Veřejná doprava

Plzeňská aglomerace má seznam investic do dopravy s podporou EU za 2 mld. Kč

26.9. - Plzeňská aglomerace sestavila seznam investic do dopravy, které chce do roku 2030 podpořit z fondů Evropské unie. Více než 1,5 miliardy Kč by mělo jít z programů IROP a operačního programu Doprava do Plzně a další stovky milionů do prstence částí okresů Plzeň-sever, jih a Rokycany. Řekl to náměstek plzeňského primátora Michal Vozobule.

Slovenská firma ukázala na veletrhu v Brně svůj první autobus na vodík

23.9. - Slovenská firma Mobility&innovation production představila na brněnském veletrhu Future Mobility prototyp prvního slovenského autobusu na vodík. Jde o vozidlo, které konstruktéři sestavili z dílů a technologií z celého světa a z karoserie vlastní konstrukce. Zatím výrobek prezentovali a jezdili s ním v testovacím provozu a nyní čekají, jaká bude poptávka, a připravují se na sériovou výrobu. Uvedli to hlavní konstruktér Michal Choma a chemický inženýr Pavel Čulík.

Nová tramvaj od Škoda Group se představila na veletrhu InnoTrans

21.9. – První den berlínského veletrhu InnoTrans nabídl jedinečnou příležitost vidět poprvé novou tramvaj Škoda 36T pro německého zákazníka Rhein Neckar Verkehr (rnv), který zajišťuje městskou hromadnou dopravu ve městech Mannheim, Heidelberg a Ludwigshafen. Nové třicetimetrové vozidlo je výjimečné tím, že bude jezdit nejen jako tramvaj ve třech významných a velkých městech, ale také jako vlakotramvaj na regionálních linkách, spojujících tato města ve třech spolkových zemích.

Praha má podklady pro tendr na studii páté linky metra

20.9. – Pražský magistrát plánuje na základě výsledků jednání pracovní skupiny vypsat tendr na vytvoření studie zvažované páté okružní linky metra. Podmínky soutěže dnes schválili radní města, magistrát podle náměstka primátora Adama Scheinherra nyní připraví její vypsání. Novou linku nynější vedení města plánuje stavět v souvislosti s budoucím rozvojem zejména brownfieldů.

DPP vypíše tendr na 200 nových tramvají, 40 z nich objedná závazně

19.9. - Pražský dopravní podnik (DPP) vypíše zakázku na nákup až 200 nových tramvají. Z nich 40 objedná závazně, dodány by měly být nejpozději do konce roku 2026. Důvodem nákupu nových vozů je rozšiřující se tramvajová síť a zároveň nutnost modernizace vozového parku. Do roku 2030 by mohly přestat jezdit všechny staré vozy typu T3. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. DPP naposledy kupoval nové tramvaje 15T For City, a to v letech 2011 až 2019.

Městské autobusy v Mladé Boleslavi vyjedou na plyn z bioplynové stanice v pololetí 2023

18.9. - Městské autobusy v Mladé Boleslavi by mohly začít tankovat v čerpací stanici nové bioplynové stanice bioplyn zhruba v polovině příštího roku. Stanici, která má ročně zpracovat 25.000 tun biologicky rozložitelného odpadu, buduje město od loňského listopadu. Nejpozději v listopadu předpokládá dokončení první etapy včetně čerpací stanice, začalo se další částí, kterou je výstavba čističky bioplynu. Novinářům to řekli zástupci města a společnosti Compag Mladá Boleslav, která zajišťuje odpadové hospodářství na Mladoboleslavsku.

V Brně bude možné objednat si odvoz na zastávku MHD, dva měsíce zdarma

16.9. - Brněnský dopravní podnik bude od soboty testovat novou službu Klik bus. Spočívá v tom, že cestující si v aplikaci zažádá o jízdu a do 70 metrů od něj přijede auto a převeze ho k požadované zastávce MHD. Služba se bude dva měsíce testovat v Masarykově čtvrti, kde síť MHD není tak hustá jako ve zbytku města. Cestující se tak budou moci svézt například na zastávky Úvoz, Pisárky či Tábor, uvedl dnes při představení služby ředitel dopravního podniku Miloš Havránek. Zatím bude služba zdarma. Dopravu bude zajišťovat firma CITYA.io, která je také poskytovatelem aplikace, s jejíž pomocí si zájemce auto objedná.

Škoda Group nově nabízí přestavbu dieselových autobusů na elektrobusy

16.9. - Škoda Group, český výrobce řešení pro veřejnou dopravu, podepsala memorandum o porozumění se společností pepper motion, specialistou na přestavby a modulární systémy pro elektrický pohon. Se společností pepper motion bude mít po svém boku partnera, který nás bude podporovat při modernizaci dieselových autobusů na čisté elektrobusy.

Firma se žalobou domáhá 373 milionů korun za přípravu metra D

15.9. - Firma Inženýring dopravních staveb (IDS) žaluje pražský dopravní podnik (DPP) o 373 milionů korun za přípravu stavby metra D. Také se předžalobní výzvou domáhá ještě 20 milionů za práce na stavbě, uvedl server iDNES.cz. IDS hrozí tím, že pokud DPP obratem 20 milionů nezaplatí, firma odstoupí od smlouvy, načež by stavba metra musela být podle IDS zastavena. Společnost na stavbě zajišťuje technický dozor. Primátorův náměstek Adam Scheinherr řekl, že firma se snaží město vydírat a získat víc peněz, než jí náleží, navíc se jde podle něj o předvolební boj. Pro technický dozor má pro případ odchodu IDS zajištěnu náhradu, a stavba tak není ohrožena. Smlouva z roku 2010 je navíc pro DPP nevýhodná, dodal Adam Scheinherr.

Ostrava podpořila záměr výstavby meziměstské tramvajové trati na Karvinou

15.9. - Ostravští zastupitelé podpořili záměr výstavby meziměstské tramvajové trati, která by propojila Ostravu s Orlovou na Karvinsku a dále s Karvinou. Schválili memorandum, které vyjadřuje společný zájem Moravskoslezského kraje a dalších čtyř měst na přípravě a vzniku této trati. Dnes by se schválením memoranda mělo zabývat také krajské zastupitelstvo.

spinner