Silniční doprava

ŘSD vyhlásí soutěž na stavbu obchvatu Plas na Plzeňsku s nevyšším mostem v ČR

30.9. - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vyhlásí začátkem října veřejnou soutěž na stavbu obchvatu Plas na severu Plzeňska. Jeho součástí bude půlkilometrový most, nejvyšší v ČR, který povede 87 metrů nad hladinou řeky Střely. Stavba asi za 1,5 miliardy Kč začne na podzim příštího roku. ČTK to řekl ředitel plzeňské oblasti ŘSD Miroslav Blabol.

Světový silniční kongres se po více než 50 letech vrací do Česka

30.9. - Praha se na týden stane hlavním městem silniční infrastruktury. Bude totiž hostit 27. světový silniční kongres, který pořádá Světová silniční asociace PIARC. Prestižní událost se do Prahy vrátí po 52 letech. Kongresu se zúčastní více jak 3 500 delegátů z celého světa, na doprovodné výstavě bude rekordních 35 národních pavilónů a více jak 300 vystavovatelů.

Českým firmám vadí na elektromobilech ceny a špatná infrastruktura

29.9. - Elektromobilů přibývá jak v ostatních státech EU, tak i v Česku. Největší podíl na rozvoji elektromobility přitom mají stále firmy. Osobní automobily na elektrický pohon do svých flotil pořídila nebo chce pořídit v následujících třech letech čtvrtina společností, které se zúčastnily průzkumu Arval Mobility Observatory 2023. Konkrétně 14 % z nich už je používá teď. Váhajícím vadí především vysoké pořizovací ceny a podle nich nedostatečná infrastruktura.

Nejúspornějším nákladním automobilem je Scania Super

29.9. – Ve srovnávacím testu European Truck Challenge, který pořádá německý časopis Truck & Trailer Welt, zvítězila Scania Super s tahačem 420 R s pohonnou jednotkou Super. Cenu za nejúspornější nákladní automobil získala díky nižší průměrné spotřebě, a to o 4,9 % oproti konkurenci. Za vítězstvím stojí inovace v podobě aktualizovaného tempomatu s aktivní predikcí. Dopravci, kteří bojují se zvýšenými náklady na pohonné hmoty, se tak dočkají markantních úspor: se Scanií Super při ročním nájezdu 150 000 km ušetří zhruba 3000 EUR.

Schmitz Cargobull a RIO zlepšují výměnu dat v soupravě

Společnosti Schmitz Cargobull a RIO společně vyvíjejí další digitální komunikaci mezi přívěsem a tahačem. Partnerství se společností RIO umožňuje předávání dat z přívěsu Schmitz Cargobull na portál RIO a import telematických dat z nákladního vozidla prostřednictvím připojení k centru pro správu dat TrailerConnect.

Skupina B i pro těžší vozidla

Novela silničního zákona přináší vedle změn v bodovém systému také významnou změnu pro podnikatele – řidičský průkaz skupiny B umožní řízení vozidel na alternativní pohon, zejména elektrických dodávek do 4,25 tuny.

Slovenský úřad opět nařídil vyhodnotit nabídky v tendru na mýtný systém

29.9. - Správce slovenských dálnic NDS ani na třetí pokus nedokázal uzavřít soutěž na dodání nového mýtného systému, ve kterém dříve opakovaně označil za vítěze českou společnost CzechToll. Národní dálniční společnost (NDS) včera informovala, že úřad, který dohlíží na veřejné zakázky, nařídil opětovně vyhodnotit nabídky v soutěži.

Tatra Trucks dodá HZS ČR více než 200 automobilových stříkaček

28.9. - Na základě výsledků výběrových řízení Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR (GŘ HZS ČR) vyhlášených v dubnu a květnu tohoto roku v následujících letech vyrobí automobilka Tatra Trucks ve spolupráci s výrobci speciálních nástaveb THT Polička a KOBIT-THZ až 232 automobilových stříkaček. Rámcová dohoda předpokládá dodávky až 100 kusů vozidel CAS 20, 45 kusů CAS 30 a 87 kusů stříkaček CAS 30 pro velkoobjemové hašení včetně volitelného požárního příslušenství a komunikačních prostředků. Vozidla budou určena jak pro profesionální jednotky, tak pro jednotky dobrovolných hasičů.

Vláda schválila rozpočet SFDI na příští rok 150,1 miliardy korun

28.9. - Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) bude příští rok hospodařit s rozpočtem 150,1 miliardy korun, schválila včera vláda. Fond čtyřmi miliardami korun fond přispěje krajům na silnice druhých a třetích tříd, uvedl úřad vlády v tiskové zprávě. Letos pracuje SFDI s rozpočtem 150,9 miliardy korun.

Stavební povolení D49 v úseku Hulín-Fryšták obstálo před správními soudy

27.9. - Stavební povolení pro dálnici D49 v úseku Hulín-Fryšták ve Zlínském kraji obstálo před správními soudy. Poté, co žalobu odpůrců stavby loni zamítl Městský soud v Praze, neuspěl spolek Egeria ani s kasační stížností. Nejvyšší správní soud (NSS) ji zamítl, obsáhlé rozhodnutí je dočasně zpřístupněné na úřední desce. Zhruba sedmnáctikilo­metrový úsek už je ve výstavbě. První motoristé by se po něm měli projet na konci příštího roku. Dálnice D49 v budoucnu propojí střední a východní Moravu se západním Slovenskem.

spinner