Veřejná doprava

Škoda Electric finišuje dodávku elektrovýzbroje pro trolejbusy do rumunské Ploješti

8.6. - Do finále jde významná dodávka elektrovýzbroje pro flotilu nových trolejbusů pro rumunské město Ploješť. Výrobní závod plzeňské Škody Electric postupně opouští dvacet nových vozidel určený pro tamní dopravní podnik. Firma pro trolejbusy vyrábí kompletní elektrovýzbroj a zajišťuje montáž a zkoušky vozidel.

DAKO-CZ dodá hydraulické brzdové systémy pro 27 tramvají do polské Vratislavi

8.6. - Od poloviny letošního roku se budou v třemošnické společnosti DAKO-CZ vyrábět hydraulické brzdové systémy včetně řízení pro 27 nízkopodlažních 4-podvozkových tramvají vyráběných polskou společností Modertrans Poznaň. Nové tramvaje s označením Moderus Gamma typu LF 07 AC budou nasazeny v polské Vratislavi. Hodnota zakázky se pohybuje v řádu desítek milionů korun. Projekt bude realizován do roku 2023.

Vedení Prahy souhlasilo se zahájením stavby prvního úseku metra D

7.6. - Vedení hlavního města dnes souhlasilo se zahájením stavby prvního úseku trasy metra D z Pankráce na Nové Dvory. Náklady by měly být při započtení inflace zhruba 52,09 miliardy korun. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Stavba první části by mohla začít podle dokumentu letos v říjnu. Dopravní podnik (DPP) dokončil loni v létě část geologického průzkumu na Pankráci, celý průzkum bude hotov letos v září. Metro D v první fázi spojí Pankrác a Písnici. Dokument ještě projednají pražští zastupitelé. Cenu stavby kritizuje opoziční ANO, podle jehož některých zastupitelů se předpokládaná cena v posledních letech neúměrně zvýšila.

​Vídeň představila podobu nového autobusového nádraží

5.6. – Vídeň vybrala vítěze architektonické soutěže na nový centrální autobusový terminál. Ten má sjednotit příjezdy a odjezdy dálkových autobusů, které zatím musí zajíždět na různá nádraží. Terminál s výraznou prosklenou a ozeleněnou střechou bude zprovozněn nejdříve v roce 2025. Na místě vyroste i výšková budova a vyhlídka na Dunaj.

​Pražskou MHD využívá o 30 až 45 procent méně lidí než před pandemií covidu

27.5. – Pražskou MHD využívá v současné době o 30 až 45 procent méně cestujících než v době před pandemií covidu-19. Největší pokles nastal v metru, kde namísto obvyklých necelých 1,13 milionu cestujících jej využívá denně v průměru 665 000 cestujících. Nejnižší pokles je u tramvají, kde dosahuje 30 procent oproti normálnímu provozu. Vyplývá to z prezentace, kterou představil magistrátnímu dopravnímu výboru Martin Šubrt, zástupce ředitele organizace ROPID, která plánuje pražskou MHD.

​Autobusy IVECO na CNG budou jezdit pro slovenské město Martin

27.5. – IVECO Bus dodá prostřednictvím Tempus – Trans s. r. o., autorizovaného dealera značky IVECO Bus na Slovensku nové autobusy na CNG pohon pro město Martin. Jedná se o 35 vozů řady Urbanway o délce 12 metrů. Nabídka autobusů IVECO zvítězila ve veřejném výběrovém řízení vypsaném v březnu. Moderní autobusy na stlačený plyn poputují na Slovensko už na konci tohoto roku.

​Iveco Czech Republic podporuje technické vzdělávání v regionu

25.5. – Společnost Iveco Czech Republic, a. s., vyhlásila soutěž pro studenty technických středních škol ve Vysokém Mýtě a okolí. Cílem je podpořit soutěživost a zručnost studentů a rozvíjet spolupráci s místními středními školami.

V Plzni bude jezdit první chytrá tramvaj

25.5. – Dopravní mobilita budoucnosti – to nejsou jen samořiditelná auta, ale celý ekosystém navzájem propojených řešení, která vedou k bezpečnější a plynulejší dopravě ve městech. Právě ten plánují Magistrát města Plzně, Plzeňské městské dopravní podniky a Správa informačních technologií města Plzně společně se svými partnery – společnostmi O2 Czech Republic, INTENS Corporation, Škoda Transportation, Škoda Digital a Západočeskou univerzitou. Jejich zástupci včera podepsali memorandum o vzájemné spolupráci s cílem vytvořit z Plzně do roku 2027 centrum pro chytrou mobilitu a živou laboratoř pro testování autonomního řízení na území města. Vznikne tak první chytré město tohoto druhu v Česku.

Brno řídí světelnou signalizaci prostřednictvím ústředny od Siemens Mobility

25.5. – Společnost Siemens Mobility úspěšně dokončila modernizaci stávající dopravní řídicí ústředny a implementovala tak nejmodernější systém pro řízení dopravy Siemens Sitraffic Scala (dopravní ústředna). Dopravní ústředna umožňuje přímé propojení řadičů světelné signalizace různých výrobců prostřednictvím otevřeného komunikačního protokolu OCIT-O verzí 2 a 3, což městu Brnu a zároveň provozovateli společnosti Brněnské komunikace dává možnost jednoduché instalace a ovládání celého systému řízení.

Tržby Škody Transportation loni meziročně vzrostly na 11,03 miliardy korun

20.5. – Největší středoevropský výrobce kolejových vozidel, skupina Škoda Transportation, již zná své auditované hospodářské výsledky za rok 2020. Díky novým zakázkám nejen na kolejová či kolová vozidla, ale i na samostatné elektrické výzbroje či modernizace a opravy vozidel se Škodovce zvýšila zásoba práce na cca 3 roky a v celkové hodnotě dosahuje 68,7 miliardy. Kč. Rok 2020 byl pro skupinu významný i s ohledem na nové investice do výzkumu a vývoje, které dosáhly celkově téměř dvou miliard korun a také do výroby, kde investice dosáhly 0,85 miliardy Kč. To vedlo i k vytvoření více jak 600 nových pracovních míst.

spinner