Veřejná doprava

Žádosti o podporu z programu COVID - BUS II lze podávat od čtvrtka 24. června

23.6. – Byla vyhlášena výzva k podání žádosti o poskytnutí dotace v rámci dotačního programu pro podporu podnikatelů v nepravidelné autobusové dopravě v roce 2020 nazvaného „COVID – BUS II“. Žádosti budou přijímány od čtvrtka 24. června 2021 a výzva bude ukončena po 31 dnech ode dne zahájení přijímání žádostí, tedy 24. července 2021.

Propojení In Karty ČD a moravskoslezské ODISky vstoupilo do další fáze

22.6. – Spolupráce mezi Českými drahami a Koordinátorem ODIS, který spravuje Integrovaný dopravní systém Moravskoslezského kraje ODIS, úspěšně pokračuje. Novinkou je nyní umístění aplikací a produktů Českých drah na dopravní čipovou kartu ODISka. Ta se tak stává plnohodnotnou alternativou k In Kartě Českých drah. První etapa společného projektu odstartovala už letos v lednu, od kdy je možné při nákupu elektronické jízdenky ČD využít ODISku jako nosič eTiketů.

​V Táboře se testoval plně elektrický autobus

22.6. – Elektromobilita se začíná prosazovat i v městské hromadné dopravě. Důkazem je táborská firma COMETT Plus, která již několik let provozuje autobusy na CNG a nyní díky spolupráci se společnostmi E.ON Energie a Scania testovala v reálném provozu plně elektrický nízkopodlažní autobus Citywide.

NKÚ: Třetina peněz na podporu městské hromadné dopravy se nevyčerpá

21.6. – Ministerstvo dopravy vyčlenilo na podporu městské hromadné dopravy v elektrické trakci, tedy tramvají, trolejbusů a metra, 11,7 miliardy Kč, minimálně třetinu se ale nepodaří vyčerpat. Vyplývá to z prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Důvodem je podle kontrolorů počáteční nedostatek kvalitně připravených projektů i odložení výstavby trasy D pražského metra. Co zlepšila už vyplacená podpora, nelze říci, ministerstvo nehodnotí přínosy podpory průběžně, uvedl NKÚ. Ministerstvo se s výsledky kontroly neztotožňuje. Nevyčerpané peníze pomohou při výstavbě železnic, hodnotit přínosy lze až s odstupem, reagoval mluvčí resortu František Jemelka.

​Aplikace Pozor tramvaj! v Brně má nové funkce, stáhlo si ji 1800 lidí

18.6. – Aplikace Pozor tramvaj!, kterou od dubna testuje Dopravní podnik města Brna (DPMB), má nové funkce a přibyl také jeden přechodový hlásič. Aplikace upozorní chodce, cyklisty či řidiče na riziko střetu s tramvají. Za první dva měsíce zkušebního provozu si aplikaci stáhlo 1800 lidí, informoval dnes dopravní podnik v tiskové zprávě.

Leo Express v pátek vyráží zpět do Polska

16.6. – Společnost Leo Express obnovuje od pátku 18. června spojení do polského Krakova, které byla nucena přerušit kvůli pandemii koronaviru a omezenému cestování přes hranice. Vlaky budou z Česka do Polska jezdit každý pátek a neděli a v sobotu a v pondělí se budou vracet zpět do Česka. Spoje jsou ideální především na takzvané eurovíkendy.

​Vídeň poprvé testuje kloubový elektrobus

15.6. – Vídeňský dopravní podnik poprvé testuje kloubový elektrobus. Na třech pravidelných linkách bude vozit cestující do 22. června. V běžném provozu by se kloubové elektrobusy ve Vídni měly objevit přibližně do deseti let, Wiener Linien ale očekává zvýšení dojezdu.

Plzeňský kraj požaduje po Arrivě šest milionů za neodjeté spoje loni v létě

15.6. – Plzeňský kraj požaduje po firmě Arriva přes šest milionů korun jako sankci za desítky neodjetých spojů loni v červnu a červenci. Kraj chce částku strhnout z měsíčních zálohových plateb nebo z bankovní záruky. Na včerejším jednání krajského zastupitelstva to řekl náměstek hejtmanky Pavel Čížek. Jde o nejvyšší pokutu, kterou kraj za 20 let své existence veřejnému dopravci udělil. Arriva nároky kraje zkoumá, jedná s ním a zvažuje další postup.

Metru D hrozí zpoždění, ministerstvo zrušilo odmítnutí podjatosti magistrátu

14.6. - Stavbě pražského metra D hrozí zpoždění zahájení výstavby. Ministerstvo dopravy (MDČR) totiž zrušilo v pátek vlastní rozhodnutí z loňského září, kterým odmítlo podjatost magistrátu při rozhodování o stavbě. Rozhodnutí odkládá vydání stavebního povolení na neurčito. Případ tak musí MD projednat znovu. ČTK to dnes řekl náměstek primátora Adam Scheinherr. Podnět o podjatosti řeší ministerstvo od loňska a na magistrátu jej podal spolek Pankrácká společnost, která mj. nesouhlasí se stanicí Olbrachtova. Metro D v první fázi spojí Pankrác a Písnici.

FlixBus spustí další linky z ČR do Chorvatska, Polska, Rakouska či Německa

14.6. - Autobusový dopravce FlixBus spustí v následujících dnech další linky z Česka do různých evropských měst. Jezdit bude například z Prahy do chorvatského Splitu nebo polského Krakova, dále z Liberce do Berlína či z Moravy do Vídně. Dnes o tom informoval FlixBus.

spinner