Veřejná doprava

​Z-Group bus pořídil nové autobusy, nasadil je na Kroměřížsku

3.3. – Šest zbrusu nových komfortních nízkopodlažních autobusů Iveco Crossway LE 12 M jezdí na Kroměřížsku. Autobusový dopravce Z-Group bus, který na Kroměřížsku zajišťuje pro Zlínský kraj dopravní obslužnost, do nákupu nových vozů investoval 30 milionů korun. Do konce roku pořídí ještě dalších devět nových moderních autobusů.

​Stát vyčlenil 300 milionů Kč pro dotace na pokrytí vagonů mobilním signálem 5G

2.3. – Stát chce poskytnout dotace ve výši 300 milionů korun na pokrytí vnitřku železničních vagonů mobilním signálem 5G. Peníze budou z Národního plánu obnovy a dotační výzvu pravděpodobně na konci dubna vypíše Český telekomunikační úřad. Železniční vozy mají být upraveny do konce příštího roku. Vyplývá to z informací ČTÚ.

​Jaroslav Zoch je novým CFO Škoda Group

1.3. – Škoda Group dnes oznámila, že na pozici skupinového finančního ředitele (Group CFO) nastoupil Jaroslav Zoch, který přichází ze skupiny PPF – majoritního akcionáře Škoda Group. S PPF spojil Jaroslav Zoch celou svou profesní kariéru. Během více než dvaceti let na různých manažerských pozicích tak získal zkušenosti v oblasti strategického rozhodování, finančního řízení a řízení investic, včetně alokace kapitálu, realizací komplexních transakcí v oblasti fúzí a akvizic v několika ekonomických sektorech.

​Tržby firmy Flix, majitele FlixBusu, loni poprvé překonaly dvě miliardy eur

1.3. – Tržby německé společnosti Flix, která mimo jiné provozuje autobusovou dopravu pod značkou FlixBus, v loňském roce poprvé překonaly dvě miliardy eur (50,7 miliardy Kč). Firmě pomohla zejména expanze do dalších zemí. Zisk před započtením úroků, daní a odpisů (EBITDA) a očištění o inflační vlivy se zvýšil o 97 milionů na 104 milionů eur, uvedla firma v tiskové zprávě.

​Na německé železnici hrozí opět stávka, jednání s odbory podle DB zkrachovala

1.3. – Na německé železnici hrozí opět rozsáhlá stávka strojvedoucích. Včera to oznámila železniční společnost Deutsche Bahn (DB), která prohlásila jednání s odbory strojvedoucích GDL za zkrachovalé. Odpovědnost dráhy připsaly odborářům, kteří podle DB místo hledání kompromisu trvají na svých mzdových a pracovních požadavcích. Odbory GDL od loňského listopadu stávkovaly čtyřikrát, protest pokaždé ochromil dopravu nejen v Německu, ale zastavil i spojení s Českem.

​NSS potvrdil pokutu 274 milionů Kč pro České dráhy za zneužití dominance

1.3. – Nejvyšší správní soud (NSS) definitivně potvrdil pokutu 274 milionů korun, kterou v roce 2019 potrestal antimonopolní úřad České dráhy (ČD) za zneužití dominantního postavení. Vyplývá to z rozhodnutí zveřejněného na elektronické úřední desce soudu. Dráhy podle mluvčího Filipa Medelského rozhodnutí soudu respektují. Až se plně seznámí s rozhodnutím, zváží další postup, řekl mluvčí.

​Mezi Křižanovem a Vlkovem u Tišnova začíná dlouhodobá výluka

29.2. – Od pátku 1. března 2024 začíná platit dlouhodobý výlukový jízdní řád na trati 250 Praha – Havlíčkův Brod – Brno. Až do 30. září 2024 nahradí České dráhy všechny vlaky v úseku mezi Křižanovem a Vlkovem u Tišnova náhradními autobusy. Uvedl to Petr Pošta z tiskového oddělení ČD.

​Nové prodejní terminály ve vlacích ČD nabízí pohodlný a rychlý způsob nákupu jízdenek

29.2. – Ve vlacích Českých drah se cestující mohou setkat s novými prodejními terminály. Prvním krajem, kde byla nová generace zařízení MOPAJ (MObilní Prodejní Automat Jízdenek) instalována, je Zlínský kraj. Postupně budou následovat další regiony. Kromě zakoupení jízdenky terminál nabízí i další funkce, jako např. možnost nabít si elektronickou peněženku na In Kartě nebo kartě IDS.

​Již více než 1 100 policistů využívá výhodnější jízdné ve vlacích Českých drah

28.2. – V rámci společného projektu Českých drah a Policie ČR mají policisté už rok možnost výhodněji cestovat vlaky národního dopravce. Cenově výhodnější In Karty si za tu dobu pořídilo více než 1 100 příslušníků policejního sboru. Přítomnost policistů na palubách vlaků také pomáhá vlakovému personálu při řešení případných incidentů.

​DPMB pořídil novou myčku autobusů

28.2. – Autobusy Dopravního podniku města Brna vyjíždí z vozovny Medlánky zářivější. Díky nové myčce s lepší technologií se vozy umyjí efektivněji a po mytí na oknech nezůstávají zaschlé kapky vody. Novým zařízením prochází až 50 autobusů denně. „Kompletní rekonstrukcí mycí linky a pořízením nové myčky nyní dosahujeme v očistě vozů daleko lepších výsledků než v minulosti. Vsadili jsme na technologii, která využívá demineralizovanou – osmotickou vodu, která se běžně používá v myčkách pro osobní automobily, ale nikoli v autobusových myčkách. Tato technologie zajišťuje oplach vozidel bez zasychání vody a nezanechává tak na oknech ani karoserii žádné viditelné stopy. Tento aspekt je pro nás důležitý, jelikož dnešní moderní autobusy mají polovinu plochy prosklenou. Chceme, aby byly naše vozy čisté a byly ozdobou města,“ řekl Miloš Havránek, generální ředitel Dopravního podniku města Brna.

spinner