Veřejná doprava

​Daimler Buses: Větší výměna vzduchu s aktivním filtrem

5.11. – Společnost Daimler Buses sází ve svých vozidlech při boji proti Corona viru na vysoký podíl čerstvého vzduchu pro ochranu cestujících, na rychlou výměnu vzduchu a na vysoce účinný antivirový filtr. Účinnost těchto ochranných opatření potvrzuje ve studii také výzkumná zpráva Institutu Hermann-Rietschel-Institut při Technické univerzitě v Berlíně.

​Ztráty tržeb pražské MHD kvůli covidu se mohu vyšplhat až na1,31 miliardy Kč

4.11. – Ztráta na tržbách v pražské integrované dopravě (PID) způsobená nižším počtem cestujících kvůli pandemii covid-19 by se mohla vyšplhat na zhruba 1,31 miliardy Kč. Nejvyšší ztráty utrpí pražský dopravní podnik (DPP), a to až 1,15 miliardy Kč. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní. V loňském roce činily tržby z jízdného skoro dvě miliardy korun.

​Ztráty všech dopravců dál rostou, u ČD přesáhnou až tři miliardy korun

3.11. – Škody železničních a autobusových dopravců kvůli koronavirové krizi dál narůstají. Ztráty Českých drah způsobené úbytkem cestujících za letošní rok zřejmě přesáhnou tři miliardy korun, stamilionové škody znovu počítají i soukromí dopravci. Dopravci v minulém týdnu jednotně vyzvali stát k pomoci, ten její možné formy zvažuje.

Zájezdoví dopravci dosud zažádali z COVID Bus o 873 milionů korun

3.11. – Zájezdoví autobusoví dopravci podali za první týden fungování kompenzačního programu COVID Bus do včerejšího dne celkem 835 žádostí za více než 873 milionů Kč. Stát nyní začne s hodnocením jednotlivých žádostí, to by mělo pokračovat během tohoto týdne. Uvedlo to mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Stát rozdělí v rámci programu mezi zájezdové dopravce celkově až miliardu korun.

Škodovácké tramvaje v Turecku překonaly dva miliony najetých kilometrů

3.11. – Skvělou provozní spolehlivost škodováckých tramvají prokázaly dva miliony kilometrů, které za dva roky svého provozu ujela flotila nízkopodlažních vozidel v tureckém městě Eskişehir. Zajímavostí je, že moderní vozy ze Škody Transportation jsou vybavené výkonnými trakčními bateriemi pro jízdu na trasách bez trolejového vedení.

Cestující dál ubývají, ve vlacích jezdí zhruba čtvrtina lidí

2.11. – Vlaky a autobusy už opět jezdí poloprázdné. Poptávka cestujících se v současnosti pohybuje zhruba na čtvrtině běžného zájmu, v okrajových časech je pak často ještě nižší. Dopravci proto v minulých dnech zrušili desítky spojů. Krize způsobuje dopravcům stamilionové až miliardové ztráty.

DPMO plánuje nákup deseti autobusů za 76 milionů Kč

2.11. – Dopravní podnik města Olomouce plánuje v příštích dvou letech koupit deset nízkopodlažních autobusů. Na tuto zakázku v odhadované hodnotě bezmála 76 milionů Kč vypsal veřejnou soutěž. Polovina z deseti poptávaných autobusů má být podle podmínek tendru v kloubové variantě, která pojme více cestujících. Součástí zakázky je uvedení autobusů do plného provozu, zaškolení obsluhy i servis.

​Liberecký kraj jedná s Die Länderbahn o vlacích pro Českolipsko

31.10. – Liberecký kraj jedná se společností Die Länderbahn o zajištění provozu na dvou páteřních linkách na Českolipsku, kde v současné době jezdí České dráhy. Od prosince 2021 by měl německý dopravce převzít vlaky na trase z Mladé Boleslavi přes Českou Lípu do Rumburku a o rok později i na lince z Liberce přes Českou Lípu do Děčína. Firma podala na tyto trasy nejvýhodnější nabídku, kraj si od změny slibuje modernější vlaky a větší komfort pro cestující. Informoval o tom informoval mluvčí krajského úřadu Filip Trdla.

​NSS: Liberecký kraj při nákupu akcií postupoval nezákonně

30.10. – Nejvyšší správní soud (NSS) rozhodl, že Liberecký kraj při nákupu akcií autobusového přepravce v letech 2017/2018 postupoval nezákonně. Podpořil tak názor Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který v roce 2017 rozhodl, že akcie nesmí kraj koupit přímo, ale musí vyhlásit veřejnou zakázku. Krajský soud v Brně v květnu rozhodnutí ÚOHS zrušil, NSS však teď zrušil rozsudek krajského soudu a vrátil spor k novému projednání. Rozhodnutí je dostupné na úřední desce soudu.

​Písek bude mít od prosince MHD na elektřinu a stlačený zemní plyn

31.10. – Písek bude od prosince využívat pro městskou hromadnou dopravu pouze autobusy na elektřinu a stlačený zemní plyn. Zcela vyřadí vozy na fosilní palivo. Náklady na pořízení nových autobusů činily 61 milionů Kč. Řekla to mluvčí písecké radnice Petra Měšťanová.

spinner