Letecká doprava

Aero rozlousklo logistický oříšek, k zákazníkům vyrazilo 22 kamionů

12.4. - Český výrobce letadel Aero Vodochody Aerospace realizoval mimořádnou nakládku 22 kamionů s letouny L-39NG a dalším příslušným vybavením pro své zákazníky. Svým rozsahem neobvyklou přepravní událost ještě zvýraznila nakládka již vyrobených náběžných hran pro Airbus A220. Jednalo se o složitou logistickou operaci, která vyžadovala pečlivou koordinaci a plánování.

Do Prahy se vrací přímé lety do Číny

11.4. - Praha opět získá přímé spojení s Čínou. Dopravce Hainan Airlines od 24. června obnoví svoji přímou linku z Prahy do Pekingu, kterou bude celoročně provozovat třikrát týdně vždy v pondělí, ve středu a v pátek. Návrat přímých letů do Číny je velmi dobrým signálem pro příjezdový cestovní ruch i pro české cestovatele.

Praha bude mít po 13 letech přímé letecké spojení s Káhirou

9.4. - Letiště Václava Havla Praha se od 9. července znovu dočká přímých letů do Káhiry. Do egyptské metropole bude třikrát týdně létat tamní vlajkový dopravce EGYPTAIR, vždy v úterý, čtvrtek a neděli. Linka zároveň nabídne zajímavé možnosti pro navazující lety do dalších 75 destinací dopravce EGYPTAIR včetně dalších měst v Egyptě a celé Africe, Číně či Indii. Přímé pravidelné lety do Káhiry se v Praze objeví poprvé od roku 2011, kdy byl ukončen provoz linky Českých aerolinií. Linku bude operovat Boeing 737–800 s kapacitou pro 154 cestujících, z toho 16 v business class a 138 v ekonomické třídě.

Letiště Praha mění parkovací služby

8.4. - Na Letišti Václava Havla Praha dojde od května k několika změnám v oblasti parkování. Stávající parkovací systém nahradí nový, který přinese mnoho vylepšení a vyšší komfort pro řidiče. Navýší se počet expresních stání díky otevření již třetího expresního parkoviště a změny se dotknou také ceníků.

Širokotrupý Boeing 777 slouží ve flotilách leteckých dopravců z celého světa

7.4. - Americký dopravní letoun Boeing 777 patří k nejúspěšnějším strojům svého druhu, během necelých 30 let se vyrobilo přes 1700 kusů, které slouží ve flotilách dopravců z celého světa. Stroje, jehož první exemplář se veřejnosti představil 9. dubna 1994 a do vzduchu vzlétl o dva měsíce později, ve službách aerolinek postupně nahrazují zejména Boeingy 747. Oproti legendárnímu Jumbo Jetu sice řada 777 nabízí o něco menší kapacitu, letadla jsou ale úspornější.

Nová linka do Tel Avivu oživí karlovarské letiště

3.4. - Z karlovarského letiště se začne koncem května létat do Tel Avivu. Pro mezinárodní letiště půjde o první pravidelnou linku po výpadku způsobeném protikoronavirovými opatřeními na začátku roku 2020. Dosud se na letišti uskutečňovaly jen charterové lety. Vedení kraje si od nového spoje slibuje příliv izraelských turistů do lázeňského města, informoval karlovarský hejtman Petr Kulhánek.

Aerolinky Air Malta skončily, nahradila je nová společnost

1.4. - Státní letecká společnost Air Malta v sobotu ukončila provoz a nahradila ji nová státní firma s názvem KM Malta Air Lines. Aerolinky musely skončit, protože regulační orgány Evropské unie zablokovaly další státní pomoc pro ztrátového národního vlajkového dopravce, uvedla agentura Reuters.

Z Mošnova bude létat pravidelná nákladní linka do Almaty

30.3. - Z Letiště Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově na Novojičínsku začne od dubna létat další pravidelná nákladní linka, směřovat bude do kazašské Almaty. Provozovat ji bude společnost EGT Express. Lety budou odbavovány jednou týdně letadlem Boeing B767. ČTK to sdělila mluvčí letiště Kateřina Pustějovská.

​Série skandálů vyvolala v Boeingu personání otřesy, odejde i generální ředitel

26.3. – Série skandálů v americké strojírenské společnosti Boeing vyvolala personální otřesy. Do konce roku z funkce odstoupí generální ředitel David Calhoun (66), výměna ale čeká i další manažery. Rozhodnutí je součástí rozsáhlých změn, k nimž výrobce letadel přistoupil po lednovém incidentu, kdy se jednomu z letadel 737 MAX za letu odtrhl panel, jenž v trupu zaslepuje otvor pro další nouzový východ. Boeing o tom informoval v tiskové zprávě.

​Z Letiště Praha se bude v letní sezoně létat do 167 destinací, o 15 víc než loni

24.3. – Z pražského Letiště Václava Havla se bude v letošní letní sezoně létat do 167 destinací. Proti loňsku letiště nabídne o 15 přímých spojení více, jejich provoz zajistí 68 dopravců. Letní letový řád, který bude platný od 31. března do 26. října, se ale stále nevyrovná počtu linek z roku 2019, kdy se létalo do 190 destinací. Nově se cestující přímým letem z Prahy dostanou například do italské Verony a Florencie, portugalské Ponta Delgady, estonského Talinnu, polské Poznaně nebo kazašské Astany. Informovali o tom zástupci Letiště Praha.

spinner