Veřejná doprava

Pardubice získaly pět nových trolejbusů ze Škody Electric Premium

Pardubice získaly pět nových trolejbusů ze Škody Electric

18.11. – Nové moderní trolejbusy s klimatizací posílily veřejnou dopravu v Pardubicích. Tamní dopravní podnik totiž převzal od plzeňské Škody Electric pět vozidel typu 32 Tr za zhruba padesát milionů Kč. Oznámil to mluvčí firmy Michal Tobrman.

Volvo Buses získalo největší objednávku na elektrické autobusy v Evropě Premium

Volvo Buses získalo největší objednávku na elektrické autobusy v Evropě

14.11. – Společnost Volvo Buses získala největší objednávku na elektrické autobusy v Evropě. V roce 2020 zahájí společnost Volvo Buses dodávku 157 elektrických kloubových autobusů firmě Transdev. Autobusy se budou provozovat na několika různých trasách po Göteborgu. Výsledkem nasazení těchto autobusů bude výrazné omezení emisí a hluku, a tak bude možné elektrické autobusy provozovat i v chráněných zónách nebo oblastech podléhajících speciálním omezením.

IRU podporuje koncept Mobilita jako služba

12.11. – Mezinárodní unie silniční dopravy IRU zveřejnila stanovisko ke konceptu Mobilita jako služba (MaaS – Mobility as a Service). Rostoucí počet „smart cities“ neboli „chytrých měst“ s pokročilou formou digitalizace otevírá prostor pro integraci různých dopravních služeb, jako je veřejná osobní doprava, taxi, sdílené osobní vozy a kola do jednoho komplexního balíčku jednoduše přístupného přes mobilní aplikaci.

Jihočeský kraj uzavřel s ČD novou smlouvu na deset let

11.11. – Jihočeský kraj uzavřel s Českými drahami novou desetiletou smlouvu na obsluhu 14 železničních tratí. Kraj za to dopravci zaplatí přibližně sedm miliard Kč. Smlouva začne platit 15. prosince a České dráhy (ČD) na jejím základě investují do modernizace vlaků v Jihočeském kraji 1,8 miliardy Kč. Novinářům to řekli zástupci ČD a Jihočeského kraje.

Prostějovské zastupitelstvo schválilo vyšší příspěvek na dopravu

7.11. – Prostějovské zastupitelstvo schválilo návrh hejtmanství na více než zdvojnásobení příspěvku města na zajištění dopravní obslužnosti v Olomouckém kraji. Zatímco od roku 2015 samosprávy přispívaly na veřejnou autobusovou a železniční dopravu ročně 70 Kč za každého obyvatele ročně, tak záměr krajského úřadu počítá od příštího roku se zvýšením poplatku na 150 Kč.

DPP vybaví klimatizací všechny tramvaje Škoda 15T ForCity

6.11. – Pražský dopravní podnik (DPP) nechá vybavit tramvaje typu Škoda 15T ForCity klimatizací. Dovybaveno bude 124 tramvají za asi 400 milionů Kč, vyplývá z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. První tramvaje 15T ForCity s klimatizací se v Praze objevily v srpnu 2015. DPP je největší městskou firmou a provozuje metro, tramvaje, autobusy a lanovku.

Stát při kontrolách slev v dopravě zjistil přes 30 pochybení

6.11. – Stát provedl od loňského září 925 kontrol uplatňování slev pro studenty a důchodce ve vlacích a autobusech. Zjistil při nich celkem 30 nesprávně vydaných jízdenek se slevou a jedno pochybení dopravce při vyměřování kompenzací. Sdělila to mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková. Kontroly se přitom netýkaly cenové strategie Leo Expressu při prodeji jízdenek, kterou minulý týden kritizovalo ministerstvo financí.

Zlínský kraj sjednotí cenu jízdného ve vlacích a autobusech

6.11. – Zlínský kraj sjednotí od 15. prosince cenu jízdného ve vlacích a autobusech, které objednává. Vyplývá to z nových tarifních pravidel, která tento týden schválili krajští radní. Za jízdenky u řady spojů zaplatí cestující méně než dosud, pro základní slevu jízdného nebudou třeba slevové karty, řekl hejtman Jiří Čunek.

Škoda Electric má nového generálního ředitele Premium

Škoda Electric má nového generálního ředitele

5.11. – Novým generálním ředitelem společnosti Škoda Electric se stal Bedřich Koukal. Dosavadní generální ředitel Jaromír Šilhánek se v rámci koncernu přesouvá do vedení skupiny Škody Transportation na pozici viceprezidenta pro Strategii.

Stát od příštího roku zastropí udělování slev na jízdném pro studenty a seniory Premium

Stát od příštího roku zastropí udělování slev na jízdném pro studenty a seniory

1.11. – Slevy na jízdné pro žáky, studenty a důchodce budou od příštího roku zastropovány. S účinností od 1. ledna 2020 bude limitována výše jízdného pro výpočet slevy. Dopravci budou nadále uplatňovat 75% slevu z ceny jízdenky, která ale bude nově omezena limitem Ministerstva dopravy stanoveným podle počtu ujetých kilometrů. Kdyby tedy například cena za jízdenku mezi Prahou a Ostravou dosáhla až 1200 Kč, stát podle nového stropu proplatí za slevu výrazně méně, a to maximálně 389 Kč. Toto omezení nastaví aktualizovaný cenový výměr Ministerstva financí.

spinner