Veřejná doprava

TSK podepsala smlouvu na rekonstrukci Libeňského mostu

24,1. - Technická správa komunikací (TSK) v úterý 18. ledna 2022 podepsala smlouvu na rekonstrukci Libeňského soumostí. Veřejné zakázky se aktivně zúčastnilo pět společností. Nejúspěšnějším uchazečem se stala společnost Metrostav TBR s nabídkovou cenou 2,181 miliardy korun bez DPH a navrhovanou dobou výluky tramvajových tratí 365 dnů. Druhé bylo sdružení firem Strabag, Eurovia CS, SMP CZ a Pragoprojekt s nabízenou cenou 3,628 miliardy korun bez DPH a dobou výluky tramvajových tratí 480 dnů. Výběr dodavatele proběhl podle standardů FIDIC – Yellow Book, tedy projekt typu Design & Build, kdy zhotovitel je zároveň projektantem i realizátorem.

Brnem letos přestanou jezdit poslední bariérové autobusy a trolejbusy

23,1, - Brněnskou MHD letos čeká významný přelom, během roku totiž zařadí další nové bezbariérové autobusy a trolejbusy a naopak stáhne z provozu poslední vysokopodlažní. Městem jezdí posledních deset bariérových autobusů a 14 trolejbusů, řekla ČTK mluvčí dopravního podniku Hana Tomaštíková. Autobusy měly být vyřazeny už loni, ale ještě se to nestalo i kvůli tomu, že dopravní podnik zajišťuje výlukovou dopravu mezi Brnem a Adamovem.

​Vzniklo sdružení osobních železničních dopravců SVOD Bohemia

21.1. – V Praze byl založen Svaz osobních železničních dopravců SVOD Bohemia. Zakládajícími členy jsou společnosti Arriva vlaky, České dráhy, RegioJet a AŽD. Společně chtějí prosadit změny, které povedou k zatraktivnění železnice a ke zvýšení jejího podílu na přepravním trhu. Ambiciózní plán počítá s tím, že v desetiletém horizontu vzroste podíl železnice na přepravním trhu z dnešních 9 na 14 %. Tím by se Česká republika mohla dostat na úroveň vyspělých evropských zemí a přiblížit se Švýcarsku, které dosahuje nejvyššího podílu osobní železniční přepravy v Evropě (19 %).

Dělníci zahájí terénní úpravy u nového mostu v Olomouci, otevřen bude v létě

21.1. - Stavbaři v příštích týdnech upraví terén v okolí nového mostu na Masarykově třídě v Olomouci, jehož stavba je součástí rozsáhlých protipovodňových úprav v této části města. Most poté napojí na přilehlé komunikace. Pro tramvajovou a automobilovou dopravu se má otevřít v červenci. ČTK to dnes řekl investiční ředitel Povodí Moravy Tomáš Bělaška.

IVECO BUS obnovuje partnerství se společností SOTRA na Pobřeží slonoviny

21.1. - Počátkem letošního roku byla v závodě SOTRA INDUSTRIE v Koumassi nedaleko Abidžanu zahájena výroba na nové montážní lince minibusů Daily, čímž se Pobřeží slonoviny stalo první zemí v Africe, kde je montážní linka na minibusy k dispozici. Projekt, který byl zahájen v roce 2018, je nejnovějším výsledkem spolupráce značky IVECO BUS, která patří do skupiny Iveco Group a je předním výrobcem autobusů a autokarů, a společností SOTRA (Société des Transports Abidjanais), která je poskytovatelem veřejné dopravy pro Abidžan a jeho předměstí již po téměř 40 let.

JUDr. Ondřej Michalčík: Smlouvy o veřejných službách v dopravě již zohledňují krizová opatření

Veřejná doprava byla v loňském roce opět výrazně ovlivněna epidemiologickými opatřeními přijímaných v souvislosti s šířením koronaviru. Jak se tato situace promítla do výkonů dopravců a jak nové podmínky uzavírají uzavírání nových smluv, na to jsme se zeptali JUDr. Ondřeje Michalčíka, ředitele Odboru veřejné dopravy Ministerstva dopravy ČR.

Slevy ve veřejné dopravě budou 50 procent, výdaje státu se sníží až o třetinu

20.1. - Děti, studenti a cestující nad 65 let budou mít v regionálních či dálkových vlacích a autobusech státem zajištěnou slevu ve výši 50 procent. Dohodla se na tom vládní koalice s tím, že změna začne platit od dubna.

​Ing. Zdeněk Suchan: Na rušení či úpravu slev se dívám jako na velké šlápnutí vedle

Autobusoví dopravci loni již druhým rokem museli reagovat na prudký pokles úbytku cestujících. O vyjádření, jaké dopady to mělo na jejich podnikání a jak na případnou obdobnou situaci mohou reagovat v budoucnu, jsme požádali Ing. Zdeňka Suchana, 1. viceprezidenta Sdružení ČESMAD Bohemia a výkonného ředitele ČSAD Autobusy Karlovy Vary, a. s.

David Kříž: IVECO Bus je průkopníkem v alternativních a nízkoemisních pohonech

Největší výrobní závod společnosti IVECO Bus se nachází ve Vysokém Mýtě, kde navazuje na více než 90letou tradici výroby autobusů. Jak se tento přední výrobce vypořádává se současnými náročnými podmínkami na trhu a v automobilovém průmyslu, na to jsme se zeptali Davida Kříže, generálního ředitele společnosti IVECO Czech Republic, a. s.

IVECO BUS v ČR loni vyrobil 4 365 autobusů, firma přispěla na výsadbu stejného počtu stromů

19.1. - Navzdory komplikované situaci s pandemií onemocnění covid-19 byl rok 2021 pro IVECO BUS v České republice úspěšný. Celková výroba dosáhla počtu 4 365 nových autobusů.

spinner