Veřejná doprava

České dráhy obnovují plný provoz dalších dálkových linek

26.4. - České dráhy reagují na zvyšování poptávky cestujících a od začátku dubna postupně obnovují provoz dosud omezených linek dálkové dopravy. V období uzavření okresů se počet cestujících pohyboval na úrovni 30–35 % běžného provozu. V současné době vlaky ČD jezdí v rámci České republiky zhruba 45–50 % obvyklého počtu cestujících.

Společnosti IVECO BUS a INDCAR podepsaly smlouvu na výrobu minibusů Daily

20.4. – Dne 29. března podepsaly společnosti IVECO Bus a INDCAR partnerskou smlouvu na výrobu nízkopodlažních minibusů pod značkou IVECO, které budou na trh uvedeny pod názvem Daily Access.

V Praze zdraží od srpna jednotlivé jízdné i sms jízdenky MHD, roční zůstane

19.4. – V pražské integrované dopravě (PID) zdraží od 1. srpna jízdenka na 30 minut z 24 na 30 Kč a 90minutová z 32 na 40 korun. Zdraží rovněž sms jízdenky, a to o v případě třicetiminutové z 24 na 31 Kč a 90 minutové z 32 na 42 Kč. Důvodem jsou zvyšující se náklady na provoz veřejné dopravy. Vznikne nový tarif pro lidi ve hmotné nouzi, kteří zaplatí měsíčně 165 Kč. Ceny měsíčních a ročních kuponů zůstanou zachovány. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní. Zdražení kritizuje pražská opozice, které vadí, že jde o další zdražování života v Praze.

RegioJet posiluje vnitrostátní spoje, Flixbus navýšení frekvence zvažuje

15.4. – Dopravce RegioJet postupně obnovuje provoz autobusových spojů, které z velké části omezila koronavirová pandemie. Na trase z Brna do Prahy pojede od čtvrtka až šest spojů denně, část jezdí přes Jihlavu a část přímo. Od pondělí také opět jezdí denně čtyři spoje z Brna do Zlína. Posílení provozu je zatím na začátku, dopravce bude reagovat podle vývoje poptávky, řekl mluvčí společnosti Aleš Ondrůj. Podle jízdních řádů pro pracovní dny ve školním roce jezdí od začátku týdne také regionální autobusy v Jihomoravském kraji. Dříve jezdily jako o prázdninách.

​DPP vypsal tendr na nákup 15 bateriových kloubových trolejbusů

14.4. – Na lince číslo 140 z pražské Palmovky do Miškovic budou jezdit trolejbusy. Pražský dopravní podnik (DPP) vypsal tendr na nákup 15 bateriových kloubových vozů. Vítěz tendru by měl být známý letos na podzim a první vozidlo by mělo do hlavního města dorazit v roce 2022. Za trolejbusy DPP zaplatí maximálně 300 milionů korun. Uvedla to mluvčí DPP Aneta Řehková. DPP chystá elektrifikaci na dalších nyní autobusových trasách, například na letiště v Ruzyni.

​Kraje žádají ministerstvo dopravy o kompenzaci za regionální dopravu

8.4 – Kraje žádají od ministerstva dopravy kompenzace za ušlé tržby v regionální dopravě kvůli koronaviru v loňském roce. Celkově jde o částku přes 3,6 miliardy Kč. Kraje zatím musely ztráty uhradit ze svých peněz. Řekl to předseda rady Asociace krajů ČR a hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba.

​Kraje loni kvůli krizi ztratily na jízdném přes 3,7 miliardy korun

8.4. – Koronavirová krize vloni připravila tuzemské kraje spolu s Prahou o 3,7 miliardy korun na tržbách z jízdného ve veřejné dopravě. Zástupci krajů proto jednání se státem o případných kompenzacích, bez nich hrozí zdražování a omezování dopravy. Novinářům to řekl místopředseda rady Asociace krajů ČR a hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Některé kraje už ke zdražování přistoupily. Letos už ztráty přesahují další miliardu korun.

Aplikace Pozor tramvaj! funguje ode včerejška i v Brně, zatím na lince 4

7.4. – Chodci, cyklisti i řidiči v Brně si mohou od včerejška do svých mobilních telefonů stáhnout aplikaci Pozor tramvaj!, která je upozorní na riziko střetu s tramvají. Brněnský dopravní podnik (DPMB) bude aplikaci do června testovat na lince číslo 4 projíždějící centrem. Výsledky následně vyhodnotí a rozhodne o dalším použití, řekl novinářům ředitel DPMB Miloš Havránek. Podnik má v pilotním projektu vše potřebné k dispozici zdarma.

V kauze dopravců v Libereckém kraji je stíháno 19 firem a 18 lidí

6.4. – V korupčním případu zakázek ve veřejné dopravě v Libereckém kraji je trestně stíháno 19 firem a 18 lidí. Policie ale kauzu ještě neuzavřela, vyšetřování potrvá ještě řádově měsíce. Informoval o tom náměstek krajského státního zástupce v Ústí nad Labem Dan Anděl. „Vyšetřování stále probíhá, postupně stále dochází k zahajování trestního stíhání pro další a další skutky,“ uvedl Dan Anděl. Podle něj jde o rozšiřování obvinění u lidí, kteří jsou již stíhaní.

Na Brněnské přehradě začíná 75. plavební sezóna, výročí DPMB oslaví Dnem čisté mobility

2.4.- Na hladinu Brněnské přehrady se po zimní přestávce vrací lodě Dopravního podniku města Brna (DPMB). Letošní sezóna je v pořadí sedmdesátá pátá, epidemiologická situace oslavám zatím nepřeje, přesto je podnik chystá. Spolu s Teplárnami Brno by DPMB rád uspořádal Den čisté mobility. Lodě vypluly bez slavnostního zahájení dnes podle jízdního řá­du.

spinner