisíc TEU

Stavba stále větších plavidel má rostoucí nároky i na přístavní správy. Jedním z přístavů, který je již nyní dokáže odbavit velké kontejnerové lodě a má také dostatek místa pro uložení většího počtu kontejnerů, je slovinský přístav Koper. V rozhovoru pro Dopravní noviny to prozradil jeho obchodní a marketingový ředitel Mitja Dujc.

LNT A-BOX přinese revoluci v tankerové přepravě LNG

LNT Marine úspěšně dokončil zkoušky skladovacích nádrží LNT A-BOX® instalovaných v Saga Dawn, středně velkém tankeru pro přepravu LNG. Plavidlo vyrobily loděnice China Merchants Heavy Industry z čínské provincie Ťiang-su.

Ing. Vladimír Doboš (Hafen Hamburg Marketing) pro DN

Stále častěji rozhoduje kvalita, rychlost a četnost spojení přístavu s vnitrozemím

Vyšší tlak na propustnost evropské infrastruktury, ale také rostoucí export a import z Evropy do Číny či digitální technologie. To vše ovlivňuje činnost největšího německého univerzálního přístavu. A nejen to. Podle vedoucího pražské reprezentace Hafen Hamburg Marketing Ing. Vladimíra Doboše „hýbou“ současnou námořní dopravou dvě skutečnosti. První z nich je neustále se zvětšující velikost kontejnerových lodí a druhou fakt, že i do námořní dopravy zasáhly emisní normy, které by ji měly více „ekologizovat“.

Ing. Jiří Šťastný (Námořní klub) pro DN

Za deset let bude na trhu působit již pouze pět nebo šest globálních hráčů

Námořní dopravu celosvětově ovlivňuje celá řada trendů. Rejdaři se například budou muset od začátku příštího roku přizpůsobit přísnějšímu limitu pro obsah síry v lodním palivu, do námořní dopravy se promítá i americko-čínská obchodní válka. O těchto i dalších vlivech jsme hovořili s předsedou Pracovní skupiny pro námořní přepravu Svazu spedice a logistiky ČR Ing. Jiřím Šťastným.

spinner