Silniční doprava

​DAF má vedoucí postavení v šesti evropských zemích a v segmentu tahačů

4.2. – Díky podílu 17,3 % na evropském trhu těžkých nákladních vozidel a celkové výrobě 68 000 jednotek dosáhla společnost DAF Trucks v roce 2022 nových rekordů. Tyto vynikající úspěchy odrážejí vysokou poptávku po přepravě díky silné ekonomice a také impozantní úspěch modelové řady DAF XD, XF, XG a XG⁺ nové generace.

​Barometr nákladní dopravy ČESMAD Bohemia předpovídá výrazný úbytek zakázek

4.2. – Dopravci každé čtvrtletí pro Barometr nákladní dopravy reportují, jak vidí objemy zakázek na přepravy pro příštích 6 měsíců. Nyní na konci ledna se jejich optimismus propadl na nejnižší úroveň za poslední rok. Pouze 32 % dopravců v mezinárodní kamionové dopravě vidí zakázky na půl roku dopředu optimisticky. To je méně než polovina ve srovnání s koncem ledna loňského roku, tedy před ruskou invazí na Ukrajinu. Ve vnitrostátním provozu má pozitivní výhled dokonce jen 28 % dopravců.

​Plzeňský kraj bude kvůli gigafactory schvalovat zadání nového plánu rozvoje

3.2. – Zastupitelé Plzeňského kraje budou v pondělí schvalovat zpracování nových zásad územního rozvoje. Mají zohlednit vznik strategického průmyslového parku na záložním armádním letišti Líně u Plzně, kde automobilový koncern Volkswagen (VW) zvažuje stavbu továrny na výrobu baterií do elektromobilů, kterou vláda podporuje. Maximální plocha zóny bude 280 hektarů, ne 700 či 400 hektarů, jak se dříve diskutovalo. Plán má obsahovat také požadavky obcí, aby je v budoucnu nebylo možné obejít, řekl náměstek hejtmana Petr Vanka. S okolními obcemi už byl podle něj návrh nových zásad konzultován.

​ŘSD zahájilo stavbu silnice I/34 mezi Lišovem a Vranínem

3.2. – Ředitelství silnic a dálnic včera zahájilo výstavbu silnice I/34 mezi Lišovem a Vranínem. Nová komunikace nahradí v současné době již nevyhovující silnici, kde dochází k častým dopravním nehodám. „Silnice mezi Lišovem a Vranínem je další důležitou dopravní stavbou v Jihočeském kraji. Cesta z Vysočiny do Českých Budějovic tak bude po dokončení nové silnice snadnější a bezpečnější. Uleví se také obyvatelům Lišova, kterým denně projede až 14 tisíc vozidel,“ řekl při zahájení stavby ministr dopravy Martin Kupka.

​Volvo uvádí na trh vozidlo na bioplyn pro dálkovou dopravu

2.2. – Společnost Volvo Trucks uvádí na trh nové, výkonnější nákladní vozidlo na plyn, které může jezdit na zkapalněný bioplyn. Nové nákladní vozidlo může provádět náročné úkoly při přepravě na dlouhé vzdálenosti a zároveň snížit celkové emise oxidu uhličitého.

​Letošní leden byl na silnicích nejtragičtější první měsíc za posledních jedenáct let

1.2. – Letošní leden byl na silnicích nejtragičtějším prvním měsícem za posledních 11 let. Při nehodách zemřelo 41 lidí, o 11 víc než v loňském lednu. Přibylo sice obětí na životech, ale snížil se počet nehod i zraněných. Vyplývá to z předběžných údajů, které poskytl ředitel dopravní policie Jiří Zlý, a z policejních statistik. Bilanci ještě mohou zhoršit případné včerejší tragické nehody.

​DAF ocenil nejlepší dealery, Silver Award získala společnost Truck Trade

31.1. – Rakousko-německá skupina dealerů Tschann Nutzfahrzeuge obdržela na mezinárodním setkání dealerů DAF v Sitges ve Španělsku ocenění „DAF International Dealer of the Year 2023“. Tschann Nutzfahrzeuge vyniká zajišťováním prémiových služeb pro zákazníky v každé oblasti. „Proto je tento dealer zaslouženým vítězem pro rok 2023“, uvedl Richard Zink, ředitel marketingu a prodeje a člen představenstva společnosti DAF Trucks.

​Loni registrovali řidiči nejméně aut za devět let, prodeje klesly o sedm procent

31.1. – Rok 2022 skončil v počtu registrací nových vozidel nejhůře za posledních 9 let. V loňském roce bylo registrováno jen 192 087 nových vozů, což je ve srovnání s předcovidovým rokem 2019 pokles o 23 procent. Dokládají to data Svazu dovozců automobilů (SDA). Podle expertů z poradenské společnosti PwC a leasingové společnosti Arval může za snížení prodejů tuzemských automobilek nedostatek nových vozů na trhu kvůli dodávkám komponentů. Stále výrazněji se také projevuje nepříznivá ekonomická situace, reprezentovaná inflací, která ke konci roku 2022 dosáhla úrovně 15 procent.

Krajský úřad zahájil stavební řízení na dlouho chystaný obchvat Náchod

30.1. - Krajský úřad Královéhradeckého kraje v polovině ledna zahájil stavební řízení na dlouho připravovanou stavbu obchvatu Náchoda. O stavební povolení na obchvat žádá Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD). ČTK informaci získala na úřední desce hejtmanství. Dvacetitisícový Náchod patří v hradeckém kraji k městům nejzatíženějším dopravou. O stavbu obchvatu město usiluje přes 20 let.

Vozidel s povinným ručením loni v Česku přibylo 194 000 na 9,05 milionu

30.1. - V Česku loni přibylo 194 000 vozidel se sjednaným povinným pojištěním odpovědnosti z provozu vozidla. Celkem tak má takzvané povinné ručení 9,053 milionu vozidel, vyplývá z aktuálních dat České kanceláře pojistitelů (ČKP). Nepojištěných vozidel je podle jejích dřívějších odhadů v ČR asi 160 000.

spinner