Veřejná doprava

​Invalidé třetího stupně budou mít ve veřejné dopravě, vyjma MHD, slevu 50 procent

23.6. – Invalidé třetího stupně budou mít podle ministra dopravy Martina Kupky od 1. července nárok na slevu 50 procent ve veřejné dopravě, vyjma městské hromadné dopravy (MHD). Od pondělí budou moci u České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) žádat o QR kód k získání slevy. Opatření, které včera přijala vláda, se bude týkat zhruba 100 000 lidí. Martin Kupka to řekl na tiskové konferenci po jednání kabinetu

​Odbory žádají, aby v budějovické MHD stouply platy o pětinu na nejméně 40 tisíc

23.6. – Odboráři v českobudějovickém dopravním podniku žádají, aby průměrná hrubá mzda na pozicích řidič, servis a THP byla od příštího roku nejméně 40 000 Kč hrubého. Vzrostla by tak o 20 procent. Řekl to Radek Čejka, předseda podnikové organizace odborového svazu pracovníků dopravy, silničního hospodářství a autoopravárenství. Podle vedení podniku se tam daří zvyšovat průměrnou mzdu. Nyní dosahuje 35 000 Kč. V prvním letošním čtvrtletí byl krajský průměr podle statistiků 34 013 Kč. Podnik má kolem 440 zaměstnanců.

​Společnost IVECO Bus oznámila plány na obnovení výroby autobusů v Itálii

22.6. – Společnost Iveco Group prostřednictvím své značky IVECO Bus, předního výrobce autobusů pro hromadnou dopravu a prémiové autobusy a autokary, požádala o přístup k rozvojové zakázce Ministerstva hospodářského rozvoje v rámci příležitostí, které umožňuje Národní plán obnovy a odolnosti (PNRR). Cílem je zahájit výrobní investice a výzkumné a vývojové činnosti, které budou využívat dovednosti a produkty národního dodavatelského řetězce automobilového průmyslu se zvláštním zaměřením na odvětví specializovaných komponentů.

​Městský elektrobus E-WAY bude jezdit ve slovinském Mariboru

21.6. – Společnost IVECO Bus dodala dopravnímu podniku města Maribor, společnosti Marprom, dva 12metrové rychlonabíjecí vozy E-WAY pro provoz ve městě Maribor. Bezemisní a tiché vozy E-WAY přispějí k rozvoji čistého města a zároveň zlepší život řidičů, cestujících a občanů. Budou jezdit mezi novými elektrickými dobíjecími stanicemi ve městě Maribor na nejvytíženější autobusové lince č. 6.

​V Británii začíná největší stávka železničářů a zaměstnanců metra od roku 1989

21.6. – V Británii dnes začíná stávka zhruba 40 000 železničářů státní společnosti Network Rail a 13 dalších provozovatelů železnic. Stávka bude pokračovat ve čtvrtek a v sobotu. Dnes společně se železničáři hodlají stávkovat i zaměstnanci společnosti Transport for London (TfL), která provozuje londýnské metro. Jde o největší železniční stávku od roku 1989.

​Radní přikázali DPP vypsat výběrová řízení na členy představenstva firmy

21.6. – Pražští radní v pozici valné hromady přikázali dozorčí radě dopravního podniku (DPP) vypsat veřejnou soutěž na všech pět míst členů představenstva firmy včetně jeho předsedy, generálního ředitele podniku Petra Witowského. Dozorčí rada se bude problémem zabývat tento týden ve středu a na soutěž dostala čas do konce letošního srpna. Novinářům to řekli primátor Zdeněk Hřib a jeho náměstek Adam Scheinherr. Pokud by Witowski pozici předsedy představenstva neobhájil, neznamená to, že končí jako generální ředitel.

​Dopravce Arriva autobusy vloni zvýšil zisk po zdanění na 34,8 milionu korun

20.6. – Autobusový dopravce Arriva autobusy (dříve Arriva Východní Čechy) vloni dosáhl zisk po zdanění 34,8 milionu korun. Výsledek je o 27,1 milionu korun vyšší než rok předtím. Podílely se na něm i příspěvky na úhradu ztráty ze zajištění obslužnosti ve veřejné linkové dopravě ve výši 513 milion korun, které poskytly krajské, městské a obecní úřady a ministerstvo dopravy. Tržby z prodeje vlastních výrobků a služeb se meziročně zvýšily o devět milion na 131 milionů korun. Negativní vliv měla na výsledky epidemie onemocnění covid-19 a přijatá protiepidemická opatření, uvedla společnost ve výroční zprávě.

​Praha schválila úvěr 22,76 miliardy korun od EIB na metro D

18.6. – Praha si bude moci půjčit od Evropské investiční banky (EIB) v přepočtu zhruba 22,76 miliardy korun na stavbu linky metra D. Včera to na nočním jednání schválili zastupitelé, s bankou již má magistrát půjčku sjednanou. Úvěr pokryje zhruba polovinu celkových nákladů výstavby metra. To začalo město stavět koncem letošního dubna.

​Průzkum: Při pandemii přešlo 13 procent Čechů při cestě do práce z MHD na auta

15.6. – Za dva roky pandemie přešlo 13 procent Čechů při cestách do práce z veřejné dopravy na automobilovou. Vyplývá to z výzkumu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně (UJEP), který včera její zástupci představili na českobudějovické konferenci o MHD.

Pražský dopravní podnik chystá elektrifikaci autobusových linek 112, 136 a 150

13.6. - Pražský dopravní podnik (DPP) připraví projekt elektrifikace autobusových linek 112, 136 a 150. Cílem je snížení emisí oxidu uhličitého a hluku. Náklady elektrifikace zmíněných linek jsou odhadovány zhruba na 1,1 miliardy korun. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. DPP nyní již pracuje na elektrifikaci dalších linek, zejména na levém břehu Vltavy.

spinner