Veřejná doprava

V Jihlavě jezdí nové trolejbusy ze Škody Electric

1.9. – Obyvatele a návštěvníky Jihlavy vozí nové trolejbusy od společnosti Škoda Electric. Firma pro metropoli Vysočiny vyrobí celkem deset nových nízkopodlažních vozidel, z toho sedm s pomocným bateriovým pohonem. „První tři trolejbusy již jezdí v Jihlavě v běžném provozu s cestujícími, postupně budeme dodávat sedm dvanáctimetrových bateriových vozidel, poslední z nich na začátku září,“ uvedl obchodní manažer Škody Electric Radek Kapr.

​Tramvaje na Libeňském mostě přestanou jezdit nižší rychlostí

29.8. – Tramvaje na pražském Libeňském mostě už nebudou muset jezdit nižší rychlostí. Diagnostické zkoušky vyloučily riziko rezonancí konstrukce. Tramvaje budou moci po mostě jezdit rychlostí až 50 kilometrů za hodinu. ČTK to sdělila mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková. Tramvaje dosud jezdily zhruba pětinovou rychlostí. Libeňský most z roku 1928 je ve špatném stavu, nikdy nebyl opravován. TSK most testovala naposledy letos v březnu a červenci.

Brno zavádí značku ukazující místo pro zaparkování koloběžky

23.8. – Brno zavádí značku, která ukazuje místa vyčleněná pro legální parkování koloběžek. Do konce roku budou ve všech modrých zónách rezidentního parkování. V tiskové zprávě to uvedla Anna Dudková z tiskového oddělení magistrátu. Časem bude po městě celkem 170 míst s piktogramem koloběžky. Chce docílit toho, aby koloběžky nestály volně na chodníku.

Jablonec zrušil zakázku na autobusového dopravce

22.8. – Jablonec nad Nisou zrušil desetiletou zakázku na výběr nového autobusového dopravce pro Jablonecko téměř za 685 milionů korun. Jako důvody uvádí nedodržování zákonných lhůt ze strany Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) či selhání Národního elektronického nástroje (NEN). V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí radnice Jana Fričová. Podle mluvčího ÚOHS Martina Švandy šlo o komplikované řízení. 

Účet za slevy v dopravě v pololetí klesl o 41 procent na 1,7 miliardy Kč

20.8. – Stát letos za první pololetí dopravcům vyplatil za slevy poskytnuté studentům a seniorům 1,7 miliardy korun, což je meziročně o 41 procent méně. Důvodem poklesu je především omezení provozu během koronavirové krize. Na dotaz ČTK to sdělil mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Během krize jezdila vlaky a autobusy zhruba desetina původního počtu cestujících, část spojů dopravci navíc zrušili.

Zájezdovým dopravcům ubývají zakázky, firmám docházejí peníze

19.8. – Zájezdovým dopravcům, z nichž většina nyní řeší kvůli krizi existenční problémy, začínají ve velkém ubývat podzimní zakázky. Důvodem je nejistá epidemiologická situace a také nedostatečné finanční rezervy podniků. Většina firem má finanční rezervy pouze do konce roku, část z nich končí už nyní. Informovala o tom iniciati­va Za autobusy. Dopravci proto znovu žádají stát o podporu.

První patrové autobusy Scania na linkách MHD v ČR se připravují v Paskově

12.8. – V České republice na pravidelných linkách MHD ještě nikdy nejezdily patrové autobusy. Poprvé se v nich mohou svézt cestující Dopravního podniku Ostrava. Na obou vozidlech aktuálně probíhají finální úpravy před oficiálním předáním. V říjnu by pak mohly oba autobusy Scania jezdit mimo jiné na linkách DPO číslo 88.

​Škoda Electric dodá kompletní elektrovýzbroj pro nové trolejbusy do Rumunska

7.8. – Škoda Electric ze skupiny Škoda Transportation dodá kompletní elektrovýzbroj pro nové trolejbusy do Rumunska. Plzeňská firma se bude významně podílet na dodávce celkem 23 nových plně nízkopodlažních trolejbusů pro dvě rumunská města Ploješť a Mediaș. Brzy tak budou jezdit trolejbusy s kompletní českou elektrovýzbrojí v sedmi rumunských městech.

​Policie obvinila ČSAD Liberec a BusLine z pletich ve veřejní zakázce

4.8. – Z pletich ve veřejné zakázce obvinila policie dopravní společnosti ČSAD Liberec a BusLine. Informaci o zahájení trestního stíhání dostalo vedení krajské společnosti ČSAD Liberec ve čtvrtek prostřednictvím datové schránky. Obvinění se týká zejména doby, kdy firmy musely po dohodě vlády s odbory zvýšit mzdy řidičů autobusů. Novinářům to dnes řekl hejtman Martin Půta. Na běžný provoz ČSAD Liberec a finanční stabilitu firmy by stíhání nemělo mít podle něj vliv, autobusy budou dál jezdit podle jízdních řádů.

Vedení Prahy schválilo nový vzhled vozidel Pražské integrované dopravy

3.4. – Autobusy, tramvaje, příměstské vlaky i soupravy metra zapojené do Pražské integrované dopravy (PID) by měly mít v budoucnu jednotný šedo-červený design, a to jak na území Prahy, tak Středočeského kraje. Návrh grafického studia superlative.works, který uspěl v loňské soutěži, schválili pražští radní. Prozatím by se měl design otestovat na některých vozech dopravního podniku, po schválení kompletního designového manuálu by se vozy neměly přebarvit plošně, ale jen nově pořizovaná vozidla nebo při opravách či výměně polepů.

spinner