Veřejná doprava

​DPP vypsal tendr na 100 elektrobusů za 1,5 miliardy korun

31.5. – Pražský dopravní podnik (DPP) vypsal tendr s předpokládanou hodnotou 1,5 miliardy korun na nákup až 100 elektrobusů. Uvedla to mluvčí podniku Aneta Řehková. Vítěz tendru by měl být znám do konce letošního roku, nakupovat elektrobusy chce podnik mezi lety 2025 a 2030. S vítězem DPP uzavře takzvanou rámcovou smlouvu, nebude tak muset nakoupit všechny vozy, ale v případě potřeby pouze část z nich.

​Dopravní podniky otevřou své brány a pochlubí se vozovnami

30.5. – Letní měsíce budou opět nabité nejrůznějšími zábavnými akcemi, které pro své fanoušky chystají dopravní podniky. Všechny budou samozřejmě spjaté s městskou hromadnou dopravou. Představí se zázemí vozoven, ale také historické vozy. „Vloni jsme na webu www.sdp-cr.cz spustili sekci Kalendář akcí pro veřejnost, která se těší velké oblibě, dokonce je to nejnavštěvovanější stránka našeho webu. Fanoušci městské hromadné dopravy se tu na jednom místě dozví o všech plánovaných akcích dopravních podniků, které patří do našeho sdružení, tedy největších dopravních podniků v republice. A letos je opravdu z čeho vybírat,“ uvedl předseda SDP ČR Tomáš Pelikán.


​Společnost European Sleeper spustila noční vlakový spoj mezi Bruselem a Berlínem

28.5. – Nizozemsko-belgická železniční společnost European Sleeper tento týden zahájila provoz přímého nočního vlakového spojení mezi Bruselem a Berlínem. V příštím roce hodlá spojení prodloužit do Drážďan a do Prahy. Reaguje tak na snahu evropských zemí podporovat ekologičtější způsoby cestování na úkor letecké dopravy, uvedla agentura Reuters.

​Společnost IVECO Bus představila v Paříži svou kompletní elektrickou řadu

26.5. – Společnost IVECO Bus představila tento týden v Hangáru Y v Paříži-Meudonu svou kompletní elektrickou řadu autobusů. Dvoudenní akce zahrnovala tiskovou konferenci, prezentaci pro zákazníky a 4 odborné workshopy zaměřené na témata jako telematika a digitalizace, servisní řešení, baterie a palivové články. Hosté měli rovněž možnost seznámit se s novými vozidly na vlastní kůži prostřednictvím komentované prohlídky produktů a zkušebních jízd.

​Soud prohlásil konkurz na zadlužené Jindřichohradecké místní dráhy

26.5. – Insolvenční soud prohlásil konkurz na Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD). Firma je od podzimu v úpadku a provoz vlaků na úzkokolejce v říjnu zastavila. Věřitelé včera na schůzi u soudu neschválili společností navrhovanou reorganizaci. JHMD podle soudu dluží více než 360 milionů korun. Věřitelé zároveň včera odvolali insolvenční správkyni Danielu Urbanovou. Nahradí ji insolvenční správce David Jánošík. Společnost se může proti prohlášení o konkurzu odvolat k vrchnímu soudu. O provoz úzkokolejky místo zadlužené JHMD mají zájem brněnská společnost Gepard Express a firma WTT.

​Praha prověří možnost zákonem omezit protesty blokující dopravu

25.5. – Praha nechá prověřit, zda by bylo možné prostřednictvím zákonodárné iniciativy zamezit blokování dopravy na dopravních tepnách při protestech či jiných shromážděních. Radě města to dnes doporučil dopravní výbor zastupitelstva. Otázku město řeší v souvislosti s protesty aktivistů z Poslední generace CZ, kteří pořádají opakované pochody po magistrále a požadují snížení nejvyšší povolené rychlosti v metropoli na 30 kilometrů v hodině.

​Plzeň čekají v létě opravy silnic a tratí za stovky milionů, je to více než loni

25.5. – Plzeň čekají v létě opravy silnic a tramvajových tratí za stovky milionů korun. Jejich investorem bude město a státní Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). O prázdninách, kdy v Plzni klesá intenzita provozu zhruba o třetinu, jsou v plánu větší akce než loni a mají větší dopad na dopravu, řekl náměstek primátora pro dopravu Aleš Tolar (STAN).

​Dceřiná firma zadlužené společnosti JHMD požádala o povolení provozovat dráhu

25.5. – Dceřiná firma společnosti Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD), firma Správa úzkokolejných drah, požádala Drážní úřad o povolení provozovat dráhu. Jihočeský kraj je ochoten jednat o finanční spoluúčasti na dopravě pro období jízdního řádu 2023/2024. Zájem provozovat letos v létě úzkokolejku mají firmy Gepard Express a WTT. V insolvenčním rejstříku to včera uvedla insolvenční správkyně Daniela Urbanová.

​Středočeský kraj a Praha připraví soutěž na železniční dopravce za 60 miliardy korun

24.5. – Středočeský kraj připraví spolu s Prahou soutěž na nové železniční dopravce. Půjde o největší tendr týkající se dopravní obslužnosti mezi kraji. Hodnota zakázky by měla být kolem 60 miliard korun, nový kontrakt bude uzavřen na 15 let. Dosavadní smlouva s Českými drahami (ČD) o zajištění drážní obslužnosti v kraji vyprší v roce 2029. Soutěž na nové dopravce má být vyhlášena už příští rok na jaře, aby se jí mohlo zúčastnit co nejvíc výrobců i dopravců, řekl včera novinářům středočeský radní pro veřejnou dopravu Petr Borecký.

​České dráhy nasadí do roku 2026 celkem 159 nových regionálních vlaků

23.5. – Do roku 2026 bude probíhat dodávka moderních elektrických jednotek RegioPanter od společnosti Škoda Group a RegioFox od společnosti Pesa. České dráhy u těchto dodavatelů objednaly celkem 186 moderních bezbariérových jednotek. Část z nich už byla uvedena do provozu. Významná část dodávek nových vlaků se realizuje v České republice.

spinner