Letecká doprava

​Riziko bankrotu evropských aerolinií se podle analytiků v zimě zvýší

6.9. – Slabším evropským leteckýmh společnostem bude letos v zimě hrozit vyšší riziko krachu, protože státy, které zachraňovaly firmy v době pandemie nemoci covid-19, se nyní kvůli rostoucím spotřebitelských cenám zaměřují na podporou jiných oblastí. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na zprávu analytiků Sanford C. Bernstein. Mezi nejohroženější země patří i Česká republika.

​Piloti německých aerolinek Lufthansa hodlají tento týden opět stávkovat

6.9. – Piloti německé letecké společnosti Lufthansa hodlají tento týden opět stávkovat. Piloti v osobní dopravě přeruší práci ve středu a ve čtvrtek, piloti v nákladní dopravě budou stávkovat od středy do pátku. Oznámil to v noci na dnešek odborový svaz pilotů Vereinigung Cockpit. Lufthansa by podle něj mohla stávku odvrátit předložením lepšího návrhu na zvýšení mezd.

​Ryanair v srpnu zvýšil počet cestujících o 52 procent na další rekord

3.9. – Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair v srpnu přepravila už čtvrtý měsíc za sebou rekordní počet cestujících a nadále si upevňovala pozici největší evropské letecké společnosti podle počtu přepravených. Meziročně se počet cestujících zvýšil o 52 procent na 16,9 milionu. Překonal tak rekord ze srpna 2019, tedy z doby před pandemií, kdy Ryanair přepravil 14,9 milionu cestujících, uvedla dnes firma.

​Piloti německé Lufthansy stávkují, zrušeno je 800 letů včetně spojů s Prahou

2.9. – Desítky tisíc lidí dnes musí počítat s odřeknutými lety kvůli stávce pilotů německé letecké společnosti Lufthansa. Mezi 800 zrušenými lety jsou i ty na lince mezi Prahou a Frankfurtem nad Mohanem. Odborová organizace pilotů Vereinigung Cockpit celodenní protest vyhlásila kvůli neshodám na zvýšení mezd.

​Piloti německé letecké společnosti Lufthansa ohlásili na pátek stávku

1.9. – Odborová organizace pilotů Vereinigung Cockpit v německé letecké společnosti Lufthansa vyzvala k celodenní stávce v pátek. Uvedla to agentura DPA. Podle prohlášení odborů byla jednání s vedením firmy o zvýšení mezd pilotů neúspěšná.

​Objem letecké nákladní dopravy na letišti Václava Havla opět roste

31.8. – V loňském roce bylo na letišti Václava Havla odbaveno zboží o celkovém objemu 61,4 milionu tun. To je sice o něco méně zboží než v roce 2019, znamená to však, že po covidovém období se opět navyšuje objem nákladní dopravy. Největší podíl na tom má Divize DSV Air & Sea, jež byla oceněna společností Lufthansa prvním místem v kategorii největší obraty mezi nákladními dopravci na pražském letišti. Podílí se na celkovém transportu zboží na letišti v Ruzyni z 16 procent: DSV přepravilo 9,8 milionu tun. DSV patří k lídrům letecké přepravy díky neustále se zlepšujícím řešením. Nejnovější a velmi oblíbenou službou je spojení lodní nákladní dopravy z Asie do Dubaje a navazující letecké přepravy z Dubaje do Evropy. Celá cesta se zkrátí na průměrných 25 dní.

Aerolinky Qatar Airways oslavily pět let na Letišti Praha, odbavily půl milionu cestujících

28.8. - Letecká společnost Qatar Airways oslavila 5. výročí svého působení na Letišti Praha. Oceňovaný letecký dopravce spojuje Prahu s destinacemi po celém světě ze své základny v Dauhá na mezinárodním letišti Hamad již od roku 2017. Oslavy významného dne proběhly na letišti prostřednictvím akce k výročnímu letu QR292. Těsně před pětiletým výročím zahájení provozu do České republiky dopravce oznámil překonání hranice 500 000 odbavených cestujících na linkách z Prahy. Qatar Airways aktuálně nabízí denně jeden zpáteční let mezi Prahou a Dauhá, operovaný letadlem Airbus A320.

Státní podnik Řízení letového provozu převezme řízení jihočeského letiště

26.8. - Státní podnik Řízení letového provozu (ŘLP) převezme řízení Letiště České Budějovice. Bylo v ČR poslední, které podnik neřídil. Lidé by tak mohli již v roce 2024 létat z jihočeského letiště na dovolenou. Stát chce do tří až čtyř let zavést systém vzdálené věže, což znamená, že z jednoho letiště by řídil provoz více regionálních letišť. Řídit by je mohl z ostravského letiště, náklady odhaduje na 50 milionů Kč. Systém vzdálené věže chce stát nabídnout i Slovensku. Novinářům to řekli zástupci ŘLP, vlády a Jihočeského kraje.

Z izraelského Ejlatu poprvé odstartovalo letadlo i s palestinskými pasažéry

23.8. - Letadlo izraelské společnosti Arkia vzalo včera na palubu kromě Izraelců také 40 občanů palestinského Hebronu a Betléma a dopravilo je do Larnaky. Poprvé tak bylo letiště u izraelského Ejlatu použito k přepravě občanů palestinského Západního břehu Jordánu, kteří se dosud do ciziny dostávali pouze pozemním přechodem do Jordánska.

Aerolinky Wizz Air pozastavily plán na obnovení letů mezi Moskvou a Abú Zabí

21.8. - Maďarská nízkonákladová letecká společnost Wizz Air pozastavila plán na obnovení letů mezi Moskvou a Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech. Učinila tak poté, co se plán stal terčem kritiky na sociálních sítích, která zahrnovala i výzvy k bojkotu společnosti. Informovala o tom agentura Reuters.

spinner