Veřejná doprava

​Průzkum: Češi během pandemie omezili MHD, autem jezdili jako dřív

25.6. – Více než polovina Čechů během pandemie omezila cesty hromadnou dopravou, autem většina jezdila stejně jako dřív, přes 14 procent jezdilo dokonce víc. Vyplývá to z průzkumu, který si nechala zpracovat společnost Kalkulátor.cz. Podle průzkumu Češi cestování celkově omezili.

​Stát rozdá mezi autobusové zájezdové dopravce dalších až 380 milionů korun

24.6. – Stát rozdá mezi zájezdové autobusové dopravce dalších až 380 milionů Kč jako kompenzace ztrát z koronavirové pandemie. Ministerstvo dopravy k tomu připravilo dotační program COVID Bus II, výše podpory se bude počítat podle počtu autobusů, jejich ekologické třídy a počtu sedaček. Řekl to mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Program naváže na kompenzace ze závěru loňského roku, kdy ministerstvo mezi dopravce rozdělilo přes 932 milionů korun.

​Vozový park DPMB rozšířily nové klimatizované autobusy SOLARIS

24.6. – Letním Brnem bude jezdit třináct nových autobusů značky Solaris. Prvních 6 moderních, klimatizovaných a nízkopodlažních vozů už dorazilo do vozovny Medlánky, v provozu se jich cestující dočkají v příštím týdnu. Zbývajících 7 pak výrobce dodá ve druhé polovině července.

Žádosti o podporu z programu COVID - BUS II lze podávat od čtvrtka 24. června

23.6. – Byla vyhlášena výzva k podání žádosti o poskytnutí dotace v rámci dotačního programu pro podporu podnikatelů v nepravidelné autobusové dopravě v roce 2020 nazvaného „COVID – BUS II“. Žádosti budou přijímány od čtvrtka 24. června 2021 a výzva bude ukončena po 31 dnech ode dne zahájení přijímání žádostí, tedy 24. července 2021.

Propojení In Karty ČD a moravskoslezské ODISky vstoupilo do další fáze

22.6. – Spolupráce mezi Českými drahami a Koordinátorem ODIS, který spravuje Integrovaný dopravní systém Moravskoslezského kraje ODIS, úspěšně pokračuje. Novinkou je nyní umístění aplikací a produktů Českých drah na dopravní čipovou kartu ODISka. Ta se tak stává plnohodnotnou alternativou k In Kartě Českých drah. První etapa společného projektu odstartovala už letos v lednu, od kdy je možné při nákupu elektronické jízdenky ČD využít ODISku jako nosič eTiketů.

​V Táboře se testoval plně elektrický autobus

22.6. – Elektromobilita se začíná prosazovat i v městské hromadné dopravě. Důkazem je táborská firma COMETT Plus, která již několik let provozuje autobusy na CNG a nyní díky spolupráci se společnostmi E.ON Energie a Scania testovala v reálném provozu plně elektrický nízkopodlažní autobus Citywide.

NKÚ: Třetina peněz na podporu městské hromadné dopravy se nevyčerpá

21.6. – Ministerstvo dopravy vyčlenilo na podporu městské hromadné dopravy v elektrické trakci, tedy tramvají, trolejbusů a metra, 11,7 miliardy Kč, minimálně třetinu se ale nepodaří vyčerpat. Vyplývá to z prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Důvodem je podle kontrolorů počáteční nedostatek kvalitně připravených projektů i odložení výstavby trasy D pražského metra. Co zlepšila už vyplacená podpora, nelze říci, ministerstvo nehodnotí přínosy podpory průběžně, uvedl NKÚ. Ministerstvo se s výsledky kontroly neztotožňuje. Nevyčerpané peníze pomohou při výstavbě železnic, hodnotit přínosy lze až s odstupem, reagoval mluvčí resortu František Jemelka.

​Aplikace Pozor tramvaj! v Brně má nové funkce, stáhlo si ji 1800 lidí

18.6. – Aplikace Pozor tramvaj!, kterou od dubna testuje Dopravní podnik města Brna (DPMB), má nové funkce a přibyl také jeden přechodový hlásič. Aplikace upozorní chodce, cyklisty či řidiče na riziko střetu s tramvají. Za první dva měsíce zkušebního provozu si aplikaci stáhlo 1800 lidí, informoval dnes dopravní podnik v tiskové zprávě.

Leo Express v pátek vyráží zpět do Polska

16.6. – Společnost Leo Express obnovuje od pátku 18. června spojení do polského Krakova, které byla nucena přerušit kvůli pandemii koronaviru a omezenému cestování přes hranice. Vlaky budou z Česka do Polska jezdit každý pátek a neděli a v sobotu a v pondělí se budou vracet zpět do Česka. Spoje jsou ideální především na takzvané eurovíkendy.

​Vídeň poprvé testuje kloubový elektrobus

15.6. – Vídeňský dopravní podnik poprvé testuje kloubový elektrobus. Na třech pravidelných linkách bude vozit cestující do 22. června. V běžném provozu by se kloubové elektrobusy ve Vídni měly objevit přibližně do deseti let, Wiener Linien ale očekává zvýšení dojezdu.

spinner