Veřejná doprava

​ÚOHS zakázal uzavřít smlouvu na výstavbu první části metra D

3.7. – Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zakázal pražskému dopravnímu podniku (DPP) předběžným opatřením uzavřít smlouvu s vítězem veřejné zakázky na vybudování prvního úseku metra D z Pankráce na Olbrachtovu. Zákaz platí, než úřad posoudí, zda byla veřejná zakázka vypsána v souladu se zákonem. Na předběžné opatření upozornil server Seznam Zprávy, ČTK jeho vydání potvrdila mluvčí úřadu Milena Marešová. Vedoucí odboru komunikace DPP Daniel Šabík ČTK řekl, že podnik si je situace vědom a rozhodnutí respektuje.

Dopravu v Plzeňském kraji bude zajišťovat také 92 autobusů MAN Lion’s City LE

Devadesát dva dvounápravových autobusů MAN Lion’s City LE bude od června letošního roku zajišťovat dopravní obslužnost v Plzeňském kraji. Z pohledu počtu dodaných vozidel se jedná o jeden ze zásadních projektů společnosti MAN Truck & Bus Czech Republic pro letošní rok.

Arriva slavnostně převzala autobusy IVECO

Celkem 145 nových autobusů IVECO převzala na začátku června Arriva z rukou KAR group a TEZAS servis. Všechny autobusy slouží od neděle 14. června cestujícím v Plzeňském kraji, kde Arriva získala desetiletý kontrakt na zajištění autobusové dopravy.

​Autobusoví dopravci jsou podle Sdružení ČESMAD Bohemia v pasti a letní sezona je nespasí

26.6. – Předsednictvo Sdružení ČESMAD Bohemia včera sice ocenilo snížení silniční daně jako příspěvek státu k řešení těžké situace silničních dopravců, avšak konstatovalo také, že v přímo tragické situaci se ocitli provozovatelé zájezdových autobusů, jejichž zakázky v době nouzového stavu poklesly na nulu a budou muset z větší části odepsat i letní sezónu. V Čské republice se to týká zhruba 2000 firem provozujících dohromady zhruba 9000 autobusů.

​Novým vlastníkem Ekovy Electric bude Škoda Transportation

25.6. – Ostravští městští zastupitelé včera zhruba po čtyřhodinové diskusi schválili prodej společnosti Ekova Electric, která modernizuje tramvaje, trolejbusy a elektrické autobusy a je dceřinou firmou Dopravního podniku Ostrava (DPO). Novým vlastníkem 100 procent akcií firmy se stane Škoda Transportation. Transakce se ale ještě bude dokončovat několik týdnů, řekl primátor Tomáš Macura.

​Siemens Mobility dodá systém pokročilého řízení dopravy na jih Floridy

20.6. – Společnost Siemens Mobility získala zakázku na instalaci systému pokročilého řízení dopravy (ATMS) v okrese Miami-Dade na jihu amerického státu Florida. Předmětem kontraktu v hodnotě 150 milionů USD je modernizace celkem 2900 křižovatek a dopravních koridorů vybavených inteligentním hardwarem a softwarem pro řízení dopravy. Technologie na všech křižovatkách bude propojena do integrované platformy pro řízení silničního provozu, která bude mít za úkol analyzovat získaná data, realizovat strategická opatření a optimalizovat silniční provoz v celém okrese.

​Výše slev v dopravě v dubnu klesla o 90 procent, nejvíce získaly České dráhy

19.6. – Účet za státní slevy v dopravě pro studenty a seniory se v dubnu kvůli koronavirové krizi propadl na 49,5 milionu Kč, což je oproti běžným měsícům o 90 procent méně. Pokles se ovšem mezi dopravci lišil, zejména podle regionů. Pokles vyplacených kompenzací stát zaznamenal už v březnu, kdy dopravcům vyplatil 201 milionů Kč, což byl pokles o 55 procent. Uvedl to mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Vláda původně chtěla platnost slev během koronavirové krize omezit, nakonec však zůstaly beze změny.

​Koronavirus způsobil MHD v Karlových Varech ztrátu přes 10 milionů korun

19.6. – Opatření kvůli šíření koronaviru způsobilo Dopravnímu podniku Karlovy Vary (DPKV) ztrátu přes deset milionů korun. O kompenzaci ztráty požádal podnik město. I kvůli omezení rizik šíření nákazy DPKV zdraží od července platby v hotovosti u řidiče z 25 na 50 Kč, řekl náměstek primátorky Karlových Varů Tomáš Trtek.

​Kraje mají rozdílné požadavky na vlaky, pro ČD je to komplikace

18.6. – Velké rozdíly v požadavcích krajů na různé typy a vybavení vlaků jsou pro České dráhy komplikací. Zvyšuje to náklady a nedovoluje maximálně využít vozidel. České dráhy usilují o to, aby se svými vlaky jezdily více, a více je tak vytížily. Zároveň chtějí, aby byl provoz čím dál více ekologičtější, řekl včera v Brně na konferenci o budoucnosti železničního průmyslu náměstek generálního ředitele Českých drah Patrik Horný.

​Brněnští radní schválili přípravy soutěže na nové nádraží

18.6. – Brněnští radní schválili přípravu mezinárodní urbanisticko-dopravně-architektonické soutěže, která má určit podobu nového hlavního nádraží a okolí. Vypsaná má být v srpnu, bude dvoufázová a potrvá rok. Na základě vítězného návrhu může Správa železnic vypsat zakázku na stavbu nového nádraží a město na stavbu dopravního uzlu, přednádražního a zanádražního prostoru, řekli novinářům primátorka Markéta Vaňková a její náměstek Petr Hladík. Soutěž bude stát 50 milionů Kč, z čeho deset zaplatí město a 40 Správa železnic.

spinner