Veřejná doprava

​ČD pokračují v mimořádných kontrolách lehátkových vozů Bcmz, vůz úspěšně prošel pevnostní zkouškou pro nové vozy

21.6. – V návaznosti na následky tragické nehody v Pardubicích přistoupily České dráhy k mimořádným prohlídkám lehátkových vozů řady Bcmz834. V rámci těchto kontrol byla u vozu provedena i stlačovací zkouška ve zkušebně kolejových vozidel Výzkumného ústavu kolejových vozidel, která neodhalila žádný konstrukční problém rámu ani skříně vozu. Všech devět vozů ve vlastnictví Českých drah by mělo projít mimořádnou kontrolou do konce příštího týdne. České dráhy investují do těchto mimořádných prohlídek a zkoušek několik milionů korun.

​Bezpečnost cestujících a zaměstnanců je priorita, shodli se ředitelé dopravních podniků

21.6. – Zajištění bezpečnosti cestujících v provozu MHD a zabezpečení strategických objektů je pro nás na prvním místě. Na tom se shodli zástupci správní rady Sdružení dopravních podniků ČR (SDP ČR), která je složena z ředitelů 22 největších dopravních podniků v zemi. Ve svých dopravních podnicích proto posilují bezpečnostní opatření. Reagovali tak na nedávný žhářský útok v Praze.

​Scania Touring se představuje s plynovým pohonem

15.6. – Společnost Scania nabízí široký sortiment nízkouhlíkových variant pohonu a v tomto trendu nyní pokračuje uvedením LBG/LNG verze vozidla Scania Touring. Hnací ústrojí, které funguje na zemní plyn, bioplyn nebo jejich směs, umožňuje hladký přechod na bioplyn, takže představuje cirkulární a ekonomicky životaschopné řešení pro udržitelnost dnešní dálkové dopravy.

Škoda Group začala s modernizací tramvají pro švédský Göteborg

14.6. - Škoda Group zahájila modernizační práce na göteborských tramvajích typu M31. Cílem projektu pro švédského dopravce Västtrafik je zajistit spolehlivý a bezpečný provoz tramvají a zlepšit komfort řidičů i cestujících. Modernizace tramvají budou probíhat v ostravské výrobním závodě Škoda Group až do roku 2028. Současně se zahájením prací skupina představila i vizualizaci s konečnou podobu designu, který umožní modernizaci tramvají a současně si zachovají svou původní tvář. Novým lakováním se přiblíží podobě současného vozového parku dopravního podniku.

​Svaz dopravy jedním z iniciátorů memoranda k řidičům autobusů v České republice

12.6. – V rámci zájmu o udržení kvalitní dopravní obslužnosti a zajištění stabilního fungování veřejné linkové osobní dopravy bylo 30. května 2024 podepsáno klíčové memorandum. Podstatou dokumentu je potvrzení nutnosti udržet stávající pravidla pro čekací doby řidičů autobusů, jak jsou definována v nařízení Vlády. Za Stát jej podepsal ministr práce a sociálních věcí Jurečka a ministr dopravy Kupka. Kromě Svazu Dopravy se pod memorandum podepsala Asociace Krajů, Svaz průmyslu a dopravy, ČESMAD Bohemia a Odborový Svaz Dopravy.

​V Ostravě měl premiéru bateriový RegioPanter

12.6. – Včera se v rámci veletrhu Rail Business Days představila první česká jednopodlažní elektrická jednotka RegioPanter doplněná trakčními bateriemi. Stalo se tak během tiskové konference v ostravském Trojhalí Karolina za účasti Martina Kupky, ministra dopravy ČR, zástupců Český drah, Moravskoslezského kraje a Škoda Group. Nový vlak, který zvládne v bateriovém režimu ujet 80 km, si jako první v České republice vyzkouší cestující v Moravskoslezském kraji. Jedná se o zásadní milník v oblasti regionální železniční dopravy, díky kterému se i na koleje neelektrifikovaných tratí dostane ekologičtější a efektivnější alternativa.

​Vyšlo v DN č. 11

Michal Krapinec (ČD): Obnova elektrických vlaků PID bude největší investicí od vzniku ČR

11.6. – Skupina České dráhy dosáhla loni mimořádně příznivých výsledů a podíl na tom měly všechny společnosti skupiny. O podrobnosti a o přiblížení aktuální situace a plánů do budoucna jsme požádali předsedu představenstva a generálního ředitele ČD Michala Krapince.

​Škoda Group dosáhla loni vyšších tržeb i většího objemu výroby

11.9. – Růst tržeb i objemu výroby – takových výsledků dosáhla Škoda Group v roce 2023. Skupina vykázala meziroční nárůst tržeb o 81 % na 1,382 miliardy eur. EBITDA meziročně poklesla o 57 % na částku 21,8 milionu eur, v poklesu se projevily ještě dopady pandemie nemoci covid-19 a ruské agrese na Ukrajině. V loňském roce se skupině podařilo uzavřít několik významných zakázek a také výrazně navýšila počet výrobních hodin a doručených vozů.

​RegioJet vyřazuje spací vozy rakouského typu kvůli nedostatkům konstrukce

10.6. – Společnost RegioJet od soboty vyřazuje z provozu všech 13 spacích vagonů rakouského typu, které vlastní. Důvodem jsou konstrukční nedostatky, které se projevily při nehodě v Pardubicích i dříve při nehodě v Rakousku a o nichž dosud společnost nevěděla. Firma RegioJet informovala uplynulou sobotu. Majitel RogioJetu Radim Jančura v rozhovoru pro Seznam Zprávy uvedl, že v pondělí odešle doporučení pro stažení všech vozů tohoto typu v celé EU. Při nehodě se ve středu kolem 23:00 v Pardubicích srazil v místě rychlík RegioJetu a nákladní vlak ČD Cargo. Nepřežily dvě Slovenky a dvě Ukrajinky, dalších 27 lidí bylo zraněno.

​Předseda ÚOHS zrušil pokutu pro České dráhy za nákup čtyř vlaků bez soutěže

6.6. – Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna zrušil pokutu šest milionů korun, kterou letos v březnu jeho úřad vyměřil Českým drahám za nákup čtyř bateriových jednotek bez soutěže. Vyplývá to z rozhodnutí zveřejněného na internetových stránkách úřadu. Mlsna rozhodnutí zrušil a věc vrátil úřadu k opětovnému posouzení.

spinner