Letecká doprava

​Boeing kývnul na mimosoudní přiznání viny v případě nehod letadel 737 MAX

9.7. – Americký výrobce letadel Boeing přistoupil na mimosoudní uznání viny v případě dvou smrtelných nehod letadel 737 MAX v letech 2018 a 2019. Oznámilo to americké ministerstvo spravedlnosti, napsala agentura AP. V rámci dohody Boeing zaplatí pokutu ve výši 243,6 milionu dolarů (5,6 miliardy korun): Firma se také zavázala k investicím do programů bezpečnosti a kontroly kvality. Smlouvu musí ještě schválit soud.

​Předání letiště Líně ministerstvu obrany k 11. červenci by mělo být plynulé

9.7. – Přechod záložního vojenského letiště Líně na Plzeňsku od společnosti PlaneStation Pilsen na armádu by měl být příští týden plynulý a bez větších problémů. Podle pravomocného rozsudku musí firma letiště vyklidit do čtvrtka 11. července. Většina dosavadních podnájemců by tam měla zůstat, řekl jednatel PlaneStation Petr Kutný. Firma kvůli vyklizení podala dovolání k Nejvyššímu soudu.

​Milánské letiště se bude jmenovat po Berlusconim, oznámil ministr

8.7. – Hlavní milánské letiště Malpensa se bude jmenovat po někdejším italském premiérovi, miliardáři a mediálním magnátovi Silviu Berlusconim, jenž zemřel loni ve věku 86 let. Oznámil to italský vicepremiér a ministr dopravy Matteo Salvini. Berlusconi stál v čele čtyř italských vlád a patřil mezi nejvíc polarizující postavy moderní Itálie, podotkla agentura Reuters.

​Lufthansa by podle svého šéfa mohla navýšit podíl v ITA Airways až na 90 procent

5.7. – Německá letecká společnost Lufthansa bude zvažovat navýšení podílu v italských státních aerolinkách ITA Airways až na 90 procent. V rozhovoru pro milánský deník Corriere della Sera to uvedl šéf německé firmy Carsten Spohr. Evropská komise (EK) ve středu Lufthanse povolila převzít za 325 milionů eur (8,2 miliardy Kč) 41procentní podíl v ITA Airways, bývalé Alitalii.

​Na pražském letišti se kvůli hustému provozu může zpožďovat výdej zavazadel

3.7. – Pražské Letiště Václava Havla má problémy s odbavením zavazadel. Důvodem je podle mluvčí letiště Kláry Divíškové hustý prázdninový letový provoz. Prioritu podle ní dostal náklad zavazadel pro odlety, do cílových destinací letiště kufry posílá nejbližšími lety. Tím se zpožďuje výdej zavazadel cestujícím, kteří přiletí do Prahy. Cestující mohou vyplnit reklamační formulář, díky kterému dostanou zavazadlo domů. Letiště také zřídilo dočasnou telefonní linku pro cestující, kterým zavazadlo nedorazilo, řekla Divíšková.

​USA zahájí trestní stíhání Boeingu kvůli pádům dvou letadel 737 MAX

2.7. – Americké ministerstvo spravedlnosti formálně vznese trestní obvinění na výrobce letadel Boeing. Podle obžaloby se měl Boeing dopustit podvodu v případě dvou smrtelných havárií letadel 737 MAX. Včera o tom informovala agentura Reuters s odvoláním na dva informované zdroje. Žalobci podle nich firmě nabídnou mimosoudní dohodu o uznání viny, na jejímž základě by Boeing zaplatil pokutu 487,2 milionu USD (11,32 miliar­dy Kč).

​Letiště Praha do června odbavilo 5,6 milionu cestujících, meziročně o 26 procent více

27.6. – Pražské letiště Václava Havla do konce května odbavilo 5,58 milionu cestujících, což je proti loňsku téměř o 26 procent více. V květnu využilo pražské letiště 1,37 milionu cestujících, proti loňskému roku je to zhruba 21procentní nárůst. Vyplývá to ze statistik zveřejněných na webu Letiště Praha. Cestující z ruzyňského letiště v květnu tradičně nejčastěji odlétali do Londýna, Paříže a Amsterdamu.

​Komentář: Co přinesl květen v dopravě a logistice

Airfreight se podle všeho již odlepil od země a květen byl ve znamení naděje. Podle jednoho z největších leteckých zasílatelů vytvořil prudký začátek roku „pozitivní dynamiku“ na trzích s leteckou nákladní dopravou, ale klíčovou otázkou je, jak dlouho vydrží. Rozmach e-commerce obchodování a dopad krize kontejnerizované námořní dopravy Rudým mořem, která prodlužuje již tak napjaté doby přepravy o další cca 2 týdny a současně nezvyšuje potřebnou spolehlivost jízdních řádů rejdařů, podporují letecké toky zboží z Asie. Kapacita z větší části rostla v souladu s poptávkou, což vytváří poměrně příznivé tržní prostředí. Čínský trh odchozích zásilek je i nadále do značné míry ovlivněn pokračujícím silným růstovým trendem elektronického obchodu, jehož objemy do značné míry kompenzují pokles tradičního čínského leteckého vývozu, který je důsledkem snahy odesílatelů o diverzifikaci zdrojů. Elektronický obchod využívá značnou kapacitu nákladních letadel, ale pouze částečně ovlivňuje kapacitu dostupnou na osobních letech nebo na pravidelných nákladních linkách. Díky elektronickému obchodování objemy nyní pravděpodobně překračují úroveň před pandemií, sazby zůstávají vyšší, než jsme viděli v roce 2019, a proto celková úroveň příjmů zůstává pozitivně nastavena.

​Američtí žalobci doporučují vládě vznést trestní obvinění Boeingu

26.6. – Američtí žalobci doporučují, aby ministerstvo spravedlnosti podalo trestní obvinění na výrobce letadel Boeing. Ministerstvo totiž uvedlo, že firma porušila dohodu související se dvěma smrtelnými nehodami letadel Boeing 737 MAX, což ale firma popírá. V neděli o tom informovala agentura Reuters a další média. Boeing se odmítl k záležitosti vyjádřit, ministerstvo bezprostředně komentář neposkytlo.

​V leteckém provozu se loni ztratilo nebo poničilo přes 36 milionů zavazadel

24.6. – Ve světovém leteckém provozu se loni zatoulalo, ztratilo nebo poničilo 36,1 milionu zavazadel. Problémy se tak vyskytly u 6,9 zavazadla na 1000 pasažérů, což znamená oproti předchozímu roku pokles o téměř devět procent, vyplývá z údajů poskytovatele leteckých služeb Sita.

spinner