Letecká doprava

​Emirates nasadí Airbus A380 na linku do Kantonu

5.8. – Letecká společnost Emirates oznámila, že od 8. srpna 2020 využije na lince do Kantonu ikonický Airbus A380. Tato vlajková loď společnosti byla tento týden také nasazena na linku do Amsterodamu, Káhiry a na druhý denní spoj do Londýna (Heathrow).

​EasyJet má vysokou ztrátu, zájem o létání už se ale zvyšuje

4.8. – Britský nízkonákladový letecký dopravce easyJet vykázal za třetí čtvrtletí svého finančního roku ztrátu před zdaněním 324,5 milionů GBP (9,4 miliardy Kč). Tržby za celou skupinu pak meziročně klesly o 99,6 procenta na sedm milionů GBP (203,7 milionu Kč), což je důsledek protikoronavirových opatření. Letadla easyJet zůstala totiž od 30. března na zemi, firma provoz částečně obnovila až 15. června, dva týdny před koncem třetího finančního čtvrtletí. Zájem o létání se však od té doby zvyšuje. Loni ve stejném období skupina vykázala zisk 174,2 milionu GBP. Easyjet v období od letošního dubna do konce června vypravil pouze 709 letů, tedy o 99,6 procent méně než loni ve stejném období. V provozu měl jen deset letadel.

KLM zruší dalších 1500 pracovních míst, celkem 20 procent

31.7. – Nizozemská letecká společnost KLM zruší kvůli restrukturalizaci dalších 1500 pracovních míst, celkem jich zanikne asi 20 procent. Firma, která je součástí francouzsko-nizozemské skupiny Air France-KLM, také varovala, že kvůli dopadům šíření nového koronaviru nemůže vyloučit další rušení pracovních míst v budoucnu. Podnik se rozhodl restrukturalizovat i proto, aby do roku 2030 snížil objem emisí o 50 procent.

Airbus se ve 2. čtvrtletí kvůli koronaviru propadl do ztráty

30.7. – Evropský výrobce letecké techniky Airbus Group v letošním druhém čtvrtletí vykázal čistou ztrátu 1,44 miliardy eur (téměř 38 miliard Kč) po zisku 1,16 miliardy eur před rokem. Oznámila to firma, která se potýká s negativními dopady koronavirové krize na letecký průmysl.

Boeing potvrdil ukončení výroby ikonického obřího letounu 747, v Praze se poprvé objevil v roce 1972

29.7. – Americký výrobce letadel Boeing ve středu potvrdil, že do dvou let ukončí výrobu svého obřího letounu 747. Ikonický letoun „s hrbem“ býval svého času největším letadlem pro přepravu osob na světě a svůj úplně první let uskutečnil v roce 1969. Komerční lety zahájil o rok později.

Korean Air obnoví leteckou linku z Prahy do Soulu

29.7. – Letecká společnost Korean Air obnoví od 21. srpna linku z Prahy do Soulu. Spoje budou zatím na trase létat jednou týdně. Do Prahy se tak vrátí čtvrtá dálková linka po koronavirové krizi. Informovalo o tom Letiště Praha. Z Prahy se nyní létá také do Dauhá a do Dubaje.

IATA: Zotavení letecké osobní dopravy se protáhne do r. 2024

29.7. – Světová letecká osobní doprava dosáhne úrovně před koronavirovou krizí nejdříve v roce 2024. V aktua­lizovaném výhledu to uvedlo Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA), které zotavení leteckého odvětví dříve prognózovalo na rok 2023. Zhoršení výhledu sdružení odůvodnilo nárůstem případů nákazy ve Spojených státech a v rozvojových zemích a slabším výhledem korporátního cestování.


Letiště Brno odbavilo v pololetí 16 procent cestujících proti loňsku

28.7. - Brněnské letiště odbavilo letos v prvním pololetí pouhých 27 925 cestujících, což je 16 procent proti loňsku. Důvodem je omezení leteckého provozu v důsledku covidu-19 od března, které trvá prakticky dosud. Podle vedení Letiště Brno se ztráty počítají v desítkách milionů korun, uvedl v tiskové zprávě pro ČTK mluvčí letiště Jakub Splavec.

​V odběrovém centru na pražském letišti už netestují indikované

27.7. – V odběrovém centru na Letišti Václava Havla nově na covid-19 otestují jen cestující s platnou letenkou a samoplátce. Provozovatel, společnost GHC Genetics, také kvůli enormnímu zájmu a vznikajícím frontám od tohoto týdne zdvojnásobil množství personálu v centru. Na dotaz ČTK to řekl ředitel společnosti Viktor Furman. Odběrové centrum na letišti funguje od konce června. „Nově nepřijímáme žadatele, kteří přicházejí s žádankami od lékaře, aby se omezil styk potenciálně nemocných s cestující veřejností,“ řekl Furman. Dodal, že k opatření laboratoř přistoupila po dohodě s vedením letiště.

​Společnost Emirates jako první na světě poskytne zákazníkům finanční náhradu v případě nákazy virem COVID-19

27.7. – Letecká společnost Emi­rates oznámila, že svým zákazníkům poskytne finanční náhradu, pokud se během cest nakazí virem COVID-19. Náklady pokryjí zdravotní péči až do výše 150 tisíc EUR, v případě nucené karantény cestující obdrží 100 EUR za den po dobu čtrnácti dní.

spinner