Letecká doprava

​Údržba na pražském letišti přesune provoz na dva týdny na vedlejší ranvej

21.3. – Letecký provoz na Letišti Václava Havla Praha bude na přelomu března a dubna v sekvencích převeden na vedlejší dráhu 12/30. Důvodem uzavírky hlavní ranveje v termínu od 25. března do 5. dubna je primárně její údržba před letošní sezónou. Jde například o odgumování a lokální opravu povrchu. K převedení na vedlejší dráhu bude docházet dle počasí a pouze v čase mezi osmou hodinou ráno a pátou hodinou odpoledne.

​Boeing 737-800 přistál na letišti v Oregonu bez části svého vnějšího pláště

16.3. – Letadlo typu Boeing 737–800 v pátek přistálo na letišti v americkém Oregonu bez části svého vnějšího pláště. Je možné, že o panel na spodní části trupu poblíž místa, kde se vysouvá podvozek, přišlo za letu. O případu informují agentury AP a Reuters. Záležitostí se bude zabývat americký Federální úřad pro letectví (FAA). Stroje americké společnosti Boeing se v poslední době s problémy potýkají opakovaně.

​Služby Emirates SkyCargo jsou nyní dostupné na cargo.one

14.3. – Společnost Emirates SkyCargo posiluje svoji přítomnost na třech hlavních digitálních trzích pro nákladní leteckou přepravu a spustila provoz na platformě cargo.one. Toto partnerství zdůrazňuje dlouhodobý závazek společnosti Emirates SkyCargo k zavádění digitálních řešení, která zjednodušují provoz, zvyšují efektivitu a přináší hodnotu pro její globální zákazníky. Partnerství s cargo.one posiluje její pokročilou a zákaznicky orientovanou digitální distribuční strategii a zajišťuje, že nabídka Emirates SkyCargo je dostupná zákazníkům na jimi preferovaných platformách.

​FAA: Audit výroby 737 MAX u Boeingu zjistil problémy s dodržováním předpisů

6.3. – Audit výroby letounů 737 MAX u společností Boeing a jejího dodavatele Spirit AeroSystems zjistil několik případů, kdy firmy nedodržely požadavky na kontrolu kvality výroby. Uvedl to americký Federální úřad pro letectví (FAA). Společnosti Boeing a Spirit AeroSystems, která vyrábí trup letounu MAX, se k věci zatím nevyjádřily.

​Odbory v Lufthanse chystají další stávku za vyšší mzdy, dotkne se i cestujících

5.3. – Německé odbory Verdi včera vyzvaly k další stávce pozemního personálu společnosti Lufthansa. Práci zaměstnanci zcela zastaví ve čtvrtek a v pátek a znovu ji obnoví od sobotního rána. Protest bude mít tentokrát dopady na cestující. Odbory tak zvyšují tlak před dalším kolem jednání o vyšších mzdách, které je naplánováno na 13. a 14. března.

​American Airlines koupí 260 nových letadel od firem Airbus, Boeing a Embraer

5.3. – Americká letecká společnost American Airlines koupí 260 nových letadel od výrobců Airbus, Boeing a Embraer. Aerolinky tak chtějí zvýšit svoji kapacitu, aby uspokojily rostoucí poptávku po cestování. Uvedly to American Airlines ve svém včerejším prohlášení.

​Odbory vyzvaly zaměstnance nákladní divize Lufthansy ke stávce

2.3. – Odborový svaz Verdi vyzval na sobotu zaměstnance nákladní divize Lufthansy k jednodenní stávce. Zvyšuje tím na aerolinky tlak ve sporu o mzdy. Včera to podle agentury DPA uvedl vyjednavač svazu Verdi Marvin Reschinsky.

​Americký federální úřad nařídil Boeingu, aby se zaměřil na problémy s kvalitou

29.2. – Americký Federální úřad pro letectví (FAA) nařídil výrobci letecké techniky Boeing, aby do 90 dnů představil plán na odstranění problémů s kvalitou. Firma se snaží posílit bezpečnost poté, co při letu 5. ledna novému letadlu 737 MAX 9 společnosti Alaska Airlines ve velké výšce odpadly dveře a piloti museli nouzově přistát. Informovala o tom agentura Reuters.

​Praha získá přímé spojení do Uzbekistánu, lety do Taškentu nabídne Qanot Sharq Airlines

28.2. – Jednodušší cestování za poznáváním Střední Asie a zajímavé možnosti pro rozvoj obchodní spolupráce mezi Českou republikou a Uzbekistánem. To přinese nové přímé pravidelné spojení zPrahy do Taškentu, které od 18. dubna nabídne dopravce Qanot Sharq Airlines. Do metropole Uzbekistánu se bude létat každý čtvrtek. Letenky je možné pořídit již nyní na webu dopravce qanotsharq.com.

​Ryanair zvažuje desetiprocentní zdražení letenek, nemá dost letadel

27.2. – Irská letecká společnost Ryanair zvažuje desetiprocentní zdražení letenek, nutí ji k tomu nedostatek letadel. Řekl to šéf podniku Michael O'Leary, podle něhož firma také zvažuje, že kvůli zpožděným dodávkám letadel od společnosti Boeing přes léto některé spoje omezí. Ryanair je největší nízkonákladovou leteckou společností v Evropě. O'Leary řekl, že Ryanair do konce června dostane ještě méně nových boeingů, než se domníval. Pokud se to potvrdí, pak budou aerolinky zřejmě nuceny omezit provoz v nejrušnější části roku, kdy řada lidí míří na dovolenou.

spinner