Letecká doprava

​Ministerstvo obrany převzalo minulý týden letiště Líně u Plzně od firmy PlaneStation

15.7. – Ministerstvo obrany ve středu 11. července oficiálně převzalo letiště Líně u Plzně, které od roku 2000 provozovala soukromá firma PlaneStation Pilsen. Bude nadále fungovat v dosavadním rozsahu, tedy v režimu smíšeného provozu pro leteckou záchrannou službu (LZS) a pro civilní letectví – aerokluby a letecké školy. LZS bude zajišťovat armáda do roku 2028. Řekl to Jiří Protiva, ředitel státního podniku LOM Praha, který bude areál v Líních provozovat stejně jako letiště Přerov-Bochoř, kde už deset let působí.

​Letiště Václava Havla Praha má poprvé v historii přímé lety do Mongolska

15.7. – Historicky první přímé spojení Prahy s mongolským hlavním městem Ulánbátar zajišťuje dopravce Eznis Airways od 10. července. Každý týden nabídne dva lety, vždy ve středu a v sobotu, obsluhovat je bude širokotrupý Airbus A330 s kapacitou pro 256 cestujících. Teprve třetí přímá evropská linka do Mongolska nabídne i zajímavé možnosti pro navazující lety například do Vietnamu.

​Lufthansa podruhé zhoršila letošní výhled, zisk za druhé čtvrtletí klesl

15.7. – Německé letecké skupině Lufthansa klesl ve druhém čtvrtletí provozní zisk podle předběžných údajů o 37,6 procenta a firma už podruhé snížila prognózu zisku na letošní rok. Důvodem jsou nižší příjmy z prodeje letenek, zejména do Asie. Provozní zisk se předběžně snížil na 686 milionů eur (17,4 miliardy Kč) z 1,1 miliardy eur ve stejném období loni, oznámil podnik.

​Letový provoz v ČR i na pražském letišti ještě nedosáhl úrovně před covidem

13.7. – Letový provoz v Česku i na pražském Letišti Václava Havla pořád nedosáhl úrovně před pandemií covidu-19, ale přiblížil se jí. Počet pohybů ve vzdušném prostoru momentálně dosahuje 93 procent počtu pohybů v roce 2019, přičemž evropský průměr je 99 procent. Kvůli nedostatku letadel by už intenzita českého letového provozu neměla významně růst. Řekl to mluvčí Řízení letového provozu ČR Richard Klíma. Česko podle něj zaostává kvůli změnám tras letadel v souvislosti s válkou na Ukrajině.

​Brusel schválil covidovou státní pomoc 10,4 miliardy eur pro Air France-KLM

12.7. – Evropská komise (EK) schválila státní pomoc 10,4 miliardy eur (264 miliard Kč), kterou vlády Francie a Nizozemska před lety poskytly letecké společnosti Air France-KLM. Pomoc souvisí s dopady koronavirové krize a byla schválena už v roce 2020, unijní soud ji ale následně dvakrát zrušil na základě stížnosti irské nízkonákladové letecké společnosti Ryanair. Komise o tom informovala v tiskové zprávě.

​V USA nařídili inspekci u 2600 boeingů kvůli problému s kyslíkovými maskami

10.7. – Federální úřad pro letectví (FAA) nařídil inspekci 2600 strojů Boeing 737 kvůli nebezpečí selhání kyslíkových masek. Informovala o tom agentura Reuters. Podle FAA se inspekce týká modelů 737 MAX a 737 NG, u nichž lidé opakovaně nahlásili, že se generátory kyslíku pro cestující posouvají z předepsané polohy, což může mít za následek jejich selhání. V krajním případě by tak cestujícím neposkytly doplňkový kyslík při snížení tlaku na palubě.

​Jiří Jarkovský bude od srpna novým členem představenstva Czech Airlines Handling

10.7. – Novým členem představenstva odbavovací společnosti Czech Airlines Handling (dceřiná společnost Letiště Praha) bude od prvního srpna Jiří Jarkovský. Jeho hlavním úkolem bude strategické plánování činností společnosti CSAH v kombinaci s nepravidelností provozu. Současný předseda představenstva Tomáš Svoboda podal rezignaci. Michal Soukup zůstává místopředsedou.

​Boeing kývnul na mimosoudní přiznání viny v případě nehod letadel 737 MAX

9.7. – Americký výrobce letadel Boeing přistoupil na mimosoudní uznání viny v případě dvou smrtelných nehod letadel 737 MAX v letech 2018 a 2019. Oznámilo to americké ministerstvo spravedlnosti, napsala agentura AP. V rámci dohody Boeing zaplatí pokutu ve výši 243,6 milionu dolarů (5,6 miliardy korun): Firma se také zavázala k investicím do programů bezpečnosti a kontroly kvality. Smlouvu musí ještě schválit soud.

​Předání letiště Líně ministerstvu obrany k 11. červenci by mělo být plynulé

9.7. – Přechod záložního vojenského letiště Líně na Plzeňsku od společnosti PlaneStation Pilsen na armádu by měl být příští týden plynulý a bez větších problémů. Podle pravomocného rozsudku musí firma letiště vyklidit do čtvrtka 11. července. Většina dosavadních podnájemců by tam měla zůstat, řekl jednatel PlaneStation Petr Kutný. Firma kvůli vyklizení podala dovolání k Nejvyššímu soudu.

​Milánské letiště se bude jmenovat po Berlusconim, oznámil ministr

8.7. – Hlavní milánské letiště Malpensa se bude jmenovat po někdejším italském premiérovi, miliardáři a mediálním magnátovi Silviu Berlusconim, jenž zemřel loni ve věku 86 let. Oznámil to italský vicepremiér a ministr dopravy Matteo Salvini. Berlusconi stál v čele čtyř italských vlád a patřil mezi nejvíc polarizující postavy moderní Itálie, podotkla agentura Reuters.

spinner