Veřejná doprava

​Praha se v Evropském týdnu mobility zaměří zejména na bezemisní dopravu

16.9. – Pražský magistrát se při Evropském týdnu mobility (ETM) zaměří zejména na bezemisní dopravu. Součástí budou konference, vzdělávací a kulturní akce nebo cyklojízdy. Vyvrcholením je Den bez aut, který bude v sobotu 19. září. Řekli to včera náměstek primátora Adam Scheinherr a Jaroslav Mach a Dominika Marešová z magistrátního oddělení rozvoje dopravy. Akce se uskuteční od 16. do 22. září. Podrobné informace jsou na internetových stránkách akce. Týden mobility se koná od roku 2002 a Praha je od počátku jeho součástí.

​Společnost Iveco Czech Republic oznámila změnu ve vedení

16.9. – Iveco Czech Republic, a. s., člen skupiny CNH Industrial, oznámila, že Jiří Vaněk, generální ředitel a ředitel pro Product Engineering & Validation, se rozhodl odejít ze společnosti.

​Jízdenky pražské MHD by mohly příští rok zdražit o osm korun

15.9. – Jízdenky v pražské MHD by mohly v příštím roce zdražit o osm Kč. Třicetiminutová jízdenka by stála místo 24 korun 32 a devadesátiminutová by zdražila z 32 na 40 Kč. Řekl to náměstek primátora Adam Scheinherr. Ceny by se mohly zvyšovat v souvislosti s plánovaným zdražením ročních kuponů o 365 Kč na 4015 Kč. Na změnách jízdného se ale dosud koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) neshodla.

​Plzeň od ledna zdraží předplatné MHD, roční bude stát 4120 korun

15.9. – Plzeň v příštím roce zdraží předplatné v MHD o výši inflace, tedy o 2,8 procenta. Například měsíční předplatné zdraží od 1. ledna o 14 Kč, pololetní o 66 Kč a roční o 114 Kč. Za roční jízdenku tak lidé v Plzni zaplatí 4120 Kč místo dosavadních 4006 Kč. Rozhodli o tom radní města. Stále platí, že v plzeňské MHD jezdí zdarma děti do 15 let a lidé nad 70 let, důchodci za polovic, řekl náměstek pro dopravu Michal Vozobule.

Hořice se téměř po dvaceti letech dočkaly autobusové budovy

14.9. – Devítitisícové Hořice na Jičínsku dnes otevřely odbavovací budovu u autobusového nádraží. Stalo se tak téměř po dvaceti letech od dokončení nádraží. Dosud cestující chodili na toaletu do provizorní stavební buňky, ve druhé buňce byla informační kancelář. Stavba odbavovací haly přišla na 10,5 milionu Kč včetně DPH, dalších 2,5 milionu Kč stála úprava odjezdových stání a nástupišť. Město na stavbu získalo z evropského programu IROP dotaci 11 milionů korun a 650 000 Kč dostalo od státu.

​Test jednotné jízdenky zatím funguje, koupilo si ji přes pět tisíc lidí

14.9. – Jednotnou jízdenku dosud za necelé tři měsíce zkušebního provozu využilo přes 5000 cestujících. Uvedl to mluvčí státního podniku Cendis Martin Opatrný. Podle něj testovací provoz, do kterého je zapojeno pět dopravců na dvou tratích, zatím funguje bez problémů. Ostrý provoz by měl začít letos v prosinci.

​Způsob dopravy do práce výrazně ovlivňuje Čechy při výběru zaměstnání

14.9. – Třetině Čechům trvá za běžných podmínek cesta do zaměstnání a zpět méně jak půl hodiny a většina z nich si náklady spojené s přesunem do zaměstnání musí hradit sama. To vyplývá z nejnovějšího průzkumu společnosti Amazon, která se ve spolupráci s výzkumnou agenturou IPSOS rozhodla zjistit více o návycích zaměstnanců při cestování do práce. Průzkumu se zúčastnilo více než 1000 respondentů v Česku a na Slovensku. Výsledky ukazují, že podmínky spojené s dopravou do zaměstnání jsou pro většinu dotazovaných jedním z nejdůležitějších faktorů při výběru zaměstnání.

Brno vybralo firmy na studii proveditelnosti podzemní železnice

10.9. – Brno vybralo firmy na vypracování studie proveditelnosti pro stavbu podzemní železnice. Hotová by měla být za rok, řekl dnes novinářům náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL). Brno chce takzvaný severojižní kolejový diametr podobný metru stavět s ohledem na připravované nové nádraží v odsunuté poloze. Cílem diametru je ulevit městské hromadné dopravě na povrchu.

Dvanáct nových autobusů Scania pro společnost ČSAD MHD Kladno

4.9. – Ve vozovém parku společnosti ČSAD MHD Kladno ze skupiny Arriva přibylo dvanáct nových autobusů Scania Citywide LF s ekologickým pohonem na zemní plyn. Autobusy jsou určeny pro zajišťování linek městské hromadné dopravy v Kladně.

V sofijském metru byla uvedena do provozu vozidla Siemens Inspiro

2.9. – Moderní elektrické trakční jednotky Inspiro a systém pro řízení a zabezpečení jízdy vlaků Trainguard MT, využívající technologii CBTC (Communications Based Train Control), od společnosti Siemens Mobility byly konecem srpna uvedeny do provozu na lince 3 metra v bulharské Sofii.

spinner