Letecká doprava

Letiště Praha ocenilo nejlepší aerolinky za loňský rok

28.1. - Letiště Praha již potřetí ocenilo nejlepší aerolinky za uplynulý rok. Titul Nejvíce rozvíjející se dopravce získala nízkonákladová společnost Ryanair. Nejefektivnějším dopravcem s ohledem na provoz byla společnost Finnair. Titul Environmentálně nejzodpovědnější dopravce získala aerolinka easyJet. Dopravce British Airways obdržel cenu za nejlepší marketingovou kampaň ve spolupráci s Letištěm Praha. Oproti loňskému roku přibyla kategorie ocenění s názvem Nejvíce rozvíjející se dopravce v oblasti Cargo. Tento titul získal přepravce Korean Air.

EK podrobně prozkoumá plán IAG koupit zbývající podíl v Air Europa

25.1. - Evropská komise (EK) zahájila hloubkové vyšetřování nabídky letecké společnosti IAG, vlastníka aerolinek British Airways a Iberia, na odkoupení zbývajícího podílu ve společnosti Air Europa. EK se podle svého prohlášení obává, že by transakce mohla snížit konkurenci na vnitrostátních, krátkých a dálkových trasách.

Ostravské letiště čekají investice za sedm až osm miliard korun

24.1. - Na sedm až osm miliard korun se odhaduje výše investic, které by v příštích letech měly směřovat do Letiště Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově na Novojičínsku. Půjde například o rekonstrukci přistávací dráhy nebo přivedení železniční vlečky. Novinářům to dnes v Ostravě řekl ministr financí Zbyněk Stanjura.

Aero letos navýší výrobu pro Airbus o 80 procent

24.1. - Tradiční český výrobce Aero posiluje pozici v oblasti civilní výroby zaměřené na komplexní dodávky pro dopravní letouny. V roce 2024 plánuje vyrobit a dodat 100 náběžných hran křídel pro letoun A220, který patří k nejpopulárnějším dopravním letounům ve své kategorii.

Zájem Čechů o létání loni na Ruzyni vzrostl o 33 procent oproti roku 2019

24.1. - Zájem českých turistů o cestování leteckou dopravou na Letišti Praha loni vzrostl o 33 procent oproti předcovidovému roku 2019. Loni do zahraničí z pražského letiště cestovalo více 3,3 milionu českých turistů, meziročně o téměř půl milion více. V roce 2019 to bylo 2,5 milionu českých cestovatelů. Růst počtu přepravených cestujících v řádu milionů v tomto roce letiště neočekává, cílí na 15,5 milionu pasažérů. Novinářům to včera řekl předseda představenstva Letiště Praha Jiří Pos při příležitosti dokončení nových gastro zón letiště. Na pražském letišti je provozuje společnost Lagardere Travel Retail.

V Česku loni meziročně stoupl prodej letenek na pracovní cesty

23.1. - Prodej letenek za účelem pracovních cest loni v Česku podle prodejců meziročně stoupl. Portál Letuška.cz zaznamenal 20procentní nárůst a firma Student Agency Travel osmiprocentní. ČTK to řekli zástupci těchto firem, které jsou jedněmi z hlavních prodejců podnikatelských letů v zemi. U portálu Letuška.cz tvoří podnikatelské cesty 58 procent všech prodaných letenek firmy a u Student Agency Travel 15,2 procenta.

Aerolinky po nehodě 737 MAX 9 prověří další model Boeingu, který má stejné dveře

22.1. - Americký Federální úřad pro letectví (FAA) v neděli nařídil aerolinkám, aby prověřily model letadla Boeing 737–900ER. Stroj má totiž stejnou konstrukci dveří, které se začátkem tohoto měsíce za letu utrhly stroji 737 MAX 9. Úřad po nehodě nařídil ponechat na zemi více než 170 letadel typu 737 MAX 9 a přezkoumání starších strojů 737–900ER označil za posílení bezpečnostních opatření, uvedla agentura Reuters.

Uplynulý rok Letiště Praha v číslech

18.1. - Letištěm Václava Havla Praha prošlo v loňském roce celkem 13 828 137 cestujících. Jde tak o meziroční nárůst o 29 procent. Pasažéři mohli využít nové dálkové linky do Soulu, Tchaj-peje nebo exotických dovolenkových destinací. Celkem letiště nabídlo 167 destinací, více než 30 nových či obnovených linek a 69 dopravců. Původní prognózy odbavených cestujících mířily ke zhruba 12,5 milionům a byly tak úspěšně překonány.

Britské úřady zakázaly reklamu na některé aerolinky

Britský regulační úřad pro reklamu ASA minulý týden zakázal reklamy leteckých společností Lufthansa, Air France‑KLM a Etihad Airways. Podle názoru úředníků vytvářely zavádějící dojem o vlivu leteckých společnV reklamách na stránkách Googlu, které se daly vidět v červenci, Lufthansa uváděla, že lidé budou s touto leteckou společností „létat udržitelněji“. Reklama společnosti Air France-KLM pak tvrdila, že se firma „zavázala chránit životní prostředí“ a pomáhá lidem „cestovat lépe a udržitelně“. Aerolinky Etihad lákaly zákazníky sloganem, že mohou prozkoumávat svět s „naprostým klidem“, a zároveň zmínily své angažmá pro ekologii.

Úřad pro reklamu uvedl, že reklamní upoutávky porušily pravidla reklamy a v této podobě se už nesmějí objevit. Úřad zkoumal všechny tři reklamy kvůli obavám, že vytvářejí zavádějící dojem ohledně vlivu leteckých společností na životní prostředí. Jeho výbor pro reklamní praxi požaduje, aby tvrzení leteckých společností o dopadech jejich působení na životní prostředí byla podložená a zdůvodněná. Podle agentury Reuters to není poprvé, co britský úřad pro regulaci reklamy rozhodl v neprospěch letecké společnosti z důvodu ochrany životního prostředí. V roce 2020 úřad ASA rozhodl, že zavádějící byly tři reklamy společnosti Ryanair.

(čtk)

Foto: Heathrow Airport

​Thein Industry rozšiřuje své portfolio o slévárenskou společnost Top Alulit

15.1. – Thein Private Equity SICAV, podfond Industry, průmyslově zaměřená odnož investiční skupiny Thein, úspěšně dokončila akvizici české společnosti Top Alulit s.r.o. Tato strategická transakce posiluje portfolio skupiny o společnost s obratem více než 400 milionů korun a přibližně 180 zaměstnanců. Thein Industry tak rozšiřuje své služby v oblasti výroby hliníkových odlitků a inteligentního obrábění s cílem efektivněji sloužit svým stávajícím i novým klientům. Tato expanze přináší navýšení kapacit i posílení odbornosti v oblasti výroby a zpracování.

spinner