Silniční doprava

Veletržní portfolio v Letňanech příští rok rozšíří TRUCK & CARGO EXPO

19.7. - Největší pražský organizátor veletrhů, společnost ABF, v roce 2025 rozšíří své podzimní veletržní portfolio o další odbornou událost. V listopadu příštího roku se premiérově uskuteční středoevropský veletrh nákladních vozidel a logistiky Truck & Cargo Expo, který se bude v PVA EXPO PRAHA konat každý lichý rok. Termínově se bude střídat s veletrhem autobusů, hromadné dopravy, telematiky a servisní techniky CZECHBUS.

AutoSAP: Výroba automobilů zaznamenává rekordní pololetí

19.7. - V první polovině roku 2024 dosáhl český autoprůmysl nejvyšší produkční výsledek prvního pololetí v historii ČR. Za prvních šest měsíců bylo v České republice vyrobeno celkem 774 310 osobních vozidel, tedy o 4,9 % více než ve stejném období předchozího roku. Meziroční nárůsty zaznamenala také výroba nákladních vozidel 821 ks (+26,5 %), motocyklů 662 ks (+78,4 %) a přípojných vozidel nad 3,5 t, kterých sjelo z výrobních linek celkem 1 085 ks (+8,5 %). K poklesu objemu výroby došlo v segmentu autobusů 2 266 ks (-9,8 %) a malých přípojných zařízení 8 556 ks (-7,1 %). Výroba vozidel s elektrickým pohonem  aktuálně představuje 8 % z celkové produkce motorových vozidel. Za prvních 6 měsíců tak bylo vyrobeno celkem 45 684 čistě elektrických a 16 201 osobních vozidel s plug-in hybridním pohonem.

Na Vysočině budou letos opravené krajské silnice poškozené při modernizaci D1

18.7. - Na Vysočině bude letos opraveno přibližně 30 kilometrů krajských silnic, které byly na různých místech poškozené při rekonstrukci dálnice D1. Po některých se převážel stavební materiál a jezdila stavební technika, některé fungovaly jako objízdná trasa. Opravy budou v součtu stát zhruba 130 milionů korun, ze tří čtvrtin je zaplatí stát. Novinářům to dnes v Martinicích na Žďársku řekli zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a kraje.

Adam Suda (TIMOCOM): Digitalizace přináší výhody nejen velkým korporacím, ale i menším firmám

18.7. - Společnost TIMOCOM v současnosti provozuje nejen přepravní burzu, ale nabízí také komplexní logistické služby. Její aktuální nabídku a to, jak podporuje své zákazníky na cestě k digitalizaci, nám přiblížil Adam Suda, Strategic Account Manager společnosti TIMOCOM.

Řidiči ode dneška mohou jezdit po obchvatu kolem Žáru, o tři měsíce dřív

17.7. - Řidiči od dnešního odpoledne budou moci jezdit po obchvatu obce Žár na Českobudějovicku. Stavba začala loni v březnu a skončila o tři měsíce dřív, než se plánovalo. Doprava se tak vyhne obci, ale i úzké hrázi Žárského rybníka, na níž se stávaly i smrtelné nehody. Silnice je dlouhá více než dva kilometry a postavila ji společnost Eurovia CS za cca 232 mil. Kč. Novinářům to dnes řekli zástupci obce, stavební firmy a Jihočeského kraje, který je investorem.

Objem bio LPG dodaného na český trh výrazně roste

17.7. - Do Česka bude letos dodáno celkem 2 000 tun bio LPG. To je výrazně více než v předchozích letech, kdy se jednalo pouze o desítky tun. V praxi to bude znamenat, že řidiči budou na části moravských čerpaček tankovat autoplyn, jenž je z jedné pětiny vyrobený například ze zbytků při výrobě bionafty (HVO) a dalších surovin, které by ještě nedávno byly nepoužitelným odpadem. Uhlíková úspora oproti fosilním palivům činí více než 90 %, cenu na čerpacích stanicích to neovlivní.

Mýtná jednotka UTA One next se stává posilou slovenského mýtného systému

17.7. – Společnost UTA Edenred rozšířila služby své interoperabilní mýtné jednotky UTA One next o Slovensko. Palubní jednotka (OBU) kompatibilní s 4G pro Evropskou elektronickou mýtnou službu (EETS) nyní pokrývá 18 mýtných kontextů v 16 evropských zemích. Zákazníci společnosti UTA Edenred mohou aktivovat slovenský mýtný kontext na portálu UTA Service Center. Poté bude instalován jako bezdrátová aktualizace na OBU.

​E.ON a MAN vybudují veřejnou síť dobíjecích stanic pro elektrická nákladní vozidla

16.7. – Společnosti E.ON a MAN Truck & Bus se společně zavázali udělat významný krok vpřed v rozšiřování nabíjecí infrastruktury pro užitková vozidla v Evropě. V rámci nové spolupráce vybuduje energetická společnost a výrobce užitkových vozidel po celé Evropě zhruba 170 míst s přibližně 400 stanicemi pro veřejné nabíjení elektrických nákladních vozidel. Společnosti E.ON a MAN investují do nové veřejné sítě nabíjecích stanic, které budou vybudovány na místech stávající servisní sítě MAN a budou schopny nabíjet i užitková vozidla ostatních výrobců. Dohoda zahrnuje vybudování veřejné sítě v Německu, Rakousku, Velké Británii, Dánsku, Itálii, Polsku, České republice a Maďarsku. Konkrétně v Česku v rámci první fáze projektu E.ON a MAN analyzují čtyři lokality, kde by tyto stanice mohly být uvedeny do provozu.

​ORLEN rozšiřuje na svých čerpacích stanicích síť servisních a dobíjecích stojanů pro cyklisty

16.7. – Síť čerpacích stanic ORLEN, provozovaná rafinérskou a petrochemickou skupinou ORLEN Unipetrol, rozšiřuje počet čerpacích stanic, na kterých lze provést servisní údržbu jízdních kol či dobít elektrokolo. Servisní a dobíjecí cyklostojany jsou nyní k dispozici na třiceti čerpacích stanicích v turisticky atraktivních lokalitách. Během letošního roku bude takto vybaveno dalších jedenáct stanic.

​Policie v ČR za pololetí zvážila 8453 nákladních aut, čtvrtina byla přetížená

15.7. – Za první pololetí letošního roku zvážila policie v ČR 8453 nákladních aut, přetížených jich bylo 2400, tedy více než 28 procent. Za loňské první pololetí policisté zvážili 8391 automobilů, přetížených bylo 2744 z nich. Meziročně tak mírně přibylo kontrol, počet přetížených vozidel se naopak snížil. Vyplývá to z policejních dat, která poskytla policejní mluvčí Hana Rubášová. Na pokutách na místě policisté za přetížená vozidla vybrali 11,7 milionu korun, loni téměř 14 milionů korun.

spinner