Letecká doprava

​Aerolinky Air India převezme divize konglomerátu Tata Group za 2,4 miliardy USD

9.10. – Indické vlajkové aerolinky Air India převezme divize konglomerátu Tata Group. Hodnota transakce činí 2,4 miliardy dolarů (52,8 miliardy Kč). Informovala o tom včera indická vláda. Společnost Tata Sons převezme dvě miliardy dolarů z dluhu Air India a 400 milionů dolarů zaplatí indické vládě. Převzetí uzavírá roky snahy tuto prodělečnou leteckou společnost privatizovat.

​Skupina Kuehne+Nagel a Lufthansa Cargo podpoří výrobu uhlíkově neutrálního paliva

7.10. – Kuehne+Nagel a Lufthansa Cargo se dohodly na exkluzivním partnerství, jehož účelem je propagace a využívání syntetického paliva od nevládní organizace atmosfair se sídlem v Berlíně. Poskytovatelé logistických služeb se společně zavázali podporovat první světový závod na výrobu syntetického paliva SAF ve Werlte v německém Emslandu nákupem 25 000 litrů paliva ročně po dobu následujících pěti let. SAF se dosud průmyslově nevyrábí a je k dispozici pouze v množství, jež jsou schopny generovat specializované laboratoře. Toto palivo je přitom považováno za pohonnou látku budoucnosti, která dokáže snížit emise CO2 leteckých motorů až na nulu.

​Letiště Praha získalo dlouhodobý rámcový úvěr na sedm miliard korun

6.10. – Zástupci Letiště Václava Havla Praha uzavřeli s konsorciem bank dlouhodobý úvěrový rámec ve výši sedmi miliard korun. Cílem je ještě více posílit svoji finanční stabilitu vzhledem k zásadním negativním dopadům pandemie Covid-19 na hospodaření společnosti. Z poskytnutého úvěru bude financovat také plánovaný udržitelný rozvoj. Letiště chce u projektů postupovat podle zásad udržitelného podnikání, což je také v souladu s přístupy bank.

IATA: Ztráta světových aerolinek se příští rok sníží o 78 procenta na 11,6 miliardy USD

5.10. - Čistá ztráta leteckých společností se příští rok výrazně sníží na 11,6 miliardy USD (252,7 miliardy Kč) z letošních 51,8 miliardy dolarů. Odvětví se začíná zotavovat z krize způsobené pandemií covidu-19, uvedlo ve výhledu Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA). Celkově podle něj letecké odvětví v rozmezí let 2020 až 2022 prodělá 201 miliard USD.

Letiště Karlovy Vary nově nabízí zázemí pro údržbu dopravních letadel

4.10. - Ještě i letní sezónu krajského Letiště Karlovy Vary poznamenaly dopady koronavirové pandemie. Nemohly být obnoveny pravidelné linky, snížil se počet letů letecké školy F Air. Vedení letiště se proto snažilo najít způsob jak vylepšit svou finanční bilanci. Z toho důvodu zahájilo spolupráci se společností AviTechnics v segmentu údržby dopravních letadel. 

Emirates představila první letadlo s celoplošnou livrejí v barvách Expa 2020

3.10. - Letecká společnost Emirates, přední partner a oficiální aerolinka Expo 2020 v Dubaji, odhalila novou podobu svého letadla A380, která byla vytvořena s cílem podpořit šíření hlavní myšlenky této výstavy do celého světa. Letadlo je zbarveno do jasně modré barvy, což představuje výrazný odklon od tradiční livreje společnosti Emirates, která kombinuje schémata bílé a zlaté. Nový vzhled nabízí rozsáhlou grafickou úpravu v barvách zelené, oranžové, růžové, fialové a červené.

Smartwings začaly létat na londýnské letiště Heathrow

30.9. - Letecká společnost Smartwings zařadila do své podzimní nabídky další novou destinaci. Od dnešního dne 30. září společnost začala provozovat pravidelné lety z Prahy na největší londýnské letiště Heathrow. Do Londýna bude Smartwings létat čtyřikrát týdně a od zimního letového řádu denně. Od 20. října Smartwings obnoví z Prahy další přímé letecké spojení do Dubaje v SAE, kam nabídne lety rovněž denně.

Air France-KLM v nadcházejících měsících rozhodnou o zatím největší objednávce

29.9. - Francouzsko-nizozemská letecká společnost Air France-KLM se v nadcházejících měsících rozhodne ohledně své dosud největší objednávky. Šlo by až o 80 letadel pro střední tratě v Nizozemsku a pro dceřinou nízkonákladovou společnost Transavia. Řekl to dnes šéf aerolinek Ben Smith, který promluvil na ceremoniálu spojeném s dodávkou prvního Airbusu A220 pro Air France-KLM. Letecká společnost se snaží své letky zjednodušit a snížit náklady.

Aerolinky flydubai obnovily provoz do Prahy

27.9. – Letecká společnost flydubai se sídlem v Dubaji ve čtvrtek 23. září obnovila svůj provoz na Mezinárodní letiště Václava Havla Praha s až pěti lety týdně z Mezinárodního letiště v Dubaji. Emirates budou na těchto trasách “codeshareovat”, aby nabídli svým cestujícím vice ucelená spojení skrz dubajský mezinárodní letecký uzel.

Zaměstnanci Alitalie protestovali proti úbytku pracovních míst

25.9. - Silnici mezi římským letištěm Fiumicino a metropolí v pátek zablokovaly stovky protestujících. Vyzývali italskou vládu, aby zabránila zániku pracovních míst při přeměně ztrátové Alitalie na nové aerolinky ITA. Informovala o tom agentura Reuters. Protestující se usadili uprostřed silnice, policisté se štíty přihlíželi. Alitalia a další letecké společnosti musely zrušit přes 130 letů.

spinner