Veřejná doprava

V dubnu začíná omezení na prvním železničním koridoru

28.3. - Cestující na železnici mezi Prahou, Českou Třebovou a Brnem čekají letošní rok výluky. Důvodem je souběh několika stavebních akcí, zejména pak modernizace trati mezi Brandýsem nad Orlicí a Ústí nad Orlicí, modernizace železničního uzlu v Pardubicích a výstavba dálničních mostů na D35 rovněž v Pardubickém kraji. Většina dálkových vlaků do Brna pojede přes Havlíčkův Brod. Vlaky z Prahy do Olomouce budou jezdit ve výlukovém režimu. Upravený jízdní řád začíná platit v úterý 6. dubna.

​Škoda Electric dodává do bulharské Sofie 30 trolejbusů za 500 milionů korun

22.3. – Plzeňská Škoda Electric dodává postupně do hlavního města Bulharska 30 trolejbusů zhruba za 500 milionů korun. Nové kloubové vozy pojmou až 123 cestujících. V Sofii je začnou vozit od dubna. Řekl to mluvčí mateřské Škody Transportation Jan Švehla. Bulharská strana na nákup vozidel využila dotace z EU.

​BusLine testuje zaměstnance přímo v terénu ve speciálním Covid Test Busu

21.3. – Dopravní společnost BusLine řeší povinnost testů svých zaměstnanců netradičním způsobem. Své pobočky v menších městech objíždí speciálním Covid Test Busem. Ve větších městech, jako je například Smržovka či Jablonec probíhá testování v ordinacích závodního lékaře. V některých vzdálenějších pobočkách však musí nastoupit mobilní řešení, které společnost tento týden předvedla v Liberci.

​DPP převzal poslední z dodávky 500 nových autobusů

20.3. – Do garáží v pražské Hostivaři dorazil dopravnímu podniku (DPP) poslední z dodávky pěti stovek standardních autobusů od firmy SOR Libchabvy. Sdělila to mluvčí DPP Aneta Řehková. DPP nakupuje nové vozy již dlouhodobě. V posledních několika letech se tak stáří vozového parku snížilo z 9,56 let v roce 2017 na nynějších 5,39 roku. V budoucnu bude podnik nakupovat vozy s alternativním pohonem. DPP je největší městkou firmou a provozuje kromě autobusů také metro, tramvaje a lanovku.

​Koronavirus připravil loni dopravu v Libereckém kraji o 69 milionů korun

20.3. – Koronavirus připravil loni regionální dopravu v Libereckém kraji na tržbách o 69 milionů korun. Výnosy z veřejné dopravy objednávané krajem dosáhly loni zhruba 260 milionů korun a byly tak o pětinu nižší než v roce 2019, řekl mluvčí krajského úřadu Filip Trdla. Hlavním důvodem nižších tržeb v autobusech a vlacích regionální dopravy bylo zrušení jízdného loni na jaře, omezení spojů zejména v souvislosti s přerušením výuky ve školách a také úbytek cestujících.

​Rozšíření ČSAD Liberec na Českolipsko přijde kraj na 82 milionů korun

17.3. – Rozšíření služeb dopravní společnosti ČSAD Liberec na Českolipsko přijde Liberecký kraj do roku 2023 na 82 milionů korun, z toho 68 milionů dá v letošním roce. Peníze jsou určené na pořízení autobusů a přípravu zázemí pro dopravu na Českolipsku a také na nábor řidičů, kterých bude podnik potřebovat zhruba stovku. Zájem je velký, aktuálně už jich je zajištěna asi polovina, řekl hejtman Martin Půta. ČSAD Liberec převezme regionální dopravu na Českolipsku 12. prosince.

​Společnosti Jihotrans ubyla v osobní dopravě polovina cestujících

17.3. – Skupina Jihotrans, kterou tvoří dopravní a servisní firmy, zaznamenala kvůli koronaviru největší ztráty v osobní dopravě. Meziročně ubyla polovina cestujících. Konsolidovaný obrat čeká o pětinu nižší, předloni byl 3,2 miliardy Kč. Firma se 1100 zaměstnanci propustila loni 18 lidí, hlavně z kanceláří. Loni brzdila investice, letos koupí 70 nových kamionů a 15 autobusů. Využívá i státní covidové podpory, řekl generální ředitel GW Jihotrans Robert Krigar.

ICOM zveřejnil počty nakažených zaměstnanců

15.3. – ICOM transport má za sebou kompletní první fázi testování zaměstnanců. Za necelé dva týdny musel nakoupit stovky testů a do 15. března mít otestované zaměstnance celého koncernu. První testování podstoupilo 1114 pracovníků. Většina byli řidiči kamionů a autobusů, kteří jsou v kontaktu se širokou veřejností. I tak bylo pozitivních pouze 15 z nich, tedy 1,3 procenta. „První kolo testování ukázalo, že zaměstnání není tolik zásadní místo přenosu, jak se tvrdí,“ řekla místopředsedkyně představenstva Kateřina Kratochvílová.

Nový dopravce v Královéhradeckém kraji prošel zatěžkávací zkouškou prvního týdne

15.3. – První úspěšný týden provozu má za sebou nový autobusový dopravce v Královéhradeckém kraji, společnost BusLine KHK, s. r. o. Celkem zajišťuje 815 spojů na 73 linkách kolem Hradce Králové, Dvora Králové nad Labem a Jičína, a to včetně sezonních cyklobusů do Krkonoš či Českého ráje. Cestující v nových autobusech ocení zejména klimatizaci či wifi a ti starší pak zařazení nízkopodlažních autobusů a obrazové i hlasové informace o zastávkách.

Hradecký kraj kvůli koronaviru omezil provoz vlaků a autobusů

8.3. – Královéhradecký kraj kvůli vládním protiepidemickým opatřením ode dneška dočasně omezil provoz vlaků a autobusů. Ve všední dny jezdí autobusy a vlaky v režimu letních prázdnin. Redukce se dotkla i víkendových spojů. K redukci kraj přistoupil především kvůli úplnému uzavření škol, které nastalo od pondělí 1. března, uvedl radní kraje pro dopravu Václav Řehoř.

spinner