Veřejná doprava

​DPP loni kvůli covidu zaznamenal pokles příjmů z jízdného 1,35 miliardy Kč

20.5. – Pražský dopravní podnik (DPP) zaznamenal loni kvůli pandemii nemoci covid-19 propad příjmů na jízdném zhruba 1,35 miliardy Kč. Další desítky milionů vydal na protiepidemio­logická opatření jako nákup ochranných pomůcek či dezinfekce. Za první čtvrtletí letošního roku jsou pak ztráty z jízdného asi 145 milionů Kč. Uvedl to generální ředitel DPP Petr Witowski. DPP je největší městskou firmou a má na starosti MHD. Při nejpřísnějších protiepidemio­logických opatřeních klesl počet cestujících až o 80 procent.

​Evropská města obnovují kvůli snížování emisí tramvajové tratě

19.5. – Žluté eléctricos, neboli tramvaje, jsou jedním ze symbolů portugalského hlavního město. Představují také dopravní prostředek typický pro začátek 20. století, který nabývá na významu v rámci snahy Evropské unie posílit elektrickou mobilitu a tím dosáhnout do roku 2050 uhlíkové neutrality, uvedl server Politico. To také znamená, že v dopravě musí emise klesnout o zhruba 90 procent.

FlixBus obnoví další autobusové linky do Košic a spoje z Plzně do Brna

18.5. – Autobusový dopravce FlixBus dál postupně obnovuje svůj provoz. Od 27. května začnou znovu fungovat linky z Prahy do Košic a také z Plzně do Košic. Ve stejný den pak opět vyjedou i autobusy mezi Plzní, Prahou a Brnem. Dopravu, kterou omezovala koronavirová krize, postupně obnovují i další dopravci.

​Komerční linkoví autobusoví dopravci dostanou podporu, vyčleněno je sto milionů

17.5. – Ministerstvo dopravy spustilo program na podporu podnikatelů v komerční autobusové dopravě COVID-BUS linka. Podpora je určena na kompenzaci propadu tržeb v důsledku epidemie COVID – 19. Sto milionů korun má pomoci podnikatelům v linkové dopravě vyřešit situaci za rok 2020, žádat mohou od příštího týdne.

​Koordinátor veřejné dopravy Zlínského kraje funguje již 15 let

13.5. – Každý, kdo cestuje vlakem nebo autobusem na regionálních tratích a trasách ve Zlínském kraji, ať už do zaměstnání, do školy, za zábavou nebo jako turista, využívá služeb, které obyvatelům Zlínského kraje i jeho návštěvníkům zajišťuje Koordinátor veřejné dopravy Zlínského kraje, s. r. o., zkráceně KOVED. Společnost už má za sebou 15 let fungování.

​Siemens Mobility a Stadler získaly kontrakt na modernizaci metra v Lisabonu

11.5. – Společnosti Siemens Mobility a Stadler společně získaly zakázku ve výši 114,5 milionu EUR na vybavení lisabonského metra nejmodernějšími zabezpečovacími systémy a vozidly. V rámci projektu dodá Stadler 14 třívozových elektrických jednotek; společnost Siemens Mobility nainstaluje systém CBTC (Communications-Based Train Control) Trainguard MT na modré, žluté a zelené linky metra a stávající zebezpečovací systémy aktualizuje. Palubní technologie CBTC bude integrována do 70 vozidel ve stávajícím vozovém parku a do 14 nových elektrických jednotek Stadler.

Vídeň v červnu ukončí testy autonomních autobusů

6.5. - Po více než dvou letech ukončí Vídeň testovací jízdy dvou autonomních autobusů. Poslední jízda se uskuteční 23. června, obě vozidla poté město opustí. Výsledky provozu budou zveřejněny v červenci.

Tanya Altmann posiluje TOP management skupiny Škoda Transportation

3.5. - Škoda Transportation a skupina PPF posilují v oblasti mobility a od května vytvářejí novou obchodní jednotku pod vedením Tanyi Altmann. Ta rozšiřuje TOP manažerský tým skupiny Škoda Transportation a bude pracovat na nově vzniklé pozici Senior Vice President pro Bus Mobility Solutions. Zaměří se tak zejména na rozšíření obchodní linky autobusů v rámci skupiny i propojení na sesterskou společnost Temsa – tureckého výrobce autobusů, který je z 50 % vlastněn společností PPF IndustryCo.

Dopravní podnik Ostrava vypsal tendr na 10 autobusů s pohonem na vodík

2.5. - Dominantní vysoké zásobníky na vodík. Zastřešené výdejní místo s plnicími stojany před vjezdem do areálu. Už za dva roky součást autobusových garáží Dopravního podniku Ostrava (DPO) na Hranečníku. DPO požádal o sloučené územní a stavební řízení na výstavbu nové vodíkové plničky. Zároveň spustil tendr na prvních deset autobusů s pohonem na vodík.

Nové autobusy IVECO pro Jihomoravský kraj

27.4. - Výrobní závod IVECO BUS ve Vysokém Mýtě v pátek 23. dubna navštívil hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich a zástupci dopravních společností z tohoto regionu. Účelem návštěvy byla prohlídka výroby nových autobusů, které budou od května sloužit cestujícím na jižní Moravě.

spinner