Veřejná doprava

​Mělník jedná kvůli úbytku cestujících o omezení hromadné dopravy

29.12. – Cestujících v hromadné dopravě ve středních Čechách kvůli epidemii koronaviru výrazně ubylo. Mělník jedná o případném omezení některých spojů. Podle místostarosty Milana Schweigstilla bude záležet na vývoji počtu cestujících, a tedy i tržeb v příštích měsících. Místostarosta řekl, že veřejnou dopravu město dlouhodobě podporuje a ve chvíli, kdy cestujících opět přibude, budou spoje obnoveny.

​Jihočeský kraj možná kvůli covidu opět omezí počet spojů

29.12. – Jihočeský kraj zvažuje, že i v lednu po dobu zavření škol kvůli koronaviru ponechá prázdninový jízdní řád autobusů. Znamená to, že by dočasně zrušil školní spoje. Uvedl to náměstek jihočeského hejtmana Antonín Krák.

​V Brně přibude devět tramvají Drak, montáž je efektivnější

28.12. – Brněnský dopravní podnik (DPMB) letos vyslal na koleje devět nových tramvají, které od základu postavili jeho zaměstnanci v ústředních dílnách. Vozy nesoucí jméno Drak mají jako první tramvaje v Brně klimatizaci a USB nabíječky. V příštím roce těchto tramvají přibude dalších devět. Pracnost montáže klesla ve srovnání s prvním vozidlem téměř o třetinu, uvedl generální ředitel podniku Miloš Havránek. Dopravní podnik plánuje také sestavování vlastních trolejbusů.

​Na modernizované Zvonařce v Brně funguje zatím polovina peronů

28.12. – Na zrekonstruovaném autobusovém nádraží Zvonařka v Brně zatím funguje polovina peronů. U zbylých je třeba doladit informační systémy, bez nichž nástupiště nelze spustit. Funkční by měly být začátkem ledna. Nepřístupná pro cestující je dosud i nová výpravní budova. Na pohled sice působí hotově, avšak chybí jí vyzkoušený informační systém a potřebná administrativa. Řekl to řekl Antonín Grund, předseda představenstva ČSAD Brno-město holding, které nádraží vlastní.

​ČSAD autobusy Plzeň slavnostně předalo nové autobusy MAN obcím Vejprnice a Tlučná

25.12. – Tento týden proběhlo ve Vejprnicích na Plzeňsku slavnostní předání a křest nových autobusů MAN Lion´s City. Autobusy symbolicky pokřtili senátor, krajský zastupitel a starosta obce Vejprnice Pavel Karpíšek, starosta obce Tlučná Jan Opl, ředitel ČSAD autobusy Plzeň Václav Königsmark a Karel Tichánek z českého zastoupení německého výrobce MAN. Zúčastnili se i místostarostové obou obcí a další zástupci plzeňského ČSAD.

​Dopravci Adosa loni i přes růst mezd stoupl zisk na 8,1 milionu

22.12. – Autobusovému dopravci Adosa z Rosic na Brněnsku loni vzrostly výnosy meziročně o více než 34 milionů Kč na 294 milionů. Téměř o 600 000 na 8,1 milionu Kč firmě stoupl také zisk, a to i přes další nárůst osobních nákladů kvůli zvýšení průměrné mzdy především u řidičů autobusů. Vyplývá to z výroční zprávy ve Sbírce listin.

​Ve Vsetíně budou od nového roku jezdit moderní nízkopodlažní autobusy na zemní plyn

22.12. – Obyvatelé i návštěvníci Vsetína se mohou těšit na kompletně nový vozový park a podstatně ekologičtější provoz MHD. Na linky městské hromadné dopravy vyjedou od nového roku moderní celonízkopodlažní autobusy s ekologickým pohonem. ČSAD Vsetín včera flotilu čtrnácti nových autobusů za téměř sto milionů korun představila zástupcům města Vsetín a veřejnosti.

Odbory Dopravního podniku Ostrava vyhlásily stávkovou pohotovost

21.12. – Odboráři Dopravního podniku Ostrava (DPO) vyhlásili stávkovou pohotovost. Nesouhlasí s tím, jak se mají střídat řidiči na trolejbusových a autobusových linkách. Podnik nedodržel dohodnuté podmínky, řekl v pondělí předseda Základní organizace odborového svazu Dosia při DPO Ivo Protivínský. Podle mluvčí DPO Karolíny Hřivnáč Ryckové se podniku kvůli koronaviru výrazně propadly tržby, rozhodl se tedy pro zefektivnění provozu, protože nechce omezovat linky ani propouštět. Pro cestující se jízdní řády nezmění.

Ekologické trolejbusy Škoda posílí hromadnou dopravu v Opavě

21.12. – Nové, komfortně vybavené moderní trolejbusy posilují hromadnou dopravu v Opavě. Plzeňská firma Škoda Electric, člen skupiny Škoda Transportation, totiž pro tamní dopravní podnik vyrobila pětici vozů typu Škoda 32 Tr. Náklady na nákup ve výši zhruba 57 milionů korun pomohou z větší části uhradit fondy Evropské unie. První cestující by se novými ekologickými vozy měli svézt koncem prosince letošního roku.

Celodenní zákaz vjezdu do pruhů pro autobusy v Praze byl odložen

15.12. – Zavedení celodenního zákazu vjezdu aut do všech vyhrazených pruhů pro autobusy byl odložen. Silniční správní úřad vyhověl žádosti Technické správy komunikací (TSK) a odsunul termín případných změn na 29. ledna 2021. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní. Celodenní vjezd byl odsouhlasen letos v listopadu, ale odmítli jej pražští zastupitelé, kteří změnu považovali za nedostatečně odůvodněnou. Organizace Ropid rovněž vypracovala dokument, v němž vybrala pruhy, kde je podle ní nutné celodenní zákaz zavést.

spinner